Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:130, Did:0, useCase: 0

Viedoklis: Veterānu sporta nav?

Jānis Pārums

Šogad Latvijas sporta veterāni izcīnīja visdažādākā kaluma medaļas Eiropas un pasaules čempionātos. Cik no tā visa, un vai vispār, tika atspoguļots Latvijas plašsaziņas līdzekļos?! Un kur gan ir valsts atbalsts?

15 medaļas pasaules čempionātā vieglatlētikā, deviņas medaļas Eiropas telpu čempionātā vieglatlētikā, bronzas godalga Eiropas čempionātā volejbolā, sudrabs un bronza pasaules čempionātā maksibasketbolā – tā ir tikai daļa no veterānu iespētā 2007. gadā. Tikai nez kāpēc lielākā daļa sporta līdzjutēju maz ko par šiem panākumiem ir dzirdējuši vai lasījuši...

Mēs ar sajūsmu uztveram pieaugušo sportistu panākumus pasaules un Eiropas līmeņa sacensībās, līksmojam par junioru un jauniešu izcīnītajām medaļām, bet veterānus aizmirstam. Ziņas par veterānu panākumiem ik pa laikam lasāmas laikrakstā "Sports", portālā eSports.lv, dzirdamas Latvijas Radio, taču... tas arī ir praktiski viss. Turpretī jauno sportistu panākumi tiek izcelti praktiski ikvienā televīzijā un preses izdevumā. Nenoliedzu, ka par jauniešu panākumiem arī ir jāraksta, taču trūkst sabalansētības.

Intervijā šī viedokļa autoram Latvijas Sporta Veterānu (senioru) savienības (LSVS) prezidents Daumants Znatnajs minēja, ka viss atduras pret naudu – ja piesolīsi, par tevi rakstīs. Skarba patiesība.

Taču būtiskākais ir tas, ka par veterāniem nospļauties ir arī valstij. Jauniešus, juniorus un pieaugušos, kuri izcīnījuši medaļas Eiropas un pasaules čempionātos aicina pie sevis visa veida prezidenti, pasniedz prēmijas un atzinības rakstus, taču veterāniem par šajos gados paveikto nav pateikts ne "puspliks paldies". Veterāniem "uz pleca uzsit" pašvaldības un rajonu laikraksti, bet valsts, šķiet, izliekas, ka sporta veterānu mums nav. Ik gadu valsts piešķirtā summa (līdz šim 3000Ls, šogad – 12000Ls) LSVS ir nožēlojami smieklīga. Tai pat laikā ministri sev piešķir krietni lielākas kompensācijas un prēmijas, lai gan valstī, pašu vārdiem, ir "taupības režīms". Lēts cirks...

Veterānu (senioru) sportam jāieņem tāda pati vieta, kāda ir jauniešu un junioru sportam. Ja jaunajiem sportistiem prēmijas tiek maksātas, lai pateiktos par sasniegto un motivētu trenēties arī nākotnē, tad sporta veterāniem ir jāpasakās par to, ka veltījuši savu dzīvi sportam. Ir jāizstrādā adekvāta sistēma, lai palīdzētu sporta veterāniem. Valsts var atļauties nodrošināt bezmaksas medicīnisko aprūpi šiem dažiem simtiem sportistu, jo, nenoliegsim, šie cilvēki nereti ir atstājuši savu veselību sportā.

Nav ko brīnīties, ka parādoties publikācijai par veterānu sportu portālā eSports.lv, cilvēki, kas savā dzīvē, iespējams, neko vairāk par pamatskolas vai vidusskolas izglītību nav sasnieguši, vīpsnā un ironizē par tēmu "kam tad tas interesē". Viņi jūsmo par jaunajiem sporta talantiem, kas, nav izslēgts, pēc kāda laika pazudīs no skatuves, neizturot profesionālā sporta uzliktos pārbaudījumus.

Ja par veterāniem nerakstīs un viņu panākumus neizcels, diez vai interese pati no sevis radīsies. Viņi ir pelnījuši citu attieksmi. Gan no valsts, gan, lai piedod man kolēģi, arī no žurnālistiem...

     [+] [-]

, 2007-11-24 09:33, pirms 14 gadiem
Pilnībā piekrītu! Starp citu, eSports būtu spējīgs kādreiz publicēt kādus rakstus par sporta vēsturi? Būtu interesanti palasīt.

     [+] [-]

, 2007-11-24 10:21, pirms 14 gadiem
varētu uztaisīt sadaļu - Vēsture.

Vai arī vienkārši kā agrāk bij kad malā katru dienu varēja apskatīties šis dienas pagātni!

     [+] [-]

, 2007-11-24 10:36, pirms 14 gadiem
Ir jau daudz kas no rakstītā taisnība, un pieļauju, ka finanšu un publicitātes trūkums ir galveni iemesli, kāpēc veterānu sportā redzam tik maz aktīvās sporta gaitas beigušo elites atlētu. Taču personīgi es uzskatu, ka pirmām kārtām veterānu sports ir iespēja uzturēt sevi formā, kontaktēties ar līdzīgi domājošiem un tamlīdzīgi. Nedomāju, ka valstij vajadzētu atbalstīt dzīšanos pēc veterānu čempionātu medaļām par veselības cenu

     [+] [-]

, 2007-11-24 15:44, pirms 14 gadiem
Nu neraksta tāpēc, ka tautai neinteresē. Es uzskatu, ka tie veterānu mači ir vairāk hobijs nekā sports. LV vienreiz jabeidz īdēt, ka modelētāji, veterāni utt. ir baigi aktīvie sportisti. Cita lieta ir invalīdi, nevis šitie tējas dzērāji. Jabeidz jaukt sportu ar fizisko kultūru. Sports tā ir cīņa, nauda, asinis.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2007-11-24 21:32, pirms 14 gadiem
nuu, ko atbildigie cilveki ir izdarijushi, lai prese vairak zinotu par viniem? Musdienas vairs nepietiek ar vienkarshu, bezpersonisku preses relizhu izsutishanu zhurnalistu listei. Masu mediji ir japieruna un nav tiesa, ka visiem ir kaut kas jamaksa. Pats stradaju populara masu medija un ar mani neviens nav meginajis pat sakt runat 5 gadu garuma.

     [+] [-]

, 2007-11-25 14:25, pirms 14 gadiem
Vienkaarshi pienjem to kaa faktu - tas nevienam iznjemot vinjus pashus un gjimenes locekljus tas neinteresee! Man teiksim tas pilniigi nav aktuaali ...

     [+] [-]

, 2007-11-26 14:16, pirms 14 gadiem
Valstij jāciena savi sportisti.Tas ka veterāni ir pabērna lomā...nevienu valdošo neskar.Acīmredzot briest laiks lai veterāni sāktu nopietni domāt par savu cilvēku ievēlēšanu parlamentā.Tas ka šai kustībai būs daudz atbalstītāju....nerada nekādas šaubas un izskatās ka būs vienīgais pareizais risinājums.Nevar stūķēt savās kabatās un domāt ka tas tā būs mūžīgi.
Veterāni-mostaties.

     [+] [-]

, 2007-11-28 23:36, pirms 14 gadiem
Veterāni - tiem tikai vejadzīgs starts veselības uzlabošanai, nesaprotama esot tieksme dzīties pēc medaļām par katru cenu, un kur nu vēl PČ un EČ, tā jau tāda izklaide un tūrisma braucieni...šāda attieksme pret veterāniem -vieglatlētiem Madonā.Paradoksāli, viņiem no rajona vadības uz PČ Itālijā esot uz 4 sportistiem piešķirti 50 ls dalības maksai!? Nu ņigājas taču!!!

  +1 [+] [-]

, 2007-12-24 13:03, pirms 14 gadiem
Ļoti labi uzrakstīts un tā ir rūgta patiesība. Mēs esam tā paaudze,kura izauga bargajos Padomju laikos un mums jaunībā vairākumam arī bija tādi paši labi sasniegumi sportā kā šodienas jaunatnei,tikai atšķirība ir tā,ka tajā laikā mums prēmijas nepiešķīra un arī tik daudz visur neslavēja,mēs vienkārši sportojām savam priekam. Atzīstu,ka šodien jaunatnes sportam jāiegulda daudz līdzekļu un arī naudas prēmijas par labiem sasniegumiem jāpiešķir,lai ieinteresētu un stimulētu sportistu uz jaunām uzvarām,bet tas viss jādara normas robežās,nepārspīlējot,kā tas tagad vairākums notiek rajonos,kur par izcīnītām uzvarām rajona spartakiādes sportistiem jau piešķir prēmijas. Manuprāt tā viņus pieradinot,ka par naudu var visu un pietiek tikai kādu reizi aizmirst sportistam par uzvaru piešķirt prēmiju,ka viņam jau deguns gaisā un seko frāze: ''...par velti turpmāk nestartēšu,neesmu jau kaut kāds duraks''. Un te mēs jau panākam pretējo reakciju,pieradinot ar tām regulārām prēmijām. Protams es te nerunāju par visiem sportistiem,jo vairākums mūsu jaunieši ir ļoti labi,talantīgi un mīl sportu.
Nevaru teikt neko sliktu par mūsu rajona attieksmi par sporta veterānu aktivitātēm,vienmēr tās tiek atbalstītas-uz mačiem nodrošināts transports un arī finansiālā puse vienmēr tiek atrisināta pozitīvi,tāpēc jau arī sasniegumi ir vērā ņemami: 1.vieta LSVS 44. Sporta spēlēs,mums ir sava PČ vieglatlētikā Laila Kuriloviča daudz labi sportisti,kas startējuši Eiropas un PČ kā Sanita un Madars Breides un citi.
Skumji apzināties,ka citos rajonos tā nav kā piemēram Jelgavas,kur vienmēr bijuši labi augstas klases sportisti kā Staņislavs un Rasma Skruļi,Ilgonis Miķelsons u.c. Republikas čempionātā,kad vaicājām,kur tad Jelgavas spēcīgā komanda-viņi nav,jo nevienam tas vairs neinteresējot.
Piekrītu,ka valstij jāciena savi sportisti un tik tiešām būtu apsveicami,ka parlamentā mums būtu savs aktīvs deputāts,kas nākotnē varētu visus šos sasāpējušos jautājumus risināt un nešaubos ne mirkli,ka veterānu kustībai būtu daudz atbalstītāju.