Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:345, Did:0, useCase: 3

Ostapenko Ķīnā jaunās sezonas sākums

Valdis Bērziņš
Valdis Bērziņš

Ostapenko Ķīnā jaunās sezonas sākums
Aļona Ostapenko
Foto: EPA/Scanpix

Otrdien turnīros Ķīnā un Austrālijā spēlēs abas Latvijas spēcīgākās tenisistes. Aļonai Ostapenko pirmais iznāciens "International" sērijas turnīrā Šeņdžeņā, trešo reizi (1-1) tiekoties ar čehieti Kristīnu Pliškovu, bet Anastasijai Sevastovai Brisbenas "Premier" turnīra 2. kārtā mēģinājums gūt pirmo (0-2) uzvaru pret rumānieti Soranu Kirsteju. Abas spēlēs ap plkst. 7:00.

Ostapenko pirmais oficiālais iznāciens pēc karjeras labākās sezonas

Aļona Ostapenko 2017. gadā izcēlās ar Latvijas tenisa vēsturē spožāko sezonu, triumfējot divos turnīros ("French Open" un Seulā) un arī spēlējot prestižajā sezonas finālturnīrā, kur nokļūst tikai gada astoņas labākās tenisistes.

Ostapenko septembrī debitēja ranga pirmajā desmitniekā un vēlāk tika līdz 7. vietai, kur viņa atrodas arī šobrīd. Aļonai pagājušajā gadā pamatturnīros bija 48-20 bilance, spēcīgi sagraujot savu iepriekšējo rekordu, kas bija 19-24 rādītājs iepriekšējā sezonā.

Ostapenko reitinga spriedzes nebūs līdz māla sezonas sākumam. Proti, pirmajos trīs mēnešos rangā punktu izteiksmē lielu zaudējumu nebūs – dzēsīsies tikai 345 punkti, kas ir neliela daļa no viņas šobrīd īpašumā esošajiem 5010 punktiem. Tas nozīmē, ka Aļonai sezonas pirmajā "hard" seguma turnīru posmā ir labas izredzes vēl nedaudz pakāpties rangā.

Aļona iepriekšējās divas sezonas sāka Oklendā, kur bez uzvarām nepalika abos turnīros. Pirmajā reizē pārvarēta viena kārta, bet pērn Jaunzēlandē sasniegts pusfināls, kur viņai pietrūka veselības, pusfinālu pret nākamo čempioni Lorenu Deivisu nenospēlējot līdz galam slimības dēļ.

Oklendas turnīra organizatori Ostapenko savā turnīrā vēlējās redzēt arī šoreiz, taču tas nebija iespējams, jo pēc lieliskajiem panākumiem 2017. gadā Latvijas tenisistes cena būtiski palielinājusies, tāpēc ne visiem mazajiem turnīriem ir pa kabatai. Jaunzēlandē šoreiz spēlēs Karolīna Vozņacki un Agņeška Radvaņska, bet uz Ostapenko jācer citreiz.

Pasaules tenisa zvaigznes mazajos turnīros spēlēt tiek motivētas ar iespaidīgām prēmijām, kas pienākas par ierašanos konkrētajā turnīrā. Ar uzvarām gūtās naudas prēmijas, kas pienākas atbilstoši turnīra sadalei, ir publiski pieejama informācija. Pārējais ne. Piemēram, Oklendas turnīrs pagājušajā gadā par Serēnas Viljamsas uzaicināšanu esot šķīries no 200 000 dolāriem. Ostapenko tādu superzvaigznes statusu nav sasniegusi, taču skaidrs, ka šobrīd ir pieprasīta "prece" daudzviet, ieskaitot decembrī spēlētos divus paraugturnīrus.

Lielākā problēma joprojām ir serve, par kuru vajadzīgā uztraukuma diemžēl nav

Nav jābūt tenisa speciālistam, lai konstatētu acīmredzamo – Ostapenko spēlē lielākais trūkums ir serve, kas nav pietiekami labā līmenī, lai Aļona par šo spēles sastāvdaļu varētu neuztraukties. Ostapenko var saservēt gan spēcīgi, gan precīzi, taču brīžos, kad ir zems pirmās serves procents jeb daudz jāspēlē ar otro servi (un tas gadās pārāk bieži), rodas lielas problēmas. Sliktas servēšanas gadījumos Ostapenko tik būtiski zaudē pārliecību, ka pajūk visa pārējā spēle, kas viņai ir pasaules elites līmenī.

Lai arī Ostapenko pēc pagājušās sezonas pauda apņemšanos strādāt ar servi, dramatisku uzlabojumu nav. Un tā vien šķiet, ka pašai Aļonai un arī viņas komandai par situāciju uztraukumu nav. Šeit nelāgu lomu nospēlējusi viņas "French Open" uzvara. Ja "Grand Slam" turnīrā var uzvarēt ar tādu servi, tad jau viss ir kārtībā, vai ne?

Latvijas "Fed Cup" komandas kapteinis Andis Juška, kurš ir arī Ostapenko sparingpartneris, ir pārliecināts, ka "bez serves" tik lielā turnīrā kā "French Open" uzvarēt nav iespējams, tāpēc rodas secinājums – Aļonas serve tiek kritizēta nepamatoti. Tā nav taisnība, jo patiesībā "French Open" apstākļu sakritības rezultātā ir iespējams uzvarēt "bez serves", un Aļona to apliecināja.

Ostapenko Parīzē pārsvarā sacentās ar maigu tenisu spēlējošām aizsardzības spēlētājām, kurām nav vēlmes un/vai jaudas, lai varētu sodīt Ostapenko vājās serves. No septiņām pretiniecēm ļoti spēcīgi sitošas bija tikai divas – Monika Puiga, kura pret Ostapenko vienmēr bijusi bezspēcīga (Aļonai 3-0 savstarpējo maču bilance), un Samanta Stousura. Austrāliete astotdaļfināla mačā spēlēja ar lauztu roku...

Pirmais mačs pret eisu rekordisti Pliškovu

Ostapenko savā sezonas pirmajā mačā tiksies ar spēles ziņā pilnīgu pretstatu. Kristīnai Pliškovai, tāpat kā viņas dvīņumāsai Karolīnai, galvenais ierocis ir serve, bet pārējos spēles komponentos ir nepieciešami uzlabojumi. Kamēr daudz sekmīgāku karjeru izveidojusī Karolīna vairākas sezonas pēc kārtas sakrājusi visvairāk eisu, Kristīnai pieder vienā mačā izpildīto eisu rekords. Viņa 2016. gadā "Australian Open" 2. kārtas mačā pret Puigu (6:4, 6:7(6), 7:9) izcēlās ar 31 neatvairītu servi.

Arī Aļona vienreiz saskārusies ar iespaidīgu Kristīnas servēšanu. Čehu kreile pagājušā gada maijā Prāgā uz māla seguma divos setos pret Ostapenko saservēja 17 eisus. Pret Ostapenko, kurai ir pasaules līmeņa spēle uzņemšanā, tādi gājieni, turklāt tik īsos mačos (4:6, 2:6) nav pierasta lieta, taču konkrētajā cīņā nebija milzīgs pārsteigums, jo Ostapenko toreiz bija bez nepieciešamās enerģijas gan savas servēšanas reizēs, gan arī uzņemšanā, spēlējot otro maču tajā dienā. Aļonai tā bija otrā tikšanās ar Kristīnu. Pirmais mačs notika 2016. gada aprīlī Katovicē uz "hard" seguma, tur esot pārākai ar 6:3, 6:4. Pliškovai toreiz pret "dzīvāku" Aļonu tikai astoņi eisi.

Arī pašlaik 25 gadus vecajai Pliškovai 2017. gadā bija karjeras labākā sezona, WTA turnīros sakrājot 22-23 bilanci. Vienīgais fināls viņai bija Prāgā, kur Pliškova piekāpās Monai Bārtelai. Kristīna jūlijā sasniedza savu rekordu, rangā tiekot līdz 35. vietai, bet šobrīd viņa atrodas 61. pozīcijā.

Kamēr Ostapenko pirmoreiz spēlēs Šeņdžeņā, Pliškova šeit debitēja pērn. Zīmīgi, ka viņa otro gadu pēc kārtas pirmajā mačā tiksies ar Latvijas tenisisti. Kristīna pērn šeit 1. kārtā aizbēga no zaudējuma pret Anastasiju Sevastovu – 1:6, 6:3, 7:6(7). Sevastovai pēdējā setā bija četru geimu pārsvars un arī divas mačbumbas. Pliškova nākamajā cīņā pieveica Taivānas tenisisti Kaičenu Čanu, bet ceturtdaļfinālā zaudēja Johannai Kontai.

Ostapenko un Pliškovas mačs otrdien būs otrais galvenajā arēnā un sāksies ne agrāk kā plkst. 6:00. Jādomā, ka starta laiks būs nedaudz vēlāk, jo pirms tam jāizspēlē Šuajas Džanas un Zarinas Dijasas spēle, kas sāksies plkst. 5:00.

Sevastovai tikšanās ar neuzvarēto Kirsteju

Kamēr Ostapenko otrdien sāks sezonu, Latvijas otrā rakete Sevastova aizvadīs jau otro cīņu. Ranga 16. vietā esošā Sevastova 31. decembrī Brisbenas "Premier 700" turnīra debijā ar 6:1, 6:3 sagrāva Austrālijā joprojām neizteiksmīgi spēlējošo Samantu Stousuru, sagādājot viņai sesto zaudējumu pēc kārtas savas dzimtenes turnīros. Sevastova savā sezonas pirmajā iznācienā izcēlās ar teicamu servēšanu – astoņi eisi un atspēlētas visas piecas breikbumbas.

Anastasijas otrā pretiniece būs tenisiste, kurai nav alerģijas pret spēlēšanu Austrālijā. Bijušajai pasaules 21. raketei, bet šobrīd 37. vietā esošajai Kirstejai ir patīkamas atmiņas no pēdējās viesošanās Austrālijā. Sorana pērn tika līdz "Australian Open" astotdaļfinālam, kur viņu apturēja plaukstas locītavas savainojums un Garbinje Mugurusa.

Šī sezona sākta ar samērā pārliecinošu uzvaru, kad Kirsteja pirmdien ar 7:6(3), 6:1 pieveica amerikānieti Dženiferu Breidiju, šajā cīņā tikai vienreiz zaudējot savas serves geimā, kas notika 2. seta pirmajā geimā, rumānietei pēc tam izceļoties ar sešu geimu sēriju.

Sevastova ar sešas dienas vecāko Kirsteju sacentusies divreiz, rumānietei zaudējot abās cīņās, divreiz tiekoties uz "hard" seguma. Anastasija 2013. gadā Pataijā zaudēja ar 3:6, 0:6, bet 2017. gadā Maiami ar 6:7(4), 6:3, 3:6. Sevastova vienīgajā uzvarētajā setā bija iedzinējos ar 1:3, spējot uzvarēt piecos geimos pēc kārtas. Kirsteja šajā sāncensībā dominējusi, pateicoties spēcīgākam tenisam un prasmīgai tā izmantošanai ar pacietīgu uzbrukumu konstruēšanu.

Sevastovai Brisbenā ar Kirsteju pirmdien neplānoti sanāca spēlēšana kopā dubultspēļu turnīrā, kur viņas aizstāja Mugurusas un Karlas Suaresas Navarro duetu, 1. kārtā ar 1:6, 2:6 zaudējot Ukrainas un Japānas komandai Ludmila Kičenoka/Makoto Ninomija.

Arī Sevastovai otrdien mačs gaidāms ap plkst. 7:00, tiesa, pirms viņas iznāciena programmā divas spēles. Pirmā no tām plkst. 3:00 vīriešu turnīrā, bet otrā sieviešu sacensībās ne agrāk par 5:00, kad paredzēts Alizē Kornē un Mirjanas Lučičas-Baroni mačs.

  +3 [+] [-]

, 2018-01-01 18:52, pirms 7 gadiem
Es domāju ka problēma ir tā ka nav jau cilvēks viņas komandā kas var uzlabot šo serves trūkumu, ne jau Andis Juška būs tas kas to tagad labos un uzlabos, nav tas līmenis, varbūt austrāliešu speciālists kko spēs mainīt.

     [+] [-]

, 2018-01-01 19:22, pirms 7 gadiem
Aļonai līdz māla sezonai jāsapelna pēc iespējas vairāk punktu lai pēc RG nebūtu kritums. Top 20 jau gan noturēsies bet titulu diez vai aizstāvēs

     [+] [-]

, 2018-01-01 19:31, pirms 7 gadiem
pūce rakstīja: Aļonai līdz māla sezonai jāsapelna pēc iespējas vairāk punktu lai pēc RG nebūtu kritums. Top 20 jau gan noturēsies bet titulu diez vai aizstāvēs
Nav tik traki- 2000 punktu zaudēšana vismaz šobrīd nozīmētu krist tikai līdz 11.vietai

     [+] [-]

, 2018-01-01 20:44, pirms 7 gadiem
Bukiji liek uz mūsējām- lai jau tā būtu.

     [+] [-]

, 2018-01-01 21:49, pirms 7 gadiem
Sliktas servēšanas gadījumos Ostapenko tik būtiski zaudē pārliecību, ka pajūk visa pārējā spēle, kas viņai ir pasaules elites līmenī.
.................................

Ar vājākām pretiniecēm Ostapenko zaudē koncentrāciju, rodas lieka spriedze līdz ar to serves precizitāte. Ar līdzvērtīgām pretiniecēm spriedze ir pati par sevi un arī serve slikta. Vēl vairāk, no pārliekas spriedzes mēdz rasties veselības traucējumi.

Ar servi viss ir ok. Viņai jāaprod, kur viņa atrodas - ranga virsotnē. Nezinu kalendāru, bet ceru, ka izpaliks lieki turnīri. Treneris būs īstajā vietā.
Sevis pierādīšanas sezona, ka pērn iespētais nav brīnums, bet realitāte. Jāiegūst lielāka pārliecība ikkatrā spēlē. Tad arī augs precizitāte visos rādītājos.

     [+] [-]

, 2018-01-01 22:20, pirms 7 gadiem
Aļonuška, vēlam veiksmīgu startu šajā turnīrā un veiksmes visa gada garumā līdz pat TOP3 vismaz!!!

     [+] [-]

, 2018-01-02 07:21, pirms 7 gadiem
Kur šīs spēles var redzēt?

     [+] [-]

, 2018-01-02 08:09, pirms 7 gadiem
atvainojos par kļūdu! smotrisport.tv

     [+] [-]

, 2018-01-02 08:09, pirms 7 gadiem
Paldies.

     [+] [-]

, 2018-01-02 08:25, pirms 7 gadiem
Izdevās izvairīties no barankas pirmajā setā.

     [+] [-]

, 2018-01-02 08:48, pirms 7 gadiem
Nu tak - šajā geimā 2 punktiem vajadzēja tikai trāpīt laukumā, bet tak nē - auts.

     [+] [-]

, 2018-01-02 08:51, pirms 7 gadiem
Nu re - jau labāk

     [+] [-]

, 2018-01-02 09:11, pirms 7 gadiem
1:6; 4:6 nav labi!