Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2964, Did:0, useCase: 3

Sporta špikeris: kā skatīties kamaniņu sportu?

Sporta špikeris: kā skatīties kamaniņu sportu?
Kristers Aparjods krīt Pekinas trasē. Foto: AFP/Scanpix

Sporta špikeris – vienkārši par sarežģīto! Īstā vieta tiem, kam zināšanas par sportu nav stiprā puse.

Sākusies Pasaules kausa sezona kamaniņu sportā, kur Latvijai ir pamatotas cerības izcīnīt medaļas Pekinas olimpiskajās spēlēs. Šonedēļ Sočos notiks sezonas otrais posms. Šīs sezonas Pasaules kausa translācijas piedāvās Sportacentrs.com TV kanāls un portāls, bet ir viens svarīgs jautājums – kā skatīties kamaniņu sportu?

# Katra brauciena kvalitāte tiek mērīta laikā – jo ātrāk kamaniņu sportists veic trasi, jo viņš atrodas augstākā vietā. Kamaniņu sportā rezultāti ir vēl blīvāki nekā skeletonā un bobslejā. Šajā sporta veidā sportistus nereti šķir vien dažas sekundes tūkstošdaļas, un katrai no tām ir izšķiroša nozīme.

# Izcilam sportistam laba brauciena laikā darbības kamanās praktiski nevar redzēt. Kad brauciens padodas ļoti precīzs, izskatās, ka sportists kamanās neko nedara. Tas ir tādēļ, ka braucējs šīs darbības veic ļoti īsas un konkrētas, to darot arī precīzās vietās virāžās, kur mainās spiedieni.

# Ļoti svarīga ir galvas pozīcija. Jo meistarīgāks sportists, jo zemāk viņš turēs galvu. Augstāk pacelta galva nelabvēlīgi ietekmē aerodinamiku – rodas lielāks pretvējš, kas pasliktina rezultātu un samazina ātrumu trasē.

# Galvenais iemesls, kāpēc vidusmēra sportistus var biežāk redzēt ar augstāk paceltu galvu – viņi nejūtas tik pārliecināti par savām spējām. Viņi visu grib pēc iespējas labāk redzēt ar acīm. Jo augstāk galva, jo labāk redzi visu, kas notiek priekšā.

# Augstākas klases sportisti biežāk brauc uz izjūtām, ne redzi. Dažreiz gan gadās situācijas, kad viņiem jāpaceļ galva un jānočeko situācija.

# Ragavas stūrē visi sportisti. Ja braucējs sāk spaidīties ar kājām vai dīdīties ar ķermeņa augšdaļu, skaidrs, ka viņš pielieto lielu spēku, lai stūrētu kamanas.

# Ja sportists brauciena laikā liek kājas uz ledus, tas liecina, ka viņš mēģina saglābt iepriekš pieļautu kļūdu. Kāju piemešana ir viens no veidiem, kā izvairīties no spēcīgas atsišanās pret bortu vai kritiena.

# Sportisti laiku pazaudē atsitienos pret apmalēm. Cilvēkam, kurš nepārzina trases un ar kamaniņu sportu ir uz “jūs”, ir grūti saskatīt mazākas nianses. Pietiek vienā virāžā iebraukt 15 centimetrus ātrā vai vēlāk, lai laika izteiksmē tas ļoti atspēlētos. Visas virāžas ir jāizbrauc maksimāli precīzi ar maksimāli precīzām ieejām un izejām.

# Augstākā līmeņa sportistiem praktiski nav iespējams redzēt, ka kamana tiktu koriģēta, taču tas tiek darīts. Kustības ir plastiskas un no malas neredzamas. Tas ir faktors, kas atšķir labu no vidēja vai slikta kamaniņu braucēja. Braucēji stūrē ar kājām un rokturiem, kurus gan pārraidē tikpat kā nevar ieraudzīt.

# Kamanas kustību iespējams koriģēt arī ar pleciem, kas gan TV ekrānos var palikt nepamanīts. Ja spied labo plecu uz leju pret kamanu, būs grieziens pa labi, un tāpat ar kreiso pusi.

# Tomēr ir reizes, kad arī augsta līmeņa sportists ar labu startu aizvada veiksmīgu braucienu bez lielām kļūdām, bet finiša laiks ir viduvējs. Šādos gadījumos vienmēr pastāv varbūtība, ka nav pareizi sagatavota tehnika – slidas var būt pārāk asas vai to smēre nav devusi savu pienesumu konkrētajos laikapstākļos.

# Kamaniņu sporta pasaulē ir runas, lai kamanās būtu arī "onboard" videokameras - līdzīgi kā Formulā 1. Tas ļautu skatītājiem sacensības vērot arī no sportista prizmas. Tomēr kamana ir tik maza, ka ir ārkārtīgi grūti kameru kaut kur iemontēt, īpaši, ja tas jātranslē dzīvajā tiešraidē.

  -1 [+] [-]

, 2021-11-25 17:54, pirms gada
Visu savelkot kopā - labāk neskatīties.

     [+] [-]

, 2021-11-25 18:06, pirms gada
Ar acīm ciet

     [+] [-]

, 2021-11-25 19:36, pirms gada
Kā skatīties kamaniņu sportu? Uz dīvāna sēžot, uzdzerot alu un uzēdot čipsus. Klasiskais sporta fans Latvijas izlases sporta tērpa un ar lieko svaru. Vēl šiem cilvēkiem ir ļoti skaļas balsīs un vidējais svars 120kg.