Kam tiks Eirolīgas trofeja?
Šovakar ar spēlēm Barselonā un Madridē sāksies eirolīgas ceturtdaļfināli. Tās komandas, kurām nepilnu divu nedēļu laikā izdosies izcīnīt 3 uzvaras, maijā Milānā varēs turpināt cīņu par prestižāko Eiropas klubu trofeju.
Gara izslēgšanas spēļu sistēma eirolīgā tika lietota 2001.gadā un uzreiz pēc tam atmesta. Pašreizējā formā ceturtdaļfināla spēļu sērijas notiek kopš 2005.gada. Sākotnēji tās ritēja līdz divām uzvarām, bet no 2009.gada līdz trim uzvarām. Iiekavās aiz katras komandas nosaukuma doti rezultāti ceturtdaļfinālos kopš 2005.gada: uzvarētas-zaudētas spēļu sērijas; uzvarētas-zaudētas spēles.
FC “Barcelona” (5-3; 17-13) pret “Galatasaray Liv H”. (0-0; 0-0)
“Barcelona” ceturtdaļfinālā iekļuvusi 9.reizi pēc kārtas. Ar tādu stabilitāti var lepoties vēl vienīgi “Olympiacos”. Kopš top-16 sākuma viņu sniegums bijis vispārliecinošākais un arī zaudējumi pēdējās 2 kārtās neliecina par kritumu. Komanda jau bija sasniegusi visus tobrīd iespējamos mērķus. Sesto reizi pēc kārtas “Barcelona” kļuva par grupas uzvarētājiem top-16 (kopā 47 uzvaras un 5 zaudējumi sešos gados!) un nopelnīja sava laukuma priekšrocības.
“Galatasaray” ir vienīgā komanda labāko astotniekā, kura nekad iepriekš nav uzvarējusi eirolīgā. Arī citām Turcijas komandām tas nekad nav izdevies. Vēl vairāk – tās līdz šim zaudējušas visās piecās ceturtdaļfinālu sērijās, kurās piedalījušās.
Komandas līdz šim tikušās tikai divreiz – 2011.g. “Barcelona” uzvarēja abās savstarpējās regulārās sezonas spēlēs.
“Galatasaray” šosezon pieļāvuši vismazāk kļūdu (vidēji 9.8). Komandas līderim Karlosam Aroijo ir vislabākā rezultatīvo piespēļu/kļūdu attiecība eirolīgā (4.26). Ir labi izpildītāji arī citās pozīcijās (Markoišvili, Ercegs u.c.), tomēr ne 2-3 gandrīz līdzvērtīgi spēlētāji katrā pozīcijā kā “Barcelona”.
Ante Tomičs tika atzīts par eirolīgas Mēneša spēlētāju februārī un martā. Viņš ir centrālā figūra soda laukumā, kur “Barcelona” pārsvars varētu būt sevišķi izteikts.
“Real” (2-3; 9-10) pret “Olympiacos” (4-4; 15-14)
“Real” negaidītais zaudējums Kauņā priekšlaicīgi ir savedis kopā pagājušā gada finālistus. Pērn Londonā Spanulis guva 22 punktus 2.puslaikā un “Olympiacos” uzvarēja 100:88. Tomēr izmaiņas čempionu sastāvā ir ļoti būtiskas - komandā palikušie minētajā finālspēlē guva 51 punktu, aizgājušie 49!).
2013.g. fināls ir komandu vienīgā savstarpējā spēle pēdējo 3 gadu laikā.
2009.g. šīs komandas tikās ceturtdaļfinālā un “Olympiacos” uzvarēja 3-1.
Šo sezonu “Real” sāka ar 13 uzvarām pēc kārtas, “Olympiacos” ar 11, abas pārliecinoši ieņēma pirmās vietas savās grupās regulārajā sezonā.
Nepārspējami metienu bloķētāji. “Real” šobrīd ir pirmie eirolīgā (vidēji 3.8), “Olympiacos” otrie (3.7). Tāpat individuāli – Braients Danstons no “Olympiacos” pirmais (1.46), Salahs Mejri no “Real” otrais (1.32). Jāatzīmē, ka Mejri vidēji laukumā pavada tikai 11 minūtes!
“Real” sākumsastāva centrs Burusis 5 sezonas pārstāvēja “Olympiacos” (2006-2011). Šajā periodā viņš aizvadīja arī individuāli veiksmīgāko sezonu – 2008./09.g. bija labākais cīņā par atlēkušajām bumbām un tika iekļauts eirolīgas simboliskajā pieciniekā.
Optimālā stāvoklī abas komandas var tēmēt uz visaugstākajiem mērķiem. “Olympiacos” rīcībā ir pagājušajā sezonā visas prestižākās balvas savākušais Spanulis. “Real” ir labākais rezervists Serhio Rodrigess, kurš savā komandā ir pirmais punktu gūšanā (14.2), rezultatīvajās piespēlēs (5.2), trīspunktu metienu (53.5%) un soda metienu (92.3%) precizitātē. Sava laukuma priekšrocības var izrādīties izšķirošas – “Real” šosezon savās mājās nav zaudējuši ne reizi!
CSKA (8-0; 20-5) pret “Panathinaikos” (5-2; 16-10)
Divas sekmīgākās komandas eirolīgas ceturtdaļfinālu vēsturē. Ja top-16 pēdējos gados dominējusi “Barcelona”, tad ceturtdaļfināls tradicionāli bijis CSKA laiks. Viņi uzvarējuši visās sērijās un nekad nav zaudējuši vairāk par 1 spēli.
Ceturtdaļfinālā šīs komandas tiekas pirmoreiz, bet pēdējo 10 gadu laikā četrreiz ir spēlējušas Final4 ietvaros un divreiz finālā. CSKA ir uzvarējuši visas 5 spēles pret “Panathinaikos” pēdējo divu sezonu laikā, ieskaitot 2012.g. pusfinālu. Bet pirms tam “Panathinaikos” uzvarēja 7 reizes pēc kārtas, arī finālā 2009.g. (73:71) un 2007.g. (93:91).
Deviņu gadu laikā eirolīgas ceturtdaļfinālos bijuši tikai 7 gadījumi, kad sērijā uzvar komanda, kas pirmo spēli aizvada viesos. Vienreiz tas izdevies arī “Panathinaikos” – 2011.g. pret “Barcelona”. Tomēr nevienai komandai tas līdz šim nav izdevies pret CSKA.
CSKA treneris Etore Mesina 4 reizes uzvarējis eirolīgā, divreiz ar Maskavas komandu. Fragiskos Alvertis ir vecākais treneris tikai otro mēnesi. Toties viņam ir 5 eirolīgas čempiona tituli kā spēlētājam.
Teodosičs kājas traumas dēļ izlaidīs pirmās 2 spēles. Iepriekš izšķirošos brīžos viņš bieži bijis mazefektīvs un psiholoģiski nenoturīgs tieši cīņās pret “grieķu dieviem” Diamantidi un Spanuli.
CSKA ir sabalansēts sastāvs un spēcīgi centra spēlētāji. Mazāk par citām komandām no labāko astotnieka viņi uzbrūk no tālās distances, toties ir visprecīzākie (40.6%) un pirmie eirolīgā arī rezultatīvajās piespēlēs. “Panathinaikos” veido garus uzbrukumus un labi aizsargājas. No visām komandām, kas piedalās izslēgšanas spēlēs, viņi iemet (vidēji 72.0) un ielaiž (70.6) vismazāk punktu. Vairākiem līderiem šī sezona ir vājāka par iepriekšējo (Diamantidim, Mačulim, Lasmem), komanda kritiskos brīžos pieļāvusi netipiski daudz kļūdu.
“EA7 Emporio Armani” (0-0; 0-0) pret “Maccabi Electra” (4-4, 13-14)
“Emporio Armani” ir sezonas lielākais pozitīvais pārsteigums. Top-16 viņi savā laukumā uzvarēja visas spēles, pret “Olympiacos” (81:51) un “Barcelona” (91:63) ar graujošu starpību. Milāna var kļūt par pirmo komandu kopš 2007.g. (“Panathinaikos”), kura Final4 varēs aizvadīt savā laukumā.
Tikai 6 komandas pēdējo 9 gadu laikā ir uzvarējušas ceturtdaļfināla sēriju, kura jāsāk viesos. “Maccabi” ir viena no tām - 2011.g. pret “Caja Laboral” 3-1.
Tālākā pagātnē, 1987. un 1988.g. abas komandas tikās eirolīgas finālā, abos gadījumos uzvarēja Milāna. Jaunākajos laikos “Emporio Armani” un “Maccabi” tikušās tikai regulārās sezonas spēlēs un Izraēlas komanda uzvarējusi biežāk (2-4).
Kīts Lengfords (EA) šobrīd ir eirolīgas rezultatīvākais spēlētājs (vidēji 17.6 punkti). 2011./12.g. sezonā viņš pārstāvēja “Maccabi” un bija viens no līderiem Deivida Blata vadītajā komandā.
Līdzīgas komandas pēc uzbūves un spēles manieres. Plašs loks augstas klases spēlētāju ārējā līnijā. Attīstības tendences gan bijušas pretējas. “Emporio Armani” centra spēlētāji (Semjuels un Lavals) sezonas gaitā progresējuši un būtiski pastiprinājuši komandu. “Maccabi” garie vīri visi kā viens mocījušies ar savainojumiem, Šonam Džeimsam sezona beidzās jau janvārī.