Layout: current: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2477, Did:0, useCase: 3
Autors: Ēriks Strauss

Olimpiskais sapnis – finišēt!

Svētdien slēpotājs Arvis Liepiņš pateica vārdus, kurus kautrējas izteikt lielākā daļa no Latvijas olimpiešiem. Viņš uz Sočiem devies ar vienu mērķi – tikt līdz finišam. Vēlāk Latvijas televīzija viņu pasniedza teju kā par nacionālo varoni – viņš kļuvis par pirmo latviešu slēpotāju, kurš ticis līdz finišam skiatlona distancē.

Tālāk rakstītajam nebūs nekā kopīga ar olimpiskajiem Sočiem un Liepiņa “varoņdarbu”. Tās būs personīgās un ieroču biedra Daiņa Bertāna (basketbolistu Daira un Dāvja tēvs) atmiņas no nepareizajiem laikiem, no astoņdesmitajiem gadiem, kad trenējāmies airēšanā. Viens no veidiem, kā labāk sagatavoties jaunajai sezonai, bija izturības trenēšana slēpošanas trasē. Ziemā nometnes rīkojām Vestienā vai Krāslavā. Tās bija vietas, kad Rīga vēl tikai gaidīja izkrītam pirmo sniegu, bet tur šī labuma ziemas mēnešos nekad nav trūcis. Trenējāmies pie toreiz viena no labākajiem PSRS airēšanas speciālistiem Rolanda Sproģa (lai vieglas smiltis), kura CV ir ierakstīti Maskavas (Žoržs Tikmers ar kompāniju stūrmaņa četriniekā) un Monreālas (Aivars Lazdenieks) olimpiskie sudrabi.
“Likteņa ironijas” tradīcija bija 31. decembrī doties uz pirti, airēšanā – ziemā vismaz divu nedēļu ilga slēpošanas nometne. Diemžēl nav saglabājušās to laiku treniņu dienasgrāmatas, taču ar atmiņu tomēr viss ir kārtībā ij Dainim, ij man. Treniņu programma bija pavisam vienkārša – no rīta slēpošana, vakarā – skriešana vai svaru cilāšana. Soču kontekstā atcerējāmies pirmo treniņu – slēpošanu. Kā var nojaust, tad bijām tādi paši slēpotāji, kādi slēpotāji ir airētāji. Totālie amatieri, kuru vienīgais inventārs bija kaut kādi kaut kur sagrabināti slēpju zābaki, vilnas zeķes, koka slēpes un vienīgais smērējamais – prastākais parafīns un amatieriskas zināšanas, kā pareizi iesmērēt slēpes. Kādam bija arī plastmasenes... Visiem kā vienam, iepriekšējā saskare ar slēpošanu bija retās fizkultūras stundas skolās, nekādas iepriekšējās sagatavošanās. Kāpām uz slēpēm un maucām. Bez tehnikas, ar tobrīd pieejamu puslīdz ciešamu inventāru... Slēpojām katru dienu. Bez slēpēm iztikām tikai svētdienās, kad vispār bija brīvs. Tālāk nonākam pie tā, kāpēc vispār rakstu šīs rindas. Slēpošanas treniņos distance bija 30 līdz 35 kilometri. Katru dienu, divas nedēļas no vietas. Līdz piektdienai treniņu režīmā, bet sestdienās bija svētki – veči, slēpojam tikpat daudz, taču uz pilnu klapi, uz laiku. Reti kuram patika slēpošana, taču neatceros, ka kāds no padsmit cilvēku lielās treniņu grupas bezspēkā būtu kritis ar seju dubļos (sniegā). Kurš ātrāk, kurš lēnāk, bet visi tika līdz finišam. Gan treniņos, gan iekšējās sacensībās.
Lai labāk izprastu, ko pievarēt trīs desmitus kilometrus slēpotājam un ko airētājam, pāris salīdzinājumi. Viennozīmīgi, ka slēpotāji ir tehniski labāk sagatavoti un viņu kaujas svars ir atbilstošs savam sporta veidam. Airētājiem – koki rokās un dragājam. Ar kaujas svaru, kurš ir tuvs centneram. Neviens nenomira, visi izdzīvoja. Vienīgā atpūta slēpošanas laikā bija ieskriešana mežā lai sniegu iekrāsotu dzeltenā krāsā. Lai piestāšanos pie koka padarītu estētiskāku, sniegā tika zīmēti dažādi tautiski un ne tik tautiski raksti – kuram smukāk!
Šodien tauta iesmej par to, ka pašmāju slēpošanas sacensībās regulāri uzvar esošie vai bijušie biatlonisti. Šāda kārtība slēpotāju un biatlonistu attiecībās nav nekas jauns. Toreiz, nepareizajos astoņdesmitajos, Vestienā trenējās arī biatlonisti un slēpotāji. Airētājiem draudzīgākas attiecības bija ar biatlonistiem un katru otro vakaru klausījāmies mednieku stāstus par slēpotājiem. Nevainīgākais – kā mēs viņus izcirtām treniņā (tulkojums – mēs bijām ātrāki par viņiem). Tas bija toreiz, pirms aptuveni 30 gadiem. Kas mainījies šodien? Nekas.
Savās atmiņās atradām vēl vienu interesantu faktu. Treniņā labākais no airētājiem trīsdesmitnieku nomauca zem divām stundām. Tobrīd nebija ne mazākās nojausmas, vai tas ātri, vai pavisam lēni. Kad uzzinājām, kad klasiskie slēpotāji tos pašus kilometrus veikuši tikai par kādām pārdesmit minūtēm ātrāk, sapratām, ka šajā sporta veidā kaut kas tiek darīts pilnīgi šķērsām. Tieši tāpat, kā šodien, kad slēpotāju galvenais uzdevums ir tikt līdz finišam. Un tā daudzas olimpiādes pēc kārtas!


Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
, 2014-02-10 12:39, pirms 11 gadiem
Raksts par tēmu. Protams jau gribās lai OS atlases kritēriji ir stingrāki un tiešām šajās spēlēs startē tikai labākie bet tas laikam ir pretrunā ar pašu OS ideju un no masveidības neizbēgt.
, 2014-02-10 12:55, pirms 11 gadiem
nez kādēļ man ir aizdoma ka LV izceļas pārējo valstu starpā ar olimpisko tūristu skaitu.
Slēpts komentārs: salvo88
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
, 2014-02-10 13:23, pirms 11 gadiem
Ēriks sadomājies šoreiz.
, 2014-02-10 13:44, pirms 11 gadiem
Kāpēc lai tie mūsējie, kas par savu naudu izcīnījuši vietu olimpiāde, atteiktos no dalības. Neredzu iemeslu. Katram savi mērķi.
, 2014-02-10 14:04, pirms 11 gadiem
Autoram nav ne jausmas, ka tikt līdz finišam, nozīmē, palikt neapdzītam pa apli. Neaizstāvu vājus rezultātus, bet vienalga tos vērtēju augstāk, kā nekompetentus SPORTA žurnālistus.
, 2014-02-10 14:12, pirms 11 gadiem
KASPARST rakstīja: Kāpēc lai tie mūsējie, kas par savu naudu izcīnījuši vietu olimpiāde, atteiktos no dalības. Neredzu iemeslu. Katram savi mērķi.
It kā jā, bet no otras puses nesaprotu, vai tad tiešām pašiem sportistiem nav nekādas pašlepnuma izjūtas, vai tiešām gandarijumu var sagādāt finišs pārliecinoši pēdējā vietā? Nezinu gan, OS, protams, ir katra sportista mērķis, bet ja nevari vinnēt nevienu no tiem kas startē... Man, personīgi, tas nesagādātu absolūti nekādu prieku.
, 2014-02-10 14:19, pirms 11 gadiem
Nu re - būtu palaiduši Strausu uzslēpot - ja ne medaļa, tad finišs desmitniekā būtu bijis stabili! Vēl tik trīs citus rūdītus airētājus klāt, un skat - mums jau konkurētspējīga stafetes komanda!
Bet ja nopietni - nu kāpēc, kāpēc mums ir jāmaksā par šā diletanta virtuves pļāpu (un ne to labāko) līmeņa skricelējumiem?
, 2014-02-10 15:39, pirms 11 gadiem
Lai cik švaki ir mūsu slēpotāju rezultāti, jau apriebies lasīt tekstus par "tūristiem". Ne šādiem kritiķiem spriest, kurš pelnījis startēt, bet kurš ne. Tam ir olimpiskā atlase. Maksimālistiem jau nekad nav labi, turklāt vairums no tiem neko paši nedara, tikai kritizē visus, kas nav pirmajās vietās. Bet neviens jau uzreiz par čempionu nekļūst. Savukārt šādi skricelējumi nav lasīšanai patērētā laika vērti.
, 2014-02-10 15:59, pirms 11 gadiem
Cepiens jau nav par slēpotāju, kurš izpildīja normatīvu un nokļuva OS, bet gan par sistēmu kā tādu, kur jau gadu desmitus biatlonisti slēpo ātrāk par slepotājiem. Esmu par to lai sportisti, kuri izcīnījuši tiesības startēt OS, tur arī būtu, bet mērķis nedrīkst būt aizbraukt līdz galam, bet censties sasniegt labu rezultātu (tāds tas var būt arī paliekot pēdējā vietā). Vnk noslēpot līdz galam varētu gana daudz cilvēku kas regulāri slēpo - protams krietni vēl ilgākā laikā
, 2014-02-10 16:55, pirms 11 gadiem
katram ir savs spēju slieksnis, un labāk reāli apzināties to, nevis piemēram, pirmo km nodragāt pa priekšu un pēc tam tēlot, ka kāju sarāva krampji un ka droša uzvara izslīdējusi nelaimīgas sagadīšanās dēļ. 30 km vidēji pa ~2,5 min./km nav vis tev drukāt pārgudrus raksteļus, par kuriem vēl maksā.
, 2014-02-11 08:41, pirms 11 gadiem
Varat piekrist, varat nepiekrist, bet izpildīt normatīvu protams, ir "kruta". Tomēr apzināties, ka uz labāko fona izskaties pēc lēna gliemeža, arī vajag. Tātad, lai tiktu līdz finišam, vajadzēja slēpot tik ātri, lai tevi neapdzen par apli (aplis-5km), tas ir, izkrist varēji, ja kāds noslēpo 5km, bet tu 4 vai mazāk. Un, ja tavs mērķis ir tikai to paveikt, tad f*** paskaties,ko vari un tad tikai brauc. Nezin kapēc gan skeletonisti, gan bobslejisti var uztrenēties tepat uz vietas, bet pārējiem vajag tādas nometnes un šitādas. Gribi rezultātu, uztrenē normālu bāzi uz vietas un tad arī brauc sacensties ar citiem, bet trases šļūcējs ar domu - gribu sasniegt finišu, tas ir vienkārši ķeksīša pēc saukt sevi par sportistu. Patīk sportot, ej skrien un lec brīvajā laikā kur patīk, bet neprasi naudu un nedēvē sevi par olimpieti.
, 2014-02-11 11:18, pirms 11 gadiem
Te ir nepareizi saprasts. Tikt līdz finišam nenozīmē spēt nobraukt līdz beigām 30km, jo slēpotāji arī disatnci, kas rakstāma ar trīsciparu skaitli, var noslēpot bez apstājas. Kā viens no komentētājiem pareizi ir uzsvēris, tad tikt līdz finišam nozīmē nebūt noķertam pa apli. Klasiskā stila daļā aplis bija 3,75km, bet slidsolī 5km, kas nāca par labu Liepiņam.
Daudzi airētāji arī šobrīd piedalās slēpošanas sacensībās un labi slēpo, jo izturība ir ļoti laba un arī rokas un kājas spēcīgas, bet līdz slēpotājiem ļoti tālu. Tāpat kā slēpotājiem līdz airētājiem, un tas ir normāli. Un slēpotāji, ja vajadzētu, arī 30 vai cik tur km varētu noairēties. Jautājums, protams, kādā ātrumā.
Šobrīd vienīgais, kas no biatlonistiem būtu labāks par slēpotājiem, ir Andrejs Rastorgujevs.
, 2014-02-11 13:15, pirms 11 gadiem
Varētu pieteikties vasaras OS, iešanas sacensībās, ja LOK dot finansējumu četru gadu garumā, varu garantēt ka līdz finišam aiziešu lēnā garā pīpēdams ar garantiju.
, 2014-02-11 21:59, pirms 11 gadiem
porto rakstīja: Autoram nav ne jausmas, ka tikt līdz finišam, nozīmē, palikt neapdzītam pa apli. Neaizstāvu vājus rezultātus, bet vienalga tos vērtēju augstāk, kā nekompetentus SPORTA žurnālistus.
Nē, manuprāt, tu nepareizi saprati. Autors runāja par to, ka tā slēpošana 30 gadu laikā praktiski ir nostāvējusi uz vietas, un treniņu metodes nav mainījušās...

Žēl ka tā liekas jau tīri centīgi čaļi...