Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2488, Did:0, useCase: 3

7. februāris

7. februāris
Derils Sitlers

1998 Nagano tiek atklātas XVIII ziemas olimpiskās spēles, kurās piedalījās 2176 sportisti no 72 valstīm. Pirmo reizi olimpiskās medaļas Nagano sadalīja hokejistes (finālā ASV ar 3:1 pārspēja Kanādu). Trīs zelta medaļas slēpošanā izcīnīja norvēģis Bjerns Deli, kļūstot par pirmo ziemas olimpieti, kam izdevies individuālajās sacensībās sakrāt astoņas augstākā kaluma godalgas. Latviju Nagano pārstāvēja 29 sportisti, startējot sešos sporta veidos.
1988 Pasaules čempions boksā supersmagsvariem Maiks Taisons apprecas ar aktrisi Robinu Givensu. Nekāda lielā idille nesanāca – pāris pašķīrās jau pēc astoņiem mēnešiem, Givensa uzstāja, ka vīrs bijis pret viņu agresīvs, turklāt vēl krāpis. Vēlāk Givensa savā autobiogrāfijā klāstīja, kā ceļojumā uz Krieviju Taisons, būdams stiprā alkohola reibumā viņu izvarojis un pēc tam mēģinājis izdarīt pašnāvību – Maiks esot sarīkojis grautiņu viesnīcas numurā, tad izskrējis uz balkona un pārkritis pāri margām – boksa lielmeistaru esot glābusi spēcīgā roka, ar ko viņš spējis noturēt savu ķermeni pie margām. Taisons savos memuāros nepalika atbildi parādā – Givensai mīļākais bijis tolaik vēl zaļknābis aktierītis Breds Pits. Šī Givensas aizraušanās nevienam nebija noslēpums, arī Taisonam. Reiz viņš pieķēris abus gultā nodarbojoties ar seksu, un, tīksminoties atceras, kā Pits, nokritis uz ceļiem, lūdzies, lai viņu nenogalinot. Pēc šķiršanās Givensa palika par 10 mijoniem USD no tolaik Taisona rīcībā esošajiem 50 miljoniem bagātāka.
1984 Sarajevā atklāja XIV ziemas olimpiskās spēles, kurās bobsleja divniekos bronzas medaļu izcīnīs Zintis Ekmanis kopā ar Vladimiru Aleksandrovu. Olimpiādē, kas bija pirmā Huana Antonio Samaranča IOC prezidentūras laikā, piedalījās 1272 sportisti no 49 valstīm.
1979 Tenisa superzvaigzne Bjerns Borgs Milānā mēģina izdarīt pašnāvību. Pats Borgs to uzskata par žurnālistu izdomājumiem. Tolaik, būdams slavas zenītā, viņš kopā ar savu līgavu Loredanu Bertē bija apmeties Milānā. Un kādu vakaru tika nogādāts uz slimnīcu, kur ārsti konstatēja stipru saindēšanos. Presē parādījās ziņas, ka Borgs mēģinājis izdarīt pašnāvību vai nu pārdozējot narkotikas vai arī ēdienam pievienojot indi. „Mēs ar Loredanu bijām mājās. Pēc vakariņām pēkšņi man kļuva ļoti slikti, iespējams, biju saindējies ar ēdienu. Pirms gulētiešanas iedzēru divas miegazāļu tabletes. Taču nācās izsaukt ātro palīdzību, kas mani nogādāja slimnīcā, kur izskaloja kuņģi. Pēc divām stundām jutos jau ļoti labi. Mana kļūda bija tā, ka izvairījos no žurnālistiem, jo nespēju pat iedomāties, ka viņi rakstīs par pašnāvību vai narkotiku lietošanu. Nekad neesmu lietojis narkotikas,” vēlāk notikušo komentēja Borgs.
1976 Derils Sitlers uzstāda jauno NHL rezultativitātes rekordu - Toronto "Maple Leafs" un Bostonas "Bruins" spēlē (11:4) sakrājot desmit rezultativitātes punktus (seši gūti vārti). Skaidrs, ka ņemot vērā līdzšinējos NHL spēļu rezultātus, šo rekordu nekad nepārspēt, ja nu vienīgi līgas vadība pēkšņi izlems palielināt vārtus... Līdz Sitlera rekordam līgas labākais sasniegums piederēja leģendārajam Morisam Rišāram, kurš 1944. gadā spēlē tika pie astoņiem punktiem (šo sasniegumu 1954. gadā atkārtoja Berts Olmstīds). Tad nu Sitlers parūpējās, lai latiņa tiktu pacelta vēl augstāk. Mačs pret „Bruins” Sitleram sākās pieticīgi – pirmajā periodā tikai divas rezultatīvas piespēles. Toties pēc pārtraukuma... Otrajā periodā 20 minūšu laikā viņš trīs reizes pārspēja vārtsargu debitantu Deivu Rīsu, kā arī divreiz asistēja vārtu guvumos Berjem Salmingam. Pēc otrās trešdaļas rezultāts bija 8:4, bet Sitlers jau sakrāja septiņus punktus. 44 sekundes pēc trešā perioda sākuma viņš guva ceturtos vārtus, noķerot Rišāru un Olmstīdu. Rekords krita perioda desmitajā minūtē, kad Sitlers izdarīja piekto precīzo metienu, bet trīsarpus minūtes pirms spēles beigām „Maple Leafs” uzbrucējs tika vēl pie viena panākuma, izmantojot sāncenšu aizsarga kļūdu un noapaļojot savu sasniegumu. „Lepojos ar šo rekordu, domāju, kas tas noturēsies ļoti ilgi,” atzina Sitlers, kurš NHL kopumā guva 484 vārtus un nopelnīja 1121 rezultativitātes punktu. Kopš tā laika vēl desmit hokejisti ir sakrājuši astoņus punktus spēlē (divreiz to paveikuši Veins Greckis un Mario Lemjē). Deviņi nav nevienam. Par desmit pat nerunājot...
1970 "Manchester United" Anglijas kausa izcīņas spēlē ar 8:2 sagrauj "Northampton", bet Džordžs Bests gūst sešus vārtus. Tik daudz bumbu vārtos vienā spēlē iesist vairs nav spējis neviens cits „Manchester United” futbolists visā kluba pastāvēšanas vēsturē.
1965 Leģendārais bokseris Kasiuss Klejs, iestājies „Islāma nācijas” kustībā, pieņem musulmaņu ticību un kļūst par Muhamedu Alī. Vārds gan viņam uzreiz netiek dots – sākotnēji viņu dēvē par Kasiusu Iksu (organizācijas locekļi atteicās no saviem uzvārdiem, jo uzskatīja, ka tos viņiem uzspieduši baltie vergu tirgotāji). Vēlāk „Islāma nācija” bokseri nodēvēja par Muhamedu Alī, un pirmo cīņu ar Alī vārdu viņš aizvadīja 1965. gada maijā pret Soniju Listonu.
1948 Sanktmoricā norvēģis Birgers Rūds izcīnīja trešo olimpisko godalgu pēc kārtas (16 gadus pēc pirmā panākuma). Viņš ir vienīgais sportists, kurš bijis tik tuvu tam, lai tiktu pie olimpiskajām godalgām gan tramplīnlēkšanā, gan kalnu slēpošanā. 1936. gadā Rūds kalnu slēpošanas kombinācijā uzrādīja ceturto rezultātu, bet tramplīnlēkšanā aizstāvēja olimpiskā čempiona titulu. Uz Sanktmoricu 36 gadus vecais vīrs devās kā Norvēģijas izlases treneris. Taču redzot nelabvēlīgos laika apstākļus, viņš drošības labad izlēma aizstāt vienu no komandas maz pieredzējušajiem sportistiem un pats piedalīties sacensībās. Un izcīnīja sudraba medaļu. Līdz zeltam pietrūka mazāk par diviem punktiem.