Pasaules čempions? Latvietis? Lai iet bekot!
Šodien Latvijas sniegotajos klajumos varēja vērot interesantas medības – orientēšanās cienītāji Latvijā bija metuši pie vaiga bliežamos un trenkāja Latvijas Olimpiskās komitejas prezidentu Aldonu Vrubļevski, kurš joza, cik spēja, un pa brīdim atšaudījās, bet no orientieristiem jau neaizbēgsi...
Eksotisko medību pamats ir vienkāršs – Latvijas Gada balvas sportā balsošana internetā par „2012. gada Latvijas populārāko sportistu/sportisti”. Kā ierasts, gada beigās slavējam tos, kas 12 mēnešus rāvušies melnās miesās. Āķis slēpjas kandidātu izvēlē. Starp desmit potenciālajiem LGBS saņēmējiem šajā kategorijā ir tikai olimpisko sporta veidu pārstāvji, kas pārstāv skeletonu, futbolu, hokeju, bobsleju, pludmales volejbolu, vieglatlētiku, moderno pieccīņu, BMX un basketbolu. Kandidātus izvirzījusi Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK), kas lēmusi, ka, daži bez medaļām ir vienlīdzīgāki par tiem, kuri šogad lielākajās pasaules un Eiropas sacensībās kāruši kaklā medaļas.
Protams, subjektivitāte šādās aptaujās būs vienmēr, sākot jau ar kandidātu izvirzīšanu. Arī uzvarētājs šajā balsojumā var būt negaidīts. Tas nav labākais gada sportists, bet populārākais. LOK gan nav uzrādījusi kritērijus, pēc kā vērtēt šo popularitāti. Tāpēc arī 10 kandidātu saraksts šķiet kišmišs ar rozīnēm. Tomēr ir vismaz divi iemesli, kāpēc orientieristi var ņemt pusķieģeļus un tos ielaist LOK logos.
Pirmkārt, nez vai vajag ignorēt sportistu, kurš šogad uzvarējis pasaules čempionātā un izcīnījis tur vēl arī bronzu. Runa ir par orientēšanās sporta pārstāvi Edgaru Bertuku. Vai viņa sasniegums ir svarīgs, var jautāt? Visā neatkarīgās Latvijas sporta vēsturē pasaules čempionu skaitīšanai dažādos sporta veidos pietiek ar abu roku pirkstiem. Otrkārt, Latvijas Orientēšanās federācija nosūtīja vēstuli LOK, kurā aicināja šo netaisnību labot un sarakstā iekļaut arī Bertuka vārdu. Lūgums, protams, netika apmierināts, bet attieksmi pret orientēšanās sportu un citiem neolimpiskajiem sporta veidiem nodemonstrēja LOK prezidenta Aldona Vrubļevska atbilde, kuru šeit atļaušos publicēt pilnībā:
„Latvijas Olimpiskā komiteja ciena un novērtē jebkura Latvijas sporta veida un sportista vai komandas sasniegumus. Taču šogad LOK kā LGBS pasākuma rīkotājs un finansētājs, ņemot vērā 2012. gada Londonas olimpiskās spēles un to, ka olimpiskās spēles nenotiek katru gadu, balsojumam par populārāko sportistu izvēlējās moto - nosakām populārāko starp labākajiem olimpiskajā gadā (olimpiskajos sporta veidos). Tas nenozīmē, ka tāpat būs nākamā gadā.
Jebkura cita sporta veida, arī neolimpisko sporta veidu pārstāvji tiks iekļauti nominantu skaitā citās nominācijās, piemēram, labākais sportists vai sportiste, uzlecošā zvaigzne, par cīņas gribu utt.”
Ar to ir pateiktas vairākas lietas. Pirmkārt, visi pārējie sporta veidi, kas nav olimpiskie, mums šajā aptaujā ir dziļi vienaldzīgi, un mēs nevaram pieļaut, ka par populārāko tiek atzīts kāds, kas nav olimpietis. Otrkārt, tiek uzsvērts, ka LOK ir LGBS rīkotājs un sponsors un var darīt, kā grib. Treškārt, ka olimpisko spēļu gadā visi pārējie sporta veidi var sākt ieskrieties, lai dotos norādītajā virzienā. Ceturtkārt, moto par „populārāko starp labākajiem olimpiskajā gadā” ir jāpasludina pirms aptaujas, lai visiem ir skaidrs, kuru sporta veidu dalībniekiem jāpievienojas nākamreiz dažādi apspiesto „varavīksnes” gājienam . Un, piektkārt, teiciens, ka „Tas nenozīmē, ka tāpat būs nākamā gadā” formāli nenozīmē arī to, ka tā tas nākamajā gadā nebūs, jo ir jau vēl arī jaunatnes olimpiādes. Turklāt ne jau reizi četros gados pār neolimpisko sportistu galvām nāk šāds pieaugušo olimpiešu lāsts. 2014. gads būs ziemas olimpiādes gads Sočos, un uz to brīdi visiem neolimpiešiem jau tagad var ieteikt iet bekot, makšķerēt vai doties gadu ilgā atvaļinājumā uz Kanāriņu salām. Viņiem nekas šajā aptaujā „nespīd!”
Jā, LGBS nominācijās „Labākais Latvijas sportists” Bertuks ir iekļauts, un ir ļoti ticams, ka viņš tiks arī piecu finālistu starpā, jo šajā aptaujā piedalās ar sportu cieši saistīti cilvēki, kuri drēbi pazīst. Tomēr, ja būtu jāstrādā Latvijas Orientēšanās federācijā, ļoti iespējams, ka arī autors uz faktu un Vrubļevska skaidrojumu reaģētu tā, kā tas piecos punktos izklāstīts iepriekš tekstā.
Ir gan vēl arī medaļas otra puse. Atcerēsimies, kā paši orientieristi par absurdu pārvērta līdzīgas aptaujas pirms gadiem desmit, kad par populārāko sporta veidu interneta aptaujas rezultātā tika pasludināts orientēšanās sports. Arī tas tika pārvērsts par farsu, bet tagad šis bumerangs ir beidzot atgriezies un trāpījis orientieristiem tieši pa pieri. Var taču būt, ka LOK prezidents raksta, ka LOK dod priekšroku olimpiskajiem sporta veidiem, bet domā, ka nepieļaus, lai Bertuks kļūst par Latvijas populārāko sportistu 2012. gadā. Un šeit viņam var piekrist par visiem 100 procentiem, jo tikai doma vien, ka, piemēram, divkārtējo olimpisko čempionu Māri Štrombergu anonīmie balsotāji var nobīdīt zemāk par orientieristu, šķiet greiza jau rašanās brīdī.
Tas gan problēmu neatrisina, jo tad LOK būtu jāmaina nomināciju un balvas nosaukumi. Piemēram, nominācija internetā jānomaina uz nosaukumu „Populārākais šogad Londonas olimpiādē pabijušais sportists”, neiepinot tur, piemēram, Sandi Ozoliņu, kuram ar vasaras olimpiādi nav nekāda sakara, Zani Tamani, kura Londonā nestartēja. Latvijas futbols savu mūžu nebūs pārstāvēts olimpiskajās spēlēs, bet Martins Dukurs ar Oskaru Melbārdi arī te neiederas, jo šis taču nebija ziemas olimpiādes gads. Tad vismaz būtu skaidri nosacījumi. Ja atstāj līdzšinējo formulējumu, tad var gadīties, ka līdzjutēju mīlestība kādam neolimpietim būs lielāka nekā olimpietim. Un tas būtu slikti LOK mundierim.
Ja LOK tik ļoti uzsver sevi kā organizētājus un sponsorus, tad arī LGBS nosaukta ačgārni. Vajadzētu būt „LOK gada balva sportā”, jo tad varētu teikt – kā gribu, tā daru, nepretendējot uz visas Latvijas viedokli. Pašreiz sanāk tā – šitos mēs pie galda nelaižam, jo tie nav mūsējie. Ja šāda attieksme būtu pirmoreiz, varētu mēģināt krupi norīt, taču tas pats jau ir dzirdēts arī Latvijas Olimpiešu sociālā fonda sakarā, kad olimpiešiem ir privilēģijas pabalsta saņemšanā, lai cik dižens sportists neolimpietis arī nebūtu. Tur vismaz nosaukumā ir atsauce uz olimpiešiem, bet problēma ar cinismu un augstprātību pret citiem sporta veidiem paliek... Kurš tad runcim (LOK) asti cels, ja ne pats?
-2 [+] [-]
+6 [+] [-]
+3 [+] [-]
+5 [+] [-]
-1 [+] [-]
Šeit komentētāja zem vārda "cilveks123, 19:58," ierakstītais, liecina tikai par viņa tuvredzību
[+] [-]
>>> Kurš tad runcim (LOK) asti cels, ja ne pats?
LOK eventuālā atbilde:
Tas nav nekāds runcis, kurš nespēj pats pacelt savu asti
+5 [+] [-]
Tāpat kā es cienu biatlonu un sevišķi Oļegu Maļuhinu, kurš 1998/99 gada sezonā uzvarēja PK posmā, kā Tu kā īsts sporta fans šobrīd vari teikt sliktus vārdus?! Nevari, jo ne jau sportists iziet uz starta līnijas ar domu zaudēt, viņš iziet uz starta ar domu uzvarēt!
Piekrītu, ka nevietā ir iepīt vārdu "populārākais" attiecībā uz E.Bertuku, bet paldies Latvijas orientēšanās saimei, kas sašūpoja šo LOK kuģi un liek cilvēkiem visā Latvijā par to runāt.
Par lielu Latviju!
+1 [+] [-]
JanisB_OS, dziļi ieelposim un sauksim to par viedokļu atšķirību, lai iztiktu bez apvainojumiem.
[+] [-]
Visu cieņu Bertukam un citiem augsta līmeņa orientieristiem, bet vēl aizvien atceros to ārprātu, kad orientēšanās mafija regulāri taisīja lielāko cirku un piesmēja visu Latvijas sporta pasauli, iznīcinot (padarot par farsu) labas idejas. Lai ko tādu piedotu, zināmam laikam jāpaiet...
+3 [+] [-]
-2 [+] [-]
Un pilnībā var piekrist tiem, kas saka, ka Berkuts NAV populārs- cik tad ir to cilvēku, kas par viņu kautko dzirdējuši ?!?
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
Šogad „Latvijas Gada balvu sportā” pasniegs 14 nominācijās, kurām līdz 30. novembrim pretendentus izvirza Latvijas Sporta federāciju padomes, Latvijas Olimpiskās vienības pārstāvji, kā arī Latvijas sporta žurnālisti, LOK izpildkomitejas locekļi, sporta federācijas, Saeimas Sporta apakškomisijas vadītājs un citi nozares eksperti. Balvu ieguvējus nosaka īpaši veidota žūrijas komisija aizklātā balsojumā.
[+] [-]
Tagad ir pilnīgs pamats aizdomām, ka LOK finansu darbībā notiek netīras lietas un tur dažs labs danco pēc "maizes tēvu" stabules jo gan politiķiem, gan bagātiem sponsoriem - Fair Play ir "pie kājas", un iespējams, ka tur notiek "bodītes" būšana.
Tā pat arī gan politiķiem, gan bagātajiem sponsoriem "pie kājas" ir arī tautas viedoklis , jo jau vairākus gadus par nomināciju nosaukumiem, tika diskutēts ne vienu reizi vien, ka vajag atdalīt populārākais un labākais. Tā tad, ir jārīko divas atsevišķas nominācijas vai arī nerīkot ne vienu un to naudas summu, izlietot kaut kam lietderīgākam, kas varētu atrisināt Latvijas sporta problēmas.
Edgars Bertuks ir no Latvijas pirmais pasaules čempions orientēšanās sportā, kura vārds ir ierakstām ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas valstu sporta vēsturē, jo līdz šim no Baltijas valstīm nav bijuši PČ šajā sporta veidā.
-1 [+] [-]
+4 [+] [-]
Ja kādu māc šaubas par orientēšanās popularitāti, tad ieteiktu darbadienas vakarā starp aprīli un oktobri aizbraukt uz kādu no pierīgas mežiem kur notiek Magnēts, vai nākamgad nedēļas nogalē pēc Jāņiem uz orientēšanās trīsdienām Kurzemes jūrmalā!
+3 [+] [-]
...starp citu Populārakais un Labākais nav gluži viens un tas pats. Par pirmajiem balso parastie mirstīgie (fani), par otriem - spečuki/experti - treneri, federāciju vadītāji, žurnālisti un paši sportisti..
-1 [+] [-]
>>> - Olimpiskajos un NEolimpiskajos sporta veidos.
Vārdu SPORTS LOK ir piesavinājies
SPORTS - pie tā pieder gan Olimpiskie, gan NeOlimpiskie veidi.
Un SPORTAm ir jākalpo, lai cilvēks no tā gūst baudu, personīgo gandarījumu un harmoniju, nevis dzenoties pēc rekordiem, ar sevi rīkojas pāri tām robežām ko šim ir iedevusi daba, kur gala rezultātā pats sabeidz savu veselību
- ja tev patīk šis sporta veids, tad nodarbojies ar to un trenējies savu spēju robežās, nevis forsē, lai gūtu tikai mirkļa baudu uz pjedestāla, pēc tam līdz nākamajai olimpiādei vai PČ, pafotografējies žurnālistiem, kaut ko papļāpā preses konferencēs veļ pabraukā pa svinīgajām tikšanās ...
Bet kādas sekas pēc dažiem gadiem??? ... atlikušo mūžu skraidi pie ārstiem, izgāz naudu procedūrām un zālēm ...
Tā kā esmu vecs ķemernieks, tad es ļoti labi zinu, cik sporta slavēnības, pēc karjeras norieta, bija braukājuši uz Ķemeriem, mērcēt dūņu vannās savas kājas, rokas, locītavas utt, kas kādreiz treniņos un sacensībās fordēšanas rezultātā tika pārpūlētas.
Orientieristi neforsē, tāpēc viņi ar to nodarbojas līdz sirmam vecumam. Un kad pienāk sirmais vecums, tad arī nepārstāj ar to nodarboties, bet aktīvi brauc uz visām sacensībām.
Nav tāda spēka, kas orientieristus no sacensībām var atraut!!!
Par LOK patreizējām cūcībām jau zina Skandināvijas valstīs un viņi ir sašutuši par tādu nostāju mūsu valstī. Interesanti būtu redzēt ar kādām acīm, tagad Vrubļevskis satiksies ar saviem Skandināvijas kolēģiem???
+1 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+3 [+] [-]
WOC vidējas distances ieraksts, Edgars ap 3:30:00. woc2012.ch -centre/video-middle.html
Eiropas čempionāts stafete, LV 6. vieta: EOC 2012 Relay, Falun, Sweden - YouTube
+2 [+] [-]
[+] [-]
Jau padomijas laikos gaidīja.
Alīda Ābola 1989. g. Zviedrijā izcīnīja bronzas medaļu, bet tad šie lauri bija PSRS nevis LV kontā
[+] [-]
[+] [-]
Ir jāsaprot tas, ka ir NENORMĀLI daudz Latvijas sportistu, kas savos sporta veidos ir labā līmenī, pat elitē, taču par viņiem ne tikai nerunā kā par pretendentiem uz populārāko atlētu balvām (lai gan, iespējams, pasaulē viņi varētu būt pat atpazīstamāki kā šī raksta varonis), bet vispār gandrīz nepiemin nacionālā mēroga medijos.
Jā, LOK nav skaidri noteikusi kritērijus, ko šajā gadījumā daži mēģina arī izmantot pataisot sevi par apbižotajiem.
Taču, beigu beigās, kādus kritērijus var noteikt popularitātes apzināšanai?
Gūgles meklējumu skaits? Bildes uz SA vāka? Raksti Sc.com? Pat nopietni socioloģiskie pētījumi var nesniegt līdz galam skaidru atbildi šai jautājumā.
Vienkārši sakot tas izskatās tāpat kā nelūgta viesa uzprasīšanās atnākt uz balli.
+2 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
-2 [+] [-]
PS. Un vispār, visas šīs aptaujas normālam cilvēkam īpaši neinteresē. Ja skatās tikai uz nosaukumu, tad laureātam būtu jābūt Biedriņam, par viņa garām aizmestajiem metieniem vai citām izdarībām var dzirdēt katru dienu. Populārs gan negatīvā nozīmē, bet kāda starpība.
[+] [-]
[+] [-]
Ar alus pudeli rokās pie TV ekrāna
[+] [-]
[+] [-]