Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:459, Did:0, useCase: 3

Cīņa, cieņa, atbalsts

Cīņa, cieņa, atbalsts
Latvijas līdzjutēji

Foto: AP/Scanpix

Kādam viņu ir daudz, citam – mazāk. Kādam viņi ir skaļi, citam – klusāki. Kādam viņi ir kulturāli, citam – neciešami. Tomēr viņi visi vēl savai komandai vienu – uzvaru. Runa ir par sporta līdzjutējiem – to tradīcijām, aktivitāti un izpratni.

Tradīcijas jākopj

Ir jānodala divas lietas – fani jeb fanu klubi un pārējie skatītāji. Faniem ir sava speciālā atribūtika, savs kārtības rullis, savas dziesmas un savs biedru pulks. Viņi ir katrā spēlē, arī izbraukumā. Jā, ne tik kuplā skaitā, taču ir. Tomēr fanu klubi – tas ir tikai viens sektors. Pārējais ir jāaizpilda vienkāršajai tautai – arī viņi vēl savai komandai uzvaru, taču dažs uz sporta spēli ierodas reizi gadā, citam pat ir savs olimpiskais cikls – reizi četros gados. Dzīves ritējums un interešu loks katram ir citādāks, tas ir jāpieņem. Arī uz komandas veiksmēm vai neveiksmēm, kā arī skandāliem viņi ir jūtīgāki. Tomēr tribīnēs viņi visi ir vienlīdzīgi, ar kopēju mērķi.
Dinārs Kvedovs savas dzīves laikā ir uzkrājis pamatīgu pieredzi, atbalstot Latvijas sporta komandas gan šeit pat Latvijā, gan dodoties izbraukumos. Dinārs uzskata, ka Latvijas līdzjutējs ir unikāls, jo „nekad nenokar degunu, atbalsta komandu jebkurā gadījumā”. Cik gan bieži ir redzēts, ka citās valstīs, komandas neveiksmīgā snieguma gadījumā, tribīnēs sākas demonstratīvs demaršs. Kvedovs uzskata, ka latviešiem tas ir ieaudzināts paaudžu paaudzēs – palikt līdz galam, lai kāds arī būtu rezultāts. Nevar nepiekrist, jo grūti atminēties kādu gadījumu, kad kādai Latvijas komandai spēlējot, skatītāji demonstratīvi atstātu tribīnes. Ja paskatāmies aiz Latvijas robežām, tad pat pasaules varenākajām futbola komandām atliek savā laukumā mazliet neizteiksmīgāk nospēlēt un – vēl spēlei ritot, galvenie notikumi nu jau risinās stāvlaukumā, kur neapmierināto līdzjutēju dinamika nereti pārspēj pat seriālu „Kobra”.
Dinārs uzskata, ka latviešu fans, ja atskaita dažas ultras, nav agresīvs. Latvijas faniem netrūkst fanātisma, taču tradīcijas un pieredze gan. Tas ir saprotams, jo mēs savas tradīcijas esam sākuši tā nopietni kopt tikai otrās brīvvalsts laikos. Padomju laikos, protams, bija sava fanošanas kultūra, taču uzvedības dubultstandarts sasēja ar neredzamiem striķiem. Redzami tie kļuva tādos gadījumos kā „Pērkona” koncerta lieta utt. Kūtri iet ar dziedāšanu. Kvedovs atklāj, ka ārzemēs ar dziedāšanu ejot gludāk, jo ir izmēģinātas dziesmas, kā arī kontingents nav nekādi garām skrējēji. Paradoksāli, taču Kvedovs ir novērojis, ka tieši mājās mūsu līdzjutēji uzvedas krietni kūtrāk, nekā ārzemēs atbalstot savus mīluļus. Lai panāktu visas publikas kopīgu dziedāšanu, Dinārs iesaka fanu klubiem savas dziesmas pavairot, lai tās nonāk gan pie skatītājiem, gan arēnas taustiņinstrumentālista – no nekā jau nekas neuzlabosies.
Kvedovs uzskata, ka lai panāktu uzlabojumus šajā - līdzjušanas - lauciņā, komandām ir jāstrādā profesionālāk – jāalgo cilvēks, kas ar to speciāli nodarbojas, meklējot cilvēkus, kuri pēc tam ir jāapmāca. Bungu sišana, dziedāšana, saukļu izkliegšana – nekas nenotiek nejauši, viss ir atstrādāts. Laikietilpīgs un atbildīgs process, kura pamatā ir disciplīna. Tāpat kā sportā.

Hokejs ārpus konkurences

Lielāko skatītāju krējumu allaž ir nosmēlis hokejs. Latviešiem tas allaž ir gājis pie sirds labāk, nekā citi sporta veidi. Par mūsu hokeja faniem ārpus Latvijas stāsta leģendas. Ko teikt ir gan ar spēļu ieroci pārbiedētajiem viesnīcas darbiniekiem, bārmeņiem, robežu kontrolei un daudziem citiem. Tomēr pāri visam – fanātisks atbalsts tribīnēs.
Pašlaik visi dzīvo līdzi Rīgas „Dinamo”. Lai arī daudz ir paveikts mārketinga lauciņā, Kvedovs uzskata, ka lielāko lomu spēlē kluba vārds, kas daudziem, arī Dināram, asociējas ar pavadītām naktīm pie Sporta pils kases. Ja par piekoptajām tradīcijām, tad ar dziesmām ir pašvaki – arēna pa īstam iedziedas divos gadījumos – kopā ar Frediju Merkūriju vai Aināru Mielavu. Sava „You’ll Never Walk Alone” nav. Daudz pilnveidojama, taču vismaz ir kārtīgs, pacilājošs troksnis, pie tam – bez bēdīgi slavenajiem pūšamajiem moku rīkiem.
Interesanti, ka Rīgas „Dinamo” savos tīklos ievelk ārzemniekus, kuri tikko apmetušies uz dzīvi Latvijā, kuru valstīs hokejs ir eksotika vai vienkārši nepopulārs. Lai gan uz pirmo spēli visi gājuši gariem zobiem, jau pēc spēles viņi ir sajūsmā par Rīgas „Dinamo”. Ir sanācis ar vairākiem tādiem pačalot – par hokeju nojausmas nekādas, taču Arēnas Rīga atmosfēra burtisku viņus nobur. Tātad – sava maģija tomēr šai komandai piemīt, kuru mēs līdz galam novērtēt nespējam.

Nerausti aiz ūsām basketbola fanus

Lielai daļai cilvēku labpatīkas basketbolu uzskatīt par latviešu nacionālo sporta veidu, lai gan skatītāju atsaucība ir tālu no vēlamās, tālu no iepriekš pieredzētās. Latviešu basketbola fans ir prasīgs, apveltīts ar labu atmiņu. To uz savas ādas ir izjutis Igors Miglinieks. Tieši viņš ir bijis klāt pie teju visiem Latvijas basketbola ķēķa skandāliem, kas vēlāk ir laupījuši cilvēkus tribīnēm. 1985. gadā, kad viņš Rīgā atgriezās jau „ACSK” kreklā, līdzjutēji viņu sagaidīja īpaši „silti” – ar dzēlīgiem plakātiem, spalgiem svilpieniem un skaļiem saukļiem. 1992. gads un NVS aicinājums – iespējams, smagākais pliķis basketbola līdzjutējiem, kura nospiedums vēl tagad rotā daudzu tā laika līdzjutēju vaigus. 1997. gadā, kad Miglinieks ir Lavijas izlases galvenais treneris neveiksmīgajā Eiropas čempionātā, atļāvās līdzjutējus pat mazliet pakritizēt, iecērtot lielu plaisu abu pušu, kuras viena bez otras nevar, attiecībās. Arī 2009. gada „Baigajā vasarā” viņš bija klāt.
Bija brīdis, kad basketbols atkal bija modē – ambiciozi klubi, briedumā esoša izlase. Īstenībā, tādi brīži ir bijuši arī iepriekš – arī 90. gadu vidū, kad izlases spēles tika aizvadītas Sporta pilī. Tas bija labs veids, kā uzspodrināt savu mundieri – dažam valdības ložā sēdošajam bija jāatrod veids, kā nolaist podā „Klozetpodu skandālu”. Basketbols – ideāli! Protams, padomju laiki ir atsevišķs stāsts, jo uz basketbolu meistarkomandu spēlēm iegūt biļetes bija vesels piedzīvojums, tāpat kā uz Rīgas „Dinamo”. Diemžēl pēdējā laika notikumi virtene, kas mums visiem ir labi zināma, noveda pie tā, ka vēl tagad Latvijas basketbola arēnās svilpo vējš, lai arī kvalitatīva basketbola netrūkst.
Dinārs Kvedovs vaino klubu menedžmentu, kā piemēru minot „VEF”. „ ”VEF” menedžments klibo (..) Ir daudzas lietas, kur viņiem vajadzētu strādāt tieši ar skatītājiem – lai skatītāji nāktu,” skaidro Kvedovs, kā pozitīvu piemēru minot Rīgas „Dinamo”, kuri šajā lauciņā darbojas veiksmīgāk. „Mārketings, tikai un vienīgi mārketings,” skatītāju pievilināšanas priekšnoteikumu nosauc Kvedovs. Dinārs uzskata, ka šajā lauciņā trūkst aktivitātes.
Ja reiz par neveiksmīgu menedžmentu, tad kā lai nepiemin „Barons” aktivitātes, dalot bēdīgi slavenās ekstra kartes, tādejādi devalvējot basketbola kā izrādes, par kuru ir jāmaksā, vērtību. Visi šie augstāk minētie faktori liecina par vienu – pret basketbola faniem ir jāizturas ar sapiera piesardzību, jo mīnas mums sprāgst ar bēdīgu regularitāti.

Kailais karalis

Futbols ir sporta karalis, taču ne Latvijā. Spēles ir ļoti kūtri apmeklētas, taču ir bijuši precedenti, kas liek domāt, ka tik bezcerīgi nemaz nav – vajag tikai strādāt. 2004. gadā Liepājā norisinājās t.s. „Zelta spēle” starp „Liepājas Metalurgu” un „Skonto”. Tribīnēs brīvu vietu nebija, tāpat arī ap stadionu pārbāzts ar cilvēkiem, kas vēlējās tikt iekšā. Toreiz tika lēsts, ka vairāk nekā 6000 skatītāji ir bijuši liecinieki (liela daļa – tikai ar ausīm) vēl joprojām nepārspētajam Latvijas futbola virslīgas šedevram. Viss, kas nepieciešams – ažiotāža. Tāda savulaik tika sakulta arī Daugavpilī, kad „Ditton” tikās ar „Dinaburg”. Pateicoties „Ditton” aktivitātēm, vairāk nekā 3000 cilvēku noraudzījās Daugavpils derbiju. Nākamajās reizēs, kad nekādi speciālie mārketinga pasākumi netika veikti, atkal ierastā aina.
Tomēr futbols ar savu rusificēto vidi atbaida līdzjutējus, it īpaši ģimenes ar bērniem, kuri pēc jauniem maķ-peremaķ valodas vārdiem netiecas. Viņnedēļ, kādā saviesīgā pasākumā, sanāca aprunāties ar cilvēku no Gruzijas. Varam vilkt paralēles tieši futbola lauciņā – apmeklējums Latvijas līmenī, tāpat kā kultūra jeb tās neesamība, kas pavada futbolu. Izņēmums ir nacionālo izlašu spēles, kuras gan Latvijā, gan Gruzijā mobilizē cilvēkus tribīnēs, taču arī tur ir daudz pilnveidojamu lietu, piemēram, smēķēšanas aizlieguma ievērošana. Grūti iedomāties, ka kaut vai Anglijas 4. līgas spēlē kāds atļautos aizkūpināt dūmu koku, taču pie mums – pat izlases spēlē!
Lai arī Gruzijai netrūkst laba līmeņa futbolistu, viņu attieksme pret tiem ir tāda pati kā lielai daļai Latvijas, raksturojot basketbola izlases spēlētājus pēc 2009. gada Eiropas čempionāta. Tomēr viņiem ir savi varoņi, kuri pelna tikpat lielu uzmanību kā Rīgas „Dinamo” pie mums. Tā ir Gruzijas regbija izlase. Šeit ar Latviju salīdzināt nav vērts, jo uz spēlēm nāk tikai sievas, mīļākās, draugi un daži kaimiņi, pie tam vēro tik uzmanīgi, ka kāda regbista sieva, kas regulāri apmeklējusi mīļotā spēles teju 15 gadus, tā arī nebija paspējusi piefiksēt to, ka ar bumbu drīkst arī skriet... Patiess atgadījums.
Līdzjutēju mīlestību nevar nopirkt ar naudas vai ekstra karšu palīdzību. Pat līmenis ne vienmēr ir noteicošais. Bieži vien amatieru komandu spēles pulcē vairāk skatītāju nekā augstākās līgas sacensības, bieži vien tieši tur ir līdz smalkumiem noslīpēts atbalsts savai komandai. Atbalsts ir jānopelna. Kā to izdarīt? Ar cīņu – ja viņa ir, tad visi mārketinga un fanošanas smalkumi atkāpjas ēnā. Pirms dažiem gadiem Skonto stadionu izlases spēles laikā rotāja plakāts: „Nav cīņas, nav atbalsta!” Trāpīgāk nemaz nevar.

  +1 [+] [-]

, 2012-01-30 14:19, pirms 13 gadiem
Vispar jaliek akcents uz futbolu, hokejs izskatās ka tāpat panīks tiklīdz krievi nogriezīs gāzes naudu, bimbambols vnk jaiznīdē, var atstāt strītbola līmenī. Futbolā jasakarto bāzes, menedžments un spēļu organizācija.

  -1 [+] [-]

, 2012-01-30 14:37, pirms 13 gadiem
huy rakstīja: Vispar jaliek akcents uz futbolu, hokejs izskatās ka tāpat panīks tiklīdz krievi nogriezīs gāzes naudu, bimbambols vnk jaiznīdē, var atstāt strītbola līmenī. Futbolā jasakarto bāzes, menedžments un spēļu organizācija.
Piekrītu Tev. Mēs ar čomiem parasti nekad nelaižam garām futbola lielo 4nieku spēles Skonto stadionā. Tur tribīnēs valda tada pozitīva atmosfēra, tik daudz kolorītu tipāžu kā piem, bratani ar Latvian kickboxing team treniņtērpiem utt Nav jāiet uz kino, atliek aiziet uz futbolu un smieklu deva ir noķerta veselai nedēļai!!!

     [+] [-]

, 2012-01-30 14:41, pirms 13 gadiem
belluschi rakstīja: Piekrītu Tev. Mēs ar čomiem parasti nekad nelaižam garām futbola lielo 4nieku spēles Skonto stadionā. Tur tribīnēs valda tada pozitīva atmosfēra, tik daudz kolorītu tipāžu kā piem, bratani ar Latvian kickboxing team treniņtērpiem utt Nav jāiet uz kino, atliek aiziet uz futbolu un smieklu deva ir noķerta veselai nedēļai!!!
Svaigs gaiss, saulespuķu sēklas un īstu vīru saukļi, runas tiešā tekstā bez kādiem aplinkiem un izlikšanās.

  +9 [+] [-]

, 2012-01-30 14:45, pirms 13 gadiem
Tāpat piekrītu raksta autoram, ka citreiz amatieru spēlēs skatītāji ir vairāk nekā uz profesionālo spēļu cīņām! Vai kāds hokeja līdzjūtējs atcerās to LAČ pusfinālsēriju, kur Vilki kapāja pret ASK/Ogri?? Tā bija piektā izšķirošā spēle, nu jau pa skuju taku aizlaistajā Rīgas sporta pilī. Ar čomiem ejot uz spēli jau pie bērnu pasaules sākās drūzmēšanās, pieejot tuvāk sporta pilij panesās drausmīgs skats, cilvēku biezs, biļetes izpārdotas, cilvēki stāvot rindā pēc biļetēm, gandrīz to biezo organisko stiklu izspieda laukā. Tajā spēlē bija pilnas tribīnes un vienu brīdi likās, ka līdzjūtēji jumtu noraus, bija ļoti elektrizēta atmosfēra, visapkārt maķ-peremaķ, zaļais pūķis tika lietots atklāti no stikla skārdenēm turpat tribīnēs, ja nemaldos izcēlās gandrīz vai boiņa starp līdzjūtējiem, jo vienā pusē līdzjūtēji bļāva Volki Volki otrajā bebri bebri, taču pēc spēles visi bija apmierināti un super emocijas!

  +4 [+] [-]

, 2012-01-30 14:50, pirms 13 gadiem
Kvedova analīze ir. Gaidam LG analīzi par Dināru
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2012-01-30 15:00, pirms 13 gadiem
Ir diezgan interesanti aiziet ar sievieti, kura neprot krievu valodu uz futbolu, un mēģināt viņai izskaidrot no tribīnēm izkliegtos saukļus.

  +2 [+] [-]

, 2012-01-30 15:16, pirms 13 gadiem
belluschi rakstīja: Tāpat piekrītu raksta autoram, ka citreiz amatieru spēlēs skatītāji ir vairāk nekā uz profesionālo spēļu cīņām! Vai kāds hokeja līdzjūtējs atcerās to LAČ pusfinālsēriju, kur Vilki kapāja pret ASK/Ogri?? Tā bija piektā izšķirošā spēle, nu jau pa skuju taku aizlaistajā Rīgas sporta pilī. Ar čomiem ejot uz spēli jau pie bērnu pasaules sākās drūzmēšanās, pieejot tuvāk sporta pilij panesās drausmīgs skats, cilvēku biezs, biļetes izpārdotas, cilvēki stāvot rindā pēc biļetēm, gandrīz to biezo organisko stiklu izspieda laukā. Tajā spēlē bija pilnas tribīnes un vienu brīdi likās, ka līdzjūtēji jumtu noraus, bija ļoti elektrizēta atmosfēra, visapkārt maķ-peremaķ, zaļais pūķis tika lietots atklāti no stikla skārdenēm turpat tribīnēs, ja nemaldos izcēlās gandrīz vai boiņa starp līdzjūtējiem, jo vienā pusē līdzjūtēji bļāva Volki Volki otrajā bebri bebri, taču pēc spēles visi bija apmierināti un super emocijas!
O, jā, tas bija reāls hardcore šņabis no kakliņa, pīpēšana turpat tribīnēs un visam pāri fantastiska atmosfēra

     [+] [-]

, 2012-01-30 15:25, pirms 13 gadiem
zzk rakstīja: O, jā, tas bija reāls hardcore šņabis no kakliņa, pīpēšana turpat tribīnēs un visam pāri fantastiska atmosfēra
Es biju ar draudzeni, viņai patika gan hokejs, gan šovs tam apkārt

     [+] [-]

, 2012-01-30 15:55, pirms 13 gadiem
Daudz ko esmu redzējis, bet to boiņu kaut palaidu garām...

  +1 [+] [-]

, 2012-01-30 15:58, pirms 13 gadiem
huy rakstīja: Es biju ar draudzeni, viņai patika gan hokejs, gan šovs tam apkārt
Nu, bet vai nebija jautri? Tagad tādu izklaidi vairs pat LAČā neatradīsi.... tagad ir tikai TRTD jeb saucamie "labākie līdzjutēji"..... Bet vecā labā Spirta pils arī man nostaļgisku asaru uzsit... 90. gados (2K sākumā arī) pats biju gana biežs viesis gan uz AEHL gan dažu labu vietējo spēli! Šmigot tiešām varēja nagļakā čut ļi ne no kakliņa, pipēt gan iekšā nepīpēju! Tik dulls nebiju!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2012-01-30 16:14, pirms 13 gadiem
Nepiekrītu autoram, ka lielāko skatītāju krējumu allaž ir nosmēlis hokejs. Vienkārši var redzēt, ka viņš ir ļoti jauns. Kāds atbalsts savulaik bija basketbolam (Rīgas ASK un VEF)! Tāpat pilna Rīgas Sporta pils tribīnes bija uz Rīgas Radiotehniķa spēlēm volejbolā tajos gados, kad komanda regulāri tika pirmajā trijniekā PSRS čempionātā. Vienkārši hokejam ir izdevies savus vecos līdzjutējus paturēt un piepulcināt klāt jaunus.

  +1 [+] [-]

, 2012-01-30 16:38, pirms 13 gadiem
īstenībā konkrēti nenosaukšu, bet esmu erdzējis demonstratīvu arēnas atsāšanu... Tā kā nevar tā teikt, ka nav bijiusi..

  +2 [+] [-]

, 2012-01-30 16:39, pirms 13 gadiem
Tradīcijas, tradīcijas un vēlreiz tradīcijas. Mums tās neveidojas, jo vienkārši nevar veidoties. Uz Dinamo nāk pilns stadions, jo tās ir kaut kādas atmiņas par tradīcijām - kā mēs toreiz pret visiem tiem krieviem sitāmies un tagad ar sitamies. Zināmā mērā protests bija arī visādi citādi lielie sporta klubi tajos gados, lai gan, protams, spēlēja jau tajos ne tikai letiņi. Bet nu bija duelis - province pret lielajiem. Jā, futbola vide ir īpaša, bet tā ir vienīgā, kur saglabājušās un veidojas vismaz kaut kādas tradīcijas. LM, FKV, Skonto, Dpils - šīs komandas nemainīgi bijušas visos čempjos un vismaz kaut cik uz tām pavelkas arī publika. Kas ir basketā? Ventspils , Liepāja, Valmiera? Viss pārējais plūst un mainās un atkal mainās. Bija Barons, Broči, ASK, nu to navvairs nav, ir VEF, ko it kā var , it kā nevar uzskatīt par ASK turpinājumu. Ir Kvartāls, bet jau pie tiem, kas pret tādiem baroniem nekad nav spēlējuši.
Tā kā nebūs tradīciju sportā, nebūs vietējā mēroga intrigu un derbiju un arī vietējā mēroga fanošana būs tieši tāda, kāda nu tā ir

  +3 [+] [-]

, 2012-01-30 17:24, pirms 13 gadiem
Hahahaa, pērkamā dvēsele Kvedovs = līdzjušanas eksperts?
Smieklīgi ir arī lasīt viņa pārmetumus VEF vadībai - menedžments tāds un menedžments šitāds. Ko tad viņš tam pašam menedžmentam neteica kritiku laikā, kad pats darbojās tribīnēs, bungojot ritmiņus VEFam? Vienkārši - jo par bungošanu viņam tika maksāts.
Un loģisks ir Dināra viedoklis, ka jānoalgo kāds, kurš atbildētu par līdzjušanu - ja Latvijā to darītu vēl vairāki klubi, izņemot VEF, tad Dināra "biznesiņš" plauktu un zeltu, jo varētu raut vairākās frontēs vienlaicīgi

     [+] [-]

, 2012-01-30 18:19, pirms 13 gadiem
als rakstīja: Nu, bet vai nebija jautri? Tagad tādu izklaidi vairs pat LAČā neatradīsi.... tagad ir tikai TRTD jeb saucamie "labākie līdzjutēji"..... Bet vecā labā Spirta pils arī man nostaļgisku asaru uzsit... 90. gados (2K sākumā arī) pats biju gana biežs viesis gan uz AEHL gan dažu labu vietējo spēli! Šmigot tiešām varēja nagļakā čut ļi ne no kakliņa, pipēt gan iekšā nepīpēju! Tik dulls nebiju!
Njā, pīpēšana - tas bija perebors, tāpat kā izdzertās taras lidināšana netīkamās komandas virzienā

     [+] [-]

, 2012-01-30 18:45, pirms 13 gadiem
Pagaidām hokejs Latvijā ir tikai Rīgas Dinamo un mazliet izlases spēles. Vairāk reāli nekā interesanta nav. Futbolā un basketbolā ir salīdzinoši interesanti LČ kur skatītāju ziņa futbols gan zaudē. Masveidīgākais jauniešu vidū un arī vislētākais ir basketbols, tā kā hokejam būs grūti konkurēt ar šiem diviem.

  +2 [+] [-]

, 2012-01-30 19:34, pirms 13 gadiem
Ir tikai viena problēma - mārketings.
Pilnīgi nekas netiek darīts lietas labā. Ja labi iepako, jebko var pārdot!

  +2 [+] [-]

, 2012-01-30 21:47, pirms 13 gadiem
Vēl ir spīdvejs Daugavpilī

  -1 [+] [-]

, 2012-01-31 19:25, pirms 13 gadiem
„Mārketings, tikai un vienīgi mārketings,” skatītāju pievilināšanas priekšnoteikumu nosauc Kvedovs.

vienīgais dabīgais skatītāju pievilināšanas priekšnoteikums ir... komandas spēle ! Grozies kā gribi - primārais ir komanda un pēc tam ir fani ar visiem saukļiem un dziesmām....un tad arī mārketings nebūs bezcerīgs pasākums....ja mēs mainam lietu kārtību, tad nekas nebūs...

pēdējā raksta rindkopa visprecīzāk raksturo komandas un fanu attiecību būtību...