Vai Latvijā ir hokeja treneri?
Gatavojot rakstus ''Sporta Avīzei'', šad tad pāršķirstu arī vecos žurnālus. Viņdien uzdūros uz pasvītrotu citātu pērnā gada 49. numurā. Kur Ulmaņa k-gs atklāti runā par ''Dinamo'' lietām.
Citāts:
- Mēs joprojām izjūtam sporta dzīves organizētāju deficītu. ''Dinamo'' ir nepieciešami divi trīs cilvēki, kuri kaut ko saprot no sporta dzīves organizācijas, un mēs viņus pieņemtu darbā ar ļoti labu atalgojumu. Taču nav šādu zinošu cilvēku, un mums nākas iztikt ar amatieru līmeni, pašmācības ceļā apgūstot zināšanas. Līdzīgi kā ar hokeja treneriem. Latvijā taču ir problēmas ar treneru kadriem!'
Nu kā ar mietu pa galvu! Skaidrs, ka Latvijā ir problēmas ar treneru kadriem, bet droši vien ne tādas, par kurām runāja eksprezidents. Pirmā problēma. Bez darba klubā ir viens no Latvijas labākajiem treneriem Leonīds Beresņevs. Ulmaņa k-gs! Vai tas nav noziegums pret Latvijas hokeja saimniecību, ka treneris, kurš izveda Latvijas izlasi A grupā un tur izcīnīja augstāko vietu (7.), kāda līdz šim mums bijusi. (Lindstrēms 2004. un Znaroks 2009. g. to atkārtoja), ir bez darba? Jā, viņš ir galvenais treneris U-20 un U-18 izlasēs, taču prakse sen pierādījusi, ka treneris bez ikdienas darba zaudē iemaņas.
Zinu, ka Latvijā ir cilvēki, kas smīkņā par Andreja Maticina trenera prasmēm. Bet Maticins kopā ar Ēriku Miļunu ne tikai izveda junioru izlasi elites grupā, bet tur spēja saglabāt vietu. Diezin vai slikts treneris to spētu. Bet Maticins joprojām ir bez darba... Tikai divi piemēri.
Man šad tad jauno hokejistu vecāki jautā, kuram trenerim uzticēt savu jauno atvasi. Diemžēl visus trenerus nepazīstu, jo viņu mums tiešām ir ļoti daudz. Tāpēc runāšu tikai par tiem, kurus pazīstu un kuriem es uzticētu savi dēlu vai mazdēlu. Pašā mazotnē es viņu uzticētu Ģirtam Ūdrim vai Gintam Biseniekam, žēl miris Ojārs Rode. Jo viņi bērniem ne tikai kaut ko iemāca, bet uzskata arī viņus par cilvēkiem. Varbūt pat mīl šos mazos puišeļus, bet vārds mīl Latvijā diemžēl apaudzis ne ar to labāko pieskaņu. Ūdris strādā ar puikām līdz 14 gadu vecumam, pēc tam tos atdodot citiem. Bisenieks strādā arī ar lielākiem, bet viņam ir interesanti, ja hokejists turpina augt. Kā tas bija ar 1982. gadu vēl ASK rindās.
Kaut kādā stadijā es savu bērnu uzticētu arī Miļunam, bet viņam interesantāk strādāt ar tiem, kas var kaut ko izdarīt un paši mazākie varbūt nav īstais darba lauks. Pusaudža gados slikts nav Aleksandrs Cicurskis, kurš nu jau vairāk nekā desmit gadus ir liepājnieks. Savukārt no 14 līdz 17-18 gadiem īsts ķeneris ir Gunārs Krastiņš. Ja jums gadās tikt pie viņa un puika ir strādīgs un, ja vēl arī talantīgs, tad Gunārs var iedot lielu pienesumu.
Junioru vecumā un arī vēlāk es savu mazdēlu uzticētu Beresņevam. Jā, ir dzirdēts, ka Leonīds uz puikām bļauj un šad tad varbūt ne tik diplomātiski izsakās, bet to visu var paciest. Par otru Leonīdu - Tambijevu pagaidām neizteikšos, jo kā treneris šis četrdesmitgadnieks vēl pazaļš.
Un tad jau nāk klubi, kur treneris/menedžeris izvēlas kadrus. Savu labumu var dot gan Jurijs Agureikins Daugavpilī, gan Igors Smirnovs LSPA, gan Juris Klodāns un Ronalds Ozoliņš Jelgavā, Ēriks Miļuns Prizmā un Valerijs Kuļibaba LM-2.
Un tad nāk treneri, kurus Ulmanis un Co nevar atļauties. Jo Latvijā nav klubu, izņemot lielo ''Dinamo'', kas var samaksāt Aleksandram Beļavskim (Permas ''Molot/Prikamje''), Igoram Pavlovam (Novosibirskas ''Sibirj''), Vladimiram Krikunovam (''Ņeftehimik''), Vasilijam Tihonovam (''Avangard''), Oļegam Znarokam un Harijam Vītoliņam (Maskavas ''Dinamo''), Vladimiram Golubovičam (''Torpedo''), Jevgeņijam Popihinam (''Automobilist''), Vladimiram Jurzinovam jr. (SKA), Pjotram Vorobjovam (bezdarbnieks), Andrejam Pjatanovam, Sergejam Nikolajevam... Tie droši vien nav visi bijušie Rīgas dinamieši, kas tagad strādā par treneriem Krievijā.
Droši vien lielākajai daļai nehokejistu nemaz nav zināms, ka no šā rudens Zviedrijā strādā tāds Ansis Straupe. 24 gadus vecs ''Prizmas/Pārdaugavas'' kadrs, kuri zviedri izvēlējās, lai viņš mācītu... zviedriem slidot.
Skaidrs, ka te nav nosaukti visi Latvijā strādājošie treneri, jo katrs ir speciālists savā jomā. Arī Aivars Skudra, Juris Repsis, Vjačeslavs Nazarovs, Igors Ļebedevs utt. Tur jau tā lieta, ka treneri mums ir, bet nav nopietnu klubu, kur viņiem strādāt. Tā lūk, Gunti!
+1 [+] [-]
Ar katru halli rodas vietas kur trenēt jaunos censoņus, katrā vietā veidojas jauni čempionāti (rajonu, pilsētu, reģionu u.t.t.) - tiesa amatieru līmenī, bet viņi IR... Tā kā jaunajiem treneriem ir kur iegūt kaut mazākos pamatus un tad jau pakāpeniski virzīties uz augšu - kādam tas izododas, kādam ne, bet nav tā, ka tiešām nav kadru.
Galvenais, lai šajās jaunajās hallēs šīs hokeja skoliņas attīstītos un būtu ko mācīt, tad jau arī attīstīsies jauno censoņu treneri, bet, ja nav ko mācīt, kā tad Latvijā iegūt vairākus labus bērnu trenerus!?
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
Bet, nopietni runājot, rakstā netika pieminēts Vladimirs Rešetņikovs, jā zinu, ka daudzi par viņa metodēm un dzīves filozofiju smīkņā, bet nu viņš ir devis LV hokejam arī labu ražu (81.gadi) Pujacs, Širokovs, Bļinovs
+4 [+] [-]
Vajag ieiet tikai SC un SA+ hokeja sadaļā pie komentāriem, un tur var izvēlēties hokeja trenerus pēc sirds patikas.
Bet, ja nopietni,tad LM-2 aizsargu treneris E.Ivanovs arī ir ļoti labs kadrs. LM-2 spēlētāji par viņu esot sajūsmā.
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
-1 [+] [-]