Nedēļa sporta vēsturē. Traģēdija Maskavā
1982. gada 20. oktobrī Maskavā, toreizējā Ļeņina centrālajā stadionā (tagad - "Lužņiki") notikušā UEFA Kausa izcīņas mača futbolā starp vietējo "Spartak" un holandiešu "Haarlem" laikā bojā gāja, kā liecina rietumu informācijas avoti, vismaz 340 cilvēki (PSRS tolaik vēstīja par 66 upuriem). Šī ir lielākā traģēdija Eirokausu pastāvēšanas vēsturē.
Vēsajā (gaisa temperatūra bija noslīdējusi nedaudz zem nulles)oktobra pievakarē uz Ļeņina stadionu, lai noskatītos "Spartak" cīņu ar holandiešu "Haarlem", bija ieradušies vismaz 15 000 (pēc citiem datiem - pat līdz 20 000) līdzjutēju.
"Haarlem" pirmo un pagaidām pēdējo reizi Eirokausos iekļuva pēc tam, kad ar jaunā Rūda Gulita (kurš vēl labu laiku pirms brauciena uz Maskavu bija pārcēlies pie "Feyenoord") palīdzību hārlemieši ieņēma ceturto vietu Nīderlandes čempionātā.
"Haarlem" šajā spēlē, protams, nebija favorīte - pretī stājās klubs ar meistarīgo saspēles vadītāju Juriju Gavrilovu, Rīgā labi pazīstamo pussargu Sergeju Šavlo, aizsargu Sergeju Ševcovu priekšgalā. No Holandes atbalstīt savējos bija ieradies kāds simts karsēju.
Kā jau padomju laikos bija ierasts, par drošību starptautiskā spēlē rūpējās ļoti liels skaits miliču. Interesantākais ir tas, ka visus līdzjutējus sapulcināja vienā - stadiona austrumu - tribīnē (vēlāk izrādījās, ka milicija un arēnas vadība nav gaidījusi tik daudz karsēju klātbūtni, bet varbūt vēlējās ietaupīt uz biļešu kontrolieru rēķina...), pārējās durvis bija slēgtas. Kā izrādījās, tas arī kļuva par vienu no traģēdijas iemesliem.
Maskavieši pēc Edgara Gesa sitiena jau 17. minūtē atklāja spēles rezultātu. Tāds tas turējās gandrīz līdz mača beigām, kad nepacietīgākie skatītāji jau sāka pamest tribīni. Viņi jau bija aiz tās, kad Ševcovs kompensācijas laikā guva otros vārtus. Izdzirdot skaļās ovācijas, izgājušie mēģināja atgriezties tribīnē pa ejām un kāpnēm, taču tūdaļ atskanēja tiesneša finālsvilpe, un vēl straujākā plūsmā uz eju pusi virzījās no tribīnēm nākošie, kur saskrējās ar pretējā virzienā skrejošajiem.
Milicija tā vietā, lai pieturētu cilvēkus, kuri centās pamest tribīni, tos vēl paskubināja (kā tas tolaik mēdza notikt, laikam nav jāatgādina), un zem tribīnēm sākās haoss. Vēsajā laikā eju un kāpņu segums bija apledojis, un daudzi cilvēki klupa, zem citu kājām arī paliekot. Ierobežotajā telpā burzma prasīja daudzus upurus.
Vēlāk tika atzīts, ka ierindas miliči tā arī nav saņēmuši pavēli no priekšniecības, kā rīkoties šādā situācija, un tikai daži no viņiem, pārkāpjot reglamentu, centās palīdzēt nelaimē nokļuvušajiem.
PSRS informācijas avoti par notikušo klusēja. Un tikai pēc vairākām dienām laikrakstā "Večerņaja Moskva" parādījās īsa ziņa, ka incidentā... daži cilvēki guvuši savainojumus. Oficiāli PSRS varasiestādes vēlāk atzina, ka bojā gājuši 66 cilvēki, taču šobrīd tiek uzskatīts, ka tādu bijis vismaz 340.
Kā vēlāk atcerējās viens no traģēdijas aculieciniekiem, savulaik pazīstamais krievu tenisists Andrejs Česnokovs, "ar līķiem, kas tur bija, varēja noklāt divus tenisa kortus".
Nedaudzie "Haarlem" līdzjutēji pameta tribīni pa citu eju un līdz pat 1989. gadam, kad patiesību par notikušo pirmo reizi publicēja krievu sporta laikraksts "Sovetskij sport", tā arī neuzzināja.
Viņi, protams, būtu izbrīnīti, kāpēc Ļeņina stadiona tālaika galveno amatpersonu Juriju Pančihinu nieka trīs mēnešus pēc notikušā uz pusotru gadu nosūtīja uz labošanās darbu iestādi...
1992. gadā šajā traģēdijā bojā gājušo piemiņai, nu jau "Lužņiku" stadionā izveidoja monumentu, bet "Spartak" saziedoja līdzekļus upuru ģimenēm. 2008. gadā stadionā notika piemiņas mačs starp "Spatak" un "Haarlem", ienākumi no kura arī nonāca pie bojā gājušo radiniekiem.
Futbola līdzjutēji asarām acīs lūdza: "Dod, Dievs, lai nekad vairs kaut kas tāds neatkārtotos".
Citi zīmīgi notikumi šajā nedēļā
17. oktobris
1991 Pols Kofijs no Pitsburgas "Penguins" uzstāda jaunu NHL aizsargu rekordu, tiekot pie 1053. rezultativitātes punkta karjerā (309+744).
1978 Anatolijs Karpovs Filipīnās ar 6:5 pārspēj Viktoru Korčnoju un aizstāv pasaules čempiona titulu šahā.
1974 Vašingtonas "Capitals" NHL klubs izcīna pirmo mājas uzvaru NHL čempionātā - 4:3 pār Čikāgas "Blackhawks".
1974 Ņūorleānas "Jazz" NBA klubs sāk savu 28 zaudējumu sēriju izbraukumā.
1968 Mehiko olimpiskajās spēlēs trīssoļlēkšanas sacensībās pasaules rekords tika labots piecas reizes. Labākajos mēģinājumos brazīlietis Nelsons Prudensiu aizlēca 17,27 m, Viktors Saņejevs no PSRS - 17,39 m (finālā), bet itālietis Džuzepe Džentile, kurš divus gadus vēlāk līdzās Marijai Kallasai tēlos Pjēra Paolo Pazolīni filmā "Mēdeja" - 17,22 m.
1860 Skotijā notiek pirmais profesionālais golfa turnīrs, kurā uzvar Villijs Pārks.
18. oktobris
1995 NHL klubs Vinipegas "Jets" tiek pārdots amerikāņiem un vēlāk pārcelsies uz Fīniksu.
1980 Detroitas "Pistons" mačā pret Atlantas "Hawks", kas noslēdzas otrajā papildlaikā, uzstāda NBA rekordu, bloķējot 21 metienu.
1974 Pirmā NBA spēlē "Market Square Arena", kurā "Pacers" ar 129:121 pieveic "Spurs".
1974 Čikāgas "Bulls" basketbolists Neits Tērmonds kļūst par pirmo NBA spēlētāju, kurš mačā sasniedzis četrkāršo "double" - 22 punkti, 14 atlēkušās bumbas, 13 rezultatīvas piespēles un 12 bloķēti metieni.
1969 NBA debitē Karīms Abduls Džabars.
1968 Bobs Bīmons Mehiko olimpiskajās spēlēs tāllēkšanā uzstāda fenomenālu pasaules rekordu - 8,90 m, ko tikai pēc 23 gadiem labos Maiks Pauels. Bīmona lidojuma trajektorijas šajā mēģinājumā analīze ļāva secināt, ka viņš pārlēktu septiņām paralēli novietotām FIAT 500 mašīnām.
1968 ASV Olimpiskā komiteja diskvalificē Tomiju Smitu un Džonu Karlosu, kuri apbalvošanas ceremonijas laikā pēc 200 m skrējiena Mehiko olimpiskajās spēlēs parādīja "melno varas" zīmi.
1963 IOC par 1968. gada vasaras olimpisko spēļu galvaspilsētu izvēlas Mehiko.
1955 Džesiju Ovensu pasludina par visu laiku labāko vieglatlētu.
1918 NHL klubs Kvebekas "Bulldogs" tiek pārdots Toronto biznesmenim P. Dž. Kvīnam.
1871 Divpadsmit klubi akceptē Čārlza Eskota priekšlikumu nodibināt Anglijas Futbola asociācijas kausu.
19. oktobris
1996 Medeljinā tiek nogalināts bijušais Kolumbijas izlases futbolists Felipe Peress.
1974 Detroitas "Pistons" NBA čempionāta spēlē Portlendā pieveic vietējo "Trailblazers". Nākamo uzvaru šajā pilsētā detroitieši izcīnīs tikai 1990. gada janvārī.
1968 Rumāniete Lia Manoliu izcīna Mehiko olimpisko zelta medaļu diska mešanā, 36 gadu un 176 dienu vecumā kļūstot par vecāko olimpisko čempioni vieglatlētikā. Tomēr Dana Zatopkova no Čehoslovākijas joprojām ir vecākā sieviete (37 gadi un 348 dienas), kura izcīnījusi olimpisko godalgu vieglatlētikā.
1967 PSRS pārstāvis Igors Terovanesjans pirmsolimpiskajās sacensībās Mehiko atkārto Ralfa Bostona pasaules rekordu tāllēkšanā - 8,35 m.
1957 Monreālas "Canadiens" uzbrucējs Moriss Rišārs kļūst par pirmo NHL hokejistu, kurš guvis 500 vārtus.
1933 Berlīnes olimpisko spēļu rīkotāji nolemj 1936. gada olimpiādē iekļaut basketbolu.
20. oktobris
1981 Pirmā NBA spēle "Meadowlands Arena", kurā Ņūdžersijas "Nets" ar 99:103 piekāpjas Ņujorkas "Knicks".
1976 Ņujorkas "Nets" par trim miljoniem USD pārdod Džūliusa Īrvinga līgumu Filadelfijas "76ers", kas tikko pievienojusies NBA.
1976 16 gadus vecais Djego Maradona gūst savus pirmos vārtus profesionāļa karjerā - tas notiek "Argentinos Juniors" un "Talleres" mačā.
1971 UEFA kausa izcīņas spēlē vācu klubs Menhengladbahas "Borussia" savā laukumā ar 7:1 sagrauj Milānas "Inter". 28. minūtē "Inter" uzbrucējs Roberto Boninsenja, kurš desmit minūtes iepriekš izlīdzināja rezultātu, ko pirms tam atklāja Jups Heinkess, pēc tieša trāpījuma ar skatītāja mesto pudeli pa galvu ir spiests atstāt laukumu, un šo faktu holandiešu arbitrs Džefs Dorfmanss ieraksta protokolā. Atbildes mačā Milānā "Inter" uzvarēja ar 4:2, taču klubam vajadzēja izstāties no turnīra. Tomēr itālieši iesniedza protestu, un UEFA nolēma pirmo cīņu pārspēlēt. 1. decembrī mačs arī notika, noslēdzās 0:0, un "Inter" kvalificējās nākamajai kārtai.
1968 Amerikānis Diks Fosberijs izcīna uzvaru Mehiko olimpisko spēļu augstlēkšanas sacensībās (2,24 m), pirmo reizi plašākai publikai atrādot jauno flopa stilu, ko vēlāk nosauks viņa vārdā. Fosberija flops ātri kļuva populārs, aizstājot līdz tam modē esošo Džonsona stilu, kas savu vārdu ieguva, pateicoties 1936. gada olimpiskajam čempionam.
1968 Amerikāņu paukotāja Dženisa Romerija kļūst par pirmo sievieti, kura piedalījusies sešās olimpiskajās spēlēs.
1891 "Madison Square Garden" arēnā pirmo reizi notiek starptautiskas sešdienu riteņbraukšanas sacensības. Brauciens ilgst 142 stundas, bet pauzēs sportistiem ir iespēja atpūsties. Uzvarētājs Čārlijs Millers uzstāda jaunu rekordu, veicot 2093,4 jūdzes.
21. oktobris
1989 Pirmie tumšādainie biznesmeņi (Betrams Lī un Pīters Baino) kļūst par īpašniekiem kādam Ziemeļamerikas profesionālajam sporta klubam - viņi par 65 miljoniem USD iegādājas NBA klubu Denveras "Nuggets".
1984 Finišējot otrais aiz sava komandas biedra Alēna Prosta Portugāles GP, austrietis Nikijs Lauda kļūst par trīskārtēju F-1 pasaules čempionu.
1979 Norvēģiete Grēta Vaica kļūst par pirmo sievieti, kura maratonskrējienu veikusi ātrāk par divām stundām un 30 minūtēm. Ņujorkas maratonā viņa finišē pēc 2.27:32,6, uzstādot pasaules rekordu. Gadu iepriekš turpat Ņujorkā Vaica arī laboja pasaules labāko sasniegumu, finišējot pēc 2.32:29,8. Kopumā Vaica laika posmā no 1978. līdz 1988. gadam Ņujorkas maratonā uzvarēja deviņas reizes.
1968 "Melno varas" zīme atkal tiek parādīta no Mehiko olimpisko spēļu pjedestāla, šoreiz pēc 4x400 m skrējiena vīriešiem.
1964 Etiopietis Abebe Bikila Tokijas olimpiādē uzstāda pasaules un olimpisko rekordu maratonskrējienā, distanci veicot 2.12:12,2. Bikila kļūst par pirmo skrējēju, kurš maratonā uzvarējis divās olimpiādēs pēc kārtas. Pēc piecām nedēļām viņam nācās pārciest apendicīta operāciju.
22. oktobris
2000 "Ferrari" izcīna savu desmito (otro pēc kārtas) Konstruktoru kausu F-1 pasaules čempionātā pēc tam, kad Mihaels Šūmahers finišē pirmais Malaizijas GP. Šī uzvara Šūmaheram ļauj atkārtot Naidžela Mensela 1992. un vācieša paša 1995. gada sasniegumu, kad arī tika izcīnītas deviņas uzvaras sezonas laikā.
1997 NHL leģendas Veina Grecka sieva Dženeta pakrīt bezsamaņā un vēlāk tiek pie divām šuvēm, kad hokeja mača laikā viņai virsū uzgāžas organiskā stikla plāksne.
1995 Pasaules čempionu šahā Gariju Kasparovu neiespaido datora "Deep Thought" spēja izanalizēt 720 000 gājienu sekundē, un viņš divreiz pieveic "briesmoni", paziņojot, ka "neviens dators nav spēcīgāks par cilvēka domāšanu".
1994 Tonijs Romingers uzstāda pasaules rekordu stundas braucienā ar divriteni - 53,832 km.
1976 Riks Barijs no Sanfrancisko "Warriors" basketbola kluba sāk tālaika garāko veiksmīgi izpildīto soda metienu sēriju (60 trāpījumi).
1972 35 gadus vecais kluba "Stoke City"un Anglijas futbola izlases vārtsargs Gordons Benkss, kurš savulaik, iespējams, bija labākais pasaulē savā ampluā un kļuva slavens pēc 1970. gadā atvairītā Peles sitiena, autoavārijā netālu no savām mājām zaudē redzi ar labo aci. Šī iemesla dēļ Benkss, kurš desmit gadu laikā Anglijas izlasē aizvadīja 73 spēles, spiests beigt karjeru. "Stoke City" Benksu aizstāj ar Pīteru Šiltonu, kurš vēlāk 20 gadu laikā Anglijas krāsas pārstāvēs 125 mačos, kas ir izlases rekords.
1966 Anglis Deivids Braiens uzvar pirmajā pasaules čempionātā boulingā, kas notiek Sidnejā.
1950 Par pirmo Pasaules kausa (vēlāk - pasaules čempionāts) ieguvēju basketbolā vīriešiem kļūst Argentīnas izlase, kas pašu mājās notiekošajā čempionātā izcīna uzvaras visās spēlēs, finālā ar 64:50 pārspējot ASV. Bronza tiek Čīlei.
1797 Andrē Žaks Garnjerēns veic pirmo lēcienu ar izpletni. Tas notiek Parīzē, kad Garnjerēns uzdrošinās izlēkt no 3000 pēdas virs zemes atrodošās gaisa balona.
23. oktobris
2001 85 gadu vecumā mirst Kens Estons, kurš futbolā ieviesis sarkanās un dzeltenās kartītes. Estonam šāda ideja radās 1966. gada Pasaules kausa izcīņas laikā pēc smagā Anglijas un Argentīnas mača. Arbitrs mutiski brīdināja vairākus futbolistus, taču nespēja atcerēties, tieši kurus. Estonam gaišā doma par sarkano un dzelteno kartīšu izmantošanu nāca prātā, braucot ar mašīnu, nokļūstot sastrēgumā Londonas ielās un redzot mirgojošās gaismas.
1999 Maiks Taisons aizvada pirmo boksa maču pēc iziešanas no cietuma, Lasvegasā pieveicot Orlinu Norisu.
1997 Hjūstonas "Rockets" NBA kluba īpašnieks Less Aleksanders iegādājas NHL vienību Edmontonas "Oilers".
1967 Ņūdžersijas "Americans" (vēlāk Ņujorkas/Ņūdžersijas "Nets") aizvada pirmo Amerikas Basketbola asociācijas (ABA) spēli.
1964 Japānas izlase, finālā pieveicot PSRS, kļūst par pirmo olimpisko čempioni volejbolā sievietēm.
1963 Anglijas Futbola asociācija atzīmē savu simtgadi ar maču Vemblija stadionā starp Anglijas un pārējās pasaules izlasēm (2:1).
1956 Ungāru atbilde PSRS akcijām dzimtenē. "Honved" klubs šajā dienā Eiropas kausa izcīņas spēlē Bilbao ar 2:3 piekāpjas vietējai "Athletic", bet Ferencs Puškāšs kopā ar saviem komandas biedriem Šandoru Kočišu un Žoltanu Čibortu pieprasa politisko patvērumu. 26. oktobrī informācijas aģentūras gan ziņo, ka Puškāšs kritis cīņās Budapeštas ielās. Tomēr "Honved" paliek Eiropā un aizvada atbildes maču ar "Athletic" (3:3 Briseē). Izsaukuši savas ģimenes, futbolisti turpina turneju pa Eiropu, bet "auļojošais majors" Puškāšs pēc diviem Austrijā un Itālijā pavadītiem gadiem pievienojas Madrides "Real".
24. oktobris
2000 39 gadus vecais Djego Maradona piekrīt kļūt par Argentīnas kluba "Atletico Almegro" galveno treneri.
1996 Karjeru beidz argentīniešu tenisa zvaigzne Gabriēla Sabatīni.
1994 17 gadu vecumā Madrides "Real" kluba sastāvā debitē viens no visu laiku slavenākajiem spāņu futbolistiem Rauls Gonzaless, kurš šobrīd ir jau Eirokausu visu laiku rezultatīvākais spēlētājs.
1988 Rezultatīvais Ņujorkas "Islanders" NHL kluba uzbrucējs Maiks Bosī beidz hokejista karjeru.
1978 NHL klubs Toronto "Maple Leafs" uzstāda kluba rekordu - mačā pret Ņujorkas "Islanders" spēlētāji kopā sakrāj 28 rezultativitātes punktus.
1970 Grieķis Hristoss Papanikulau kļūst par pirmo Balkānu valstu vieglatlētu, kurš pēc Otrā pasaules kara labojis pasaules rekordu. Papanikulau kārtslēkšanā pārvar 5,49 m augstumā novietoto latiņu. Viņa rekords noturējās pusotru gadu.
1964 Tokijā notiek XVIII vasaras olimpisko spēļu svinīgā noslēguma ceremonija.
1959 Vilts Čemberlens sāk savu unikālo rekordu - 799 basketbola spēles pēc kārtas, neatstājot laukumu personisko piezīmju dēļ.
1857 Anglijā nodibina pirmo futbola klubu pasaulē - "Sheffield FC".
[+] [-]