Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:459, Did:0, useCase: 3

Nedēļa sporta vēsturē. Čempions, kuram atņēma zeltu

Nedēļa sporta vēsturē. Čempions, kuram atņēma zeltu
Džims Torps dzīves laikā savas Stokholmas olimpiskās zelta medaļas tā arī neatguva
FOTO: "toptenz.net"

1983. gada 18. janvārī īpašā ceremonijā Starptautiskā Olimpiskā komiteja atdeva amerikāņu vieglatlēta Džima Torpa 1912. gada Stokholmas olimpiskajās spēlēs izcīnīto zelta medaļu kopijas sportista dēliem Geilam un Bilam, tādējādi atzīstot, ka godalgu atņemšana pirms gandrīz 100 gadiem par atlēta piedalīšanos pusprofesionālos mačos bijusi netaisnīga.

Jakobs Fransisks "Džims" Torps 1912. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Stokholmā kļuva par vienu no varoņiem, izcīnot uzvaras gan pieccīņā, gan desmitcīņā (abas disciplīnas togad piedzīvoja olimpisko debiju).

Pieccīņā iekļāva šķēpa mešanu, 200 m sprintu, diska mešanu un 1500 m skrējienu, un šajā disciplīnā atlēti sacentās jau 1906. gada neoficiālajās spēlēs Atēnās. Desmitcīņa bija pilnīgi jauna disciplīna, lai gan ASV izturīgākie vieglatlēti tajā spēkojās jau kopš 1880. gada. Stokholmas olimpiādē iekļautajā desmitcīņas versija gan bija stipri atšķirīga no ASV izmantotās.

Torps, kurā ritēja eiropeiskās un Amerikas indiāņu asinis (viņš piedzima indiāņu teritorijā) jau labu laiku bija gatavojies gandrīz visās desmitcīņas disciplīnās, uzrādot atzīstamus rezultātus, un nebija brīnums, ka viņš pieteicās ASV atlases sacensībām abos jaunajos olimpiskajos veidos.

Pieccīņā Torps svinēja pārliecinošu uzvaru, uzrādot labākos rezultātus trīs veidos, un tika iekļauts ASV izlasē līdzās nākamajam IOC prezidentam Eiverijam Brandadžam. Desmitcīņā atlasei pieteicās tikai daži atlēti, un sacensības nenotika.

Stokholmā Torpa sacīkšu programma bija ļoti saspringta. Līdzās abām daudzcīņām, viņu pieteica arī tāllēkšanā un augstlēkšanā. Pirmās notika pieccīņas sacensības. Torps uzvarēja četrās no piecām disciplīnām, bet šķēpa mešanā ierindojās trešajā vietā. Jāsaka, ka ar pīķi sektorā Torps pirmoreiz izgāja tikai olimpiskajā gadā... Pirmajam zeltam bija pilnīgi pietiekami.

Tajā pašā dienā Džims pārvarēja kvalifikāciju augstlēkšanā, kurā vēlāk ierindojās ceturtajā vietā (tāllēkšanā - septītajā).

Par pēdējo olimpisko startu spēcīgajam (augums 185 cm, svars 86 kg) sportistam kļuva desmitcīņa. Bija paredzama spraiga sāncensība ar vietējo favorītu Hugo Vīslanderu. Tomēr nopietna cīkstēšanās nesanāca, jo Torps sāncensi pārspēja vairāk nekā par 700 punktiem. Torpa uzstādītais olimpiskais rezultāts (8413 punkti) palika neuzlabots gandrīz divas desmitgades. Kopumā Torps uzvarēja astoņos no 15 individuālajiem veidiem pieccīņā un desmitcīņā.

Saskaņā ar tradīciju, daudzcīņniekiem godalgas pasniedza olimpiādes svinīgās noslēguma ceremonijas laikā. Līdzās divām zelta medaļām Džimam tika divas balvas - par uzvaru desmitcīņā no Zviedrijas karaļa Gustava V, par pirmo vietu pieccīņā - Krievijas cara Nikolaja II. Kā vēlāk atcerējās klātesošie, karalis Gustavs, pasniedzot balvu, pateicis Torpam: "Jūs, ser, esat pasaules izcilākais sportists". Torps esot atbildējis: "Pateicos, karali".

Torpa panākumi nepalika nepamanīti dzimtajā ASV - viņam par godu Brodvejā sarīkoja īpašu parādi, izvizinot atklātā mašīnā. Torps vēlāk stāstīja: "Dzirdēju, kā ļaudis sauc manu vārdu, nespēju saprast, kā vienam cilvēkam var būt tik daudz draugu".

Paralēli savam pamatdarbam vieglatlētikā Stokholmas olimpiādē Torps paspēja piedalīties arī vienā no divām beisbola paraugspēlēm, kurās laukumā izgāja no amerikāņu vieglatlētiem sastādītās komandas. Šī Torpam nebija pirmā pievēršanās beisbolam, taču plašāka sabiedrība to uzzinās vēlāk.

1913. gada janvārī ASV laikrakstos parādījās informācija par to, ka Torps vēl pirms olimpiādes spēlējis profesionālo beisbolu. Saskaņā ar tālaika olimpisko reglamentu, spēlēs varēja piedalīties tikai amatieri (un tas tika liegts sportistiem, kuri par sacensībām saņēmuši naudu, sporta skolotājiem, tiem, kuri cīnījušies pret profesionāļiem).

Torps patiešām vēl labu laiku līdz kļūšanai par olimpieti (1909. un 1910. gadā) bija spēlējis beisbolu par atlīdzību Austrumkarolīnas līgā Rokimauntas kluba rindās. Tika ziņots, ka viņš saņēmis divus ASV dolārus (pēc pašreizējā kursa - 47 USD) par spēli un 35 USD (822 dolāri tagad) nedēļā. Patiešām, koledžu spēlētāji vasarās piepelnījās, spēlējot profesionāļos, taču maskējoties ar citiem vārdiem. Torpam tas pat prātā neienāca.

Ņemot vērā publikas interesi par Torpa pagātni, ASV Amatieru sporta savienība (AAU) un tās vadītājs Džeimss Edvards Salivens sāka izmeklēšanu. Torps Salivenam atsūtīja vēstuli, kurā atzina, ka patiešām spēlējis profesionālo beisbolu, taču pavēstīja, ka tolaik bijis vienkāršs indiāņu skolaspuika, un par tādām lietām neko neesot zinājis.

Tomēr vēstule nepalīdzēja - AAU, kas pirms tam bija bez iebildumiem pieņēmusi viņu savās rindās, atņēma Torpam amatiera statusu un aicināja IOC sekot tās piemēram. Gadu vēlāk lielie olimpieši nobalsoja par Torpa titulu, medaļu un balvu atņemšanu, un deklarēja, ka viņš esot profesionālis.

Saskaņā ar 1912. gada nolikumu, sportisti protestus varēja iesniegt 30 dienas pēc olimpiādes beigām. Ņemot vērā to, ka pirmās ziņas par Torpa profesionālismu parādījās tikai 1913. gada janvārī, tātad sešus mēnešu pēc spēļu finiša, Džims palika bez iespējas aizstāvēties.

Taču bija arī viens pozitīvs moments - laikrakstu saceltā ažiotāža ap viņa vārdu palīdzēja Torpam saņemt vairākus piedāvājumus no profesionālajiem sporta klubiem. Vēlāk Torps spēlēs ne tikai profesionālo beisbolu, amerikāņu futbolu, bet arī basketbolu, taču ne par to šoreiz.

Taisnība uzvarēja tikai pēc daudziem gadiem, kad IOC atjaunoja viņu olimpisko čempionu statusā. ASV Olimpiskās komitejas pārstāvji ar bijušo komandas biedru Eiveriju Brandadžu priekšgalā veica vairākus nesekmīgus mēģinājumus panākt Torpa titulu atjaunošanu, taču nesekmīgi. Vēlāk ļoti aktīvu cīņu par Torpu uzsāka Roberts Vīlers un viņa sieva Florensa Ridlona, kuri panāca, ka AAU un ASV Olimpiskā komiteja tomēr atjaunoja sportista amatiera statusu līdz 1913. gadam.

1982. gadā Vīlers un Ridlona nodibināja Džima Torpa fondu, un saņēma ASV Kongresa atbalstu. Ar to un 30 dienu apelācijas iesniegšanas perioda neiespējamību Torpam pietika, lai vērstos IOC un panāktu labvēlīgu lēmumu. 1982. gada oktobrī IOC Izpildkomiteja atjaunoja Torpa amatiera statusu, un sekojošajās olimpiskajās grāmatās viņa vārds lasāms pirmajā ailītē līdzās norvēģim Ferdinandam Bī (pieccīņā) un Hugo Vīslanderam (desmitcīņā). Gan Bī, gan Vīslanders savas dzīves laikā allaž teikuši, ka olimpiskais čempions ir tikai viens - Torps.

1983. gada 18. janvārī Džima Torpa dēliem Geilam un Bilam svinīgā ceremonijā IOC pasniedza tēva izcīnīto zelta godalgu kopijas (oriģināli tika izstādīti muzejos, taču nozagti).

Torpa monumentu, kurā iegravēts Gustava V teiktais, aplūkojams Pensilvānijas štatā netālu no pilsētiņas, kas nosaukta viņa vārdā.

Citi zīmīgi notikumi šajā nedēļā

17. janvāris
2008 65 gadu vecumā savās mājās Reikjavīkā ar nieru mazspēju mirst bijušais pasaules čempions šahā Roberts Džeimss Fišers. 1972. gada septembrī Fišers cīņā par titulu pieveica Borisu Spaski, bet vēlāk uz 30 gadiem pazuda no lielā šaha skatuves. 2005. gadā pēc aresta Tokijas lidostā par antiamerikāniskiem un antisemītiskiem izteicieniem Fišers pārcēlās uz Reikjavīku, kur palika līdz pat savai nāvei.
2001 Francijas futbola klubam "St. Etienne" vietēja čempionātā atņem septiņus paunktus par futbolistu ar viltotām Eiropas Savienības pasēm izmantošanu.
1998 Vairāk nekā 100 futbola līdzjutēji gūst savainojumus nekārtībās, kas izraisās Katovicē (Polija) "Gornik" un GKS spēles laikā un pēc tās.
1997 NBA uz nenoteiktu laiku diskvalificē Denisu Rodmenu par sitienu videooperatoram. Rodmenam jāsamaksā arī 25 000 USD naudas sods.
1994 76 gadu vecumā Sentluisā mirst amerikāņu sprintere Helēna Stīvensa ar iesauku "Fulton Flash" (uzsliesmojusm jeb spridzeklis no Fultonas). Sportistes karjeras laikā viņa nezaudēja nevienā skrējienā, ieskaitot 1936. gada olimpisko spēļu finālu 100 m distancē, kurā Stīvensa apsteidza vēlāk polieti Staņislavu Valašēviču, kura, kā izrādījās krietni vēlāk, bija vīrietis. Interesanti, ka tieši Stīvensu pēc olimpiskā finiša apsūdzēja par piederību stiprajam dzimumam...
1989 Els Ārbors izcīna savu 600. uzvaru NHL galvenā trenera amatā.
1989 Fīniksas "Suns" atsakās aizvadīt NBA čempionāta spēli Maiami pret vietējo "Heat", jo pilsētā izcēlušies rasu nemieri.
1961 22 gadus vecais Sinsinati "Royals" kluba debitants Oskars Robertsons kļūst par jaunāko basketbolistu, ko atzīst par Zvaigžņu spēles vērtīgāko vīru. Robertsons gūst 23 punktus un izdara 14 rezultatīvas piespēles, palīdzot Rietumu izlasei pieveikt austrumniekus ar 153:131.
1959 Kasiuss Marseluss Klejs savā dzimšanas dienā debitē boksā, aizvadot cīņu pret Bendžaminu Džeksonvoldu.
1916 30 golferi Ņujorkā nodibina Profesionālo Golfa spēlētāju asociāciju.

18. janvāris
1998 Bostonas "Celtics" NBA klubs iemūžina Roberta Periša numuru 00.
1991 Notiek garākais mačs Austrālijas atklātā tenisa čempionāta vēsturē - nākamais uzvarētājs Boriss Bekers piecu stundu un 11 minūšu ilgā cīņā piecos setos pieveic itālieti Omāru Kamporēzi.
1961 Valērijs Brumels Maskavā uzstāda pasaules rekordu augstlēkšanā. Desmit nākamos gados viņš rekordu labos piecas reizes. Pēdējo no tām (2,28 m) - 1971. gada jūlijā.
1958 NHL parādās pirmais tumšādainais hokejists (Viljams O'Rī no Bostonas "Bruins").
1953 Pirmo reizi F1 pasaules čempionāta posms notiek Dienvidamerikā. Buenosairesā sacīkšu rīkotāji līdzjutējiem atļauj trasē iekļūt bez maksas. 32. aplī notiek traģēdija - Nino Farina zaudē kontroli pār savu "Ferrari" mašīnu, ietriecas skatītājos, un bojā iet 10, bet savainojumus gūst 40 cilvēki.
1886 Līdz ar Anglijas Hokeja federācijas nodibināšanu dzimst mūsdienu lauka hokejs.

19. janvāris
1996 NHL apstiprina Vinipegas "Jets" kluba pārcelšanos uz Fīniksu.
1985 Lenijs Vilkinss kļūst par pirmo cilvēku NBA, kurš aizvadījis 1000 spēles gan kā spēlētājs, gan kā treneris.
1984 79 gadu vecumā mirst pieckārtējais olimpiskais čempions peldēšanā un vēlākā filmu zvaigzne Džonijs Veismillers.
1984 Frančesko Mozers uzstāda pasaules rekordu stundas braucienā ar divriteni, veicot 50,808 km.
1981 Muhameds Alī atzīstas, ka 21 gada vecumā izmisumā gribējis izdarīt pašnāvību.
1974 Pirmajā Anglijas futboal spēlē, kas notiek svētdienā, "Milwall" ar 1:0 pieveic "Fulham".
1973 Profesionālā Golfa spēlētāju asociācija atļauj golfa turnīros piedalīties tumšādainajiem sportistiem.
1932 Čārlijs Konakers kļūst par pirmo NHL kluba Toronto "Maple Leafs" hokejistu, kurš vienā līgas mačā guvis piecus vārtus. Pirmo no tiem Čārlijs iemet jau septītajā sekundē.
1903 Tiek paziņots par jauna velobrauciena "Tour de France" dibināšanu. Pirmajās sacensībās, kas sāksies 1. jūlijā, piedalīsies 60 sportisti ar divriteņiem, kuri svēra 14 kg katrs. Līdz finišam tiks 21 no viņiem.

20. janvāris
1999 IOC locekle no Somijas Pirjo Hagmana atkāpjas pēc Soltleiksitijas skandāla, jo 2002. gada olimpisko spēļu organizācijas komitejā strādāja viņas vīrs. Daudzi IOC locekļi sekoja Hagmanas piemēram.
1997 20 gadus veco brazīlieti Ronaldo vairāk nekā 100 treneri no visas pasaules atzīst par 1996. gada labāko futbolistu. Iepriekšējā gada uzvarētājs Džordžs Veā paliek otrajā vietā.
1995 Pēc lokauta sākas NHL sezona.
1994 Leģendārais "Manchester United" futbola kluba treneris sers Metjū Basbijs mirst 84 gadu vecumā.
1990 Starptautiskā Vieglatlētikas federācija pēc Seulas olimpiskā dopinga skandāla nolemj atņemt kanādiešu sprinterim Benam Džonsonam viņa medaļas un rekordus.
1983 49 gadu vecumā ar aknu cirozi mirst brazīliešu futbola leģenda Manuels duš Santušs Fransisku Garinča, ko dēvē par visu laiku izcilāko futbola bumbas driblētāju sporta veida vēsturē. Garinča savas dienas pēc futbolista karjeras beigām pavadīja nabadzībā un stiprā alkohola varā.
1980 ASV prezidents Džimijs Kārters paziņo par Maskavas olimpisko spēļu boikotu.
1974 ASV koledžu basketbolā fiksēts rezultāts 210:67. Eseksas koledžas pārstāvji sagrauj Inglvudas kolēģus.
1892 Masačūsetsā tiek aizvadīta pirmā basketbola spēle.

21. janvāris
1995 Džons Stoktons no Jūtas "Jazz" kļūst par visu laiku labāko rezultatīvo piespēļu dalītāju NBA (9922). Karjeras laikā (1984 - 2003) viņš kopumā izdarīja 15 806 rezultatīvas piespēles. Stoktona vārds iemūžināts ar bronzas statuju pie "Jazz" zāles "Delta Center".
1990 Džons Makinrojs kļūst par pirmo tenisistu, kurš par sliktu uzvedību patriekts no "Grand Slam" turnīra (Austrālijas atklātā čempionāta).
1990 Bobs Gudenovs stājas Alana Īglsona vietā NHL Spēlētāju asociācijas vadībā.
1989 Veins Greckis apsteidz Marselu Dionu, kļūstot par NHL otro visu laiku rezultatīvāko spēlētāju.
1986 100 dalībnieki Indiānā (ASV) 38 grādu karstumā piedalās pirmajā pliko (nūdistu) skrējienā.
1922 Murenā (Švceice) notiek pirmās slaloma sacensības kalnu slēpošanā.
1911 Pirmo reizi startē vienas no slavenākajām autosacīkstēm - Montekarlo rallijs. Tās organizē Monako Automobiļu klubs, kas vēlāk kļūs arī F1 posma šefu. Par sacīkšu iniciatoru, uzraugu un atbalstītāju kļūst princis Alberts I no Grimaldi ģimenes.

22. janvāris
1998 Minesotas NHL kluba līdzjutēji tam izvēlas nosaukumu "Wild".
1988 Maiks Taisons cīņā par pasaules čempiona titulu boksā supersmagsvariem ceturtajā raundā nokautē Leriju Holmsu.
1983 Hjūstonas "Rockets" kļūst par pirmo NBA klubu, kas papildlaikā nespēj gūt nevienu punktu. Tas notiek mačā pret Portlendas "Trail Blazers" (0:17, visā spēlē 96:113).
1973 Džordžs Formens cīņā par pasaules čempiona titulu boksā supersmagsvariem otrajā raundā nokautē Džo Freizeru. Tas ir pirmais boksa mačs, ko tiešraidē translē TV.
1968 NBA paziņo par līgas palašināšanos ar Milvoku un Fīniksas pilsētām.
1964 Insbrukā pirmo reizi ziemas olimpisko spēļu vēsturē notiek lāpas aizdegšana. Olimpiskā uguns atceļo uz Austriju no Olimpijas. Pirmo reizi vasaras olimpiskajās spēlēs lāpu aizdedza 1936. gadā Berlīnē.
1959 Avārijā Gilfordas trasē bojā iet pirmais angļu pasaules čempions autosportā (F1) Maiks Houtorns. Viņš nesavalda savu "Jaguar", cenšoties apsteigt Robu Īlkeru.
1955 Snūkera mačā Lesterā Džo Deiviss pārspēj Villiju Smitu, pēc kārtas gūstot 147 punktus (pirmo reizi oficiāli sasniegts maksimums).
1927 Pirmo reizi notiek radioreportāža par futbola spēli. Tiek translēta "Arsenal" un "Sheffield United" cīņa "Highbury" arēnā. BBC savu pirmo radioreportāžu organizēs tikai 1936. gadā.

23. janvāris
2001 18 gadus vecais "Bournemouth" kluba uzbrucējs Žermēns Defo gūst vārtus desmitajā mačā pēc kārtas, uzstādot Anglijas pēckara futbola rekordu. Absolūtais rekords kopš 1930./31. gada sezonas pieder "Everton" spēlētājam Diksijam Dīnam, kurš pie panākuma tika 12 spēlēs pēc kārtas.
1984 Frančesko Mozers pārspēj savu 19. janvārī uzstādīto pasaules rekordu stundas braucienā ar divriteni, veicot 51,150 km.
1984 Bufalo "Sabres" uzstāda NHL rekordu, izcīnot 10 uzvaras pēc kārtas izbraukumā.
1983 Zviedru tenisa leģenda Bjerns Borgs paziņo par sportista gaitu beigšanu. Karjeras laikā (1974 - 1981) Borgs uzvarēja 11 "Grand Slam" turnīros - piecreiz Vimbldonā un sešas Francijas atklātajā čempionātā.
1981 Maiks Bosī kļūst par pirmo NHL hokejistu, kurš 50 vārtus gūst 50 spēlēs.
1965 NBA čempionāta mačā pret Vilta Čemberlena Filadelfijas "Warriors" Bostonas "Celtics" centrs Bils Rasels aizmet garām visus 14 metienus no spēles.
1944 Detroitas "Red Wings" NHL čempionāta mačā ar 15:0 sagrauj Ņujoraks "Rangers" (lielākā rezultāta starpība līgā). Kopā detroitieši nopelna 37 rezultativitātes punktus (vēl viens līgas labākais sasniegums).
1943 Detroitas "Red Wings" uzstāda NHL rekordu, vienā periodā gūstot astoņus vārtus.

     [+] [-]

, 2011-01-23 22:07, pirms 14 gadiem
Pirms 10 gadiem un Nedēļa sporta vēsturē ir visinteresantākie raksti!!!

Protams, ir daži atsevišķi arī....

  +1 [+] [-]

, 2011-01-23 22:32, pirms 14 gadiem
kaukaziesu puscecens/pusindianis ? tak caucasian ir vienkarsi eiropiesu izcelsmes, jeb baltais

     [+] [-]

, 2011-01-23 23:18, pirms 14 gadiem
jā labinieks.