Krievija arī kāro iekarot pjedestālu
Skaidrs, ka Soču ziemas olimpiskajās spēlēs 2014. gadā Krievijas ambīcijas varēs apmierināt tikai uzvara valstsvienību vērtējumā. Vara un līdzjutēji to gaida. Pretējā gadījumā radīsies skarbs jautājums - vai bija vērts ieguldīt milzu līdzekļus olimpiskajā projektā? Bet kā to panākt, ja atceramies krievu fiasko Vankūverā šāgada sākumā?
Kas notika Krievijas sporta un varas gaiteņos pēc izgāšanās Vankūverā, visiem zināms - lieta par līdzekļu izšķērdēšanu nonāca tiesā, no darba patrieca divas trešdaļas olimpiskās komandas galvenos trenerus un federāciju vadītājus. Bet vai ar šo kosmētisko remontu būs līdzēts?
Vai četru gadu laikā no 11. vietas komandu vērtējumā (tikai ar trim izcīnītām zelta medaļām, gatavošanās programmā ieguldot 5,8 miljardus rubļu jebšu 198 miljonus USD) var uzlēkt virsotnē? Varbūt nepieciešama augstākās kvalitātes palīdzība no malas, jo nauda tam Krievijā jau nu atradīsies?
Un te nu mūsu kaimiņu funkcionāri, paturot prātā Kanādas fantastisko sniegumu (Turīnā pirms četriem gadiem piektā vieta, Vankūverā - uzvara komandu vērtējumā ar 14 izcīnītām zelta medaļām!) izdomāja, ka augstā mērķa realizēšanai varētu piesaistīt kanādiešu speciālistus Ketiju Pristneri-Elindžeru un viņas vīru Todu Elindžeru, kuri izstrādāja piecu gadu programmu "Own The Podium" ("Iekaro pjedestālu") un to ļoti sekmīgi realizēja.
1976. gada olimpiskā sudraba medaļniece Pristnere un viņas vīrs Tods Elindžers 2004. gadā izstrādāja projektu, kas kļuva par Kanādas olimpiešu piecgades biznesa plāna "Own The Podium" pamatu. Kopumā Kanāda šim projektam iztērēja 117 miljonus ASV dolāru.
Par programmas mērķi kļuva apstākļu radīšana, lai kanādiešu sportisti varētu Vankūveras olimpiādē izcīnīt lielāko skaitu medaļu. Vankūverā mājinieki ierindojās trešajā vietā kopumā izcīnīto godalgu skaita ziņā (26), taču spēja tikt pie 14 uzvarām! Elindžeri līdzās olimpiskajiem veiksminiekiem kļuva par Kanādas nacionālajiem varoņiem.
Lūk, kur Krievija saskatīja brīnumnūjiņu, ar kuras palīdzību Sočos varētu izcīnīt pat 40 medaļas! "Viņi ir noskaņoti ļoti nopietni, pēc Vankūveras viņiem vairs nebija šaubu, ka kaut kas jāmaina," uzsver Pristnere-Elindžera. "Viņi bija vīlušies par Krievijas rezultātiem, daudz ko mainīja un tagad grib atrast iespēju uzvarēt 2014. gada spēlēs. Mērķis ir 40 medaļas. Domāju, ka tas Krievijai ir pa spēkam".
Kanādiešu laulātajam pārim palūdza piesaistīt arī citus ekspertus, ja viņi to vēlēsies, piemēram, bijušo kanādiešu ātrslidotāju Žaku Tibo, kas palīdzēja Elindžeriem gatavot "Own The Podium", bet komandā bija iesaistīts viņu bijušais kolēģis ātrslidošanā no ASV Džims Peidžs. "Protams, to vēlamies," atzīst Pristnere-Elindžera, kura pēc sportistes karjeras beigšanas 1988. un 2002. gada olimpiskajās spēlēs darbojās mārketinga jomā. Viņa palīdzēja tikt pie sponsoriem arī Turīnas spēlēs. "Piemēram, daudzi Krievijas treneri strādā ārzemēs, un mēs labprāt palīdzēsim viņiem atgriezties dzimtenē. Mums vajadzīgi labākie no labākajiem".
Līgums ar Krievijas Olimpisko komiteju gan vēl neesot noslēgts - bija paredzēts, ka papīri tiks parakstīti decembra sākuma, taču pagaidām par to nekādu ziņu nav.
Tods Elindžers "Own The Podium" ietvaros vadīja sporta zinātnes un tehnoloģiju projektu "Top Secret", kura apgrozījums bija astoņi miljoni USD un kas nodrošināja olimpiešus ar labāko ekipējumu un apģērbu, lai Kanādas sportisti mentāli un psiholoģiski iespējami veiksmīgāk varētu sagatavoties spēlēm. Šajā jomā Elindžeram ir ļoti liela pieredze, un tā noteikti daudz dotu arī Krievijas sportam.
Loģiski, ka ir liela atšķirība starp Kanādas un Krievijas sportu, vispirms jau mentalitātes ziņā. "Krievija - tā ir pavisam cita kultūra, tāpēc nevar vienkārši paņemt kaut ko no mūsu programmas, kas domāta kanādiešiem, un pārcelt uz Krievijas īstenību. Nāksies skatīties, kas jūsu valstī jau ir un kas vēl nepieciešams," Pristnere-Elindžera atzīst intervijā "Sport-express". "Mums jāzina, kā sporta un, piemēram, biznesa struktūras sadrabojas dažādos līmeņos. Lai gūtu panākumus, nepieciešama pilnīga šo struktūru savstarpējā sapratne un saliedēts darbs: visam jānotiek ātri un bez kavēšanās".
Patiešām, kanādiešiem rezervē bija pieci gadi, Krievijai šobrīd palikuši vairs tikai trīs ar astīti. "Daudzi mūsu Vankūveras projekta elementi tiks izmantoti arī šajā gadījumā, taču būs arī daudz kas jauns, jo laika paliek arvien mazāk. Viens no galvenajiem uzdevumiem ir kardināli mainīt pieeju sporta zinātnei un medicīnai. Tas dos stimulu gan sportistiem, gan treneriem. Bez tam, Krievijai šobrīd nepieciešams atjaunot treneru rindas.... Krievijas izlases šobrīd ir pārmaiņu periodā un pašas piesaista ārzemju speciālistus," izsakās Pristnere-Elindžera.
Viņa arī piebilst, ka krievu izgāšanās Vankūverā galvenokārt saistīta ar konkurētnespēju jaunajos sporta veidos. "Bet pēdējos gados tieši šie jaunie veidi okupēja lielāko olimpiādes programmas daļu. Katrā ziņā man darbs ar Krievijas komandu būtu jauns izaicinājums, turklāt tajā pašā lauciņā".
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
Lai pashi sak kaut ko sasniegt nevis kartejo reizi grib visu nopirkt pa naudu (turklat nevis sapelnito,bet izrakto) !
[+] [-]