Kas notiks ar VTB līgu?
Vienotajā VTB basketbola līgā ir zināms satraukums - ULEB vadība paziņojusi, ka nākamsezon ULEB Eirolīgā un Eiropas kausa izcīņā drīkstēs piedalīties tikai tie klubi, kuri nespēlēs kaut kādās reģionālajās līgās, izņemot Adrijas līgu, kuras labākās komandas tiek abos šajos turnīros un kurai ir sadarbības līgums ar ULEB. Tātad - tikai nacionālais čempionāts un Eirolīga vai Eiropas kausa izcīņa.
Kā izņēmums nav minēta arī Baltijas basketbola līga, taču no tās regulārā turnīra dalībniecēm reti kura komanda reāli var piedalīties arī Eiropas kausa izcīņā, nerunājot jau nemaz par Eirolīgu. Spēcīgākie BBL klubi - Kauņas "Žalgiris", Viļņas "Lietuvos rytas" un Rīgas VEF - regulārajā turnīrā nespēlē, tā ka BBL pastāvēšanu ULEB prasība diezin vai apdraud, turklāt BBL ir turnīrs ar vēsturi un tradīcijām, turklāt tas neapdraud abu ULEB turnīru prestižu un tāpēc nav bīstams. Vai ULEB patiešām nobijās no vienotās VTB līgas?
Nākamajā - 2012./2013. gada - sezonā vairs nebūs Izaicinājuma kausa un līdz ar to būs vairāk komandu ULEB Eiropas kausa izcīņā, bet ULEB Eirolīgas grupu turnīra otrajā posmā jeb TOP 16 turnīrā paredzēts katras komandas spēļu skaitu palielināt no 6 līdz 14 (būs nevis četras grupas pa četrām, bet gan divas astoņu komandu grupas). Līdz ar to palielināsies spēļu skaits un tāpēc vajadzētu ierobežot klubus no piedalīšanās vēl citās reģinālajās līgās. Rūpēšanās par to, lai basketbolistiem nesanāk pārāk daudz spēļu, izklausās pēc no gaisa paķerta argumenta, jo nav taču teikts, ka, piemēram, nepalielināsies spēļu skaits kādas valsts vietējā līgā un šajā sakarā kā piemērs jau tiek minēts Telavivas "Maccabi" - šī komanda šosezon iesaistījās Adrijas līgā, tā spēlē savas valsts čempionātā un kausa izcīņā, teorētiski "Maccabi" šosezon var piedalīties 87 spēlēs, bet nākasezon - pēc Eirolīgas reformas - pat 95 spēlēs. Par kādu spēļu skaita ierobežošanu ir runa? Galu galā - ja klubam ir iespējas un spēlētāju resursi, lai cīnītos vienā sezonā, piemēram, par četriem tituliem, tad kāpēc un kas to var aizliegt darīt? Skaidrs, ka reformas un tai sekojošo ierobežojumu pamatā ir politika, tikai pagaidām nav īsti saprotams, kāds ir tās mērķis. Laiks rādīs.
ULEB ir nobijies no VTB konkurences? Nevar iedomāties, lai vienotajā VTB līgā iekļautos, piemēram, spēcīgākās Spānijas, Itālijas, Grieķijas vai kaut Vācijas komandas, nevar iedomāties, lai tas pats Maskavas CSKA vai Kauņas "Žalgiris" upurētu savu piedalīšanos Eirolīgā, kas ir neapstrīdami prestižākais un spēcīgākais klubu turnīrs Eiropā. No kā tad jābaidās? Nav runa par spēcīgākajām komandām, ULEB vadību drīzāk uztrauc tā sauktais vidusslānis - nav noslēpums, ka piedalīšanās Eirolīgā un Eiropas kausa izcīņā (kā arī Izaicinājuma kausā) nes klubiem vienīgi lielus izdevumus (tikai tāpēc, piemēram, Izaicinājuma kausā nespēlē daži nelielo valstu - arī Latvijas - klubi), bet kaut ko nopelna tikai finālčetrinieka turnīra dalībnieki. Daļa pārējo komandu, kurām diezin vai "spīd" tuvākajā laikā atpelnīt kaut daļu naudas, varētu sākt apsvērt iespēju piedalīties VTB līgā, kur ir daudz izdevīgāki finansiālie noteikumi un kur tieši tēriņu ziņā piedalīšanās ir daudz izdevīgāka, bet tagad tā kļūst arvien interesantāka arī no sportiskā viedokļa. Un ja nu liela daļa tā saukto vidusmēra klubu "uzspļauj" Eirolīgai un Eiropas kausam? To ULEB pieļaut negrib un nevar. Taču "lekties" nevar arī VTB līga, kas ir pavisam jauns veidojums Eiropas basketbolā, turklāt lielākā daļa šīs līgas komandu ir potenciālas Eirolīgas vai Eiropas kausa dalībnieces un ja, piemēram, aiziet CSKA, "Žalgiris", "Himki", UNICS un "Lietuvos rytas", tad VTB vienotajai līgai zūd jēga. Jāmeklē kompromiss.
Jau pirms šīs sezonas izskanēja priekšlikums pēc gada apvienot VTB vienoto līgu ar Krievijas superlīgu. Tas būtu tikai loģiski, jo tikai divi superlīgas klubi pašreiz nav VTB līgas rindās ("Triumf", kas, starp citu, šosezon spēlē BBL, un Vladivostoka) un atrisinātu Krievijas klubu problēmas piedalīties VTB vienotajā līgā. Ko darīt ārzemju komandām? Tām paliekot, veidojas Adrijas līgas vai KHL variants - Adrijas līgā arī spēlē vairāku valstu klubi, kuri savos valstu čempionātos iesaistās tikai izšķirīgajās cīņās, savukārt KHL būtībā ir atklātais Krievijas čempionāts, par kādu, saplūstot ar superlīgu, kļūtu arī VTB vienotās līgas čempionāts. Pārējais jau ir detaļas un nianses. Krievijas basketbola līgai ir līgums ar ULEB, tā ka nekādu problēmu nebūtu. Nosauciet turnīru, piemēram, par Krievijas VTB atklāto basketbola līgu vai kā tamlīdzīgi un - uz priekšu! Nekas līdz ar to nemainās un gan jau šādu variantu paredz arī ULEB vadība. Tieši tāpēc Eirolīgas un Eiropas kausa dalībnieki drīkstēs piedalīties vēl tikai nacionālajos čempionātos nevis kaut kādos apvienotajos turnīros (izņemot, kā jau minēju, Adrijas līgu). Ko darīt klubiem, kuri netiks Eirolīgas vai Eiropas kausa izcīņas pamatturnīros? Vai tad varbūt drīkstēs iesaistīties arī citos turnīros? Tiesa, diezin vai, piemēram, VTB līgā vai Baltijas līgā kāds gaidīs, kamēr kāds kaut kur netiks un tikai tad meklēt glābiņu šajā līgā. Droši vien, ka mūs gaida interesanti notikumi, bet daži basketbola eksperti pat paredz, ka Eiropas basketbola ir jauna kara priekšvakarā... Garlaicīgi nebūs.
-1 [+] [-]
+4 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]