Junioru izlasi bīda uz LBL. Kurš būs ieguvējs?
Pirms pāris dienām Latvijas basketbola vadība informēja par savām sekmēm astotā kluba meklējumos, neuzkrītoši piebilstot arī par iespējamas devītās komandas parādīšanos - par to varētu kļūt Latvijas junioru jeb U-18 izlase, kuras spēlēšana jau "konceptuāli atbalstīta". Rodas jautājums - tas ir nejaušs stulbums vai apzināta kaitniecība?
Pirmajā mirklī šāds piedāvājums pat varētu šķist gluži pieņemams, sak - U-16 čempionātā mums šogad bija labas sekmes, tagad džeki uzspēlēs kopā arī ikdienā, un beigās smelsim medaļas. Taču, kaut nedaudz iedziļinoties situācijas būtībā - loģikas tajā ir maz. Pirmkārt, runa ir par 16-17 gadus veciem pusaudžiem. Pēc mūsu ziemeļnieku standartiem uz Eiropas fona - pat par bērniem. Eksperiments sportiski vēl varbūt būtu attaisnojams LBL otrās divīzijas līmenī, taču LBL-1 - tas ir turnīrs, kurā spēlē nopietnas komandas ar nobriedušiem spēlētājiem sastāvā! Saucot lietas īstajos vārdos - puikas salauzīs kā sērkociņus, un pirmais, ko viņi šeit iegūs, būs nevis kaut kāda pieredze, bet psiholoģiskie kompleksi. Nākamais - atcerēsimies, ka mēs runājam par jauniešiem, kas vēl mācās vidusskolā, un katrs no viņiem - citā Latvijas pilsētā. Ja junioru izlase kļūs par LBL-1 klubu, tam vismaz kādu nedēļas daļu būs jābāzējas vienuviet (visticamāk, Rīgā), jātrenējas kopā un jāaizvada spēles. Kas šajā situācijā notiks stundu apmeklējumiem un sekmēm mācībās, ko basketbola vadība pirms pāris gadiem cēli pasludināja par prioritāti - apmēram skaidrs. Arī braukāšana uz Rīgu un atpakaļ ir interesants temats, kas noteikti interesēs spēlētāju vecākus.
Atgriežoties pie sportiskās puses - var mēģināt iztēloties, ko par spēļu vērtību pret šādu pretinieku šobrīd varētu teikt pārējās LBL komandas. VEF, Ventspils, Liepāja, Valmiera. Kam tas būs būtu interesanti?! Turklāt neviens no junioru izlases spēlētājiem nav pats par sevi - katrs no viņiem šobrīd trenējas kādā sporta skolā un kluba sistēmā. Iesaistīt viņus šādā projektā - tas visticamāk nozīmē atņemt vairākām citām LBL komandām potenciālus 8.-12. spēlētājus, izraujot viņus no šim vecumam dabiskās vides - trenēšanās normālos apstākļos (pēc mācībām) un konkurences par vietu vietējās komandas sastāvā.
Vienīgais ieguvums, ko varam nolikt pretī uz otriem svaru kausiem - patlaban iluzori rezultāti jaunatnes čempionātā. Kam pēc būtības vispār ir pastarpināta nozīme. Jā, veiksmes gadījumā papriecāsimies par labu vietu, varbūt pat par medaļu, taču - vai šādā formātā izaugs basketbolisti, kas būs konkurētspējīgi spēlētāju tirgū - ir pamats diezgan lielām šaubām. Pēdējo dienu laikā, kopš plašāk izskanēja ideja par U-18 komandas iekļaušanu LBL-1, sanācis aprunāties ar vairākiem basketbola cilvēkiem, un atbalstu šādai iecerei neesmu dzirdējis ne no viena. Tikai neizpratni. Atbildot uz virsrakstā uzdoto jautājumu - kurš būs ieguvējs jeb kam tas izdevīgi - versijas ir dažādas. Ja taisnība, ka idejas iniciatīva nāk no Latvijas čempionu nometnes - šādas tādas likumsakarības var pamanīt. Protams, gribētos ticēt, ka LBS argumentācija šāda projekta virzīšanai (jo citu vidū arī LBL direktors par to ir, diplomātiski sakot, ļoti skeptisks) ir daudz nopietnāka un izsvērtāka. Bet pagaidām nekas par to neliecina.
+6 [+] [-]
U 20 vēl ok, bet ne jau 16-17 gadīgie
+5 [+] [-]
Seit vares tiesam talanti izcelties.
+5 [+] [-]
+6 [+] [-]
-3 [+] [-]
+7 [+] [-]
Tagad juniori ierīs -30 katrā mačā no lielajiem vīriem un ar lūzeru psiholoģiju varēs doties un junioru čempi.