Dialogs. Bet vienalga ar jāšanu
Lasīt sporta funkcionāru un arī ministru teikto ir ne tikai ļoti svētīgi, bet arī interesanti. Tā jaunā gada pirmajās dienās mūs visus aplaimoja Žaneta Jaunzeme-Grende, kura savā viedumā tik tālu ir atrāvusies no pelēkās tautas masas, ka reti kurš spēj uztvert kultūrministres domas augsto lidojumu. Vakar viņai pievienojās kāds Edgars Štelmahers, kuru Cēsu pusē atpazīst kā alus ražotāju, bet Liepājā viņa vārds tiek locīts kopā ar sieviešu veļu. Sabiedriski aktīvais Štelmahers (latviski uzvārds laikam būtu tulkojams, kā lietu bīdītājs) nu ir Latvijas Komandu sporta spēļu asociācijas prezidents. Nule šī asociācija sadalīja 690 200 latu 12 komandu sporta veidiem.
Tas, protams, labi, ka divas valsts akciju sabiedrības - "Latvijas dzelzceļš" (Ls 500 000) un "Latvijas Valsts meži" (Ls 190 200) atļāvušās no mūsu visu naudas kaut ko ziedot komandu sporta spēlēm. Mani kā žurnālistu neizbrīna arī fakts, ka lielāko kumosa daļu dabūs basketbolisti: tā tas ir vienmēr bijis, ka lietu kārtotājs saņem vairāk, bet vislabāk pozīcijas gaiteņos jūtas tieši viņi ar Ģenerāļa par Enkuru saukto jaunekli priekšgalā.
Mazliet pārsteidz Štelmahera (tā, kurš nav basketbolists) argumentācija, kāpēc viss noticis tieši tā. Proti, kritērijus šādai naudas sadalei esot akceptējuši visi LKSSA biedri, tie esot saskaņoti ar pārējām sporta spēļu federācijām un tajos esot ietverti profesionāļiem saprotami parametri - sportiskie rezultāti, plānoto oficiālo starptautisko sacensību skaits, komandu lielums utt.
Savukārt nacionālo izlašu kandidātu atbalsta programmas sadarbībā ar klubiem esot loģiska vajadzība, ja gribam ievērot elementārus taisnīguma principus Latvijas sporta sistēmā. Faktiski visi lielie starptautiskie panākumi individuālajos sporta veidos esot kaldināti Latvijas Olimpiskajā vienībā, kuras darbību nodrošina sabiedriskā nauda. Turpretim sporta spēlēs nacionālās izlases ik gadu darbojoties tikai dažu nedēļu vai, labākajā gadījumā, mēnešu garumā, bet pārējā laikā sportistu sagatavošanā lielākais smagums un atbildība gulstoties uz klubiem. Turklāt 20% no LKSSA atvēlētās kopīgās summas novirzīšana klubu atbalsta programmai neesot vienreizējs žests – tas esot precedents, kam būšot turpinājums.
Tā kā neesmu profesionālis, tad saprotu, ka Štelmaheram rūp izlases spēlētāju gatavošana klubos. Šoreiz basketbolistu. Kā zināms, gan Latvijas vīriešu, gan sieviešu izlase ir kvalificējusies Eiropas čempionāta finālturnīram. Pirmās "šaus" dāmas - jau 15. jūnijā, tātad loģiski būtu, ja lielākā daļa no šīs 20% summas (Ls 140 000) tiek tiem abiem klubiem, kur gatavojas dāmu izlases kandidātes. Proti, TTT un Cēsīm. Vīrieši, kam čempionāts tikai septembrī, var mazliet arī pagaidīt. Zinoši ļaudis gan teic, ka šai iezīmētai naudai ar sieviešu basketbolu gan neesot nekāda sakara, tā aizplūdīšot diviem kungu flagmaņiem.
Līdz maijam un septembrim vēl tālu, vēl nemaz nav apzināti abu izlašu kandidāti un dzīvē var iznākt, piemēram tā, ka nauda "nacionālo izlašu kandidātu atbalsta programmai sadarbībā ar Latvijas klubiem" gan uz klubu aiztecējusi, bet beigu beigās no kluba var arī nebūt neviens izlases spēlētājs.
Un vēl viens āķis. Pērn, kad notika kvalifikācijas cikla spēles, no 13 vīriešu izlases spēlētājiem astoņi bija no ārzemju klubiem un tikai pieci no Latvijas; sievietēm no 14 spēlētājām proporcija bija 8:6 ārzemnieču labā. Neesmu profesionālis, bet noprotu, ka ārzemju klubiem laikam gan neko nedos...
Un vēl. Ja LKSSA nebūtu nekas slēpjams, un pēc Štelmahera rakstītā tā varētu šķist, tad būtu tikai normāli, ja LKSSA prezidents vai sekretāre atšifrētu, kuri ir tie klubi, kam šoreiz palaimējies. Un nebūtu slikti klāt pievienot kandidātu sarakstus. Pretējā gadījumā izskatās, ka Štelmahera kungs mums laiž uz galvas to, kas rodas kādu stundu pēc Cēsu alus izdzeršanas, bet stāsta, ka tas tīrs avota ūdentiņš...
LKSSA naudas sadalījums
Basketbols | 280 114 |
Hokejs | 115 506 |
Futbols | 67 512 |
Volejbols | 56 081 |
Handbols | 50 427 |
Kerlings | 35 577 |
Florbols | 34 334 |
Regbijs | 28 963 |
Frisbijs | 8230 |
Lakross | 5472 |
In-line hokejs | 4233 |
Beisbols | 2751 |
+2 [+] [-]
Vai Rolands Zaķis ir Latvijas izlases kandidāts? Vai par viņa sagatavošanu Venstpilij kaut kas pienākas?
Īstenībā izbrīna, ka tādi nepopulāri sporta veidi kā lakross, beisbols, frīsbijs - "piesmērējušies" šai asociācijai. Tie ir vēl nepopulārāki kā tas pats florbols vai regbijs, bet saņem vairākus tūkstošus!
[+] [-]
Galvenais, ka to iedoto naudu abi klubi maksimāli izmanto - spēlē un uzvar lielākoties. VEFam vispār šī sezona ir uz urrā...
Abos klubos (VEN un VEF) spēlē lielākoties LV spēlētāji, tāka principā to potenciālo izlases speletāju ir 2x vairāk par pieminetajiem 5. Viss atkarīgs no ši gada Bagatska strateģijas, kurus ņemt, kurus nē.
+1 [+] [-]
Par tēmu. Īsti nesaprotu, par ko ir cemme? Ka tā asociācija nepublicē šos principus? Neticu, ka tie ir slēpti! Vajag aiziet pie viņiem un paprasīt. Un prasīt, kamēr iedod. Kāpēc viņiem pašiem kaut ko publicēt? vieglāk ir nedarīt kā darīt.
Domāju, ka visi mēs saprotam, ka ideja par naudu klubiem par izlases čaļu un meiteņu audzināšanu ir ļoti ok. Jautājums, cik ļoti tā nauda nonāk šiem mērķiem? Vai kāds pieprasa korektu analīzi un atskaiti par tās izlietošanu? Kam, cik, par ko? Vēl viens otrs rakstiņš tagad uz karstām pēdām, bet pēc mēneša viss būs aizmirsts līdz 01.2014, kad atkal "dranķis Jaunups" būs bijis izveicīgākais. Un viss sāksies no gala. Tas no visām pusēm izskatās ļoti prasti. Un ne tikai no Štelmahera. Pat vairāk no žurnālistu.
Es domāju, ka drīzāk šī nauda ir ļoti konkrēti jānovirza aktivitātēm, kam ir vecuma cenzs - 21(+/-) gads, proti, nedz Janičenoks, nedz Betrāns Dāvis, nedz Zaķis vai Meiers pie tās naudas netiek. Viņi ir profesionāļi, kam ir jāmāk sevi pozicionēt tirgū un naudu viņi saņem par savu darbu. Naudai ir jāiet jaunatnes treneriem, nometnēm, kā piemēram O-kartes akadēmijai vai tamlīdzīgām, un citām aktivitātēm, kas nodrošina, ka nākotnē mums ir ne viens vien Janičenoks un uzvara pār Bilbao būtu norma. Diemžēl ar patreizējo info no klubu un asociācijas puses kā arī stipri čābīgo žurnālistu darbu, lielākajai daļai līdzjutēju paliek iespaids, ka pa šo naudu noteikti tiek nopirkts Roulends (labākajā gadījumā) vai Loucks (sliktākajā).
ps. Piemēri ir no basketa vides, bet patiesībā futbolā vai hokejā varētu atrast analoģijas.
Aicinājums - būt profesionāļiem! un beigt punķoties!
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
Ieprieks tu pilnigi nebrauci ieksa par Stelmaheru domadams , ka tas ir Ventinu treneris. Shodien tu kko spriedele par sporta veidiem kas it ka ir piesukusies asociacijai.
Velns parakajies elementari interneta un atrodi kuri sporta veidi tur ir un tad vec muti vala.
[+] [-]
Stāsts ir par to, ka zem LKSSA izkārtnes tiek slēpta ikgadējā valsts naudiņa basketbola flagmaņiem. Jau pirms gada "Latvijas mežu" naudu sadalīja VEF un V-pils. Šoreiz atraduši veidu kā to izdarīt pa kluso, ķipa izlases kandidāti.
Man vienīgais jautājums ir par to vai kaut kas no basketbola naudas spīd pērējiem klubiem. Piemēram, Valmierai, kurai teorētiski izlases kandidātu sastāvā ir vairāk nekā latviešu visā VEFā.