Bez tiesnešiem
Ceturtdaļfināli UEFA Čempionu līgā ieies vēsturē ar veselu lērumu tiesnešu kļūdu, kuras nepalika bez sekām. Viens no tiesnešu kvalitātes rādītājiem ir tas, cik nemanāmi viņi dara savu darbu, bet šoreiz radās iespaids, ka viņi izmanto iespēju klātienē kā skatītāji noskatīties futbola titānu divcīņas. Neskatoties uz to, grandi pusfinālu ir sasnieguši.
Kur skatās tiesneši?
Bez diskutabliem tiesnešu lēmumiem neiztika nevienā no četriem dueļiem. Te tiek palaisti garām acīm redzami pārkāpumi, te ignorēta tiek spēle ar roku, ko pavada aiz gala līnijas novietoto papildus tiesnešu (ne)vērīgie skatieni, te līnijtiesneši nefiksē aizmugures stāvokļus. Futbola eksperts Arturs Zakreševskis pauž savu neizpratni par redzēto: „Vērojot spēles, man radās jautājums: kas ir noticis ar tiesnešiem? Kļūdas pieļāva nevis viena brigāde, bet visas.”
„Nedrīkst tādā līmenī tiesneši tā kļūdīties,” uzskata Viktors Dobrecovs, „Liepājas Metalurga” galvenā trenera asistents. „Ir daudz diskusiju par tiesnešu kļūdām Latvijā, bet, ja tādā līmenī tik rupji kļūdās, – tas galīgi nav labi...” noteic Dobrecovs. Pilnīgs haoss bija atbildes spēlē Dortmundē, kad vispirms „Malaga” savus otros vārtus guva no aizmugures stāvokļa, bet pēc tam Dortmunde uzvaru kompensācijas laikā izrāva pēc labākajiem pagalmu futbola paraugiem – ar gaļu. Zakreševskis tur saskaitīja veselas divas aizmugures situācijas vienā uzbrukumā, kas vēlāk izrādījās rezultatīvs un pusfinālu nesošs. Pēc centrējuma soda laukumā aizmugurē atradās veseli četri Dortmundes futbolisti, trūka tikai vietējā mauriņa kopēja un komandas autobusa šofera. „Tu ar vienu kāju jau esi pusfinālā, bet te šādas tiesnešu kļūdas – komanda netiek tālāk,” akcentē Dobrecovs.
Ceturtdaļfinālu fāze noteikti ieies turnīra vēsturē ar vispārējo bardaku, kas darījās visās četrās spēlēs. „Barcelona”, neskatoties uz savu uzvaru, ir iesnieguši protestu; tikmēr ārzemju mediju vidē ir saskaitītas veselas četras tiesnešu kļūdas, kas veicināja Madrides „Real” iekļūšanu pusfinālā; par Dortmundes iekļūšanu vispār var sarakstīt grāmatu; tāpat arī „Bayern” ne visus vārtus guva tīri (Millers). Līdz ar to atkal ir sākusies vētra, futbola speciālistiem komentējot redzēto un kārtējo reizi runājot par to, ka kaut kas ir jāmaina, un viena no pārmaiņām varētu būt tehnoloģiju ieviešana. Par to runā jau sen, kaut kas tiek arī darīts, taču liktenīgas kļūdas kā bija, tā ir. Arsēns Vengers Čempionu līgā redzēto jau ir paguvis nosaukt par katastrofu, paužot savu atbalstu tehnoloģiju ieviešanai futbolā – lai vismaz ir skaidrība, vai vārti ir tikuši gūti pareizi. Tiesa, te var sanākt arī putra – proti, kā lai no apbižošanas izglābj tos, kuri līdz vārtu gūšanai nemaz netiek, piemēram, nevietā fiksētas aizmugures dēļ, nefiksēta pārkāpuma dēļ utt. Daži to sauc par futbola šarmu. Vismaz ir par ko runāt, un, ja tā turpināsies, tad arī pusfināli dos iemeslu jaunām diskusijām.
Bavārijas spēks
Runājot par notikumiem laukumā, futbola gardēžiem bija gana daudz, ko redzēt. Abi futbola eksperti ļoti atzinīgi novērtē Minhenes „Bayern” sniegumu, kurus tad arī varam saukt par galvenajiem favorītiem šosezon. Tādi viņi bija arī pērn, taču šogad ir sperts solis uz priekšu. Tiesa, savainojumi var novirzīt no uzņemtā kursa. Visi zina, ka „Bayern” šosezon ir uzstādījuši jaunu bundeslīgas rekordu, pirmo vietu nodrošinot jau sešas kārtas pirms turnīra beigām. Iespaidīgi. Zakreševskis velk paralēles ar to „Bayern” komandu, kas allaž bija starp Eiropas izcilniekiem 90. gadu beigās un jaunās tūkstošgades sākumā. „Vērojot spēles pret „Juventus”, šķita, ka „Bayern” ir ja ne divas galvastiesas pārāka komanda, tad vienu – noteikti. Bet „Juventus” jau ilgāku laiku ir pārliecinoši labākā komanda Itālijā,” atzīmē Zakreševskis.
Pirmajā spēlē pret „Barcelona” nespēlēs bavāriešu šās sezonas uzbrukuma līderis Mandžukičs, taču Dobrecovs uzskata, ka viņa prombūtne nekādu iespaidu uz komandu neatstās. „Viņiem nav neviena individuāli spēcīga uzbrucēja. Viņiem ir ļoti laba komandas spēle. Uzbrucēji atrodas tur, kur vajag. Visu melno darbu izdara vidējā līnija, Mandžukiča trūkums viņiem netraucēs,” pārliecināts ir Dobrecovs.
Daudzi labprāt būtu redzējuši finālu „Bayern” un „Barcelona”, taču šoreiz abas komandas tiksies pusfinālā. „Barcelona” tomēr tika pāri PSG, kaut arī it nemaz negāja viegli. Abi eksperti kā galveno faktoru min Mesi parādīšanos laukumā atbildes spēles otrajā puslaikā, kad viņa klubs tobrīd bija nonācis zaudētāju lomā. „Ļoti lielu ieguldījumu uzreiz deva Mesi parādīšanās laukumā. Varēja redzēt, ka viņš nemēģināja ļoti daudz kustēties, taču pamodināja visu komandu, komanda citādāk sāka justies. Viņš vienkārši varēja iziet laukumā un stāvēt,” spriež liepājnieks Dobrecovs. Viņš izceļ arī PSG debitanta Bekhema veikumu, kas ir bijis ļoti, ļoti solīds.
Par prognozēm runājot, Dobrecovs uzskata, ka šajā pusfināla pārī izšķirošais būs tieši Mesi faktors – bez viņa „Barcelona” finālu nesasniegs. „Es ilgi gaidīju to brīdi, lai redzētu, kā „Barcelona” izskatās bez Mesi. Izskatās, ka bez Mesi „Barcelona” nav spīdoša komanda.”
Tikmēr ne mazāk interesants būs otrs pusfināla duelis, kur „Real” jau atkārtoti tiksies ar Dortmundes „Borussia”. Šosezon abas komandas jau ir tikušās divas reizes, abās krietni labāk izskatījās vācu klubs. Tiesa, Čempionu līgas vēsture šajā ziņā nav vācu klubam daiļrunīga – parasti „lielie” izšķirošajā fāzē tomēr savu tiesu paņem. Zakreševskis uzskata, ka „Borussia” šajā sabiedrībā ir pārliecinoši pastarīši, viņu nonākšana finālā būs liels pārsteigums. Dobrecovs ir pretējās domās. „Par visām četrām komandām es varu pateikt vienu: tām patīk ātrs, uzbrūkošs futbols. Visas ir pusfināla cienīgas un tikušas tur, kur tām jābūt. Dortmunde pierāda, ka ar katru gadu sasniedz arvien vairāk. Viņi paliek pieredzējušāki, gadiņi iet uz priekšu. Komanda spēlē, treneris zina, ko dara.” „Barcelona” – „Bayern” duelis tiek gaidīts vairāk un noteikti pulcēs milzīgu auditoriju visā pasaulē, bet otrs duelis noteikti būs krietni skatāmāks un atraktīvāks, zinot „Borussia” spēles stilu un „Real” vēlmi neatpalikt.
Zīmīgi, ka visas četras komandas spēles rokraksta ziņā ir ļoti, ļoti līdzīgas, tāpēc būs interesanti pavērot, kuras divas gūs virsroku un spēlēs finālā. „Labākās komandas mūsdienās spēlē futbolu, kas patīk skatītājiem – daudz uzbrūk, veido momentus. Arvien vairāk komandu tiecas spēlēt uzbrūkošu futbolu. Protams, ir vajadzīgi izpildītāji,” norāda Dobrecovs. „Futbols tagad ir sadalīts – pieci uzbrūk, pieci vairāk domā par aizsardzību. Tie divi balsta pussargi atsien kājas vairāk uzbrūkošajiem pussargiem, kam nav tik daudz jādomā par aizsardzību. Balsta pussargi bremzē pretinieku uzbrukumus,” futbola iezīmes skaidro treneris Dobrecovs. Abi eksperti norāda, ka šajos dueļos izšķirošā loma būs visu komandu pussargu sniegumam. Zakreševskis vērš uzmanību uz „Bayern” lēno un smagnējo, turklāt vēl savainojumu nomocīto aizsardzības līniju, taču piebilst – „Barcelona” arī aizsardzībā spēlē nepārliecinoši, tā ka arī šajā jomā abas komandas ir viena otras cienīgas, to izredzes – līdzīgas. Zīmīgi, ka no pērnā gada pusfinālistiem, tikai čempioni „Chelsea” šo turnīra fāzi nesasniedza šoreiz. Tātad varam runāt par atsevišķu klubu stabilitāti un atrašanās vietu Eiropas un pasaules futbola hierarhijā.
Un atkal Spānija pret Vāciju – šoreiz tikai klubu līmenī. Ja vācu klubi spēs sagrābt varu laukuma vidusdaļā, tad mūs sagaida vācu fināls, jo abu komandu izpildītāji priekšējā līnijā ir ļoti jaudīgi, turklāt Dortmunde tieši uzbrukuma beigu fāzē ir, iespējams, vissaskanīgākā komanda Eiropā šobrīd. Ja vācu klubi ļaus spāņu varenajiem diktēt notikumus laukumā, tad tā būs pašnāvība. Abi eksperti prognozē, ka finālā noteikti būs „Real”, bet otru finālisti prognozēt ir grūti, taču...drīzāk „Bayern”. Ja par futbola kvalitāti mums nav jāšaubās, tad par tiesāšanu... Cerēsim uz to labāko.
[+] [-]
...nu slimosu par barsa un dortmunde finalu,bet ja nebus neviena no vinam finala tad par bayern...man nepatik tadi,kas sevi sauc The Special One...