Dodiet ceļu jaunajiem! Tukša muldēšana...
Laiku pa laikam gan Latvijas izlases, gan "Dinamo" sakarā hokeja fani izmet saukli: "Ļaujiet spēlēt jaunajiem!" Ar vārdu jaunie šad tad saprotot arī tikai jaunas sejas, bet ne pases datus. Arī tagad, kad "Dinamo" gatavojas sestajai sezonai KHL, aktuāla ir jauno tēma.
Diemžēl skarbā realitāte rāda, ka jaunajiem izsisties "Dinamo" ir ļoti grūti, neteikšu, ka neiespējami, bet grūti gan. Iemesls vairāk nekā prozaisks - jaunie nav gatavi tik smagām spēlēm. Un ir pilnīgi vienalga, vai "Dinamo" vada slovāks Šuplers, soms Rautakalio vai latvietis Ābols. Pieredzējis un pārbaudīts spēlētājs ir vērtība pati par sevi. Jaunais? Nu tā.
Vidējam hokeja fanam latvietim tas liktos absolūti elementāri: katru gadu iespēlējot pa vienam jaunajam, "Dinamo" šogad tādu būtu jau seši! Taču no piecos gados izmēģinātajiem jaunajiem sastāvā stabilu vietu ieņēmis tikai Roberts Bukarts (1990.), ar vienu kāju tajā ir Māris Bičevskis (1991.) un mums visiem gribas domāt, ka ar abām kājām bija Kristers Gudļevskis.
KHL un Krievijas Hokeja federācija arī domā par komandu atjaunināšanu, tāpēc pirmajās četrās sezonās klubiem tika bāzts burkāns zobos: gribiet izmantot vairāk par 18 laukuma spēlētājiem, OK, bet tad diviem jābūt no t.s. jauno kategorijas.
Kā tad "Dinamo" līdz šim izmantojis šo kvotu un kas no tā iznācis.
2008./2009. gads. Piecu spēļu iespēja tiek dota tā gada U-20 izlases kapteinim un pirmās maiņas centra uzbrucējam Jānim Straupem (1989.). Jānis pirms sezonas bija savainojis roku, kādā no treniņiem arī laikam pasūdzējās par sāpēm rokā un treneri izlēma - par mīkstu.
Pirmajā sezonā septiņas spēles un otrajā - 14 vienam no talantīgākajiem 1990. gada uzbrucējiem Ronaldam Cinkam, taču sāpes mugurā pārvelk svītru Cinka profesionāļa karjerai. Ronalds gan vēl mēģina spirināties citā MHL klubā - "Kriļja sovetov", taču nu jau divus gadus nospēlējis "SMScredit" un jaunajā sezonā tiek plānots kā "Kurbada" uzbrucējs Latvijas čempionātā. Fiziskās sagatavotības speciālisti teic, ka Cinka muguras problēmas varēts uztrenēt, bet...
2009./2010. gads. Bez Cinka arī Bukarts. Šobrīd vienīgais no limitētajiem, kurš ir stabils "Dinamo" spēlētājs. Kopā KHL, ieskaitot Gagarina kausu, 132 spēles, 14 vārti, 9 piespēles.
2010./2011. gads. Trīs spēles Raimondam Vilkoitam (1990.), arī vieni vārti, bet tas arī pagaidām viss. Sākas Aināra Podziņa (1992.) divarpus sezonu seriāls Rīgā un Liepājā. Dažs Pogu slavē, cits (Leonīds Tambijevs) neredz vietu pat MHL komandas sastāvā, un pagājušā gada beigas šķiras Aināra un "Dinamo" ceļš. Kopā divās sezonās "Dinamo" - 72 spēles, 5+1. Nu Podoļskas "Vitjaz" uzbrucējs.
Peka Rautakalio savā pirmajā Rīgas gadā - 2011./2012. - izmanto divus jauniņos - Juri Upīti un Māri Bičevski (1991.). Upītis deviņās čempionāta spēlēs gūst trīs vārtus, taču tas nav arguments. Bičevskis ir centrs un treneriem iepatīkas labāk.
2012./2013. gads. KHL atkal maina jauno statusu. Nu tie (1991. un jaunāki) ir piespiedu kārtā. Ja pieteikumā nav neviena (vārtsargu ieskaitot), komanda drīkst izmantot tikai 16 laukuma spēlētājus. Rautakalio vispirms dod iespēju Mikam Lipsbergam (četras spēles, 0+0), pēc tam šo opciju izmanto Elvijs Biezais un Bičevskis, uz 5. oktobra spēli ar "Vitjaz" parādās Gudļevskis, bet jau Arta Ābola valdīšanas laikā - aizsargs Mārtiņš Porejs. Gudļevskis kopā nospēlē nepilnus divus mačus, savu uzplaukumu piedzīvojot pasaules čempionātā Helsinkos. Porejs sāk labi (19 spēlēs 2+2), Biezais 39 KHL mačos un pēc tam 13 spēlēs par Nadeždas kausu tiek pie vienas piespēles. Bičevskis, kuram nu vēl ir divu gadu līgums ar "Dinamo", 45 KHL mačos nopelna 1+4, bet Nadežda ļauj viņam pieplusot vēl 13 spēles un vienu golu.
Viens otrs, kurš varbūt tik labi nepārzina KHL čempionāta nolikumu, Rautakalio gandrīz pasludina par jauno talantu izracēju un atbalstītāju, taču paiet puikām limitētais vecums, un šovasar nedz Biezais, nedz M. Lipsbergs pat netiek uzaicināti uz "Dinamo" nometni. Jo nav konkurētspējīgi, lai tiktu sastāvā... Upītim un Porejam šovasar vismaz ir pārbaudes laika līgumi.
2013./2014. gads. Šogad KHL nolikums tāpat paredz, ka jāizmanto jaunie. Kopā četri. Divi no tiem var būt 1992. gada spēlētāji, diviem jābūt jaunākiem. Taču ir viens bet: šogad klubi, kuriem ir komandas KHL, MHL čempionātā vairs nedrīkst izmantot 1992. gada hokejistus. Ja būtu kā pērn, kazi, Kirils Tambijevs (1992.) tiktu izmēģināts "Dinamo" ar iespēju spēlēta arī MHL. Šogad tas neiet cauri. Piesakot Kirilu "Dinamo", viņš visticamāk vai nu spēlētu maz, vai būtu izmantots tikai, lai aizpildītu protokolu. Tāpēc treneri mēģina tos, ar kuriem varēs variēt - aizsargu Edgaru Siksnu, uzbrucējus Artūru Kuzmenkovu (abi 1993.), Kārli Ozoliņu, Deividu Sarkani, vēl vienu "Rīgas" aizsargu Edmundu Augstkalnu (visi 1994.).
Skaidrs, ka Porejs šobrīd ir labāk sagatavots KHL cīņām, taču viņš vairs nav jaunais un par vietu starp sešiem (vai septiņiem) pieteikumā iekļautajiem aizsargiem cīnās ar Sandi Ozoliņu (1972.), Laviņu (1974.), Reķi (1979.), Pujacu un Krišjāni Rēdlihu (abi 1981.), Robinsonu (1986.), Sotnieku (1987.) un Cibuļski (1988.). Jānokož ne jau tikai viens, bet trīs... Un tauta var murrāt cik grib, ka treneriem jādod iespēja t.s. jaunajam. Jebkurš treneris laukumā laidīs to, kam vairāk meistarības. Līdz ar to Poreja ceļš, visticamāk, vedīs uz Somijas Mestis līgas klubu "Jokipojat", kur jau priekšā būs Vilkoits un divi pērnās sezonas ļimitčiki - Biezais un Miks Lipsbergs. Tādēļ Siksnas cerības šajā sezonā spēlēt KHL ir lielākas. Jo viņš ir limitētais jaunais... Tas gan negarantē, ka Siksna noteikti būs "Dinamo" pieteikumā arī pēc diviem gadiem. Kad vairs nebūs limitētais... Tāda ir reālā dzīve.
Labi, ka "Dinamo" rūpējas par saviem bijušajiem jaunajiem, iekārtojot tos ārzemēs. Mums ir bijuši pietiekami daudz gadījumu, ka kāds hokejists tā pa īstam sāk spēlēt 24-26 gadu vecumā. Kā savulaik Ankipāns un Cipulis, vai no jaunākā gadugājuma - Dārziņš.
Trim HK "Rīga" 1992. gada puišiem - Smirnovam, Salijam un Straupem arī jāmeklē cita komanda. Ārzemēs vai varbūt pat "Dinamo/Juniorā", kas spēlēs Latvijas čempionātā. Nekur neviens jaunajiem tāpat vienu savu nūju un vietu sastāvā neatdos.
+5 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
Tas pats attiecas uz izlases terneriem, ja tie nav vietējie treneri.
Un to, ka labāk ir ņemt pieredzējušus spēlētājus, nevis jaunos, nu tā ir lēta treneru atruna. Jo zaudējums ir zaudējums, un ar pieredzējušiem večiem tas izksatās stipri nožēlojamāk, nekā ar nepieredzējušiem... Cita lieta būtu, ja Dinamo būtu stabila play-off komanda, kas cīnās nevis par astoto, bet ceturto vietu (piemēram).
Tad nu mums te sanāk, labāk ar pieredzi un vēl sazin kādiem ticējumiem.
-2 [+] [-]
Tā kā tas ir ļoti labi novērojams dažādās kolhoza līgās - krieviem vajag visu ātri un uzreiz. Nav laika ķēpāties ar kaut kādu jauniešu attīstīšanu, sistēmas būvēšanu un tādiem marazmiem. Līdz ar to arī Dinamo darbības ir skaidras. Dinamo gan mazā budžeta dēļ drusku vairāk iesaista jaunos nekā citi (bet tāpat maz).
+3 [+] [-]
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
No tā, cik esmu redzējis šogad, tad Liepājas troika izskatās ļoti solīdi. Katrā ziņā spēcīgāk kā lielākā daļa iepriekšējo gadu ''jauno'' savam vecumam, un šobrīd noteikti spilgtāki par Sarkani un Augstkalnu. Domāju, ka tā arī sezona tiks sākta, saglabājot Kuzmenkova un Ozoliņa saikni 4.maiņā un Siksnu kā 7to aizsargu.
Mazliet izbrīnīja pēdējā rindkopa. Protams, vēlu puišiem veiksmi, bet Straupi un Smirnovu grūti saskatīt kā profesionālajā hokeja spēlētājus. Tieši tāpēc frāze ''pat Dinamo/Juniors, kas spēlēs LČ'' šķiet nesaprotama. Salija pirms pāris gadiem šķita perspektīvs, bet pēdējā sezona bija galīgi samocīta.