Vācijā, Šveicē un Austrijā hokejs nav nekas
Latvijas hokeja izlases uzvaru Soču olimpisko spēļu kvalifikācijā lielākā tautas daļa, protams, novērtē, taču bieži vien dzirdams: nuja, mums jau hokejs ir pirmais sporta veids, tur aiziet visvairāk naudas, bet tādiem vāciešiem, austriešiem vai šveiciešiem ripas spēle nebūt nav populārs sporta veids.
Šādam apgalvojumam daļēji var piekrist, jo, piemēram, Vācijā un lielākajā daļā Eiropas valstu pāri visam ir karalis - FUTBOLS. Protams, arī F-1, kur mums diemžēl savu braucēju nav. Vācijā - arī rietumu daļā - sports vispār ir populārs, arī biatlons, kalnu slēpošana, bet atsevišķās skolās fiziskās kultūras programmā ir pat kamaniņu braukšana. Trīskārtējais olimpiskais čempions Georgs Hakls ir ļoti populārs ne tikai dzimtajā Berhtesgādenā, bet arī visā Bavārijā un Vācijā, 1998. gadā kļūstot par Vācijas labāko sportistu vīriešu konkurencē. Taču no tā visa mēs nevaram secināt, ka viņš pat Bavārijā ir populārāks par Minhenes "Bayern"...
Tāpat kā no divām ļoti labi apmeklētām Latvijas hokeja izlases spēlēm ar Kazahstānu (10 190) un Franciju (10 025) nevaram secināt, ka Latvijā pati populārākā no valsts izlasēm ir hokeja izlase. Jo bijis bez sava gala izlases spēļu, kad arēna bijusi pustukša. Arī novembrī, kad Rīgā viesojās Krievijas izlase.
Viens no sporta demagogu iecienītākajiem mītiem ir: kā gan mēs, mazā Latvija varam pasaules sportā konkurēt ar Krieviju, ASV, Ķīnu, Vāciju, kur ir daudz vairāk cilvēku. Cilvēku resursi, protams, ir svarīgs rādītājs, taču, ja balstītos tikai uz to, tad visos čempionātos visas medaļas būtu jāsadala Ķīnai un Indijai... Daudz svarīgāks rādītājs ir, cik daudz cilvēku nodarbojas ar šo konkrēto sporta veidu. Ja, piemēram, Skandināvijas valstis nekultivē bobsleju, tad skaidrs, ka zviedriem nevar būt olimpiskās medaļas. Savukārt, ja Latvijā iecienīts ir motokross blakusvāģu ekipāžām un ar to nodarbojas salīdzinoši daudz cilvēku, tad kaut kad varam gaidīt arī panākumus. Ja Indijā neviens nenodarbojas ar BMX, tad velti gaidīt, ka no lielās tautas masas kāds var kļūt par čempionu.
Tātad, vai Vācijā/Austrijā/Šveicē hokejs ir populārs?
Vairāki skaitļi rāda, ka ir gan.
Tā Šveicē ar 7,6 miljoniem iedzīvotāju ir 11 219 reģistrēti hokejisti vīrieši, Vācijā (81 miljons) - 8042, Austrijā (8,2) - 5897. Latvijā (2,1) - 2348.
Vēl viens rādītājs. Klubu spēļu apmeklētība valsts čempionātā. 2011./2012. gada sezonā Berlīnes "Eisbaren" ar vidēji spēlē pabijušajiem 14 073 skatītājiem bija trešais apmeklētākais klubs Eiropā; 4. vietā Ķelnes "Haie" - 10 494, 7. Manheimas "Adler: - 10 018, 8. Hamburgas "Freezers" - 9221. Pats apmeklētākais klubs - SC Bern - 15 779, 18. vietā - ZSC - 7625, 25.v. "Geneve-Servette" - 6769, 26. v. "Fribourg-Gotteron" - 6636, 30. v. "Zug" - 6265. Rīgas "Dinamo" 16. vietā - 7733, bet Austrijas klubu starp 50 apmeklētākajiem Eiropā nav.
Vēl viens rādītājs, par kura ticamību gan reizēm ir šaubas. Proti, klubu budžeti. Pēc neoficiālas informācijas, Rīgas "Dinamo" budžets ir apmēram 15 miljoni dolāru. SC Bern - 37 miljoni, "Davos" - 21, ZSC - 17,1; Vācijā - "Eisbaren" - 9,8, Manheimas "Adler" - 9,7, "Freezers" - 7,9; Austrijā - "Salzburg" - 9,2, KAC - 5,9, "Capitals" - 5,3. Turklāt jāņem vērā, ka Vācijas, Austrijas un Šveices klubi uz spēlēm pārsvarā var aizbraukt pat ar autobusu, bet "Dinamo" gadījumā tas racionāli varbūt būtu tikai uz Pēterburgu vai Minsku.
Būtu interesanti salīdzināt, cik valsts un pašvaldības iegulda jaunā hokejista izaudzināšanā, taču šādi dati pat Latvijā tiek turēti slepenībā.
Katrs no šeit nosauktajiem skaitļiem var izdarīt savus secinājumus, taču tāpat ir redzams, ka hokejs Vācijā, Austrijā un Šveicē ir pietiekami populārs un klubu budžeti ir samērojami ar mūsu milzi - "Dinamo". Par pārējiem Latvijas klubiem laikam nebūtu korekti runāt. Lai gan "Liepājas metalurgs" hokejam arī tērē gana daudz. Latvijas/Kurzemes mērogos.
+3 [+] [-]
+5 [+] [-]
-2 [+] [-]
+10 [+] [-]
+3 [+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
sastāvā nav nekādu slavenu zvaigžņu.
pēc šī avota Šveicē budžeti grozās līdz 5 mlj:
Team Information - SC Bern
+1 [+] [-]
[+] [-]
Tā pat daudzi neizpratnē prasa kāpēc LTV7 visu laiku rāda daiļslidošanu, bet Latvijā daiļslidošanai ir ļoti labi reitingi, kas noteikti pārspēj gan futbola virslīgas gan daudu VEF spēļu reitingus.
Tas ir viens no iemesliem kāpēc tiem reitingiem ne vienmēr var tā uzticēties, jo katram sporta veidam ir sava auditorija un vairāki mainīgie faktori, kas ietekmē to TV reitingus. Piemēram daiļslidošanas čempionātu mierīgi var rīkot (un to arī dara) dienas vidū, jo tā galvenā mērķauditorija ir mājsaimnieces.
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]