Aģenti, klienti un sakari
Talantīgais Latvijas futbolists Deniss Rakels aprīļa beigās pabija Bāzelē, kur atrādījās vienā no titulētākajiem Šveices klubiem, atstāja par sevi labu iespaidu, ieguva labas atsauksmes un tagad par viņu zina vēl vairāk cilvēku futbola aprindās ārpus Latvijas. Diezin vai Liepājas "Metalurga" un Latvijas U19 izlases spēlētājs būtu nonācis Bāzelē bez liepājnieku trenera Rīdigera Abramčika personiskajiem sakariem.
Bāzeles komanda pašreiz ir Šveices čempionāta vicelīdere un nav zaudējusi izredzes 13. reizi kļūt par čempionu. Šveices kauss nupat tika iegūts 10. reizi, finālā ar 6:0 sagraujot Lozannas klubu. Bāzeles komanda ir ļoti internacionāla, tajā spēlē 9 valstu pārstāvji, bet slavenākie ir abi Šveices izlases pamatsastāva spēlētāji ar labāko vārtu guvēju izlases vēsturē Aleksanderu Freiju priekšgalā (otrs ir Marko Štrellers). Bāzeles kluba galvenais treneris ir 42 gadus vecais vācietis Torstens Finks - 2001. gada UEFA Čempionu līgas uzvarētājs, četrkārtējs Vācijas čempions un trīskārtējs kausa ieguvējs Minhenes FC "Bayern" rindās laikā no 1997. līdz 2003. gadam.
Aprīļa beigās Bāzeles klubs aizvadīja draudzības spēli ar vienu no 3. līgas spēcīgākajām komandām (savas grupas līdere ar 11 punktu pārsvaru) komandām FC "Aesch" un uzvarēja to ar 5:0. Deniss Rakels spēlēja visas 90 minūtes, vārtus neguva, bet atstāja labu iespaidu.
"17 gadus vecam spēlētājam Deniss Rakels atstāja ļoti labu iespaidu, viņš pilnībā parādīja, ka var kļūt par labu futbolistu," pēc šīs spēles teica Torstens Finks. Skaidrs, ka līdz tam vācietis Rakelu nebija ne tikai redzējis, bet arī nebija par viņu neko dzirdējis. Par talantīgo jēkabpilieti no Liepājas "Metalurga" viņam pastāstīja Rīdigers Abramčiks un pēc liepājnieku galvenā trenera ieteikuma Deniss arī tika uzaicināts uz Bāzeli. Bāzeles klubs pat būtu gatavs jau šajā vasarā Rakelu ņemt pie sevis, sportiskā ziņā un it īpaši perspektīvas ziņā (komandas pamatsastāvā, piemēram, tagad jau spēlē viens 18 gadus vecs pussargs šveicietis) viņš Šveices kausa ieguvēju galveno treneri un kluba vadību pilnībā apmierina, tā ka viss atkarīgs no sarunām starp klubiem. Šveice ir laba vieta, kur sevi jaunam spēlētājam apliecināt, lai tālāk iepeldētu vēl dziļākos lielā futbola ūdeņos.
Par ko liecina Denisa Rakela piemērs? Vispirms jau par to, ka Latvijā var izaugt futbola talanti un tie turpina augt, kā arī par to, ka bez personiskiem sakariem, bet ieteikuma diezin vai kādam no mūsu talantiem ir lielas izredzes tikt labā Eiropas klubā. Latvijā (un futbolā vispār) ir vairāki oficiāli spēlētāju aģenti, ir tādi, kuri sevi par tādiem uzskata un darbojas gandrīz vai nelegāli vai kāda oficiāla aģenta piesegti, ir cilvēki, kas šiverējas futbola aprindās, uzdodamies par aģentiem, piedāvādami savu palīdzību. Kaut kā nav dzirdēts, lai kāds no viņiem kādam kaut ko patiešām būtu sakārtojis. Iespējams, ka pārāk īsu laiku viņi vēl darbojas, taču īstais iemesls laikam tomēr ir cits. Pat divi iemesli. Lielākā daļa no šiem aģentiem un pseidoaģentiem ir orientēti Austrumu virzienā, kas pats par sevi nav nekas slikts, arī tur netrūkst labu un ļoti labu futbola klubu, taču tālāk par Poliju un Ungāriju neviens no mūsu jaunajiem talantīgajiem spēlētājiem nav ticis. Vajadzīgi sakari, nepieciešams apgrozīties vai pat dzīvot tajā vidē nevis vienkārši "kārtot štelles", ar ko liela daļa minēto kategoriju futbola darboņu nodarbojas. Vai savulaik Marians Pahars būtu ticis "Southampton" uzmanības lokā bez trenera Garija Džonsona ieteikuma? Diezin vai. Tālāko Marians paveica pats, bet par viņu vispirms vajadzēja uzzināt, kādam vajadzēja viņu ieteikt, varbūt pat pārliecināt un pierunāt apskatīties. Bez "Džonsona" rokas diezin vai anglijā būtu spēlējuši Aleksandrs Koliņko, Andrejs Rubins, Vitālijs Astafjevs un citi, arī Kaspars Gorkšs nokļuva Anglijā ne jau bez ieteikuma. Tā ka šajā gadījumā liepājnieki var būt priecīgi, ka viņu komandai galvenais treneris ir Rīdigers Abramčiks (kā pats Abramčiks nokļuva Liepājā - tas jau ir cits stāsts un šajā sakarā jāatceras "Metalurga" spēles Eiropas kausos ar Abramčika spēlētāja bijušo klubu "Schalke 04"), ka viņam ir labi sakari ne tikai Vācijā, bet arī ar vācu treneriem citur.
Tagad jāgaida, ko šajā sakarā FK "Ventspils" labā paveiks Nunsio Dzavetjeri, jo ventspilnieku rindās ir vairāki jauni un perspektīvi Latvijas futbolisti. Starp citu, viens no ventspilnieku leģionāriem, 20 gadus vecais moldāvs Aleksandu Dedovs vēl pirms 5 gadiem - 15 gadu vecumā - bija nokļuvis FC "Barcelona" skauta Salvadora Hespesa redzeslokā, viņam bija iespēja atrādīties slavenajā klubā, taču turpinājuma tam vismaz nebija vai vismaz pagaidām nav. Varbūt pietrūka tieši sakaru un ieteikuma? Varbūt arī vienkārši veiksmes un apstākļu sakritības, kas, starp citu, arī nereti ir atkarīga no īstajam cilvēkam uzticama cilvēka pateikta vārda...
+1 [+] [-]
Kas attiecas uz to pazīšanos un sakariem tur gan laikam attiecībā uz LV futbolu Anatolijam pilnīga taisnība..
+3 [+] [-]
[+] [-]
un pārdos vai ne, ir atkarīgs vai LM nolaidīs cenu?! bet variantu jau laikam nav, Rakelam līgumsar LM beidzas šogad, tā ka labāk zīle, nekā mednis.