Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:459, Did:0, useCase: 3

Nedēļa sporta vēsturē. Krencleina rekords uz visiem laikiem

Nedēļa sporta vēsturē. Krencleina rekords uz visiem laikiem
Elvins Krencleins Parīzes olimpiskajās spēlēs izcīnīja četras zelta medaļas individuālajās vieglatlētikas disciplīnās
FOTO: "explorepahistory.com"

1928. gada 6. janvārī 51 gada vecumā ar sirds nepietiekamību mira amerikāņu vieglatlēts Elvins Krencleins. Viņš ir vienīgais vieglatlēts, kurš vienās olimpiskajās spēlēs izcīnījis četras zelta medaļas individuālajās disciplīnās. 1900. gadā Parīzē Krancleins palika nepārspēts 60 m skrējienā, 110 m un 200 m barjerskrējienos, kā arī tāllēkšanā.

Elvins Kristians Krencleins savu vārdu olimpiskajā vēsturē ierakstījis ne tikai kā vienīgais vieglatlēts, četru individuālo zelta medaļu ieguvējs vienās spēlēs, bet arī kā pirmais sportists, kam olimpiādē izdevies savākt tik bagātīgu ražu.

Krencleins dzimis Milvokos un skolojies Viskonsinas universitātē (vēlāk izglītošanos papildinājis arī Pensilvānijas augstskolā), mācoties par zobārstu. Ar zobu dakterēšanu Elvins varēs nodarboties vēlāk, taču studiju gados viņš sevi apliecināja kā lielisku vieglatlētu un sportam veltīja lielāko daļu dzīves.

Pie pirmās lielās uzvaras Krencleins tika 1897. gadā, kad finišēja pirmais 220 jardu barjerskrējienā ASV amatieru vieglatlētikas savienības čempionātā. Pāris nākamajos gados Krencleins kļuva par vienu no ASV labākajiem sprinteriem, barjerskrējējiem un tāllēcējiem, savācot ievērojamu skaitu vietējo godalgu.

Krencleins kā pirmais izmantoja jauno barjeru pārvarēšanas metodi ar izstieptu kāju, kas, šķērsli pārvarot, atrodas paralēli zemei. Šī tehnika ļāva tikt pāri tālaika koka barjerām bez liela laika zuduma.

1900. gadā Krencleins, lai sagatavotos olimpiādei, ieradās Anglijā, kur izcīnīja britu titulu 120 jardu barjerskrējienā un tāllēkšanā, un tad devās uz Parīzi, kur guva savu vēsturisko panākumu, izcīnot zelta medaļas 60 m sprintā, 110 m un 200 m barjerskrējienos, kā arī tāllēkšanā.

60 m distancē viņš gan kvalifikācijā, gan finālā uzrādīja rezultātu 7,0 s, izšķirošajā skrējienā par mata tiesu pieveicot komandas biedru Džonu Tjūksberiju.

Tāllēkšanas sacensībās Krencleinam bija ļoti nopietns oponents - vēl viens ASV vieglatlēts pasaules rekordists Meijers Prinšteins, kurš arī uzvarēja kvalifikācijā. Finālam bija jānotiek svētdien, un Sirakūzu universitātes, ko viņš pārstāvēja, vadība reliģisku apsvērumu dēļ aizliedza savam studentam iziet uz starta. Interesanti, ka Prinšteins bija poļu ebreju dēls...

Tostarp kristietis Krencleins bez mulsuma piedalījās sacensībās un spēja par vienu centimetru (!) uzlabot komandas biedra rezultātu. Runā, ka vēl pirms fināla, kad Prinšteins uzzinājis, ka viņa konkurents (lai gan abiem tika norādīts nestartēt) sacensībās tomēr piedalīsies, viņš esot sadevis nākamajam čempionam pa degunu... Citas liecības gan vēsta, ka Meijers gribējis sist, taču viņu savaldījuši.

Krencleina sportista karjera nebija ilga (zuda motivācija) - pēc olimpiādes viņš naglenes kāra uz vadža, līdz tam paspējis sešas reizes labot labot pasaules rekordus. Viņš absolvēja Pensilvānijas universitāti, kļūstot par diplomētu zobārstu. 1902. gadā Krencleins atgriezās Filadelfijā, lai sāktu strādāt savā specialitātē. Paralēli viņš turpināja darbu sportā - Milvoki vieglatlētikas asociācijā par treneri.

1906. gadā viņu iecēla par Mersersburgas akadēmijas vieglatlētikas treneri, bet vēl pēc četriem gadiem Krencleins kļuva par fiziskās sagatavošanas profesoru. Starp viņa audzēkņiem ir nākamais divkārtējais olimpiskais čempions (1912. gadā Stokholmā 100 m un 200 m) Ralfs Kreigs.

Krencleins vieglatlētikas pasaulē bija tik ļoti pazīstams, ka viņam darbu piedāvāja Vācijā - 1913. gadā četrkārtējais olimpiskais čempions parakstīja vienošanos ar vāciešiem par 50 000 USD, lai sagatavotu 1916. gada olimpiādei šīs valsts vieglatlētus (pie darba viņš tā arī nestājās - drīz sākās Pirmais pasaules karš).

Karam sākoties, Krencleins sniedza savus fiziskās sagatavošanas treniņu speciālista padomus ASV armijas karavīriem. Pēc kara beigām Krencleins kļuva par Pensilvānijas universitātes komandas vadītāju, un šajā amatā bija līdz pat 1927. gada beigām, kad saslima ar pleirītu un 1928. gada 6. janvārī Viksberijā mira ar sirds nepietiekamību.

Diez vai kāds vieglatlēts spēs atkārtot Krencleina sasniegumu - izcīnīt četras zelta medaļas individuālajās disciplīnās. Pārāk jau liela šobrīd ir sportistu specializācija. Tātad - rekordists uz mūžu.

Citi zīmīgi notikumi šajā nedēļā

3. janvāris
1987 "Manchester United" kluba futbolists Laiems O'Braiens uzstāda britu futbola rekordu - viņu no laukuma noraida 85. sekundē. 2000. gadā par rekordistu kļūs "Sheffield Wednesday" vārtsargs Kevins Presmans, ko arbitrs aizsūta uz ģērbtuvēm jau mača 13. sekundē. Eiropas futbola rekords pieder Itālijas kluba "Bologna" spēlētājam Džuzepem Lorenco, kurš 1990. gada 9. decembrī Itālijas kausa izcīņas mačā degungalā sarkano kartīti ieraudzīja 10. sekundē.
1991 Mačā pret Ņujorkas "Islanders" Veins Greckis no Edmontonas "Oilers" gūst savus 700. vārtus NHL.

4. janvāris
2000 50 gadu vecumā ar sirdstrieku mirst bijušais PSRS izlases (53 spēles, 22 gūti vārti) un Kijevas "Dynamo" kluba futbolists Viktors Kolotovs.
1991 12 gadus vecā ķīniete Fu Minsja izcīna pasaules čempiones titulu daiļlēkšanā, kļūstot par visu laiku jaunāko pasaules čempioni visos sporta veidos.
1986 NCAA basketbola līgā Deivids Robinsons uzstāda rekordu, bloķējot 14 metienus.
1984 Fiksēts lielākais rezultāts mūsdienu NHL - Edmontonas "Oilers" ar 12:8 pārspēj Minesotas "North Stars".
1960 47 gadu vecumā autokatastrofā iet bojā Nobela prēmijas laureāts literatūrā Albērs Kamī. Pavadot bērnību Alžīrijā, Kamī sapņoja kļūt par futbola vārtsargu, taču saslimšana ar tuberkulozi liedza viņam piepildīt sapni par futbolista karjeru.
1863 Ņujorkietis Džeimss Plimptons izgudro četrriteņu skrituļslidas.

5. janvāris
1988 40 gadu vecumā ar sirdstrieku mirst Jūtas "Jazz" NBA kluba zvaigzne Pīts Maravičs ("Pistoļu Pīts"). Trīs gadus iepriekš "Jazz" iemūžināja viņa septīto numuru, bet pēc trim gadiem Bobs Dilans, iedvesmojies no basketbolista dzīvesstāsta, saraksta "Dignity".
1971 Hārlemas "Globetrotters" basketbolisti ar 99:100 piekāpjas Ņūdžersijas "Reds", piedzīvojot pirmo neveiksmi pēc 2495 uzvarām.
1948 "Warner Bros" kompānija parāda pirmo krāsu TV filmu par "Rose Bowl".
1912 Viktorijā notiek pirmā ASV Hokeja asociācijas spēle.

6. janvāris
1999 "Juventus" futbola kluba aizsargs Paolo Montero pārspēj Džuzees Bergomi Itālijas rekordu - mačā pret "Milan" viņu noraida no laukuma 12. reizi karjerā.
1995 Lenijs Vilkinss no Atlantas "Hawks" kļūst par NBA uzvarām bagātāko treneri (939). "Hawks" ar 112:90 pārspēj Vašingtonas "Bullets", bet Vilkinss pārspēj leģendārā Reda Auerbaha sasniegumu.
1994 ASV daiļslidošanas čempionāta laikā uzbrukumu piedzīvo viena no favorītēm Nensija Karigana. Sportiste gūst nopietnu ceļgala savainojumu, kas liedz viņai turpināt sacensības. Par čempioni kļūst Tonja Hārdinga. Sekojošajā izmeklēšanā tika noskaidrots, ka uzbrukumā piedalījies bijušais Hārdingas vīrs Džefs Džilūlijs. ASV Daiļslidošanas federācija Hārdingai atņēma titulu un tā paša gada vasarā diskvalificēja no slidošanas sacensībām.
1980 Filadelfijas "Flyers" uzstāda NHL rekordu, aizvadot 35. spēli bez zaudējuma.
1951 Indianapolisas "Olympians" ar 75:73 pieveic Ročestras "Royals". Komandas uzstādīja NBA rekordu, jo spēle beidzās pēc sestā papildlaika. Mačs ilga četras stundas.

7. janvāris
2003 Kobe Braients no Losandželosas "Lakers" mačā pret Sietlas "SuperSonics" (119:98) uzstāda NBA rekordu, pēc kārtas realizēdams deviņus trīspunktniekus (kopumā viņa sērija bija 12 metieni pēc kārtas bez kļūmēm). Vasarā NBA zvaigzni gaidīja tiesu darbi par seksuālu uzmākšanos 19 gadus vecai sievietei.
1989 Klīvlendas "Cavaliers" uzstāda NBA spēles pamatlaika rekordu, bloķējot 21 Ņujorkas "Knicks" spēlētāju metienu.
1980 Minesotas "North Stars" aptur Filadelfijas "Flyers" 35 uzvaru sēriju NHL.
1972 Pārtrūkst Losandželosas "Lakers" 33 uzvaru sērija (NBA rekords). "Lakers" ar 104:120 piekāpjas Milvoku "Bucks".
1927 Eibe Saperstins nodibina Hārlemas "Globetrotters" basketbola klubu. Lielās NBA zvaigznes (Karīms Abduls Džabars, Bairons Dinkinss) uzskatīja par godu pārstāvēt šo šova basketbola vienību.
1887 Tomass Stīvenss kļūst par pirmo cilvēku, kurš ar divriteni apbraucis apkārt pasaulei. Ceļojumu viņš sāka 1984. gada aprīlī un veica 13 000 jūdzes.

8. janvāris
2001 Hosams Hasans aizvada savu 151. spēli Ēģiptes futbola izlases sastāvā, labojot vācietim Lotāram Matēusam piederējušo rekordu valstsvienību rindās aizvadīto maču skaita ziņā.
1993 Maikls Džordans no Čikāgas "Bulls" gūst savu 20 000. punktu NBA karjerā.
1962 Vēlākā golfa leģenda Džeks Niklauss 21 gada vecumā debitē profesionālajās sacensībās, Losandželosas atklātajā turnīrā ieņemot 50. vietu.
1958 14 gadus vecais Bobijs Fišers izcīna ASV čempiona titulu šahā.
1947 Toronto "Maple Leafs" NHL kluba debitants Hovijs Mīkers gūst piecus vārtus spēlē.
1931 Filadelfijas "Quakers" uzstāda tālaika NHL antirekordu, piedzīvojot 11. zaudējumu pēc kārtas.

9. janvāris
1998 "Hockey News" par visu laiku NHL labāko hokejistu nosauc Veinu Grecki. Kāds par to šaubījās?
1996 Toronto "Raptors" uzstāda NBA antirekordu, mačā pret Šarlotas "Hornets" (91:92) aizmetot garām visus soda metienus (0/3).
1990 Bostonas "Celtics" uzstāda kluba antirekordu, NBA mačā pret Ņūdžersijas "Nets" (78:87) otrajā ceturtdaļā gūstot sešus punktus.
1985 Kalgari "Flames" uzstāda NHL rekordu, 264. spēli pēc kārtas aizvadot vismaz ar vieniem gūtiem vārtiem.
1968 Tokijas olimpisko spēļu bronzas medaļnieks maratonskrējienā japānis Kokiči Cuburaja, savainojuma dēļ zaudējis iespēju doties uz Mehiko olimpiādi, uzrakstīja "Nekad vairs nevarēšu skriet" un izdarīja pašnāvību.
1968 Indianā notiek pirmā ABA "All-Star" spēle. Austrumu izlase ar 126:120 pieveic Rietumu komandu.
1958 Basketbola mačā Oskars Robertsons no Sinsinati gūst 56 punktus, sāncenšu komanda Setonhola pa visiem spēlētājiem kopā 54.
1954 Berts Olmsteds no Monreālas "Canadiens" atkārto NHL rekordu, spēlē sakrājot astoņus rezultativitātes punktus.
1953 Bevo Frensiss no Riograndes koledžas basketbola mačā pret Ešlendas junioru koledžas komandu (150:85) gūst 116 punktus.
1930 Bostonas "Bruins" uzstāda tālaika NHL rekordu, uzvarot 14. spēlē pēc kārtas.
1900 Nodibina vecāko Romas futbola klubu - "Lazio". Kluba krāsas - zilā un baltā - patapinātas no Grieķijas karoga un simbolizē olimpiskos ideālus.
1811 Notiek pirmais sieviešu golfa turnīrs.

  +2 [+] [-]

, 2011-01-08 22:23, pirms 14 gadiem
1993 Kobe Braients no Losandželosas "Lakers" mačā pret Sietlas "SuperSonics" (119:98) uzstāda NBA rekordu, pēc kārtas realizēdams deviņus trīspunktniekus

KĻŪDA gada skaitlī

     [+] [-]

, 2011-01-09 00:23, pirms 14 gadiem
Krencleins vieglatlētikas pasaulē bija tik ļoti pazīstams, ka viņam darbu piedāvāja Vācijā - 1913. gadā četrkārtējais olimpiskais čempions parakstīja vienošanos ar vāciešiem par 50 000 USD, lai sagatavotu 1916. gada olimpiādei šīs valsts vieglatlētus (pie darba viņš tā arī nestājās Otrā pasaules kara dēļ).

KĻŪDA-PIRMAIS pasaules karš -ja atmiņa neviļ 1914-1918g

     [+] [-]

, 2011-01-09 00:51, pirms 14 gadiem
Paldies, protams - 2003., un Pirmais pasaules karš.