Kas "Dinamo" sagaida Davosā
Nesen kļuva zināms, ka Rīgas "Dinamo" hokeja klubs īsi pirms jaungada svinībām centīsies iegūt Eiropā senāko hokeja balvu - Špenglera kausu, par kuru melnās ripas bruņinieki augstkalnu apstākļos Davosā cīnās kopš 1923. gada.
1923. gads, tātad - hokejs tolaik vēl bija tikai autiņos. Tas gan neliedza doktoram Karlam Špengleram, ko ārstu un zinātniskajās aprindās pazīst kā Alberta Koha līdzgaitnieku prettuberkulozes preparātu un cīņas līdzekļu izstrādāšanā, dibināt balvu, kas Eiropas hokeja vēsturē ir visvecākā.
Sportā nemaz tik bieži negadās, ka kādu vēlāk par nozīmīgu kļuvušu balvu dibina cilvēks, kas nav sporta ministrs vai bijušais sportists. Tomēr Špenglers visas savas dzīves laikā (1860 - 1937) bija ļoti liels sporta līdzjutējs, īpaši liela mīlestība, kā jau varam saprast, viņu saistīja ar hokeju.
Taču diez vai Špenglers pat spēja iedomāties, cik populārs kļūs viņa pienesums hokeja pasaulei. Sākotnēji doktors, dibinot kausu, bija to iecerējis dot savu artavu eiropiešu samierināšanās un apvienošanās procesā. Lieta tāda, ka pēc Pirmā pasaules kara Vācija un tās sabiedrotos izslēdza no Starptautiskās Hokeja federācijas, tātad, šīs valstis nevarēja sacensties ar citām izlasēm. Laipni lūgti pie doktora Špenglera!
Par pirmo turnīra uzvarētāju 1923. gadā kļuva Oksfordas universitātes izlase no Lielbritānijas, kurā pārsvarā spēlēja kanādiešu studenti. Finālā oksfordieši pieveica Berlīnes sporta kluba komandu.
Kopš tā laika Špenglera kausa izcīņas turnīrs, ko tradicionāli izspēlē starp Ziemassvētkiem un Jaungadu, nav noticis tikai četras reizes - Otrā pasaules kara sākuma periodā (1939., 1940.), kad Eiropas vidienē notika karadarbība, kā arī 1949. un 1956. gadā.
Špenglera tautu samierināšanas ideja acīmredzot bija pamatā arī 1941. gadā, kad vācu karaspēks virzījās uz Maskavu, bet turnīrs atkal notika, bet tā finālā mājinieki HC "Davos" apspēlēja nacistisko Berlīnes SC!
Līdz pat 1958. gadam Špenglera kausa izcīņas mači notika atklātā stadionā, un tikai 1979. gadā klubi un skatītāji pārcēlās zem jumta. Taču lielo ledus arēnu nenojauca, tā joprojām darbojas un ir viena no lielākajām pasaulē.
Laika posmā starp 1965. un 1983. gadu turnīra dominēja Čehoslovākijas un PSRS komandas. 1984. gadā Špenglera kausa izcīņā debitēja no Eiropā (pārsvarā Šveicē, Vācijā un Austrijā) spēlējošajiem kanādiešiem sastādītā komanda, kas uzvarējusi turnīrā 11 reizes. Špenglera kausa izcīņā spēlējusi arī ASV komanda, NCAA koledžu izlase, Kaldera kausa ieguvēja un Ontārio Hokeja asociācijas čempione, bet 1971. gadā Davosā uz ledus izgāja arī Japānas valstsvienība (kā nākamo Saporo olimpisko spēļu rīkotāja).
Turnīrā piedalījušās arī vairākas NHL spēlējošās zvaigznes (piemēram, vārtsargs Kērtiss Džozefs) un treneri, kuriem tobrīd nav bijis līgums ar Ziemeļamerikas klubiem.
Starp citu, dalībkomandām atļauts papildināt sastāvu ar pieciem laukuma spēlētājiem un vārtsargu, kuri pastāvīgi nespēlē attiecīgajā klubā. Taču šo iespēju galvenokārt izmanto paši mājinieki HC "Davos". Lai būtu konkurētspējīgāki, līdz ar to šveiciešu hokeja karsējus piesaistošāki.
Nav brīnums, ka HC "Davos" ir visbiežāk uzvarējusi šajā turnīrā - 14 reizes. Tomēr jāņem vērā, ka mājinieki arī piedalījušies visos turnīros.
Tradicionāli viesi Špenglera kausa izcīņā ir arī bijušie PSRS un vēlākie Krievijas čempionāta un KHL klubi. Pirms PSRS sabrukuma Davosā viesojušies gan Gorkijas "Torpedo" un Čeļabinskas "Traktor", gan, protams, Maskavas klubi "Spartak", "Kriļja sovetov", "Dynamo", arī Ļeņingradas SKA (pērn Sanktpēterburgas vienība izcīnīja Špenglera kausu).
Davosā vēl PSRS laikos spēlējusi arī Kijevas "Sokil", kas 1986. gada (iepriekšējā sezonā izcīnīja PSRS čempionāta bronzas godalgas) turnīra finālā ar 6:9 piekāpās Kanādas komandai (par izlasi to neviens nesauc).
Bet 2009. gadā pie trofejas tika baltkrievi - Minskas "Dynamo" (līksmības brīžos par uzvaru hokejisti lidmašīnā balvu pamanījās sadauzīt). Rīgas "Dinamo" Špenglera kauss gan pagaidām bijusi neapgūta teritorija.
Kas rīdziniekus sagaidīs Davosā? Vispirms jau Alpu kalni un 1560 m virs jūras līmeņa (Davosa ir visaugstāk atrodošās pilsēta Eiropā). Kā liecina zinātāji, šajos platuma grādos aklimatizācijas process esot visnotaļ mokošs.
Savulaik turnīrā spēlēja Pjotra Vorobjova vadītā "Himik", kas pirmajā mačā ar 0:5 kapitulēja zviedru "Mora". "Tā bija murgaina spēle. Mūsu komandu visu laiku mocīja elpas trūkums," atceras "Himik" tālaika uzbrucējs Sergejs Mozjakins. "Mēģini slidot ātrāk, un uzreiz jūti elpas trūkumu. Nav brīnums, ka zviedri ar mums izrīkojās, kā gribēja. Elpu atguvām tikai uz trešo maču".
Nav brīnums, ka grupu turnīru, kas notiek pirms fināla, reti kurš klubs pārvar bez zaudējumiem. Arī ar savu neprognozējamību Špenglera kausa izcīņa ir populāra. Tiek uzskatīts, ka aklimatizācijas ziņā grūtākās ir trešā un ceturtā diena pēc ierašanās.
Davosā ir ap 11 000 iedzīvotāju. Hokeja arēna spēja uzņemt 7280 līdzjutējus. Biļešu cenu amplitūda vēl nesenā pagātnē bija ļoti liela - no 14 Šveices frankiem līdz pat 155 vietējām naudas vienībām VIP tribīnē. "Visām komandām tiek organizētas ekskursijas uz kalniem. Ja vēlaties, varat paslēpot, pabraukāt ar ragaviņām," atceras bijušais "Traktor" kluba uzbrucējs Ravils Gusmanovs.
+4 [+] [-]
+4 [+] [-]
-3 [+] [-]
[+] [-]
Kuru tavs viedoklis vispār interesē...
+3 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]