Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:365, Did:0, useCase: 3

"Vairāk jāpaļaujas uz sevi" - Pētersone jauna olimpiskā cikla un PČ priekšvakarā

Krišjānis Pundurs
Krišjānis Pundurs

"Vairāk jāpaļaujas uz sevi" - Pētersone jauna olimpiskā cikla un PČ priekšvakarā
Vineta Pētersone. Foto: UEC

Pērn izaicinoša debija olimpiskajās spēlēs, šogad - neizdevies sezonas ievads. Jūlija sākumā aizvadītajā Eiropas čempionātā Latvijas vadošā BMX riteņbraucēja Vineta Pētersone atkal apliecināja savu varējumu, izcīnot rekordaugsto ceturto vietu. Rīt priekšā starts pasaules čempionātā, pirms kā sarunā ar Sportacentrs.com Vineta dalījās iespaidos par sacensībām jaunā trasē, psiholoģisko barjeru pārvarēšanu un iespējām, ko 23 gadus vecajai latvietei sniedzis BMX sports.

Šogad pasaules čempionāts BMX risināsies pilnīgi jaunā trasē Francijas pilsētā Nantē, kur iepriekš notikušas tikai vienas sacensības – nacionālais čempionāts pirms divām nedēļām -, un Vineta Pētersone tās sauc par patīkamām pārmaiņām: “Ir kāds, kurš ir nedaudz vairāk pabraucis, bet nevar salīdzināt ar tādu trasi, kura jau gadiem stāv. Paskatoties arī Francijas čempionātu – nav tā, ka visas meitenes uzreiz ļoti labi māk to trasi izbraukt. Ir forši braukt jaunā trasē.”

“Pirmais lēciens ir nedaudz mānīgs – meitenes uz tā baigi ķērās. Pirmajā treniņu dienā gāja grūti, bet pamazām jau iebraucās un vakar bija daudz labāk,” vērtē Vineta. Uz pasaules meistarsacīkstēm Latvijas dāmu vadošā BMX riteņbraucēja ieradusies pēc veiksmīga Eiropas čempionāta mēneša sākumā – sasniegts karjeras rekords elitē, izcīnot ceturto vietu.

“Bija prieks, jo šogad nav bijuši ļoti izcili rezultāti,” atzīst Vineta, “Eiropas čempionātā viegli negāja arī priekšbraucienos, tāpēc labi nobraukt finālā bija ļoti patīkami.” Sezonas sākums cēsniecei izvērtās neveiksmīgs, nevienā no pirmajiem četriem Pasaules kausa posmiem nepārvarot priekšbraucienu kārtu. Līdz ar U23 vecuma grupas ienākšanu apritē, jau tā nelielais elites dalībnieču skaits samazinās, un izslēgšanas braucieni PK posmos sākas jau ar pusfināla kārtu. Nepārvarot priekšbraucienus [viens priekšbrauciens un “last chance” brauciens tām, kas neiekļūst starp labākajām četrām priekšbraucienā], sacensības beidzas jau pēc diviem braucieniem.

Pētersone, kas šogad pāraugusi U23 vecumu, skaidro, ka dāmu elitē vadošo braucēju loks ir nostabilizējies, un līmenis virsotnē ir ļoti augsts. Esošā kvalifikācijas sistēma, atsakoties no bērnu un jauniešu grupās joprojām pielietotās trīs priekšbraucienu un iegūto vietu summas sistēmas, dāmu elitē nozīmē vēl ierobežotākas iespējas sportistēm, kas nav pieskaitāmas galveno favorītu lokam: “Šobrīd mūsu grupā izslēgšanas braucieni sākas tikai no pusfināliem, un Pasaules kausos ieberzos. Priekšbraucienos ir ļoti grūti – piemēram, Glāzgovā [2. posmā] last chance brauca arī Mariana Pahona [divkārtējā olimpiskā čempione]. Vai nu tu sasniedz kaut ko ļoti labu, vai arī nesasniedz neko.”

Pērn arī Vinetai vēl bija iespēja startēt U23 grupā, ko latviete arī izmantoja, un tas atmaksājās ar uzviju – pēdējos divos Pasaules kausa posmos Turcijā Pētersone divreiz izcīnīja otro vietu. “U23 grupa ātrāk iesaista meitenes Pasaules kausos, raisa lielāku interesi. Turcijā bija arī nedaudz tāda svaiguma sajūta, ka tu spēj ko vairāk izdarīt – tev ir, ar ko sacensties. Vismaz meitenēm elite ir ļoti nostabilizējusies, nav nekādi baigie pārsteigumi – zini, ka, pieņemsim, māsas Smuldersas ir ļoti spēcīgas, un, ja viņas brauc pa priekšu, tad tu zini savu vietu. Savukārt U23 grupā ir vairāk jauno meiteņu un sastāvs ir neparedzamāks,” vērtē latviete.

Kā primāro mērķi šajā pasaules čempionātā Pētersone sev uzlikusi iekļūšanu izslēgšanas braucienos: “Galvenais ir tikt ārā no pirmās dienas, un tad jāskatās, kā viss sakritīs. Protams, jācīnās – trase nav tik milzīga, un visā garumā var cīnīties par vietu. Piemēram, olimpiādē, kur bija lielākā trase, kurā vispār esmu braukusi, braucējas ātri paspēj izretoties un aizmukt, un katra kļūda vairāk ietekmē visu braucienu. Ļoti svarīgs būs arī starts un spēja ieņemt iekšmalu, jo uz to ļoti velk pirmā taisne. Jādomā, kas ir taktiski izdevīgāk, un arī ar kādām meitenēm saliekas kopā brauciens. Meitenes šobrīd izskatās labā formā.”

Vineta atzīst, ka šobrīd lielāks izaicinājums ir pārvarēt nevis barjeru uz starta kalna, bet gan citu – mentālo barjeru. “Uz riteņa jūtos labi, arī fiziskā forma ir salīdzinoši laba – tādā ziņā viss ir kārtībā. Sacensībās ir nedaudz grūtāk mentāli – mazliet bail no bakstīšanās, kontaktcīņas trasē, kas šobrīd ir vislielākā problēma. Trasē ielīst vietās, kur būtu jāielien. Eiropas čempionāta finālā biju astotajā celiņā, un man nebija par to jādomā – vienkārši aizbraucu, un arī rezultāts bija labs,” ieskatu paver latviete.

Šajā aspektā liela nozīme ir treniņu darbam kopējā grupā, kā Pētersonei šogad ir pietrūcis. “Ļoti vajag tos treniņpartnerus, lai var arī treniņos braukt kopā, no starta kalna lejā, uz pirmā lielā lēciena. Ir pavisam cits stāsts, kad brauc ar vēl septiņām meitenēm, un katra cīnās par to centimetru priekšā. Jātrenējas kopā un jāpierod pie sajūtas, ka trasē neesi viens pats. Latvijā mēs neesam daudz, un reti esam kopā,” stāsta Vineta. “Ne velti Francija šobrīd ir vadošā valsts – viņiem ir visvairāk braucēju, un viņi arī kopā visi trenējas, un ir pieraduši pie šīs sajūtas, ka ir daudz braucēju apkārt un jācīnās par katru centimetru.”

Gatavojoties sezonas atbildīgākajiem startiem, Pētersone pavadījusi laiku arī Latvijā, kur bijusi iespēja patrenēties kopā ar citu trenera Ģirta Kātiņa audzēkni – junioru grupas braucēju Veroniku Stūrišku. Smilteniete šogad izcēlusies ar teicamiem rezultātiem U23 grupā, Pasaules kausa trešajā posmā izcīnot piekto vietu. Šī brīža pieredzējušākā elites braucēja Latvijā veltīja juniorei atzinīgus vārdus: “Neesam daudz, bet kāds jau, protams, pakausī elpo. Veronikai, kurai pirmais gads junioros, ir visas iespējas, viņa ir ļoti spēcīga. Arī Līva Glāzere vēl brauc, nākamgad Paula Kibare būs juniore [šogad – 5. vieta PČ G16 vecumā], tā kā jaunās meitenes ir.”

Pērn Vineta Pētersone debitēja olimpiskajās spēlēs Tokijā, bet nu aiz stūra jau nākamās – ar pirmo augustu sākas kvalifikācijas cikls Parīzes spēlēm 2024. gadā. “Iepriekšējā olimpiādē tas process bija ļoti garš un sarežģīts, un tā ņemšanās par un ap tikšanu uz olimpiādi bija pat lielāka nekā sacensības,” atskatoties vērtē latviete, kurai sarežģītā olimpiskā debija noslēdzās priekšbraucienu kārtā. “Arī kovida dēļ bija lielāks saspringums un neziņa. Kad kvalifikācija atsākās, bija atkal liela skraidīšana. Jādomā atkal, kā lai uz turieni nonāk.”

23 gadus vecā cēsniece, kas šovasar izcīnīja arī kārtējo Latvijas čempiones titulu, novērtē arī bonusus, ko sniedz karjera BMX riteņbraukšanā – iespēju startēt visdažādākajās pasaules vietās. “Tā ir viena liela daļa no tā, kas man patīk ne tikai BMX, bet sportā kopumā. Tiec redzēt vietas, cilvēkus, kultūru. Man draugs ir no Kolumbijas [vīru elites braucējs Migels Lopess], un, dzīvojot pa turieni, esmu iepazinusi gan vietas, gan cilvēkus, gan kultūru, tāpat arī braucējus. Apzinos arī to, ka visu dzīvi jau nebraukšu BMX, un ne visiem tāds dzīvesveids un iespējas ir pieejamas, tāpēc mēģinu arī to visu izbaudīt,” pauž Latvijas vadošā BMX riteņbraucēja, kura sezonas sākumā startēja sacensībās gan Kolumbijā, gan ASV.

“Amerikā vispār ir ļoti vienkārši – tur var pieteikties arī uz vietas sacensībās, samaksāt dalības maksu un braukt. Kolumbijā man ir sakari, pasekoju sacensībām, kas tur notiek un kurās varu piedalīties. Amerikānietes vispār parasti diezgan vārās savā sulā un brauc tikai savās sacensībās. Es arī gribēju aizbraukt un ar viņām pacīnīties, bet izrādījās, ka es nebiju vienīgā ar tādu nolūku – sanāca diezgan internacionālas sacensības,” atklāj latviete. “Citādāka pieredze, un es domāju, ka kaut kad tam visam jānāk ārā. Vairāk jāpaļaujas uz sevi.”

Dāmu elitē Vineta pasaules čempionātā būs vienīgā Latvijas pārstāve, tāpat kā Mikus Strazdiņš - vīriem. Junioros Latviju pārstāvēs Kārlis Pedraudzis, Mārtiņš Treimanis un Veronika Stūriška, bet U23 vecuma grupā – Rinalds Kārkliņš. Championship klasēs sacensības sadalītas divās dienās. Sestdien (15:00 pēc Latvijas laika) gaidāmi priekšbraucieni – viens priekšbrauciens un pēdējās cerības brauciens tiem, kas priekšbraucienā neiekļūst starp labākajiem četriem -, bet svētdien (13:00 pēc Latvijas laika), sākot ar ceturtdaļfināliem, risināsies cīņas par medaļām.