Monako jau aprīlī un "McLaren" jaņi - Japānas GP atziņas
Aizvadītajā nedēļas nogalē Suzukas trasē Japānā tika pieredzēts jaunās sezonas ar atrāvienu garlaicīgākais posms. Šī ″Grand Prix″ nosacītais salīdzinājums ar Monako, Džeka Dūena avārija un ″McLaren″ stratēģija ir temati, kurus pacelsim rubrikas “Iepriekšējā GP atziņas” jaunākajā izlaidumā.
″McLaren″ paliek ar ″garu degunu″
Vispirms atkāpe par virsrakstu. Lasītājiem, kuri ar kāršu spēli ″Zole″ ir pazīstami, termins jaņi nav jāskaidro. Savukārt tiem, kas šo Latvijā populāro spēli nav apguvuši, jaņus varētu skaidrot aptuveni šādi – tu nezaudē bez variantiem (bezstiķī), bet arī esi tālu no uzvaras. Citreiz patraucē viena nepareizi izspēlēta kārts, bet citreiz spēkā stājas pie galda bieži dzirdētais teiciens: ″Ar dalītāja rokām (pārfrāzēšu) izkārnījumus maisīt.″
″McLaren″ pieredzēja šo abu apstākļu kombināciju. ″McLaren″ komandai nebija iedalīta nedz tā labākā ″roka″, nedz viņi varēja lepoties ar pareizu tās izspēlēšanu.
Sāksim ar pitstopu stratēģiju. Makss Verstapens, kā jau pēdējos gados ierasts, atkal bija palicis vienatnē pret diviem konkurentiem no vienas komandas. Tas ″McLaren″ komandai pavēra plašākas pitstopu stratēģijas opcijas. Ko viņi ar šādu iespēju izdarīja? Oskaru Piastri ″boksos″ iesauca 20. apļa beigās, bet Lando Norisu – apli vēlāk. Pie tam, reizē ar Maksu Verstapenu.
Notikumi attīstītos ļoti interesanti, ja Verstapens pēc pitstopiem trasē atgrieztos aiz Piastri, bet par ″Red Bull″ šajos drāmas caurvītajos laikos joprojām droši var apgalvot vienu – viņu stratēģijas departaments ar Hannu Šmitu priekšgalā ir, iespējams, labākais F1. Līdz ar to, pat sēžot dīvānā ar kafijas krūzi vienā rokā un maizīti otrā, bija skaidrs, ka ″Red Bull″ laicīgi noreaģēs uz Piastri pitstopu.
Šo rindu autoru un, visticamāk, arī daudzus citus pārsteidza fakts, ka ″McLaren″ Norisu pitstopos iesauca reizē ar Verstapenu. Ja jūs varat cīnīties divatā pret vienu, varbūt tomēr ir vērts padomāt par radošākiem stratēģijas risinājumiem. Tobrīd izskatījās, ka ″McLaren″ Norisu iesauca ″boksos″ ar domu, ka ″mūsu džeki būs ātrāki par jūsējiem″. Šādai idejai gan ir pamatojums, jo ″McLaren″ pitstopu komanda ir viena no labākajām visā F1, bet ″Red Bull″, kā pēcāk atklāja Kristians Horners, trūka divu pirmās pitstopu brigādes vadošo vīru, jo viņu tēvs saskāries ar veselības problēmām.
Pie tam, ″McLaren″ ir pašā pitstopu celiņa galā, bet starp viņiem un ″Red Bull″ ir arī ″Ferrari″ garāža. Var jau gadīties, ka ″boksos″ brauc arī kāds ″Ferrari″ pilots un patraucē ″Red Bull″ palaist savu braucēju atpakaļ trasē. Šoreiz gandrīz tā arī notika, jo pitstopos nāca arī Šarls Leklērs, bet viņš ″Red Bull″ komandai problēmas neradīja. Verstapena pitstops bija lēnāks, jo nedaudz pieregulēts tika arī viņa priekšējais antispārns. Tas viss noveda pie ″zāles pļāvēja″ epizodes, par ko neviens sodu nesaņēma (labi, ka tā) .
🚨 | Lando Norris follows Max Verstappen into the pits.
— Barstool_F1 (@Barstool___F1) April 6, 2025
McLaren can’t beat Red Bull on track, so they tried in the pits…#Verstappen keeps the lead, and #Norris ends up mowing the lawn. #JapanGP pic.twitter.com/o9bmgwJX8e
Un tobrīd ″Red Bull″ fani jau lēnām varēja sākt berzēt rokas, jo bija skaidrs, ka bez anomālijām ″McLaren″ pilotiem Verstapenu, visticamāk, neapsteigt. Kāpēc tāda pārliecība?
• Pirmkārt, uz Japānu tika atvestas trīs cietākās F1 riepas – C1, C2, C3. Lai gan līdz šim bijām redzējuši tikai divus posmus, varēja secināt, ka ″Red Bull″ ir problēmas ar mīkstākām riepām, jo Ķīnā Makss ar C2 riepām sacīkšu otrajā daļā bija ļoti konkurētspējīgs.
• Otrkārt, trase bija auksta – aptuveni 18-20 grādi celsija skalā. Kontekstam – Ķīnā trases temperatūra bija 34-35 grādu robežās.
• Treškārt, uz šo posmu trases pirmajā sektorā tika uzliets jauns asfalts, kas arī samazina riepu nodilšanu.
• Ceturtkārt, Suzukas trase nav pati pateicīgākā apdzīšanas manevriem, bet pie tā vēl nonāksim.
Auksta trase, cietākās riepas un jauns asfalts pirmajā sektorā ir kombinācija, kas riepu nodilumu padara minimālu. Un tieši šajā aspektā ″McLaren″ ir krietni pārāki par ″Red Bull″. Pēc sacīkstēm ″uz aci″ izskatījās, ka Makss ar C1 riepām varēja nobraukt vēl apļus 20.
Vai cita stratēģija palīdzētu ″McLaren″? Visticamāk, nē.
Cietākas riepas aukstā trasē, protams, ir grūtāk uzsildīt, līdz ar to ″undercut″ stratēģija nav pats labākais risinājums. To apliecināja arī Piastri un Verstapena apļa laiki. Austrālieša iespētais pirmajā pilnajā aplī pēc pitstopu apmeklējuma bija par 0,8 sekundēm lēnāks nekā Verstapena laiks pirms došanās pitstopos. Nīderlandietis faktiski varēja atļauties trasē pavadīt vēl vienu apli, nekļūstot par ″undercut″ stratēģijas upuri. Viņa apļa laiki pirms pitstopiem nebija būtiski lēnāki par Piastri uzrādītajiem laikiem pirmajos divos pilnajos apļos pēc ″boksiem″.
Interesanti, ka cerēto rezultātu, visticamāk, nenestu arī ″overcut″ stratēģija, kas parasti tiek pielietota ar domu, ka pilotam, kurš pitstopos iegāja vēlāk, sacīkšu beigās būs ievērojami svaigākas un reizē arī ātrākas riepas. Kā jau minēts augstāk, riepu nodilums šoreiz nebija būtisks faktors. Pat ja Lando pitstopos ieietu, piemēram, 5-7 apļus vēlāk, domājams, viņa un Verstapena riepu nodiluma atšķirība nebūtu tik būtiska, lai brits apdzīšanas manevriem nepateicīgajā trasē bez problēmām izrautu uzvaru.
Šeit atgriežamies pie izdalīto kāršu analoģijas. ″McLaren″ pēc Verstapena kolosālā kvalifikācijas apļa tika pie ″rokas″, kuras veiksmīgai izspēlēšanai nebija pareizās stratēģijas. Tiesa, būtu gribējies redzēt vismaz mēģinājumu izdarīt ko citādāku un interesantāku par Lando iesaukšanu reizē ar Maksu.
″McLaren″ sadaļas nobeigumā gribētos piebilst, ka komanda sacīkšu izskaņā tomēr varēja samainīt abus pilotus un ļaut Piastri vismaz mēģināt apdzīt Verstapenu. Ja tas neizdotos, abus pilotus pēdējā aplī varēja atgriezt sākotnējās pozīcijās. Varbūt komanda negribēja atkārtot pērnā gada Ungārijas GP, kad sacīkšu inženierim padsmit apļu garumā nācās lūgties un dažādi apelēt pie Norisa sirdsapziņas, lai brits kolēģi tomēr palaistu garām? Protams, Piastri nepazīstu personīgi, bet nerodas iespaids, ka viņš būtu pilots, kurš nepiekristu pēdējā aplī atdot pozīciju, ja viņam neizdotos apdzīt Verstapenu.
Ja viss augstāk minētais norakstāms uz neveiksmīgi izdalītu ″roku″, tad iepriekšējā rindkopā aprakstītais bija ″kārts″, kuru ″McLaren″ varēja izspēlēt veiksmīgāk.
Dūena neparastā avārija
Vēl pirms galvenajiem notikumiem ″Alpine″ pilots Džeks Dūens F1 faniem sarūpēja diskusijas tematu. Viņš otrajā treniņbraucienu sesijā mēģināja pirmajā līkumā, iebraukt ar atvērtu DRS, kas, protams, noveda pie smagas avārijas
Mega crash Jack Doohan F1 Japan. pic.twitter.com/miTzwVzTIg
— Mark Biesma 🇳🇱 (@MarkBiesma) April 4, 2025
Ārzemju mediji ziņo, ka Dūenam simulatorā veiksmīgi izdevies pirmajā līkumā iebraukt ar atvērtu DRS. Tad nu austrāliešu pilots simulatora datu iedvesmots vēlējies to izmēģināt arī praksē.
Jāatzīmē, ka DRS iespējams aizvērt trīs veidos – atlaižot gāzi, nospiežot bremzi vai arī piespiežot podziņu uz stūres. ″PlanetF1″, analizējot Dūena apļu telemetriju, izceļ interesantu niansi – austrālieša DRS liktenīgajā aplī neaizvērās pēc tam, kad viņš taisnes beigās viegli ″uzsita″ pa bremzes pedāli, bet neatlaida gāzi. Interesanti, ka arī iepriekšējā aplī viņš pirms gāzes atlaišanas pieskārās bremzēm, bet ar to nebija gana, lai DRS tiktu aizvērts.
Savukārt Pjēra Gaslī dati liecina, ka francūzis DRS izslēdza tikai ar gāzes atlaišanas palīdzību, neizmantojot bremzes.
Jāuzdod jautājums, kāpēc Dūens abos apļos pirms līkuma tomēr pieskārās bremzei? Visticamāk, viņš abos gadījumos vēlējās aizvērt DRS, izmantojot bremzes pedāli, bet tas gluži vienkārši nenostrādāja. Otrajā aplī pilots nepaguva atlaist gāzi, kas noveda pie video redzamā rezultāta.
Šī noteikti bija pilota kļūda, bet Dūena aizstāvībai jāteic, ka tā neizskatās pēc absurda mēģinājuma pirmo līkumu, kas ir ļoti ātrs, uzsākt ar atvērtu DRS. Šķiet, ka Dūens gluži vienkārši nepaspēja laicīgi atlaist gāzi, jo ar pieskārienu bremzei nepietika DRS aizvēršanai.
Lai vai kā, ārzemju mediji lēš, ka šī avārija ″Alpine″ komandai izmaksāja 1,6 miljonus ASV dolāru. Austrālieša avārijas pirmajos trīs posmos ″Alpine″ vienībai ″noplēsušas″ jau kopumā 2,3 miljonus. Šeit jāatceras, ka pērn ″Williams″ Loganam Sārdžentam durvis parādīja pēc tam, kad viņa radītie bojājumi sasniedza trīs miljonu ASV dolāru atzīmi.
Nepārliecinošais sākums, dārgas avārijas, Franko Kolapinto rezerves pilota statusā un pirmssezonas runas par Dūena piecām sacīkstēm sevis pierādīšanai liek domāt, ka pavisam drīz F1 peletonā atkal varētu būt tikai viens austrālietis.
Galu galā, Dūena ″īsā pavada″ bija viens no galvenajiem pirmssezonas tematiem. Tad to, protams, otrajā plānā atstūma ″Red Bull″ un Liama Losona sāga.
Vilšanās: Japānas GP
Interneta vidē klīst kompilācija, kurā virkne pilotu pēc sacīkstēm aizvadīto posmu nosauc par garlaicīgu. Ierasti neinteresantais Monako ″Grand Prix″ šosezon paredzēts 25. maijā, bet ikoniskā posma priekšskatījumu saņēmām jau Japānā.
″Motorsport.com″ ziņo, ka pēc pirmajiem līkumiem, kuros arī nebija pārlieku daudz notikumu, sacīkstēs tika pieredzēti kopumā 11 veiksmīgi apdzīšanas manevri. Tas ir ļoti maz, bet jāteic, ka Suzukas trase, lai arī pilotu iecienīta, nav pati pateicīgākā apdzīšanai.

Pirmkārt, ir tikai viena DRS zona. Otrkārt, trūkst asu līkumu, kuros piloti varētu mēģināt nobremzēt vēlāk nekā viņu konkurents (″outbrake″), tādējādi izkārtojot apdzīšanas manevru. Treškārt, jāpatur prātā vecais labais netīrais gaiss. Šeit vārds sacīkšu uzvarētājam Maksam Verstapenam.
″Daudz ātru līkumu, kas sekošanu padara sarežģītu. Riepas ātri pārkarst, kad tu kādam pietuvojies. Mašīnas gadu no gada paliek labākas, kā rezultātā netīrā gaisa ir daudz vairāk. Tas sekošanu citām mašīnām padara arvien sarežģītāku,″ ″Motorsport.com″ citē Verstapenu.
Tāpat sacīkstes interesantākas nepadarīja minimālā riepu degradācija, bet tai plašāk pieskārāmies jau ″McLaren″ sadaļā, tāpēc atkārtoties nav jēgas.
Kā uzlabot situāciju? Acīmredzamu risinājumu nav. Vai palīdzētu vēl viena DRS zona starp 2. un 3. sektoru? Grūti teikt. Lai gan šo rindu autors nebūt nav DRS sistēmas fans, jāatzīst, ka, piemēram, Brazīlijā divas secīgas DRS zonas sacīkšu vērošanu padara interesantāku. Kaut mazākā kļūda ″S″ veida līkumos starp abām zonām un otrajā taisnē tu esi ″brīvs″. Suzukā nav iespējams ieviest tā saukto dubulto DRS zonu.
″Pirelli″ pavisam noteikti netrāpīja ar izvēlētajiem riepu komplektiem. Bet, kā jau minēja Verstapens, Suzukas trase un mašīnas, kas ražo lielākus netīrā gaisa apmērus, nav skatītājiem draudzīga kombinācija. Līdz ar to mīkstāku riepu, piemēram, C2-C4 piegāde, visticamāk, būtiski nepalielinātu apdzīšanas manevru skaitu. Tiesa, ar lielāku riepu degradāciju, iespējams, būtiskāka nozīme būtu stratēģijai.
Kopumā jāteic, ka Suzuka vienkārši nav skatītājiem draudzīga trase, ja kāds pilots īstajā brīdī neavarē. Vismaz ne ar pašreizējām mašīnām. Kas notiks nākamgad, kad spēkā stāsies jaunie noteikumi? Laiks rādīs...
Japānas GP pilotu top 3
3. vieta – Olivers Bērmens
Par pirmajām divām pozīcijām šaubu nebija, bet trešajai vietai trūka acīmredzama kandidāta, jo sacīkstes kopumā bija visnotaļ vienmuļas. Tomēr vieta tukša palikt nedrīkst un šoreiz tā tiek atvēlēta Oliveram Bērmenam, kurš turpināja radīt jautājumus par ″Haas″ reālo spēku un apsteidza savu krietni pieredzējušāko kolēģi Estebanu Okonu.
2. vieta – Izaks Hadžārs
Japānas GP šoreiz bija posms, kurā izšķiroša ir kvalifikācijas sesija. Spekulācijas par Hadžāra ķermeņa daļu, kas tika saspiesta drošības jostas likstu dēļ, atstāsim sociālo tīklu komentāru sadaļām. Bija redzams, ka jaunais francūzis sestdien trasē devās ar milzu diskomfortu. Tas viņam netraucēja izcīnīt septīto starta vietu, apsteidzot divus no trim kolēģiem ″Red Bull″ paplašinātajā saimē (Cunodu un Losonu), kā arī savu elku Luisu Hamiltonu. Jā, septiņkārtējais pasaules čempions sacīkstēs viņu apdzina, bet tas nemazina Hadžāra sasniegto kvalifikācijas sesijā.
1. vieta – Makss Verstapens
Monstrs. Tā nīderlandieti varēja raksturot pēc sestdienas kvalifikācijas sesijas, kurā viņš ar savas karjeras vienu no labākajiem apļiem izcīnīja ″pole position″. Arī svētdien viņš demonstrēja pieredzi sacīkšu novadīšanā no līderpozīcijas, tiekot pie ļoti pelnītas uzvaras. Var diskutēt par ″Red Bull″ spēku kopējā komandu hierarhijā. Skaidrs, ka tā nav ātrākā mašīna. Iespējams, ″Red Bull″ šobrīd var uzskatīt pat par 4. spēcīgāko formulu, tomēr četrkārtējais pasaules čempions pēc trīs posmiem no kopvērtējuma līdera Norisa atpaliek tikai par punktu. Savukārt Konstruktoru kausa kopvērtējums joprojām atspoguļojams šādi: 1. ″McLaren″, 2. ″Mercedes″, 3. Verstapens...
Izmantotie resursi:
https://www.motorsport.com/f1/news/...
https://thesportsrush.com/f1-news-a...
https://www.planetf1.com/features/j...
https://www.racefans.net/2025/04/06...
Nobeigumā, kā ierasts, jautājums lasītājiem.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]