FIA prezidents Tods nāk klajā ar unikālu ideju
Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA) prezidents Žans Tods atdzīvinājis ideju par "globāla dzinēja" izveidi. Ja plānam būs lemts piepildīties, viena veida motoru nākotnē varētu izmantot dažādos autosacīkšu čempionātos.
Sākotnēji šāda ideja tika plaši apspriesta jau pagājušās desmitgades beigās. Tika arī pasūtīts padziļināts pētījums, lai noskaidotu, vai ar viena veida motoru būtu iespējams starēt vairāk nekā desmit dažādu veidu seriālos visā pasaulē. Tika spriets par to, kā būtu, ja ar F1 motoru, kas pielāgots attiecīgajām vajadzībām, tiktu startēts arī "IndyCar", mazajos formulu čempionātos, kā arī rallijā, salonmašīnu sacīkstēs un prototipu izturības sacensībās.
Tolaik tika secināts, ka nepieciešami pārāk lieli ieguldījumi, tādēļ ideja tā arī palika nerealizēta. Savukārt šobrīd jebkurā gadījumā nepieciešamas lielas investīcijas, lai attīstītu hibrīdtehnoloģijas, līdz ar to FIA prezidents uzskata, ka ir īstais brīdis, lai ideju par "globālo dzinēju" atkal "paceltu gaisā".
"Iespējams, vajadzētu vaicāt, un tas nav viegli, vai F1 motoru mēs nevarētu izmantot arī citās motoru sporta disciplīnās?" saka Tods. "Šobrīd katram čempionātam ir savi tehniskie noteikumi, tādēļ būtu jāizpēta, vai nav iespējams tos savienot."
Kā vienu no labākajiem piemēriem, kur varētu tikt izmantots F1 motors, Tods min izturības sacīkšu pasaules čempionāta (WEC) vadoši klasi LMP1. Viņš uzsver, ka šobrīd "Formulā 1" cenšas panākt, lai ar vienu motoru varētu nobraukt arvien vairāk kilometrus, līdz ar to tie pamazām kļūst arvien piemērotāki izturības sacensību vajadzībām.
Reaģējot uz neseno "Porsche" un "Audi" rūpnīcu aiziešanu no LMP1 klases, WEC čempionāta rīkotāji prāto, kādus tehniskos noteikumus vajadzētu ieviest nākotnē. Sākot ar 2020. gadu Lemānas prototipi varētu būt ar slēgto virsbūvi, vizuāli vairāk līdzinoties ielas automašīnām. Pagaidām gan nav plānotas izmaiņas dzinēju noteikumos, jo privātajām komandām ir apsolīta stabilitāte šajā jomā.
Izmantotie resursi:
Autosport
[+] [-]
Un FIA varētu apdomāt, lai F1 nenolaižas turpat, kur šobrīd ir WEC un WRC ar saviem drausmīgiem ierobežojumiem. Es domāju, ka ir nepārprotami skaidrs, ka vēl lielāku ierobežojumu ieviešana prasa milzīgus līdzekļus, ka pat bagātas rūpnīcas komandas neredz jēgu tādiem tēriņiem.
Agrāk F1 un WEC bija čempionāti, kuros uzvarēja inovācijas. Šobrīd uzvar tas, kam ir lielāks piķis.
[+] [-]
[+] [-]
tas pats bija ar McLaren F-duck un citiem knifiem, Renault 2005. un 06. uzvarēja, jo bija izdomāta amortizācijas sistēma, kas ļāva agresīvi braukt pāri apmalēm. Visu to FIA aizliedza, jo redzi ka visām komandām ir jābūt vienādām.