Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:262, Did:0, useCase: 3

Kokaīns, kautiņi un steroīdi – 25 gadi bez Džona Kordika

Juris Miņins
Juris Miņins

Kokaīns, kautiņi un steroīdi – 25 gadi bez Džona Kordika
Džons Kordiks
Foto: AP/Scanpix

Tieši pirms 25 gadiem, 1992. gada augustā, hokeja pasaule saņēma traģisku ziņu – miris Džons Kordiks. Esmu drošs, ka absolūtajam vairākumam mūsu laiku hokeja faniem šis spēlētājs neizteiks absolūti neko, taču astoņdesmito gadu beigās viņš bija NHL superzvaigzne. Nē, viņa vārdu nav jāmeklē līdzās Veinam Greckim vai Mario Lemjē. Viņš bija cita veida zvaigzne – kauslis. NHL rokzvaigzne, kas savu dzīvi aizvadīja žanram atbilstošā manierē.

Arī savas dzīves pēdējā "izrādē" viņš lomu nospēlēja līdz galam - 185 cm garo un vairāk kā 100 kg smago hokejistu, kurš bija sācis nekārtības, kas traucēja moteļa darbiniekiem un viesiem, aizturēt bija ieradusies viena policijas vienība, taču beigu beigās, pēc papildspēku izsaukšanas, Džons Kordiks ātrās palīdzības mašīnā tika nogādāts deviņu (!!!) kārtības sargu pavadībā, bet uz slimnīcu viņu transportēja saslēgtu divos pāros rokudzelžu un piesietu pie nestuvēm. Neatliekamās palīdzības automašīnā arī pārstāja sisties hokejista sirds.

Kas bija Džons Kordiks un kāpēc NHL viņu atceras vēl aizvien? Patiesībā Kordika dzīvesstāsts ir kā grāmata. Grāmata ar sliktajiem piemēriem un to kā profesionālais sports maina cilvēku. Kādam izdodas apstāties, kādu apstādina pirms laika, cits paiet malā. Džons malā nepagāja, bet uzspieda gāzes pedāli un devās kraujas virzienā.

1965. gada 22. martā dzimušais Džons, kurš auga Kanādas rietumkrasta pilsētā Edmontonā, sākotnēji bija parasts kanādiešu bērns, kurš spēlē hokeju. Jā, viņam tas sanāca, varbūt, labāk nekā citiem, tāpēc viņš nolēma savu karjeru veidot profesionālajā sportā. Nē, tolaik viņš pat nedomāja par kaušļa ampluā, jo viņš bija aizsargs ar pozīcijai atbilstošu miesasbūvi un labu slidojumu, bet pats jaunais censonis cerēja kādreiz vismaz pietuvoties Pola Kofija spēles līmenim.

Viss gan mainījās tajā brīdī, kad Kordiks saprata, ka Monreālas "Canadiens", kas 1983. gadā viņu izvēlējās draftā, ir ar pilnībā nokomplektētu aizsargu sastāvu, tāpēc, lai tiktu lielajā līgā, ir jādara kaut kas cits. Iespējams, ka tas notika agrāk. Iespējams, ka viņš paklausīja kādam no nepareizajiem ieteikumiem, vai jaunības maksimālismā pats izvēlējās šādu ceļu, taču NHL virsotnes tika nolemts sasniegt ar dūrēm.

Džons Kordiks pret Džeju Milleru

Džona karjerā gadījumi, kad sezonā ir aizvadīts vairāk kautiņu nekā gūts punktu bija norma. Jau spēlējot junioros viņš 62 reizes meta nosts cimdus, lai pārmācītu kādu no oponentiem. Savukārt savā pirmajā AHL sezonā, kā to atceras tā laika Šerbrūkas "Canadiens" apskatnieki, viņš "Palais de Sports" arēnas ledu burtiski aizlēja ar pretinieku asinīm un aizbēra izsistajiem zobiem. 20 kautiņi (68 mačos) no kuriem nevienā nebija piedzīvots zaudējums.

Ar ko tas Kordikam beidzās? Ar otro titulu divu gadu laikā. 1985. gada pavasarī viņš ar Šerbrūkas komandu triumfēja AHL čempionātā, bet 1986. gadā jau tika pie Stenlija kausa. Turklāt Monreālas "Canadiens" 31. numurs sita visus un vienmēr no cīņām izgāja kā uzvarētājs.

Visaugstākā līmeņa panākumi kā hokejā, tā dūru cīņās arī pārvilka svītru kādreizējā Edmontonas puikas sapņiem par hokeja spēlēšanu, jo sākās ledus cīņas. Tiesa, kā atceras Kordikam tuvu stāvošie, nebija tā, ka viņš būtu bijis priecīgs par savu darbu. Bieži vien viņš pēc uzvarētiem mačiem ģērbtuvēs esot raudājis, jo saņēmis zvanu no tēva, kurš kārtējo reizi bija veltījis viņam skarbāku vārdu par cimdu nomešanu. Jā, arī viņa vecāki nebija priecīgi par veidu kā dēls guva panākumus.

Tajā pašā laikā, ko atzina visi, Džonam patika būt uzmanības centrā, patika spēlēt uz publiku un no tā viņš "uzlādējās". Savukārt vienīgais veids, kā viņš varēja tikt pie publikas atbalsta visaugstākā līmeņa hokejā bija... pretinieku seju dauzīšana. Tolaik šo spēlētāja iekšējo konfliktu neviens nepamanīja, tagad – sauc par galveno traģēdijas iemeslu.

Kordiks dzīvoja dubultu dzīvi. Vienā viņš, pat spēlējot NHL, bija puika ar domām par skaistu un rezultatīvu spēli, citā – "miesnieks", kurš katru vakaru uzkurina publiku kā ar kautiņiem, tā dažādiem pirmsspēles rituāliem. Piemēram, viņš bija pirmais un vienīgais NHL hokejists, kurš pirms mača nobučoja savu dūri un pacēla to pret skatītājiem, tādējādi liekot viņiem saprast, ka Džons ir gatavs. Džons nevienu nežēlos.

Džons Kordiks pret Vendelu Klarku

Kas ļoti bieži notiek jaunu sportistu prātos, kad viņi agrā jaunībā un īsā laika periodā sasniedz teju visu, ko viņ ir vēlējušies sasniegt karjeras laikā? Viņiem gribas vēl! Viņi vēlas būt labāki. Arī Kordiks nebija izņēmums un pēc divu čempionu gredzenu saņemšanas, 1986. gada rudenī viņš Monreālā ieradās jaunā formātā – 100 kilogrami tīras gaļas. 100 kilogramīga kaujas mašīna. Pāris mēnešu laikā viņš spēja iegūt aptuveni 7 kg tīras muskuļu masas. Komandas biedri un treneri saprata, ka ne jau no baltmaizes ar zemesriekstu sviestu jaunietis ir "uzpampis", taču tajā laikā, tāpat kā arī mūsdienās, nebija pieņemts uztraukties par tādiem "sīkumiem" kā anabolisko steroīdu lietošanu hokejā.

Lai arī tā noteikti nav pati veselīgākā nodarbe, bet anaboliskie steroīdi bija tikai maska. Kordiks centās noslēpt no visiem īstās problēmas. Arī alkohols bija maska. Īstā problēma bija kokaīns, ko viņš, kopā ar citiem hokejistiem, regulāri lietoja, bet komandas vadība, lai arī zināja par notiekošo un nereti bija arī liecinieki, nelikās ne zinis.

Džonam bija pamatīgas psiholoģiska rakstura problēmas – viņš nebija mierā ar ģimenes nosodījumu. Viņš jutās atstumts, jo tēvs asi nosodīja viņa spēles stilu. Arī māte un māsa nebija sajūsmā. Savukārt pats Džons to darīja tikai tāpēc, lai būtu NHL. Lai spēlētu lielajā līgā.

Iespējams, ja Kordiks būtu sev ierastā un nemainīgā vidē, viņa atkarības neattīstītos tik ātri, taču 1988. gadā viņu aizmainīja uz niknāko Monreālas "Canadiens" pretinieču nometni, Toronto "Maple Leafs" un lielpilsētā sākās jauna dzīve. Hokejists kļuva nevaldāms laukumā (par to saņēma arī sodus), bet ārpus tā regulāri tika manīts tiekoties ar narkotiku tirgoņiem un vieglas uzvedības sievietēm. Otrs pagrieziena punkts bija 1989. gads, kad nomira Aivens Kordiks, Džona tēvs. Kā saka hokejista līdzgaitnieki, pēc šī notikuma viņš vairs nekad nebija tāds kā agrāk un visi kaitīgie ieradumi sāka velties kā milzīga sniega bumba, kļūstot lielāka un lielāka.

Džons Kordiks pret Bobu Probertu

Viss nonāca tik tālu, ka Kordiks divreiz nedēļā lūdza kluba vadībai algas izmaksu avansā, bet komandas biedri viņu iesauca par "Sniffy", jeb, "Šņaucēju". Viņš šņauca, dzēra, šņauca un dzēra, neaizmirstot anaboliskos steroīdus.

Viss tālākais jau bija brīvais kritiens – maiņa uz Vašingtonas "Capitals", kam sekoja atlaišana par režīma pārkāpumiem. Otrās iespējas došana Kvebekas "Nordiques" komandā, kas arī beidzās ar aizliegto vielu lietošanu un tai sekojošo atlaišanu, kā arī līguma parakstīšana zemākajās līgās.

Šajā laikā Džons vairs nebija hokejists, viņš bija hokeju spēlējošs narkomāns, kurš vienā brīdī varēja nokļūt kā eiforijā, tā smagā depresijā. Vienā no šādiem depresijas gadījumiem viņš sāka fiziski iespaidot savu draudzeni, striptīzdejotāju Nensiju Masī, kas beidzās ar policijas izsaukumu no kaimiņu puses un uz 1992. gada 11. augustu nozīmētu tiesas sēdi.

Līdz tai gan Džons Kordiks nenodzīvoja, jo 8. augustā viņš tika arestēts kādā motelī, jo pirms tam moteļa darbinieki bija izsaukuši policiju, kurai bija jātiek galā ar nu jau bijušo NHL spēlētāju, kurš regulāri zvanīja uz moteļa uzņemšanas nodaļu un aizskāra tā darbiniekus.

Oficiālajā slēdzienā kā nāves iemesls ir minēta plaušu disfunkcija un sirds nepietiekamība. Bijušā hokejista viesnīcas numuriņā tika atrasti lieli krājumi anabolisko steroīdu un narkotiskās vielas. Savukārt tiesu medicīnas eksperti paziņoja, ka nāves brīdī Džons Kordiks svēra 108 kg un bija lieliskā sportiskajā formā.

Džona Kordika pēdējais kautiņš NHL

Par šo traģēdiju runāja un runā, minot dažādas versijas un slēdzienus par iemesliem. Vieni uzsver, ka tā ir sportistu vēlme pēc ātriem rezultātiem un anabolisko steroīdu lietošanas sekas, citi uzskata, ka visam pie vainas ir nesaprašanās ar ģimeni, jo Džons tā arī nesaņēma tēva atzinību, kā arī nevarēja pieņemt viņa nāvi. Visdrīzāk, ka patiesība ir kaut kur pa vidu.

Savukārt hokeja līdzjutēji bija zaudējuši vienu no visu laiku labākajiem Nacionālās līgas kaušļiem – bezbailīgu un prasmīgu, kurš prata sarīkot šovu. Viņam bija tikai 27 gadi.

Interesanti, ka Džona brālis, Dens Kordiks, arī spēlēja hokeju un spēja nokļūt līdz NHL. Viņš spēlēja tādu hokeju, kādu vēlējās spēlēt Džons – kombinacionālu un ar labu slidojumu, taču arī viņam, nonākot NHL, nācās pielāgoties skarbajām reālijām, kas paredzēja, ka Kordikiem NHL ir atvēlēta kaušļu loma. Lai arī viņš nebija tik pamanāms "tafgajs" kā Džons, Dens sešu sezonu laikā 68 reizes iesaistījās dūru cīņās.

Kādus secinājumus NHL un tās hokejisti izdarīja no šī gadījuma? Godīgi sakot – nekādus, jo kaušļi Nacionālajā hokeja līgā vienmēr ir bijusi "neievērota" spēlētāju grupa, kas var darīt teju visu ko grib, galvenais, lai tikai spēlē un rīko šovu. Savukārt alkohola un narkotisko vielu kokteiļi, kā arī uz to fona saasinājušies psihiskie traucējumi vēl aizvien ir milzīga NHL problēma.

     [+] [-]

, 2017-08-15 00:07, pirms 7 gadiem
Steroīdi jau arī cik zinu, tad var izraisīt blakus reakciju - agresivitātes palielināšanos, vai ne tā, Miniņa kungs?

Bet tā jau baigi žēl, tas tikai pierāda to, ka daži, lai tiktu pašā kalna galā ir gatavi uz pilnīgi visu :| Arī to, kas var kaitēt pašiem.

     [+] [-]

, 2017-08-15 00:13, pirms 7 gadiem
andris00 rakstīja: Steroīdi jau arī cik zinu, tad var izraisīt blakus reakciju - agresivitātes palielināšanos, vai ne tā, Miniņa kungs?

Bet tā jau baigi žēl, tas tikai pierāda to, ka daži, lai tiktu pašā kalna galā ir gatavi uz pilnīgi visu :| Arī to, kas var kaitēt pašiem.
Anabolic palielina,bet jautājums,kas tajā laikā bija atrodams.Visi jau droši rija kaut kur pa stūriem.Vāciešiem ari baroja ''vitamīnus''

  +2 [+] [-]

, 2017-08-15 00:23, pirms 7 gadiem
andris00 rakstīja: Steroīdi jau arī cik zinu, tad var izraisīt blakus reakciju - agresivitātes palielināšanos, vai ne tā, Miniņa kungs?
Viennozīmīgi atbildēt nevar, tāpēc drīzāk jāskatās uz jau iedzimtām īpašībām un īpatnībām. Ja cilvēks arī bez ārējiem hormoniem ir agresīvs, ar tiem, protams, ka būs vēl agresīvāks. Ja agresijas nav, tad nekas tur arī nebūs.

Bostonietis,

Profesionāliem sportistiem tikt pie dopinga nav nekādu ārkārtīgu problēmu. Turklāt, tajā laikā šo preparātu aprite bija daudz vājāk kontrolēta, lielā daļā pasaules - anaboliskie steroīdi bija legāli.

Kā runā, bet šīm runām var pilnīgi droši ticēt, tad tajā laikā, astoņdesmito otrajā pusē, anaboliskos steroīdus Padomju Latvijā varēja nopirkt jebkurā aptiekā bez ārsta receptes par 2 rubļiem par iepakojumu. Savukārt lietvuiešu ražotais HGH bija daudz labāks (un, protams, ka lētāks) nekā tagad tirgotais.

  +3 [+] [-]

, 2017-08-15 00:42, pirms 7 gadiem
Paldies par rakstu. Teikšu godīgi - neko iepriekš par šo hokejistu nebiju dzirdējis.

  +1 [+] [-]

, 2017-08-15 02:49, pirms 7 gadiem
Kokaīns, steroīdi, alkohols plus profesionālā sporta ikdienas kokteiļi un dzīvesstils - viennozīmīgi nevar atbildēt? Tikai ietiepīgākās piepes gaidīs kamēr uzradīsies neapgāžami pierādījumi sfērā, kurā darīs visu lai to paslēptu!

  +2 [+] [-]

, 2017-08-15 07:13, pirms 7 gadiem
Nemuldi Juri - trens un halo ( saīsinu lai laji nezin par ko runāju ) paceļ agresivitāti. Palasi forumus,ja netici.
Es gan nesaku,ka pie visa vainīgi steriki,bet tos lietojot kokčā ar narkotikām,alko un psihiskām problēmām....sanāk tas,kas jau sanāca.
Bet labs raksts,paldies

  +1 [+] [-]

, 2017-08-15 09:03, pirms 7 gadiem
Paldies autoram, bija interesanti palasīt.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2017-08-15 10:04, pirms 7 gadiem
Šis raksts ir labs, paldies, izlasīju ar interesi. Lielākā problēma ir psoholoģiskās problēmas. Un tā ir bumba ar laika degli. Visās tās alkohola, narkotiku, stereoīdu lietas jau ir sekas un tādas kas velk tikai uz leju un dzen lielākā postā un atkarībā. Tiešām čalim nav bijis blakus neviens sakarīgs cilvēks. Acīmredzot ar tēvu arī nebija labas attiecības, bet tā atzinību viņš gribēja saņemt.

  +1 [+] [-]

, 2017-08-15 10:17, pirms 7 gadiem
Paldies Jurim par rakstu piemirsts jau bija par Kordiku un neapšaubāmi čalis bija viens no labākajiem taffiem kādi ir bijuši, bet ne jau viņš viens kā saka tādā garā aizgāja... salīdzinoši nesen tas pats Būgimens (Dereks Bogarts) jau līdzīgā veidā aizgāja. Pro sports ir nežēlīgs.

  -1 [+] [-]

, 2017-08-15 10:37, pirms 7 gadiem
Kreisais āķis.

  +1 [+] [-]

, 2017-08-15 11:52, pirms 7 gadiem
Teicams raksts! Vairāk tādus!

  -1 [+] [-]

, 2017-08-15 12:16, pirms 7 gadiem
als rakstīja: Paldies Jurim par rakstu piemirsts jau bija par Kordiku un neapšaubāmi čalis bija viens no labākajiem taffiem kādi ir bijuši, bet ne jau viņš viens kā saka tādā garā aizgāja... salīdzinoši nesen tas pats Būgimens (Dereks Bogarts) jau līdzīgā veidā aizgāja. Pro sports ir nežēlīgs.
Proberts...Belaks

  +1 [+] [-]

, 2017-08-15 12:32, pirms 7 gadiem
pernambucano rakstīja: Proberts...Belaks
Proberts gan te ne pārāk iederas, jo mira 8 gadus pēc karjeras beigām, no sirdstriekas karstā laika dēļ, makšķerējot.

Protams, ka viss tas, ko viņš darīja pirms tam, ietekmēja viņa veselību.

     [+] [-]

, 2017-08-15 12:38, pirms 7 gadiem
Juris Miņins rakstīja: Proberts gan te ne pārāk iederas, jo mira 8 gadus pēc karjeras beigām, no sirdstriekas karstā laika dēļ, makšķerējot.

Protams, ka viss tas, ko viņš darīja pirms tam, ietekmēja viņa veselību.
Sirds ta vienkarsi karsta laika neapstajas......

  +1 [+] [-]

, 2017-08-15 12:44, pirms 7 gadiem
PSL123 rakstīja: Sirds ta vienkarsi karsta laika neapstajas......
Kā jau teicu - ne jau nu viss tas, ko viņš darīja viņam veicināja veselību (profesionālais sports kā tād bez visiem "palīgvingrinājumiem" ir pietiekoši liela slodze uz organismu). Taču Proberta gadījums nav liekams kopā ar Kordiku, Ripjenu, Belaku, Būgārdu, kuri karjeras laikā, lietojot trakus kokteiļus un sitot viens otram galvas, pamazām jūk prātā.

Proberts, lai arī nebija ne ar ko labāks, tomēr, pabeidza spēlētāja karjeru, mēģināja strādāt medijos, rakstīja grāmatas utt.

     [+] [-]

, 2017-08-15 13:33, pirms 7 gadiem
pernambucano rakstīja: Proberts...Belaks
Belaks jā, bet Proberts galīgi tur neiet kopā, jo čalis kā jau arī Juris rakstija pabedza sportista gaitas pievērsās tā teikt ikdienisķām lietām, bet ar steroīdiem un citiem mēsliem sačakarētā sirds uzdeva vienā (ne)jaukā dienā!

  -1 [+] [-]

, 2017-08-15 14:10, pirms 7 gadiem
H.E.N.R.Y. rakstīja: Paldies par rakstu. Teikšu godīgi - neko iepriekš par šo hokejistu nebiju dzirdējis.
Neko daudz nebutu zaudējis, ja nekad neuzzinātu.

  +1 [+] [-]

, 2017-08-15 14:44, pirms 7 gadiem
Jau sāku satraukties par Miņinu, ka bija klusējis tik ilgi par dopa saistītām tēmām joks protams.
Bet vispār arī neko nebiju dzirdējis, labs lasām gabals!

     [+] [-]

, 2017-08-15 17:13, pirms 7 gadiem
John Kordic - YouTube

     [+] [-]

, 2017-08-15 18:29, pirms 7 gadiem
nikolass75 rakstīja: http://youtu.be/c222l7AF6xk
Liela daļa tur ir franciski, bet laikam kopumā šobrīd šis dokumentārijs ir jēdzīgākais, kas netā ir par Kordiku.