Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource651 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource651), Fid:2965, Did:0, useCase: 3

Mūžībā devies viens no visu laiku izcilākajiem sportistiem Pelē

Agris Suveizda

Mūžībā devies viens no visu laiku izcilākajiem sportistiem Pelē
Pelē pēc triumfa 1970. gada Pasaules kausā. Foto: AP/Scanpix

Brazīlijas pilsētas Sanpaulu slimnīcā šodien 82 gadu vecumā mūžībā devies izcilais futbolists Pelē, kurš ilgāku laiku cīnījās pret resnās zarnas vēzi, paziņojusi viņa ģimene un aģents.

Pagājušajā gadā Pelē resnās zarnas vēzis tika izoperēts, tomēr šā gada novembrī brazīliešu leģendas veselības stāvoklis atkal pasliktinājās. Pelē piedzima 1940. gada 23. oktobrī, bet nomira 2022. gada 29. decembrī.

Pelē Brazīlijas izlases sastāvā piedalījās četros Pasaules kausa finālturnīros un trijos no tiem triumfēja. 1958. gada finālā brazīlieši ar 5:2 pārspēja mājiniekus zviedrus un Pelē guva divus vārtus, 1962. gadā Pelē savainojuma dēļ turnīrs beidzās priekšlaicīgi, bet 1970. gadā Pelē ar vieniem vārtiem palīdzēja uzvarēt Itāliju (4:1) un tika atzīts par turnīra labāko spēlētāju. Medaļu par 1962. gadu Pelē ieguva retrospektīvi jau krietni pēc karjeras beigām, jo tolaik tādu saņēma tikai tie spēlētāji, kuri pretendēja uz spēlēšanu finālā. Pasaules kausu vēsturē Pelē aizvadīja 14 spēles un guva 12 vārtus.

Lielāko daļu klubu karjeras Pelē pavadīja Brazīlijas grandā "Santos", sešreiz kļūstot par Brazīlijas čempionu, divreiz kļūstot par Dienvidamerikas čempionu, divreiz iegūstot Starpkontinentālo kausu un desmitreiz triumfējos štata čempionātā. Karjeras pēdējos gadus viņš spēlēja Ņujorkas "Cosmos".

Nepilnīgās un diskutablās statistikas uzskaites dēļ trūkst precīzu datu par Pelē aizvadīto spēļu un gūto vārtu skaitu. FIFA uzskaitē Pelē izlasē aizvadīja 92 spēles un guva 77 vārtus (Neimārs nupat atkārtoja šo rekordu), bet Brazīlijas federācija uzskata, ka viņš guvis 95 vārtus. Milzīga amplitūda iespējama arī Pelē klubu karjeras rādītājos. Pēc karjeras beigām Pelē trīs gadus bijis arī Brazīlijas sporta ministrs.

Izmantotie resursi:
https://apnews.com/article/pele-soc...