Senegāla vēl bez Āfrikas titula
Gaidot Melnā kontinenta finālturnīru, šoreiz piedāvājam apskatu par Senegālas futbola izlasi - komandu, kura savā vēsturē vēl ne reizi nav triumfējusi Āfrikas Nāciju kausa izcīņā.
Vispārīgi.
Senegāla spēlēs D apakšgrupā (Nāves grupā) kopā ar DĀR, Tunisiju un Angolu. Senegālas izlase tiek saukta par Terangas Lauvām (tuvināts tulkojums – Viesmīlīgās Lauvas). Bukmeikeri Senegālu uzskata par D grupas favorītiem, tiesa, ne tik izteiktiem, lai senegālieši varētu justies pilnīgi droši par iekļūšan ceturtdaļfinālā.
Āfrikas Nāciju kausa izcīņas kvalifikācijas turnīrs tika iesākts ar uzvaru, taču jau 2. kārtā Sengāla piedzīvoja ļoti negaidītu 0:1 zaudējumu, spēlējot izbraukumā pret Burkinafaso (šai vienībai tā izrādījās pirmā un pēdējā uzvara). Lai gan turpmāk senegālieši turnīru aizvadīja visai pārliecinoši, pirms pēdējās kārtas vieta finālturnīrā vēl nebija nodrošināta. Lai nu kā, pēdējā kārtā viņu tuvākie sekotāji tanzānieši zaudēja, bet pati Senegāla pārliecinoši revanšējās Burkinafaso – 5:0. 7. grupa beigās izskatījās sekojoši:
1. Senegāla 6 11
2. Mozambika 6 9
3. Tanzānija 6 8
4. Burkinafaso 6 4
Finālturnīrs.
Pirms finālturnīra izlozes Senegāla atradās 1. grozā. Izloze Senegālai nebija veiksmīga – jau ne reizi vien savos apskatos esam uzsvēruši, ka tieši D grupu dēvē par Nāves grupu. Lūk, kāds būs Senegālas kalendārs grupu turnīrā:
23. janvāris. Senegāla – Tunisija
27. janvāris. Senegāla – Angola
31. janvāris. Senegāla – DĀR
Finālturnīru vēsture.
Senegāla Āfrikas Nāciju kausa izcīņā piedalīsies 11. reizi. Agrāk senegālieši kvalificējās finālturnīram neregulāri, bet, sākot ar 2000. gadu, nu jau piedalīsies piekto reizi pēc kārtas. Līdz minētajam 2000. gadam Senegāla divreiz ieņēma 4. vietu – 1965. un 1990. gadā.
Tās bija retas veiksmes, bet 21. gadsimtā sekmes ir daudz labākas un stabilākas. 2000. gadā Senegāla izstājās ceturtdaļfinālā, kad papildlaikā ar 1:2 zaudēja nākamajai finālistei Nigērijai. 2002. gadā Senegāla sasniedza savu labāko rezultātu, izcīnot sudrabu (jā, patiešām – zelta medaļas senegālieši kaklā vēl nav kāruši). Toreiz pusfinālā Senegāla atriebās Nigērijai (arī 2:1, arī papildlaikā), bet finālā pret Kamerūnu pēc 0:0 pamatlaikā un papildlaikā tika zaudēts pēcspēles 11 metru sitienu sērijā (2:3).
2004. gadā Senegāla ceturtdaļfinālā atdūrās pret Tunisijas (0:1) barjeru, bet pagājušajā čempionātā senegālieši aizcīnījas līdz pusfinālam, kur ar 1:2 zaudēja turnīra saimniekiem un nākamajiem čempioniem ēģiptiešiem. Cīņā par 3. vietu ar 0:1 zaudēts vecajiem draugiem nigēriešiem.
Izlases vēsture.
Pirmo starptautisko spēli Senegāla aizvadīja 1961. gadā, kad ar 2:3 atzina Dahomejas (tagad Beninas) pārākumu. Lielākā uzvara gūta 1984. gadā pret Mauritāniju ar 6:0, bet lielākie zaudējumi izlases vēsturē vairākkārt (astoņas reizes!) bijuši 0:4.
FIFA rangā Senegāla šobrīd atrodas 38. vietā, kas ir 7. pozīcija starp Āfrikas komandām). Augstākais punkts tika sasniegts 2004. gadā – 26. vieta. 1998. gadā Sengāla bija nolaidusies līdz savam vēsturiski zemākajam punktam – 95. vietai.
Latvijas līdzjutēji (un ne tikai) Senegālu noteikti vislabāk atceras pēc 2002. gada Pasaules kausa izcīņas finālturnīra (tā, starp citu, ir vienīgā reize, kad senegālieši piedalījušies šajā turnīrā). Toreiz Senegāla jau pirmajā grupas spēlē šokēja visu pasauli, ar 1:0 apspēlējot tā brīža Eiropas un pasaules čempioni Franciju. Neizšķirti ar Dāniju (1:1) un Urugvaju (3:3, izšķērdēta 3:0 vadība) nostpirināja Senegālas kvalificēšanos astotdaļfinālam. Astotdaļfinālā Senegāla paveica vēl vienu varoņdarbu, ar 2:1 papildlaikā apspēlējot Zviedriju. Tikai ceturtdaļfinālā senegāliešu pasakai pienāca gals – Turcijas izlase papildlaikā guva Zelta vārtus un pieveica senegāliešus ar 1:0. Taču šis tik un tā ir pārliecinoši lielākais Senegālas sasniegums tās futbola vēsturē.
Treneris.
Henriks Kasperčaks (Polija).
Savulaik Kasperčaks bija labs futbolists – Polijas izlases sastāvā divreiz piedalījies Pasaules kausa izcīņas finālturnīrā (1974. un 1978. gadā), bet 1976. gadā viņš kļuva par Monreālas Olimpsisko spēļu sudraba medaļnieku. Par treneri Kasperčaks sāka strādāt jau tālajā 1978. gadā – komandā, kurā viņš pabeidza savas spēlētāja gaitas - "Metz" (Francija). Kasperčaks vēlāk vadīja arī citas Francijas augstākās līgas komandas, bet pirmo izlasi pārņēma 1993. gadā – Kotdivuāru. Tāpat vēlāk trenējis Tunsiju, Maroku, Mali. No 2002. līdz 2005. gadam strādāja savā dzimtenē Polijā, trenējot Krakovas "Wisla" komandu, līdz 2006. gadā pārņēma Senegālas izlasi.
Šī brīža izlases modelis.
Senegālas izlasei varbūt arī nav tādu zvaigžņu kā, piemēram, Kotdivuārai, taču tai pat laikā sastāvs ir ļoti kvalitatīvs – pārsvarā senegāliešu komandas futbolisti pārstāv Anglijas Premjerlīgas un Francijas Līgas (Ligue 1) klubus. Senegālieši nekvalificējās 2006. gada Pasaules kausa izcīņas finālturnīram, kā arī ne reizi nav ieguvuši Āfrikas Nāciju kausu. Viņi noteikti apzinās, ka sastāvs ir viens no spēcīgākajiem un ka beidzot ir pienācis laiks kādam patiesi lielam sasniegumam – aizkļūšana 2002. gadā līdz ceturtdaļfinālam Pasaules kausa izcīņā daudziem jau sāk piemirsties. Vajag jaunus panākumus...
Senegālas izlases sastāvs.
Vārtsargi: Bouna Coundoul (Colorado Rapids, ASV), Cheikh Tidiane Ndiaye (Creteil, Francija), Tony Sylva (Lille, Francija).
Aizsargi: Habib Bèye (Newcastle, Anglija), Lamine Diatta (bez kluba), Souleymane Diawara (Bordeaux, Francija), Abdoulaye Diagne Faye (Newcastle Utd, Anglija), Ibrahima Faye (Troyes, Francija), Guirane Ndaw (Sochaux, Francija), Mouhamed Adama Sarr (Standard Liège, Beļģija), Ibrahima Sonko (Reading, Anglija).
Pussargi: Malick Bâ (FC Basel, Šveice), Pape Bouba Diop (Portsmouth, Anglija), Diomansy Kamara (Fulham, Anglija), Frédéric Mendy (Bastia, Francija), Pape Waïgo Ndiaye (Genoa, Itālija), Ousmane Ndoye (Academica Coimbra, Portugāle), Bayal Sall (St Etienne, Francija).
Uzbrucēji: Henri Camara (West Ham Utd, Anglija), El Hadji Diouf (Bolton Wanderers, Anglija), Mamadou Niang (Marseille, Francija), Modou Sougou (Uniao Leira, Portugāle), Babacar Guèye (Metz, Francija).
eSports.lv rakstu sērija par Āfrikas Nāciju kausa izcīņu.
16 dienas līdz Āfrikas Nāciju kausa izcīņai
Angola: Angola mēģinās izdzīvot Nāves grupā
Benina: Benina brauc tikai piedalīties?
DĀR: Pareira vadīs cīņā DĀR izlasi
Ēģipte: Ēģipte dosies aizstāvēt titulu
Gana: Gana - turnīra saimniece un galvenā favorīte
Gvineja: Gvineja - labi nokompektēta izlase
Kamerūna: "Mežonīgās lauvas" lūkos iegūt piekto titulu
Mali: Mali - turnīra melnais zirdziņš
Maroka: Ko parādīs "Atlasa lauvas"?
Kotdivuāra: Kotdivuāras uzbrukums – visu komandu bieds
Namībija: Namībijai tikai otrā reize finālturnīrā
+4 [+] [-]
+4 [+] [-]
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]