Analīze: "Real" pret "United" - divas dažādas pieejas
Trešdien pirmajā UEFA Čempionu līgas astotdaļfināla spēlē Madrides "Real" divu grandu duelī uzņēma Mančestras "United". Lai arī madridieši neaizvada to labāko sezonu, "United" apzinājās "Real" milzīgo spēku uzbrukumā un Madridē domāja galvenokārt par savu vārtu drošību. "Real" piederēja liels pārsvars, tomēr "United" izdevās doties prom ar vērtīgu neizšķirtu - 1:1.
Pirms spēles
Madrides "Real" lielākais iztrūkums bija pamatvārtsargs Ikers Kasiljass, kurš joprojām ārstē savainojumu – viņa vietā vārtos stājās janvāra jaunieguvums Djego Lopess. Sastāvā pēc neilga savainojuma atgriezās balsta pussargs Šabi Alonso un centra aizsargs Rafaels Varāns, taču Pepe vēl devās tikai uz maiņu. Viesiem lielākais pārsteigums bija centra aizsarga Nemaņas Vidiča neesamība pat pieteikumā – Alekss Fērgusons vēlāk to skaidroja ar to, ka serbam pietrūka laika, lai atjaunotos pēc smagas spēles nedēļas nogalē.
Fērgusons sākumsastāvā laida iespaidīgu priekšējo līniju (Robins van Pērsijs, Veins Rūnijs, Denijs Velbeks un Sindzi Kagava), taču tas nebūt nenozīmēja, ka "United" plāno spēlēt uzbrukuma futbolu. Ievainojamība bez bumbas un pretuzbrukumos šosezon ir viena no nopietnākajām "United" problēmām, līdz ar to bija saprotama mančestriešu nevēlēšanās ielaisties atklātā cīņā un izteiktā spēlēšana no aizsardzības. Par "United" problēmām liecina arī sezonas statistika - no 37 spēlēm tikai deviņās savi vārti tika atstāti neieņemti. Tikmēr "Real" pretī varēja likt 19 mājas spēles, kuru laikā tikai divreiz neizdevās gūt vismaz divus vārtus - 1:1 pret "Valencia" un "Barcelona".
Pirmais puslaiks
Lai arī abas komandas uz papīra izmantoja formāciju 4-2-3-1, "Real" un "United" pieejas bija ievērojami atšķirīgas - gan bez bumbas, gan ar to. Kamēr viesiem abi malējie aizsargi galvenokārt nodarbojās ar aizsargāšanos, mājiniekiem kreisās malas aizsargs Fabiu Koentrau regulāri pieslēdzās uzbrukumiem un spēlēja ļoti augstu - retāks viesis soda laukuma tuvumā gan bija Alvaro Arbeloa. "United" malējie pussargi uz "Real" aizsargu pieslēgšanos uzbrukumiem reaģēja ar sekošanu viņiem, savukārt "Real" rindās Krištianu Ronaldu un Anhels di Marija aizsargājoties praktiski nelikās ne zinis par Rafaelu un Patrisu Evrā, tādējādi paliekot augstu un iegūstot priekšrocības pretuzbrukuma gadījumā.
Tāpat "United" labprātīgi jau uzbrukuma sākumposmā iesēdās savā laukuma pusē, savukārt "Real" centās presingot vai vismaz spēlēt augstu. Ja no abiem "Real" centra pussargiem uzbrukumiem vairāk pieslēdzās Sami Kedira, spēlējot bez bumbas, augstāk bieži atradās Šabi Alonso, kuram acīmredzot bija norādīts neļaut elpot Filam Džounsam. Tāpat Alonso ar Kediru bez bumbas centās nevis nosegt uzbrūkošo pussargu Kagavu, bet gan noslēgt piespēles līnijas. Līdz ar to viss "United" priekšējās līnijas četrinieks regulāri atradās aiz Alonso un Kediras mugurām, tādējādi esot četratā pret četriem "Real" aizsargiem.
Šo brīvību "United" gan nespēja izmantot un pirmajā puslaikā savus pozicionālos uzbrukumus konstanti veidoja ar tālajām piespēlēm, galvenokārt kā mērķa uzbrucēju izmantojot van Pērsiju un retāk - Velbeku. Puslaika pirmajā pusē "United" uzbrukumā nekas nesanāca - līdz vārtu guvumam tika nopelnīts viens stūra sitiens, kas turklāt bija Varāna un Lopesa nesaprašanās sekas. Tomēr viena no tālajām piespēlēm van Pērsijam ļāva tikt pie stūra sitiena, un standartsituācijās "United" jau bija krietni drosmīgāka nekā pozicionālā spēlē - pie stūra sitieniem soda laukumā parasti bija seši spēlētāji ("Real" savos stūra sitienos parasti sūtīja piecus). Soda laukumā, atskaitot divus brīvos "Real" futbolistus, izveidojās seši pāri, un Ramoss nespēja nosegt Velbeku, kurš ar galvu noslēdza Rūnija centrējumu - 1:0.
Protams, viens no galvenajiem "United" uzdevumiem bija apturēt savu bijušo līderi Krištianu Ronaldu, kurš šajā kalendārajā gadā desmit mačos bija izcēlies ar 14 vārtiem. Bez malējā aizsarga Rafaela ar portugāļa pieskatīšanu vajadzēja nodarboties arī balsta pussargam Džounsam, bet Rūnijs, kā jau minēts, aktīvi sekoja līdzi Koentrau uzbrūkošajām aktivitātēm. Tomēr "United" Ronaldu pievērsa pārāk lielu uzmanību, līdz ar to paviršāk darbojās pret citiem spēlētājiem. Tas lielāku brīvību deva Mesutam Ezilam un arī tam pašam Koentrau - vienā no epizodēm Rūnijs pieslēdzās Rafaelam cīņā pret Ronaldu, bet Džounss nosēdās pārāk dziļi, tādēļ Koentrau jau sestajā minūtē tika atļauts norībināt vārtu stabu.
Ronaldu, kā šosezon ierasts, bieži virzījās uz laukuma vidu, radot skaitlisko pārsvaru pie soda laukuma pusapļa. Bieži pozīciju mainīja arī di Marija, un tas "Real" ļāva 30.minūtē panākt izlīdzinājumu. Di Marija saņēma bumbu kreisajā flangā, Rūnijs pret viņu nospēlēja pasīvi un ļāva izdarīt centrējumu, bet Ronaldu guva skaistus un ļoti efektīgus vārtus ar galvu. Ronaldu un di Marijas apmainīšanās flangiem bija zīmīga arī tādēļ, ka "Real" piespēles soda laukumā izdarīja gandrīz tikai no kreisās malas, taču nebija spilgta mērķa, kam tās adresēt - toties šajā situācijā centrēja di Marija, bet Ronaldu sedza Evrā, pret kuru portugālim, atšķirībā no di Marijas, bija lielas priekšrocības.
Otrais puslaiks
Pārtraukumā komandas bija izdarījušas zināmas korekcijas. Pirmajā puslaikā "Real" uzbrukumus lielākoties uzsāka caur laukuma centru, kur arī radās gandrīz visas briesmas. Otrajā puslaikā spēlēšana caur centru kļuva vēl izteiktāka. Ronaldu vēl biežāk devās uz laukuma vidu (vai pat otru malu), kreiso flangu pilnībā atstājot Koentrau pārziņā. Centrā vēl biežāk devās arī di Marija, un uzbrukumiem krietni vairāk pieslēdzās arī Arbeloa - tagad vairums centrējumu nāca tieši no šī flanga. Viens no tiem varēja beigties ar vārtu guvumu - Kedira piespēlēja gar vārtiem, kur pieslēdzās Koentrau, bet Davids de Heja sitienu atvairīja ar kājām.
Izmaiņas veica arī "United" - Velbeks priekšējā līnijā apmainījās vietām ar Kagavu. Varēja gaidīt, ka tagad tālās piespēles caur centru kļūs vēl biežākas, taču notika pavisam kas cits - "United" uzbrukumus veidoja lielākoties pa zemi, un Velbeka loma bija doties laukuma dziļumā un uztvert bumbu vai izspēlēt sieniņas. Puslaika sākums mančestriešiem izdevās aktīvs, bet rezultāts uzbrukumā praktiski nemainījās - atskaitot van Pērsija divas iespējas nepilnas pusminūtes laikā (glāba Lopess, pārliktnis un Alonso), draudu "Real" vārtiem bija maz.
Spēlētāju izvietojums pēc Karima Benzemā nomaiņas.
Spēlētāju maiņas zīmējumu būtiski nemainīja. Benzemā nomainīja otrs smailes uzbrucējs Gonsalo Igvains, un diezgan negaidīti tika nomainīts di Marija, kura vietu maiņas un tālsitieni "United" sagādāja lielas problēmas - viņu nomainīja Luka Modričs. Horvāts ieguva Ezila lomu, bet Mesuts darbojās di Marijas stilā - biežāk atrodoties vidusdaļā un ik pa brīdim pārejot arī uz kreiso flangu. Pēdējās minūtēs Žuzē Mourinju veica neierastu maiņu - Pepe nomainīja Alonso un pārņēma viņa funkcijas.
"United" 64.minūtē Kagavu nomainīja pret 39 gadus veco Raienu Gigsu (maiņa pa pozīciju), bet 73.minūtē Antonio Valensija devās Velbeka vietā - ekvadorietis iekārtojās labajā flangā, bet Rūnijs pārcēlās zem van Pērsija. Interesantākā bija trešā maiņa - Andersons nomainīja Rūniju. Brazīlietis uzbrukumā spēlēja zem uzbrucēja, bet bez bumbas aizsargājās dziļāk nekā iepriekš to darīja Kagava, Velbeks vai Rūnijs, kuri šajā pozīcijā uzmanīja Alonso.
Kopsavilkums
Mančestras "United" ieradās Madridē ar mērķi minimizēt "Real" uzbrukuma draudus un vismaz rezultāta ziņā to arī paveica - reti kura komanda no "Santiago Bernabeu" spēj aizbraukt ar tikai vieniem ielaistiem vārtiem. Tomēr izdevību madridiešiem netrūka - lai arī vārti lielākoties tika apdraudēti no distances, sitieni bija meistarīgi, bīstami un ļoti tuvu mērķim. Ierasti spīdošs uz līnijas bija "United" 22 gadus vecais spāņu vārtsargs de Heja, kurš vairākkārt nedroši un pat slikti nospēlēja izgājienā, tomēr "Real" nespēja to pilnvērtīgi izmantot.
Mančestras "United" apzināti atdeva teritoriālo pārsvaru Madrides "Real", bet spāņu kluba pārsvars brīžiem bija pārāk liels. Ar pārlieku dziļo iesēšanos aizsardzībā pirmajā puslaikā nebija apmierināts arī Fērgusons, kurš atzina, ka pārtraukumā Velbekam licis spēlēt pret Alonso - acīmredzot tas arī bija galvenais iemesls nelielajām izvietojuma izmaiņām. "United" izdevās turēt grožos Ronaldu, taču tādēļ brīvāk varēja justies Ezils, Koentrau un, jo īpaši, di Marija. Iespējams, līdz uzvarai pietrūka lielākas palīdzības no centra uzbrucējiem - Benzemā lieliski iesāka spēli, gan izspēlējot sieniņas, gan atbrīvojot telpu partneriem, bet vēlāk viņa (un Igvaina) pienesums kļuva arvien mazāks.
Madrides "Real" - Mančestras "United" 1:1 (1:1)
Vārti: Ronaldu 30' - Velbeks 20'
Brīdinājumi: Rafaels, van Pērsijs, Valensija
Real Madrid: Lopess - Koentrau, Ramoss, Varāns, Arbeloa - Alonso (Pepe 84'), Kedira - Ronaldu, Ezils, di Marija (Modričs 75') - Benzemā (Igvains 60')
Man. United: de Heja - Evrā, Evanss, Fērdinands, Rafaels - Keriks, Džounss - Velbeks (Valensija 73'), Kagava (Gigss 64'), Rūnijs (Andersons 84') - van Pērsijs
RM | MU | |
---|---|---|
Sitieni | 28 (14) | 13 (9) |
Stūra sitieni | 12 | 8 |
Aizmugures | 0 | 3 |
Pārkāpumi | 14 | 12 |
Bumbas kontrole | 55% | 45% |
+7 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
-1 [+] [-]
-2 [+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
+3 [+] [-]
MU aizsardzība nebija perfekta, bet tāda šosezon tā vispār ļoti reti ir bijusi. MU spēlēja no aizsardzības, bet tā komanda ČL izbraukumos pārsvarā spēlē jau daudzus gadus. Kāpēc gan bija jāskrien pa galvu pa kaklu uzbrukumā? Vārti izbraukumā bija jāgūst un tas tik izdarīts, turklāt bija ļoti labas iespējas gūt vēl. Komanda centās maksimāli izmantot standartsituācijas un tas izdevās gandrīz perfekti, turklāt tikai vienu reizi pirmajā puslaikā pēc tādas iekrita uz ātro Real pretuzbrukumu. Pēc tam arī pēc standartiem Real vairs netika dotas iespējas izmantot savu bīstamāko ieroci. Atceramies kā Evrā gandrīz izgāja viens pret vārtiem un manuprāt tika pārkāpti noteikumi. Labi, tajā gadījumā laikam drīzāk brīdinājums nevis noraidījums, tomēr šo situāciju nevar neatzīmēt, kuras rezultātā malējais aizsargs tiek izspēlēts izgājienam 1: vārtiem. Paskatamies reālās vārtu gūšanas iespējas! Abos galos bumba pa 1 reizei trāpa pa konstrukciju, abās pusēs vienreiz pa izcilai iespējai kurā glābj uz līnijas De Hea un Alonso. Kas vēl tik ļoti iespaidīgs bija Real ko nevar likt pretī uzbrukumu noslēgumos MU? Visi tie tālsitieni ir standarta augsta līmeņa vārtsargu maize! Vai uz to cerēja Real fani ka kādam no tiem tālsitieniem kas lidoja nedaudz garām vārtiem bija jātrāpa vārtos? Nu tad vajadzēja vispirms trāpīt. Tas ka Real nav vai nebija līmenī centra uzbrucējs kurš var uzlauzt MU centra aizsrdzību nav MU problēma. Gribējās lai MU paši dod iespējas Real izmantot savu lielāko trumpi ātros uzbrukumus? Nu tad tāda iespēja sākumā ir jānopelna!!! Paskatoties šajā rakstā esošajā statistikā redzams, ka arī bumbas kontroles pārsvars nav nekāda milzīgais, tīri normāls priekš spēles izbraukumā pret Real, ja pretinieku komanda nav Barsa OT pat šādas priekšrocības Real vairs nebūs.
-1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]