Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:14, Did:0, useCase: 3

Spraigās cīņās aizvadīts pasaules ranga orientēšanās sprints Ziemeļblāzmā (video)

Ivars Bācis
Ivars Bācis

Spraigās cīņās aizvadīts pasaules ranga orientēšanās sprints Ziemeļblāzmā (video)
Fināla līderi vīriešiem ceļā uz priekšpēdējo kontrolpunktu. Foto: Guntis Bērziņš.

Orientēšanās sezona Lielajā piektdienā turpinājās ar Lieldienu balvas sprinta orientēšanās sacensībām, kas pēc divu gadu pārtraukuma atkal atgriezās ierastajā norises laikā - Lieldienās. 415 orientieristi devās distancēs, kas veda caur Rīnūžu apkaimi un finišēja Ziemeļblāzmas parkā. Elites sportistiem papildu individuālajām sprinta sacensībām notika arī īpašais izslēgšanas sprints, kurā uzvarēja lietuvietis Vilius Aleliunas un pašmāju favorīte Sandra Grosberga.

Jaunās sezonas sākums tika gaidīts ar īpašu nepacietību - beidzot atkal orientēšanās sezonu varam iesākt ierastajā gadalaikā, kad daba mostas un plaukst! Pēdējos divdesmit gadus nemainīga orientieristu pavasara vērtība bija bijušas arī Lieldienu balvas sacensības, kad pēc ziemā krātajiem kilometriem var kārtīgi izskrieties ierasti ātrajās sprinta distancēs Rīgas apkaimēs. Kaut arī laika apstākļi vēl bija diezgan drēgni, pavasara iestāšanos ļāva sajust orientieristu dedzīgums, dodoties sprinta distancēs Rīnūžos.

Distances bija pietiekami daudzveidīgas, lai sagādātu izaicinājumus arī krietni sarežģītākos sprinta apvidos rūdītiem orientieristiem. Pēc salīdzinoši vienkārša ievada pa Rīnūžu dzīvojamo māju rajoniem sportistiem nācās tikt galā ar dažiem interesantiem ceļu variantiem Rīnūžu vidusskolas teritorijā un pilnībā mainīt orientēšanās tehniku, nonākot turpat blakus esošajā mežā. Galu galā bija jāatrod labākais ceļš atpakaļ uz Ziemeļblāzmas parku un, atrodot dažus kontrolpunktus parkā, jāfinišē Ziemeļblāzmas pils pakājē. Distances plānojums atalgoja ātrus skrējējus, taču dažādais apvidus pārbaudīja sportistu uzmanību, un kļūdas netika piedotas.

Pārsteidzošs uzvarētājs vīriešu elitē

Pateicoties sacensību dubultajam pasaules ranga statusam, elites grupās bija pieteikušies ne tikai stiprākie pašmāju sprinteri, bet arī spēcīgi konkurenti no Lietuvas un Igaunijas. Līdz ar to bija diezgan plašs pjedestāla pretendentu loks - uz to reāli cerēt varēja 11 sportisti.

Lietuvietis Vilius Aleliunas un igaunis Jirgens Jonas vērtīgu laiku zaudēja ceļā uz 9. KP, kad nespēja kartē saskatīt, vai sēta pie trepītēm uz ZR no kontrolpunkta ir vai nav šķērsojama. Nākamais pārbaudījums pienāca ieskrienot mežā, kas, lai arī viegli skrienams un pārredzams, testēja dalībnieku mēroga izjūtu. Vērtīgas 25 sekundes pazaudēja vācietis Kolins Kolbe, kurš izvēlējās sliktāko variantu - pa labo pusi, turklāt arī paskrēja garām kontrolpunktam. Izšķirošs bija pēdējais garais etaps atpakaļ uz Ziemeļblāzmas parku. Šeit 15 sekundes ātrāks bija dienvidu (zaļais) variants, ko vislabāk veica Endijs Titomers, tā pakāpjoties no 6. uz 4. vietu, bet kļūdainu ceļu variantu (sarkano) izvēlējās Kolins Kolbe, tā pazaudējot iespēju tomēr izraut uzvaru un atkāpjoties uz trešo vietu.

Jirgens Jonas rezultātu labāko trijniekā iemainīja uz 5. vietu, bet Viliusam Aleliunam finišā nācās atkāpties uz 6. vietu. Distanci bez ievērojamām kļūdām veica divi sportisti, kas atrodami rezultātu augšgalā - un viņus finišā šķīra tikai trīs sekundes. Lielisku skrējienu veica Andris Jubelis, kurš vienīgo nelielo kļūdu pieļāva, neizvēloties labāko trajektoriju ceļā uz 12. KP, šajā etapā uzvarētājam zaudējot sešas sekundes, kas tomēr izrādījās izšķiroši cīņā par uzvaru. Savu pirmo uzvaru WRE izcīnija lietuvietis Kevinas Olišauskis, kurš distancē nepieļāva būtiskas kļūdas un demonstrēja pieteikami labu tempu (divas dienas pirms sprinta viņš 3000 m testu noskrēja pa 8:56).

Duelis par uzvaru sieviešu elitē

Pirms sacensībām šķita, ka viss ir, kā jau pēdējos gados ierasts - Sandra Grosberga ir absolūta favorīte un pārējās dalībnieces sacentīsies par otro vietu. Taču šoreiz viss gluži tik vienkārši neizvērsās. Pateicoties ātram distances sākumam un nevainojamam turpinājumam, līdz pat 14. kontrolpunktam vadībā bija lietuviete Tekle Emīlija Gvildīte. Taču vēlreiz izšķirošs izrādījās pēdējais garais etaps, kurā pareizo variantu izvēlējas Grosberga, un tas palīdzēja finišu sasniegt ar 20 sekunžu pārsvaru pār Gvildīti.

Ļoti stabili distanci veica Gabija Ražaitīte-Saunoriene, kura iztika bez lielām kļūdām un vienīgi skriešanas ātrums neļāva gluži pacīnīties ar abām līderēm. Par atlikušajām vietām sešiniekā sanāca cīņa starp vairākām jaunajām Latvijas orientieristēm, starp kurām spēcīgākās izrādījās Elza Ķuze, Anna Eleonora Freimane un vēl tikai W18 grupā startējošā Laura Berķe. Milzīgu kļūdu pašā distances sākumā pieļāva viena no favorītēm Irita Puķīte, kurai atlikusī distance izvērtās par cīņu par kvalificēšanos izslēgšanas sprintam, kas arī izdevās.

"Knock-out" sprinta drāma

Otro gadu Lieldienu balvā tika iekļauts jaunākais orientēšanās formāts - labākie sportisti pēc individuālā sprinta rezultātiem varēja kvalificēties izslēgšanas jeb knock-out sprintam. Šajā formātā, līdzīgi kā tas ir distanču slēpošanā, sportisti sacenšas distancēs ar kopējo startu un spēcīgākie iekļūst nākamajā kārtā. Šoreiz 18 labākie un labākās no individuālās distances rezultātiem tika sadalīti pusfinālos pa sešiem, un finālā no katra pusfināla iekļuva divi ātrākie dalībnieki. Arī knock-out sprints skaitījās kā atsevišķs WRE.

Pusfinālā dalībniekus pārsteidza distanču plānojums. Lai arī distances nebija ļoti sarežģītas un pielietotā izkliedes metode bija parasts divu loku "tauriņš", sportistu kartēs distances bija sadalītas trīs daļās un nebija viegli pateikt, kur sākas izkliedes daļa. Tas atalgoja tos, kuri spēja koncentrēties vienkārši uz katru nākamo etapu un uz savu sniegumu līdz pat pēdējiem distances etapiem, kad vajadzēja pārliecināties, vai vieta finālā ir droša.

Pusfināla rezultātos bija daži pārsteigumi. Jaunais un ātrais igaunis Jirgens Jonas neiekļuva finālā tādēļ, ka nejauši izlaida vienu no kontrolpunktiem un distances daļu nācās veikt atkārtoti. Pagājušā gada izslēgšanas sprinta uzvarētāja Anna Eleonora Freimane nevarēja pārspēt Iritu Puķīti un šoreiz palika ārpus fināla, toties finālā pēc dueļa finišā iekļuva jauniete Laura Berķe.

Grosberga aizbēg no konkurentēm

Finālā distances bija salīdzinoši vienkāršas, turklāt bez izkliedes. Protams, bija iespējams izvēlēties atšķirīgus ceļu variantus un iegūt vai zaudēt pāris sekundes, taču izšķirošam bija jābūt skriešanas ātrumam. Jau no paša sieviešu fināla distances sākuma tempu noteica Sandra Grosberga, kurai tā īsti sekot spēja vienīgi Emīlija Tekle Gvildīte. Tomēr arī viņai piedāvātais temps bija pārāk augsts un viņa izmēģināja citu ceļa variantu etapā uz 5. KP, kas tomēr izrādījās nedaudz lēnāks. Grosbergai atlika triumfiālā vienatnē aizskriet līdz finišam, kamēr Gvildītei etapā uz 5. KP pietuvojās Irita Puķīte. Tomēr par spīti Puķītes centieniem atstarpi samazināt, vietu secība saglabājās līdz pat finiša līnijai, un Puķītei, kura finišēja trešā, izdevās lielisks revanšs pēc piedzīvotās neveiksmes individuālajā sprintā. Jāpiebilst, ka Puķīte tikai nepilnu nedēļu pirms šīm sacensībām izcīnija otro vietu taku skriešanas sacensībās "Istria100" 68 km distancē.

Vīriešu finālā viss mainījās pēdējos kontrolpunktos

Vīriešu knock-out finālā iekļuva divi lietuvieši - Kevinas Olišauskis un Vilius Aleliunas, viens igaunis Sergejs Rjaboškins, divi vietējie sportisti - Andris Jubelis un Endijs Titomers, kā arī vācietis Kolins Kolbe, kurš pārstāv organizatoru klubu "Ozons". Līdz ar to klātesošajiem līdzjutējiem bija plaša izvēle, ko atbalstīt ar saviem saucieniem. Jau uz otro kontrolpunktu grupa pašķīrās - Titomers un Olišauskis izvēlējās variantu uz ziemeļiem, kas bija par 50 m garāks nekā labākais dienvidu variants, kurā devās pārējie.

Olišauskis pēc tam tā arī neatguvās, bet Titomers demonstrēja fantastisku ātrumu un gandrīz visu pārsvaru likvidēja, saglabājot kontaktu ar grupu atpakaļceļā. Atgriežoties Ziemeļblāzmas parkā, bija izveidojusies līderu trijotne ar Kolbi priekšgalā, kuram sekoja Jubelis un Aleliunas. Likās, ka šāds trijnieks saglabāsies līdz pat finišam, taču notika kaut kas neparedzēts.

Tehniskas kļūdas dēļ tieši fināla laikā vairākas kontrolpunktos esošās atzīmēšanās iekārtas pārstāja darboties bezkontakta režīmā un tās bija "jāatdzīvina", apstājoties un ievietojot atzīmēšanās čipu stacijā - šoreiz šis uzdevums krita sacensību līderim. Līdz ar to līderi mainījās visos pēdējos distances etapos - no sākuma vadību saglabāja Kolbe, tad priekšā izvirzījās Rjaboškins, bet pie priekšpēdējā KP vadībā pārņēma Aleliunas, kurš šo pozīciju saglabāja arī finišā. Titomers ar lielisku pāatrinājumu etapā uz 8. KP nokļuva pozīcijā, kas ļāva finišēt otrajā vietā, bet trešo vietu fotofinišā izrāva Jubelis, kurš pirms pašas finiša līnijas tika garām iedvesmu zaudējušajam Kolbem.

Lielākais zaudētājs šajā situācijā izrādījās organizējošā kluba pārstāvis Kolbe, taču sarūgtinājums tika ātri pārvarēts un neviens no sportistiem neiesniedza sūdzības. Organizatori ir pateicīgi par sportistu sapratni.

Informāciju sagatavoja
Jānis Tamužs

  -1 [+] [-]

, 2022-04-19 14:14, pirms 2 mēnešiem
Federācijas mājas lapā arī karšu fragmenti un video:
https://lof.lv/os-zinas-arhivs?id=3...

Knock-out sprints tiešām izskatās interesanti. Īpatnēja arī dalībnieku izkliedēšanas pieeja, lai katram būtu pašam jāorientējas. Diezgan nopietni jādomā skrējiena laikā - gan par orientēšanos, gan taktisko cīņu. Labs formāts.

     [+] [-]

, 2022-04-19 14:29, pirms 2 mēnešiem
Jā, dzīvē ir interesanti vērot knock out sprintu, kur vairāki kopā cīnās.

     [+] [-]

, 2022-04-19 15:15, pirms 2 mēnešiem
jazepsL rakstīja: Jā, dzīvē ir interesanti vērot knock out sprintu, kur vairāki kopā cīnās.
izskatās, ka šis formāts ir universāls un padara sacensības interesantas daudzos sporta veidos. Slēpošanā - gan distanču, gan ski krosā, tāpat BMX, smaiļošana utt. Skatītājiem patīk kontakta cīņa trasē.