Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:14, Did:0, useCase: 3

Latvijas sportisti piedalījušies pasaules čempionātā "Optimist" klasē burāšanā

Ivars Bācis
Ivars Bācis

Latvijas sportisti piedalījušies pasaules čempionātā "Optimist" klasē burāšanā
Foto: Latvijas "Optimist" klases asociācija,.

Latvijas “Optimist” klases burātāju komanda piedalījās pasaules čempionātā, kas norisinājās Turcijas pilsētā Bodrumā un kur sacentās 276 burātāju no 61 valsts. Latviju pārstāvēja Elza Marija Ciema, Ansis Čodars, Jūlijs Kaugars (Jauniešu burāšanas klubs Jūrmala/Jūrmalas sporta skola), Rihards Pļaviņš (Rīgas jahtklubs) un Artis Kristers Graudums (Burāšanas akadēmija/Klubs 360) ar treneri Dāvi Reini Andersonu.

Sacensību pirmajā dienā notika divi braucieni vidēji stiprā vējā. Mūsu burātājiem tie izvētās diezgan sarežģīti, jo startos pieļauto tehnisko kļūdu dēļ, kas iespējams, ir arī satraukuma rezultāts, liedza sasniegt labāku rezultātu. Tomēr tika iegūta jauna un vērtīga pieredze un apņēmība nākamajiem startiem.

Sacensību otrajā dienā burātāji kvalifikācijas braucienos tika sadalīti citās flotēs. Elza un Rihards burāja dzeltenajā flotē, Artis, Ansis un Jūlijs zaļajā flotē. Vējš bija mazāks kā pirmajā dienā, kā arī mainīgs, tādēļ, gaidot tā stabilizēšanos, plānotais starts aizkavējās.

Mūsu burātājiem šī bija sarežģīta diena, jo vēja maiņas būtiski ietekmēja iecerēto kursu distancē. Lai gan rezultāti neatspoguļo labāko sniegumu, kāds bija gaidāms, tomēr treneris atzīst, ka bija vērojams jau daudz lielāks cīņas spars, īpaši startos – 70 % komandas startu bija ļoti labi, pastumjot malā citus burātājus un saglabājot savu starta vietu.

Elzai un Rihardam dzeltenajā flotē lielisks starts pirmajā braucienā, toties Elza veiksmīgi brauca labajā pusē un finišēja 30.pozīcijā. Rihards neveiksmīgi nostartēja otrajā pusē, centās atgūt labu vietu, tomēr tas vairs neizdevās. Zaļajā flotē Jūlijam ļoti labs pirmais starts, kā arī turpmāk labs brauciens, kas ļāva finišēt ar labu rezultātu. Ansim un Artim bija neveiksmīgs starts kreisajā starta pusē, kurā arī uzsāka distanci, kas joprojām nebija veiksmīgā puse. Distances laikā puiši centās atgūt labāku pozīciju, taču tas vairs neizdevās, vējš arī neiegriezās viņiem par labu.

Otrajā braucienā joprojām labā puse bija veiksmīgāka, ko izmantoja mūsu burātāji. Rihardam ļoti labs starts, taču palika ielenkts no citiem burātājiem un nevarēja veiksmīgi izmantot labo pusi. Cenšoties izkļūt no neveiksmīgās pozīcijas, nedaudz pārdega un nevarēja vairs atgūt zaudēto. Elzai otrais nebija tik veiksmīgs starts, kā rezultātā arī distancē nevarēja nostrādāt kā nākas, arī pārāk daudz halzes maiņas neļāva uzlabot pozīciju.

Kvalifikācijas trešajā dienā Latvijas burātāji ieguldīja lielu enerģiju, drosmi un apņēmību, kas nebija viegli pēc iepriekšējās dienas neveiksmēm. Tomēr visi komandas dalībnieki cīnījās līdz galam un, lai gan pēc rezultātiem var šķist, ka veiksme atkal nebija blakus, tomēr pēc trenera domām katrs nostrādāja pēc savām labākajām spējām.

Jūlijs startēja dzeltenajā flotē, veicot labus startus, taču distancē gāja sarežģītāk. Braucienos pirmā kreice bija ļoti laba, brīvie kursi arī veiksmīgi, tomēr otrajā kreisē nespēja nolasīt pušu maiņas, lai noturētu pozīciju, tomēr finišā vienalga rezultāts tika uzlabots. Artis un Ansis burāja zilajā flotē otrajā starta grupā. Artis pirmajā braucienā ļoti labi startēja un aizvadīja labu visu braucienu, atbilstoši kantēja visu ceļu un pieņēma pareizus lēmumus, lai sasniegtu labu rezultātu. Otrais starts nebija tik veiksmīgs, iekļūstot lielākā barā jau no starta un nespēja atgūt labu pozīciju. Ansim pirmais starts bija sliktāks, kas rezultējās ne tik labā gala pozīcijā. Turklāt otrajā startā ļoti labi nostartēja, pieņēma labus lēmumus brauciena laikā, labi kantēja un tā veica vienu no saviem labākajiem braucieniem. Elza un Rihards startēja sarkanajā flotē. Elzai starti bija labi, tomēr tika pieļautas taktiskas kļūdas pirmajā kreicē, kuras neļāva iegūt labu pozīciju, pat pēc tam, kad otrajā kreicē tika veikts jau labs brauciens.

Rihardam pirmais brauciens bija labs – veiksmīgs starts un pirmā kreice, labi lēmumi arī otrajā kreicē, kas deva labu rezultātu. Otrajā startā starts bija ļoti labs, un, lai gan aizgāja uz ne tik veiksmīgo pusi, tomēr brauca veiksmīgi. Bet tad sanāca neveiksmīga sadursme ar kādu jaunāku burātāji, kā rezultātā pa vējam apgāzās, pēc tam vēl piesmēlās, cenšoties atgūt zaudēto, bet tas vairs neizdevās.

Pēdējās trīs sacensību dienās notika fināla braucieni, kuros sportisti tika sadalīti četrās grupās, atbilstoši kvalifikācijas rezultātiem. Turpmākajos braucienos sacensība notika savas grupas ietvaros. Ansis un Jūlijs kvalificējās bronzas grupā, bet Rihards, Elza un Artis emerald grupā.

Pirmajos fināla braucienos laika apstākļi biji līdzīgi kā iepriekšējās dienās – karstums virs 30 grādiem un vējš sākumā apmēram 3-7 m/s, vēlāk nedaudz stiprāks. Pēdējās dienas pēdējā startā tieši emerald flotes brauciena laikā vējš pastiprinājās līdz 12-13 m/s. Distancē, galvenokārt, bija jābrauc pēc ierastajiem vēja virzieniem, līdzīgi kā iepriekš. Katru dienu vējš pūta no D un, lai dotu startus, vajadzēja sagaidīt, lai vējš aizgriežas uz rietumiem. Pirmajā startā vējš bija vājāks ZR virzienā. Starta taktika bija vienāda – startēt zonā no līnijas vidus līdz pinendam un iet pāri uz labo pusi. Mūsu sportistiem ne vienmēr izdevās nolasīt šo shēmu, cenšoties apiet vēja maiņas vai sekot tām un tā censties iegūt labāku vietu. Burātāji atradās pārāk tālu vai nu labajā, vai kreisajā stūrī, cenšoties atgūt iekavēto pēc starta. Vienīgā reize, kad bija reālas vēja izmaiņas, bija pirmspēdējās dienas pēdējais brauciens, kad kreisā puse bija izdevīgākā uz finiša taisni.

Tā kā daudziem šie apstākļi bija neierasti, garo sacensību laikā tikai pamazām tika apgūta akvatorija un apstākļi un pēdējā dienā jau visās flotēs 80 % sportistu burāja pēc viena plāna. Latvijas burātājiem neizdevās tik ātri pielāgoties un izpildīt šo plānu, jo visu laiku bija vēlme eksperimentēt un ķert vēja maiņas, kā arī uztraukums par neveiksmēm pirmajos braucienos neļāva pietiekoši koncentrēties. Tomēr pēdējā braucienā visa komanda beidzot piepildīja plānu – gan startēja atbilstoši, gan arī veica distanci un tas arī bija redzams rezultātos.

Emerald grupā Rihards, pēdējā dienā finišējot pirmais abos braucienos, kopvērtējumā ieguva trešo vietu savā ieskaites grupā un apbalvošanā kāpa uz Pasaules čempionāta pjedestāla.

Kopumā komandas sniegums vērtējams kā atbilstošs savām spējām un vislielākais ieguvums ir milzīga pieredze, jaunas iemaņas un nenoliedzami ieguvums emocionāli – motivācija, gribasspēks nu spēja saņemties turpināt sacensties, neskatoties uz neveiksmēm vai grūtībām. Apstākļi bija ļoti nepierasti, jo viļņi bija savādāki, nekā Latvijā ierasts, īpaši R vēja apstākļos, kad veidojas ass un mazs vilnis, bet vēl kopā ar visām laivām un motorlaivām veidojas pavisam nesaprotami viļņi (kurus treneri sauc par veļas mašīnu), un rada pamatīgu apjukumu burātājos.

Otrs ievērojams ieguvums ir ļoti uzlaboti starti, kur mūsu burātāji jau daudz labāk spēj nolasīt no iepriekšējām flotēm starta pozīcijas, kļuvuši aktīvāki uz starta līnijas un spēj noturēt savu pozīciju, nostumjot malā pat flotes līderus.

Rezultāti: https://2022worlds.optiworld.org/en...