Teituma iztrūkums un Porziņģa vīruss – eksperts par "Celtics" izredzēm turpināt sezonu
Bostonas ″Celtics″ šonakt priekšā šīs sezonas svarīgākā spēle, jo Ņujorkā bez Džeisona Teituma jāizglābjas no ceturtā zaudējuma sērijā pret ″Knicks″. Lai apspriestu ″Celtics″ izredzes bez Teituma un arī pilnvērtīga pienesuma no Kristapa Porziņģa, Sportacentrs.com uz sarunu aicināja NBA apskatnieku un Eiropas Jaunatnes basketbola līgas prezidentu Reini Lāci.
″Celtics″ savu līderi Teitumu zaudēja sērijas ceturtajā spēlē, kad uzbrucējs pēc neveiksmīga soļa plēsa Ahileja cīpslu. Interneta vidē par Teituma lietderību komandai viedokļi dalās, bet Lācis ir pārliecināts, ka šis ir milzu zaudējums ″Celtics″ vienībai.
″Lai cik daudz kritikas Teitums brīžiem neizpelnītos, piemēram, par bumbas pārturēšanu pirmajā un otrajā spēlē, viņš brīžiem ir nenovērtēta superzvaigzne. Varam pašķirstīt NBA vēstures lappuses un redzēsim, ka tādi zvaigžņu līmeņa spēlētāji bieži vien negrib vai nespēj spēlēt aizsardzībā. Teitumam sezonu pēc sezonas šajā jautājumā nevar ″piekasīties″. Viņš regulāri sedz ceturtos numurus un centrus. Pie tam, viņš to dara arī ar milzu centību,″ sacīja apskatnieks.
Sērijas piektajā spēlē Teituma trūkums bija redzams tieši aizsardzībā, jo ceturtā numura jeb spēka uzbrucēja pozīcijā Els Horfords pretspēlētājiem nespēja tikt līdzi kājās. Lācis šajā jautājumā izcēla Džo Mazulas radošo pieeju risinājumiem aizsardzībā.
″Holidejs pret Taunsu un Brauns pret Bransonu bija tiešām radošs risinājums. Bet, protams, Teitums ir tāds spēlētājs, par kuru laukumā ne brīdi nav jāuztraucas. Lai ko viņš segtu, būs vairāk vai mazāk labi. Protams, viņu nevajag likt uz pavisam mazā spēlētāja, piemēram, Bransona, jo ″Celtics″ ir labākas opcijas šī pienākuma izpildē. Jāsaka gan, ka šī ir īstermiņa opcija. Vienā spēlē šis Mazulas risinājums nostrādāja, bet kopumā šāda spēlētāja izkrišanu nevar nejust,″ Teituma nozīmīgumu vēlreiz izcēla Lācis.
Sērijas piektajā spēlē ″Celtics″ realizēja 22 no 49 tālmetieniem. Daļa no šiem metieniem bija labi sagatavoti, bet netrūka arī tādu mēģinājumu, pēc kuriem prātā nāca amerikāņu teiciens ″dzīvo ar tālmetienu un mirsti ar tālmetienu″. Šoreiz gan mērķi sasniedza arī daļa vājāk sagatavoto metienu.
Lācis uzskata, ka ″Celtics″ uzbrukumā tik un tā var paļauties uz tālmetienu izpildi, bet šie mēģinājumi nedrīkst būt ″slinki″: ″Es vēlētos teikt, ka atšķiras arī tālmetieni. Piemēram, otrās spēles trešās ceturtdaļas beigās un ceturtās ceturtdaļas sākumā bija nepamatoti vai nevajadzīgi tālmetieni. Tādos brīžos var izteikt pārmetumus. Kad Bostonai ″griežas″ uzbrukums un šie trīspunktnieki tiek atrasti arī ātrajās pārejās, tie, protams, ir jāmet. Es teiktu, ka viss var izvērsties labi, ja tālmetieni būs labi sagatavoti, bet, ja tos met mešanas pēc, tad sērija, visticamāk, arī noslēgsies nākamajā mačā.″
Līdz ar Teituma savainojumu un Porziņģa veselības likstām neizbēgami cieš arī ″Celtics″ uzbrukuma daudzveidības potenciāls. Ja iepriekš ″Celtics″ basketbolistiem varēja pārmest nevēlēšanos atrast labākus risinājumus par tālmetienu ar roku sejā, tad šobrīd uzbrukuma dažādība ir krietni ierobežota.
Apskatnieks arī uzsver, ka Bostonas vienības viens no galvenajiem trumpjiem ir tā sauktie sistēmas grozi jeb metieni, kas sagatavoti plūstoša uzbrukuma ietvaros. Tiesa, izslēgšanas spēlēs, kur komandas dienu no dienas var atļauties domāt tikai un vienīgi par konkrētās sērijas pretinieku, šādu uzbrukumu noturēt līmenī ir objektīvi grūtāk.
″Vienreiz pretiniekus apčakarē, bet nākamajā spēlē viņi jau ir gatavi šīm mazajām sagatavēm. Kopumā uzskatu, ka ″Celtics″ sastāvā pietiek uzbrukuma inteliģences, bet, kad esi piespiests ar muguru pie sienas, tad grūti cerēt, ka šis uzbrukums katru reizi nostrādās. ″Celtics″ uzbrukumam normālos apstākļos Kristaps iedod to nepieciešamo plašumu. Lūks Kornets vēlreiz šādu dzīves spēli neaizvadīs. Loģiskāk būtu, ja Korneta vietā šādu sniegumu demonstrētu Kristaps. Tad mēs varētu spriest, ka Bostona varbūt var uzvarēt arī bez Teituma,″ sacīja Lācis.
Kā jau vairākkārt ziņots, Porziņģis joprojām cīnās ar veselības problēmām, kuru dēļ viņu laukumā regulāri piemeklē aizdusa. ″Celtics″ mediķiem joprojām nav izdevies noteikt diagnozi, kā rezultātā Ziemeļamerikas medijos valda milzu neizpratne par latvieša veselības stāvokli. Lācis arī neslēpa, ka saņēmis zvanus un īsziņas no kolēģiem Ziemeļamerikā ar jautājumu: ″Varbūt tu vairāk zini, kas vainas KP?″
Porziņģa sakarā lielākoties tiek izcelti trīs basketbola elementi – spēle postā jeb ar muguru pret grozu, uzbrukuma paplašināšana aiz tālmetiena līnijas un sniegums aizsardzībā. Lācis uzskata, ka divus no šiem basketbola aspektiem Porziņģis var pildīt pat ar manāmām veselības problēmām.
″Aizsardzības sadaļu viņš izpilda ar to, ka ir ļoti garš. Viņš lasa spēli un ir apveltīts ar labiem basketbola instinktiem. Ņujorka ir komanda, pret kuru viņu var noslēpt soda laukumā. Tāpat nedrīkst nerespektēt viņa tālmetienu. Bostonai visvairāk pietrūkst Porziņģa izdarītais spiediens uz pretinieku aizsardzību un sedzēju maiņu sodīšana,″ sacīja Lācis, piedāvājot arī konkrētu piemēru no sērijā novērotā.
″Ņujorka brīžiem, kad laukumā ir Porziņģis un Horfords, Džošu Hārtu izmanto ceturtā numura pozīcijā un liek viņam segt Kristapu. Viņa mēģinājumi spēlēt postā pret Hārtu ir ″augstāki″, līdz ar to pretspēlētājs netiek apspēlēts. Un tad seko ķēdītes reakcija. Es ticu, ka Ņujorka Kristapu šādi nevarētu segt, ja viņš būtu labā fiziskā kondīcijā. Es gan neteiktu, ka vainojams tikai Kristaps, bet gan visa komanda nedaudz pazaudējusi ritmu un nespēj viņam nogādāt bumbu tik zemu, cik nepieciešams.″
″Knicks″ šajās izslēgšanas spēlēs jau vairākkārt parādījusi raksturu, pārvarot ievērojamus deficītus un uzvarot mačus to galotnēs. Šajā sērijā, kā saka Lācis, ″Celtics″ varēja būt vadībā ar 3-0, bet ″Knicks″ sarežģītos brīžos pieturējās pie esošā spēles plāna un tā, viņaprāt, ir īpašība, kas piemīt psiholoģiski spēcīgām komandām.
″Viņi turpināja darīt iesākto, kas, manuprāt, nav vienkārši nedz treneriem, nedz spēlētājiem. Kādā brīdī var piezagties šaubas par taktiku vai spēlētāju izpildījumu, bet viņi pieturējās pie tā, ka Taunss un Bransons pēc sedzēju maiņas paliek pret Braunu un Teitumu. Viņi nespēlēja rotāciju aizsardzību, kas paredz, ka netiek pieļauta spēlēšana pret vājākajiem aizsardzības spēlētājiem. Tas prasa raksturu. Līdz ar to uzslavas gan spēlētājiem, gan trenerim Tibodo,″ par ″Celtics″ pretiniekiem atzinīgi izteicās Lācis.
Turpinājumā apspriedām arī Džo Mazulas veikumu šajā sērijā. Apskatnieks uzskata, ka ″Celtics″ galvenais stratēģis šajā sērijā noteikti pelnījis kritikas devu.
″Ir grūti panākt zvaigžņu neaiziešanu pašplūsmā tieši izslēgšanas spēlēs, kad pretinieki ir vairāk sagatavojušies. Šajās situācijās atbildība gulstas gan uz spēlētājiem, gan treneri. Mazula šo pārbaudījumu neizturēja, bet tā, protams, nav tikai Bostonas problēma,″ uzskata Lācis.
Pašā nobeigumā apskatnieks tika aicināts nosaukt, viņaprāt, procentuālo iespējamību, ka ″Celtics″ pārvarēs šo kārtu.
″25%, ka uzvarēs sestajā spēlē. Ņemot vērā, ka pēc tam jāuzvar arī septītajā mačā, izredzes pārvarēt šo kārtu noapaļosim uz 10%,″ Bostonas kluba cerības skeptiski vērtēja Lācis.
″Celtics″ Austrumu konferences pusfināla sesto maču Ņujorkā aizvadīs šonakt plkst. 3 pēc Latvijas laika.
[+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
KP iztrūkums ir ļoti jūtams, bet.....neaizmirsīsim, ka pērn KP Play Off spēlēja vel mazāk.
Kopā rezumējot es nedomāju, ka Celtics izredzes ir tik minimālas, jo šī komandā ir daudz talantīgu spēlētāju, kuri kopā nospēlējot kā komanda vel daudz ko var sasniegt. Galvenais, lai treneri arī ir savu uzdevumu augstumos, kas šajos Play Off viņiem ne vienmēr ir izdevies.
[+] [-]
Tatum nespēlēšana, nāk un nāks tikai par labu.