101: Biedriņš nepiedalās NBA ārzemnieku rekorda uzstādīšanā
Nacionālās basketbola asociācijas klubi pirmo reizi vēsturē sastāvos pieteikuši vairāk nekā 100 viesspēlētājus. 2015. gada sezonā NBA klubu pieteikumos iekļauts 101 ārzemnieks no 37 valstīm un teritorijām. Jāatzīmē, ka 24% NBA spēlētāju ir dzimuši ārpus ASV.
Pirms gada turnīram tika pieteikti 92 leģionāri no 39 valstīm, tai skaitā Andris Biedriņš. Ārzemnieki pārstāvēja 27 no 30 līgas komandām. Trīs gadus agrāk pieteikumos tika iekļauti 84 spēlētāji no 38 valstīm.
Čempioni “San Antonio Spurs” startam pieteica 10 ārzemju spēlētājus no septiņām valstīm. Visu ceļu nogāja septiņi vīri – Tonijs Pārkers un Boriss Diāvs no Francijas, Patriks Milzs un Ārons Beinss no Austrālijas, Manu Džinobili (Argentīna), Korijs Džozefs (Kanāda) un Tjagu Spliters (Brazīlija).
Basketbola lielvalstis palielina savu pārstāvniecību līgā. Četras valstis – Kanāda, Francija, Austrālija un Brazīlija – var cerēt uz vismaz septiņu spēlētāju līdzdalību. Salīdzinoši, pērn ar tādiem rādītājiem varēja lepoties tikai franči un kanādieši.
Vislielākais NBA spēlētāju skaita pieaugums fiksēts Kanādā – valstī, kurā dzīvoja un strādāja basketbola izgudrotājs Džeimss Neismits. Salīdzinot ar 2013. gadu, pieteikto kanādiešu skaits pieaudzis no astoņiem līdz trīspadsmit basketbolistiem. Jaunpienācēju vidū ir drafta pirmais numurs Endrū Viginss (Minnesota Timberwolves).
Austrālijas valstsvienības galvenais treneris Andrejs Lēmanis var berzēt rokas – “oziju” skaits NBA palielinājies no pieciem līdz astoņiem spēlētājiem. Pastiprinātu interesi par austrāliešiem izrāda “Utah Jazz”, pieteikumā iekļaujot Džo Inglsu un jauno talantu Danti Ekzumu.
Trīs jauni vārdi nāk no Brazīlijas. Dienvidamerikāņu vidū pazīstamākais ir “Toronto Raptors” garais spēlētājs Lukass “Bebe” Nogueira, kurš pirms trīs gadiem sacentās Pasaules U19 čempionātā Latvijā.
Otrkārt, ne mazāk nozīmīgs fakts ir ārzemju treneru līdzdalība. Izraēliešu izcelsmes amerikānis Deivids Blats stājies pie “Cleveland Cavaliers” stūres, horvāts Nevens Spahija strādās "Atlanta Hawks", savukārt itālietis Etore Mesina būs Grega Popoviča palīgs “San Antonio Spurs”. Teksasas klubs spēris vēl vienu soli uz priekšu, treneru korpusā iekļaujot Bekiju Hemonu – amerikānieti ar Krievijas pilsonību.
Pašreizējās NBA zvaigznes ir uzaugušas laikā, kad ārzemnieku līdzdalībā līgā vairs nav jaunums. Dražens Petrovičs, Arvīds Sabonis, Dirks Novickis, Pau Gazols un Tonijs Pārkers kļuva par pirmajiem eiropiešiem, kuri izkaroja NBA superzvaigžņu statusu. Līga novērtē ārzemnieku nopelnus – piemēram, Sabonis un viņa priekšgājējs Šarūns Marčuļonis ir uzņemti NBA Slavas zālē.
“Atceros, ka Dražens Petrovičs bija pirmais puisis, par kuru runāja manā rajonā – cik izcili viņš met, cik prasmīgs ir,” teica Kevins Durents, kurš auga netālu no ASV galvaspilsētas Vašingtonas. “Neviens nespēja iedomāties, ka puisis no Eiropas var spēlēt tik labi.”
“Man tas kļuva par atklājumu – redzēt aizjūru puišus un zināt, “O, ārpus Savienotajām Valstīm ir daži spēlētāji, kuri
var spēlēt,”” teica Durents. “Nākamie bija Dirks, Džinobili un Tonijs Pārkers. Viņu iepazīšana paplašināja manu prātu.”
NBA vērtīgākajam spēlētājam piekrīt Nikolā Batums. “Nedomāju, ka pirms 20 gadiem kāds teiktu, ka Vācijas basketbolists var kļūt par NBA finālu vērtīgāko spēlētāju, Spānijas basketbolists var palīdzēt Kobem Braientam izcīnīt
divus čempiontitulus pēc kārtas.”
Pats pirmais ārzemnieks līgā bija Henrijs Biasatti (Henry Biasatti) no Itālijas. “Toronto Huskies” vienības sastāvā viņš piedalījās Amerikas Basketbola asociācijas (NBA priekštece) pirmajā spēlē 1946. gada 1. novembrī, atzīstot
Ņujorkas pārākumu.
Par ārzemnieku piesaistes pionieri tiek uzskatīts “Dallas Mavericks” sporta direktors Donijs Nelsons (Donnie Nelson). Viņa uzraudzībā NBA nokļuva Šarūns Marčuļonis, Dražens Petrovičs un Vlade Divacs.
Individuāli trīs čempionu gredzenus visātrāk sakrāja horvāts Tonijs Kukočs. Apvienojoties ar Maiklu Džordanu, Skotiju Pipenu un Denisu Rodmenu, viņš palīdzēja “Chicago Bulls” atkārtot tā saucamo “three-peat”, izcīnot trīs titulus trīs sezonās.
“Kad augu, nedomāju, ka NBA atrodas uz mūsu planētas,” teica Batums. “Tas bija sapnis, kurš kļuva par realitāti, kad 15-16 gadu vecumā vēroju tādus puišus kā Tonijs, Pau Gazols, Dirks un Andrejs Kiriļenko. Viņi tika iekļauti NBA simboliskajos piecniekos. NBA skauti sāka biežāk doties uz Eiropu. Spēlējot Francijas junioru izlases sastāvā, tribīnēs varēja redzēt 50 vai 60 NBA skautus. Nodomāju, “Varbūt mēs arī varam.” Vēlāk piedalījos “Nike Hoop Summit” Portlendā. Šī spēle man pavēra ceļu uz NBA.”
Anete Jēkabsone-Žogota 2014. gada 12. septembrī Čikāgā kļuva par WNBA čempioni "Phoenix Mercury" sastāvā. "Mercury" ietilpst NBA kluba "Phoenix Suns" sistēmā.
Izmantotie resursi:
Number of foreign players on NBA rosters...
http://www.nba.com/2014/news/features/steve_aschburner/10/28/the-international-influence-mainbar/index.html?ls=iref:nbahpt3a
+11 [+] [-]
+12 [+] [-]
[+] [-]
Viņš mums basketa dievs visur un vienmēr!
Sezonas vidū būs raksts "joprojām NBA bez Biedriņa, Minesota zaudē karēvjiem"!
+13 [+] [-]
+4 [+] [-]
+21 [+] [-]
+2 [+] [-]
+7 [+] [-]
+1 [+] [-]
-1 [+] [-]
-1 [+] [-]
-1 [+] [-]
+2 [+] [-]
-2 [+] [-]
Gariem cilvēkiem arī bez pro sporta ir daudz veselības problēmu, nemaz nerunājot, kādu postu nodara katra nospēlētā sezona. Ir garie, kas nemaz tik ilgi nespēj, lai gan gribētu.
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
-1 [+] [-]
Koments labs un tā var piesiet jebkuram. Bertāna bijušais klubs, Ozoliņa bijušais treneris, Gulbja bijušais masieris, utt
[+] [-]
-1 [+] [-]
+1 [+] [-]