Čavars: "Domāju, ka Japānas B3 līga ir labāka, nekā Latvijas-Igaunijas līga"
Klāvs Čavars ir otrais latviešu basketbolists Japānas klubu basketbolā un pirmais, kurš spēlē B3 jeb pēc ranga trešajā līgā. Jokohamas "Excellence" kluba un Latvijas izlases centrs neslēpj, ka solītais atalgojums bijusi viena no motivācijām piekrist šim piedāvājumam, taču izrādījies, ka arī sportiskais līmenis ir pietiekami augsts, nemaz nerunājot par organizatorisko pusi, kas esot labākā Klāva līdzšinējā karjerā.
"Domāju, ka B3 ir labāka, nekā Latvijas-Igaunijas līga šobrīd un arī tad, kad es tajā spēlēju [pēdējoreiz 2019./2020. gada sezonā]. Labi, "Prometey" ir citā svara kategorijā, bet ar visām pārējām komandām cīnīties un uzvarēt nebūtu problēma," pārliecināts ir Čavars. "Ja runājam par starptautiskajiem turnīriem Eiropā, tad ļoti atkarīgs no konkrētās sezonas. Ja toreiz, kad ar "Ventspili" spēlējām FIBA Eiropas kausā, tad arī ar šo komandu mēs varētu spēlēt un tikt tikpat tālu un mums šķēršļus arī liktu Kijivas un "Bahčešehir" komandas, tāpat kā toreiz. Līdz tam ar "Ventspili" spēlējām pret Kosovas komandu, kur bija aptuveni +40 puslaikā. Aizbraucām uz Kipru un spēlējām mistiskā zālē ar mistisku komandu. Vienīgi "Bayreuth" no laba līmeņa līgas Vācijā, bet togad arī viņi nebija tik labi."
"Mums [Jokohamā] ir nokomplektēts labs garais gals - bez manis ir arī spēlētājs [Babatunde Olumujiva], kurš kopā ar Mārci Šteinbergu spēlēja ACB līgā. Tas rāda līmeni, kāds šeit [Japānā] ir. Ja man jāsalīdzina, tad es teiktu, ka [B3 līga] ir kaut kas starp FIBA Eiropas kausu un Čempionu līgu. Basketbols ir ātrāks, aizsardzībā ir vairāk "košanas kājās", kas nav klasiskais Eiropas basketbols," skaidro Klāvs. "Vietējie japāņu basketbolisti ļoti smagi strādā. Es neteiktu, ka maz trenējos, bet viņi ir zālē pirms manis, pēc manis un pat brīvdienās. Ļoti reti ir gadījumi, kad viņi slikti met trīspunktniekus. Japāņi ir ātri un ļoti labi spēlē aizsardzībā."
Ja japāņi ir tik labi, tad kāpēc viņi ir tik maz citu, prestižāku, valstu līgās? "Atalgojums ir viens no parametriem," atbildi zina teikt Čavars. "Otrs - auguma parametri. Vidējais japāņu spēlētājs ir mazāks, nekā vidējais Eiropas spēlētājs, un fiziski viņam būtu grūtāk Eiropas basketbolā. Tāpēc ārzemnieki pārsvarā ir garie spēlētāji, kas mēģina šo [trūkumu] novērst. Ja saspēles vadītāji tiešām ir mazāka auguma, tad no trešā numura pozīcijas - labi, nav tāda auguma trešo numuru kā Dāvis Bertāns vai Rodions Kurucs -, bet vidēji augumi jau ir līdzīgi. Tikai citreiz tiem trešajiem sanāk spēlēt arī ceturtā numura pozīcijās, ja tur ir iztrūkums."
"Komandā ir 15 spēlētāji, lai savainojumu gadījumā būtu, ko paņemt vietā. Mums ir fizioterapeits, divi masieri, fiziskās sagatavotības treneris, galvenais treneris, trīs trenera asistenti un vēl daudz darba rūķu, ko ikdienā neredzu. Viņi strādā kluba ofisā - mārketings, menedžēšana, grāmatvedība un tā tālāk. Dažreiz ceļojam ar autobusiem vai lidmašīnām, bet pārsvarā tie ir ātrvilcieni - tas nav lēts prieks, bet tas ir ātrāk un ērtāk," apstākļus Jokohamas klubā, ko sauc par labākajiem savā klubu karjerā, atklāj Čavars. "Mums ir treniņzāle, kam dzīvoju blakus. Diemžēl tā nav spēļu zāle, jo dzīvošana un treniņi notiek Tokijā, bet spēļu arēna ir Jokohamā. Pirms mājas spēlēm ir pieejama viesnīca blakus arēnai, kur var palikt, ja ir vēlēšanās. Istabiņās dzīvojam pa vienam, arī izbraukumos, un Eiropā tā nav gandrīz nekur. Ēšana, dzīvošana ir kā pienākas. Skautings un gatavošanās spēlēm ir labā līmenī."
Čavars 32 aizvadītajās spēlēs vidēji guvis 13,3 punktus un izcīnījis 9,3 atlēkušās bumbas, atdevis 2,1 rezultatīvu piespēli, pārtvēris 1,2 bumbas un bloķējis 1,2 metienus. "Excellence" komanda ieņem ceturto vietu 16 komandu konkurencē.
Par visu līdzšinējo leģionāra pieredzi Spānijā, Turcijā, Baltkrievijā, Polijā un tagad Japānā saruna ar Klāvu klausāma šeit: https://www.patreon.com/posts/klavs...
+10 [+] [-]
+8 [+] [-]
+8 [+] [-]
+1 [+] [-]
+4 [+] [-]
[+] [-]
+9 [+] [-]
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
-3 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
+6 [+] [-]
Izskatās, ka basketbola faniem ir milzu pārrāvums ar realitāti. Tas, ka izlasei ir nosacīti panākumi, nenozīmē, ka vietējais čempionāts ir spēcīgs. Tas pats princips, kas hokejā.
Latvijas-Igaunijas līga ir vāja, spēlē amatieri, pusamatieri, starp vadošajiem leģionāriem ir spēlētāji no Portugāles līgas, Bulgārijas līgas, Vācijas 2. līgas.
Japānā ir milzu kaudze ar amerikāņu leģionāriem ar tieši tādiem pašiem NCAA absolventiem un spēlētājiem ar dažādu Eiropas līgu pieredzi. 3. divīzijā.
Viss sakrīt. Japānas tirgus ir liels. Ķīnas līga ģenerē tàdus pašus ienākumus kā Eirolīga.
+1 [+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Nu maksā čalim labu naudu tur, lai jau spēlē. Galu-galā viņam arī kādu kapeiku jāiekrāj uz priekšdienām.
[+] [-]
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
Tātad, B2 būs jau Čempionu līgas, bet B1 bŪs pārāka pat par Eirolīgu! Labi vēl, ka NBA nepiemin!
-1 [+] [-]
[+] [-]
Tad šie ir brāļi Čavari??? No kuras pilsētas?
[+] [-]
Par līmeni grūti spriest - pieļauju, ka spēcīgākie Japānas klubi, tik tiešām, varētu izslēgt kādus lat-est līgas klubus, taču, ne tika daudz ar meistarību, cik paņemt uz izbrīnu, jo Eiropā tā nespēlē - 40min presings pa visu laukumu, visu laiku iet uz bumbas izķeksēšanu vai pārķeršanu un, tiklīdz bumba, tā mežonīgi ātra pāreja uzbrukumā, kas pārsvarā beidzas ar troiku. Pirms daudziem gadiem mūsu jaunieši spēlēja pret Japānas jauniešiem - U19 vai tml. - spēles dalībnieki teica, ka tad, kad noej no laukuma un apsēdies uz soliņa, tad reāli galva reibst un raibs gar acīm metās, jo tik nereāli ātri japāņi skrējuši un ņēmušies.