Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:131, Did:0, useCase: 3

Uzvara 1. Eiropas meistarsacīkstēs 1935.gadā - arī Latvijas Universitātes studentu nopelns

Uzvara 1. Eiropas meistarsacīkstēs 1935.gadā - arī Latvijas Universitātes studentu nopelns
Pirmie Eiropas čempioni. No kreisās: Mārtiņš Grundmanis, Džems Raudziņš, Aleksejs Anufrijevs, Rūdolfs Jurciņš, Visvaldis Melderis, Jānis Lidmanis, Herberts Gubiņš, Eduards Andersons un...

Šonedēļ savu kino pirmizrādi piedzīvoja Aigara Graubas filma ''Sapņu komanda 1935'', kas ir uz patiesiem notikumiem balstīts stāts par Latvijas izlasi, kas sadzīviski sarežģītos apstākļos spēja izcīnīt uzvaru 1. Eiropas meistarsacīkstēs basketbolā, kuras risinājās Ženēvā. Milzu ieguldījumu šajā panākumā deva Latvijas Universitātes studenti, kuri tajā laikā bija vieni no prasmīgākajiem groza bumbas meistariem jeb basketbolistiem visā valstī.

Šonedēļ prezentētā filma ir jāredz ne tikai katram basketbola cienītājam, bet arī ikvienam Latvijas valsts patriotam un godātājam, jo tas, ko 1935.gadā paveica Latvijas izlase, ar zelta burtiem ir ierakstīts Eiropas basketbola vēsturē un joprojām ir neatkārtojams panākums mūsu valstij. Latvijas Universitātes pārstāvjiem šis fakts sagādā īpaši patriotiskas emocijas, jo būtisku lomu panākumā pirms 77 gadiem ieņēma tieši LU studenti, kas lieliski ir atspoguļots arī šonedēļ prezentētajā filmā.

Runājot par vēsturi, basketbols Latvijā ienāca aptuveni laikā, kad 1919.gadā tika dibināta Latvijas Universitāte. Uzreiz tuvāko 10 gadu laikā Latvijas Universitāte sāka startēt Latvijas meistarsacīkstēs basketbolā, kā arī darīja to ar panākumiem. Interesanti, ka Latvijas Universitāte laika gaitā tika pārstāvēta ar 3 dažādiem nosaukumiem: Latvijas Universitātes akadēmiskā sporta biedrība, Universitātes sports un Latvijas Valsts Universitāte. Jau tajā laikā Latvijas Universitātes vērtību godinātāji bija tie paši, kas mūsdienu komandā – paši studenti.

Nenoliedzami, ka Latvijas Universitātes studenti ar savu sabiedrisko organizāciju ''Universitātes sports'' priekšgalā ir ieguldījuši ļoti daudz enerģijas basketbola attīstībā, it sevišķi Latvijas neatkarības gados. Var pat apgalvot, ka tajā laikā studenti vadīja basketbola dzīvi Latvijā, jo arī Latvijas Basketbola savienības (LBS), kura dibināta 1923. gadā, darbību pārsvarā vadīja Latvijas Universitātes studenti R. Plūme, E. Andersons, V. Baumanis, A. Kirsons, A. Auziņš, A. Celms, A. Ogriņš, Dž. Raudziņš. Roberts Plūme Latvijas basketbola savienībā darbojās no 1925. līdz 1936. gadam. Daļa šo izcilo personību ir attēloti filmā ''Sapņu komanda 1935''.

Latvijas Universitāte, startējot Latvijas meistarsacīkstēs, kopumā ir izcīnījusi 9 zelta, 6 sudraba un 4 bronzas medaļas, kas kopumā piešķir visu laiku titulētākās komandas statusu Latvijā. Par vienu zelta godalgu mazāk ir ''Ventspils'' komandai, kas ir vēl viens iemesls, ar ko Latvijas Universitātes pārstāvji var justies lepni un gandarīti.

Jau trešo gadu Latvijas Universitātes basketbola komanda ir atgriezusies valsts spēcīgākajā čempionātā un jau pērn jaunais komandas modelis lika par savi runāt visai valstij – studentu komanda prata pārspēt profesionāļus no BK ''Valmiera'', līdz ar to iekļūstot Latvijas Basketbola līgas (LBL) 1.divīzijas pusfinālā, kur gan kapitulēja valsts čempionei ''VEF Rīga'' un sezonas izskaņā ierindojās 4.vietā.

Tagadējie ''Latvijas Universitāte'' basketbolisti ir pilntiesīgi valsts lielākās augstskolas goda aizstāvji, kas to ar visiem spēkiem cenšas apliecināt katrā basketbola spēlē. Izņēmums nav arī šī sezona, kur tās ievadā LU vīri ir sagādājuši ne vienu vien vilšanos spēcīgākām profesionāļu komandām. Arī mūsdienu Latvijas Universitātes komandas sastāvu veido pašu studenti, kas vēl jo vairāk liek novērtēt katru augstskolas panākumu.

Aigara Graubas filmā attēlotie ''Universitātes sports'' komandas basketbolisti ir mūsu basketbola tradīciju pamatlicēji, kas kā spilgts piemērs kalpos vēl vairākus gadu desmitus un pat simtus.

Informāciju sagatavoja: Kārlis Dārznieks, BK Latvijas Universitāte

Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja