Viedoklis: Trīs latvieši Eirolīgā. Kurš nākamais?
Piektdien Latvijas basketbols kļuva par vienu Eirolīgas spēlētāju bagātāks – Spānijas klubs Malagas Unicaja parakstīja līgumu ar saspēles vadītāju Kristapu Valteru, kurš šajā ekskluzīvajā sarakstā pievienojas Jānim Blūmam un Dāvim Bertānam. Vai starp mūsu basketbolistiem ir vēl kāds, kas spētu drīzumā pievienoties šiem trīs?
Blūmam, Bertānam un Valteram - šiem trīs ceļš uz Eirolīgu bijis citādāks, bet visiem kopīgs bijis milzīgs ieguldītais darbs, lai tur tiktu. Jānis Blūms atzinis, ka nav tas talantīgākais spēlētājs, bet savu panācis vienkārši pamatīgi trenējoties. Un labā ziņa ir tāda, ka Jānis nedomā apstāties. Dāvis Bertāns jau paspējis izpelnīties pasaules spēcīgākās basketbola līgas atzinību, tiekot izvēlēts šīgada NBA draftā. Tā gan ir tikai norāde, ka tavu talantu novērtē, bet nākamsezon to vajadzēs pierādīt laukumā un būs jābūt spējīgam producēt rezultātu Eiropas līmenī. Visbeidzot kā trešais Eirolīgas saimei pievienojās Kristaps Valters. Daudzās treniņu stundas un pacietīgs darbs vairāku gadu garumā arī Kristapam devis iespēju iekļūt kontinenta spēcīgākajā klubu basketbola turnīrā. Šķiet, izgājis visus iespējamos ceļus, uzspēlējot gandrīz visās labākajās Eiropas līgās, līdz nonācis Eirolīgā.
Vai latviešu pārstāvniecība Eirolīgā varētu pieaugt? Bez šiem trīs spēlētājiem Eirolīgas klubu sistēmās ir divi Latvijas U19 izlases spēlētāji - Kaspars Vecvagars un Edmunds Dukulis, bet līdz reālai spēlēšanai vēl mazliet jāpaciešas. Pašreiz klubu meklējumos ir atsevišķi spēlētāji, kas varētu būt reālākie kandidāti uz spēlēšanu Eirolīgā.
1. Kristaps Janičenoks
Pirms nepilniem pieciem gadiem, kad Janičenoks spēlēja Boloņas "Climamio" sastāvā, uz divām spēlēm izdevās apostīt Eirolīgas gaisu, bet ilga uzkavēšanās nesanāca. Pēc tam Kristaps izvirzīja uzdevumu tikt kādā Eirolīgas komandā, pilnībā izslēdzot variantus no citiem līmeņiem. Atteikts tika vairākiem solīdiem Spānijas un Itālijas klubiem un nosēšanās iznāca sāpīga – Itālijas otrā līga. Pēc pusotra gada tur Janičenoks bija papildinājis savu kontu ar dažiem simtiem tūkstošu eiro, bet spēlētāja vērtība vairs nebija tik augsta. Tas pagājušajā vasarā deva iespēju Janičenoku kā zelta zivtiņu paņemt Rīgas VEF, kas zināmā veidā atmaksājās abām pusēm. Gan Janičenoks, gan VEF pirmo reizi kļuva par LBL čempioniem, kas bija sezonas kulminācijas punkts. Savukārt kā spēlētājs Janičenoks varētu būt atgriezis savu vērtību itin solīdā līmenī. Iespējams, tā būs Eirolīga, bet vai nākamsezon – to redzēsim drīzumā. Pagaidām visaktīvākie spēlētāju darījumos ir labākie Eiropas klubi, kuru redzeslokā pagaidām nav Janičenoks, bet ieskrieties sāk arī komandas, kas tur startēs, bet ne kā favorīti. Tāpēc, ja kāda no tām novērtēs Janičenoku, tas varētu notikt pavisam drīz – divu vai trīs nedēļu laikā. Tas arī būs laiks, kad Latvijas izlase sāks gatavoties Eiropas čempionātam un jādomā, ka līdz tam Janičenoks gribēs noskaidrot savu nākotni.
2. Jānis Strēlnieks
Pagājušajā vasarā Strēlnieks bija diezgan tuvu Ventspils pamešanai uz dziļākiem ūdeņiem, bet beigās kurzemnieki nepiekrita palaist Jāni uz Ļubļanas "Union Olimpija". Tāpat par Strēlnieku esot bijusi arī interese no Itālijas top klubiem, bet ne tik konkrēti kā no "Union Olimpija" puses. Problēmas sagādā esošais līgums ar Ventspili un izpirkuma maksa esot 150 000 eiro apmērā. Tajā pašā laikā, ja kāda komanda tik ļoti gribēs Jāni, tad būs gatava šķirties no šādas summas.
3. Rihards Kuksiks
Šogad pabeidza Arizonas Štata universitāti, kur aizritēja četri solīdi gadi. Pēdējais gads varbūt nebija tik labs, bet iepriekš paveiktais notur šī spēlētāja vērtību zināmā līmenī, iespējams, Eirolīgas. Spēlētājs, kas labi iederētos Eiropas basketbolā un vēl samērā jauns – tas varētu būt kārdinošs variants kādam klubam. Reālāk skatoties – līdz Eirolīgai vēl divi vai trīs gadi, tāpēc nozīmīga būs kluba izvēle šovasar.
Citi kandidāti:
Talanta ziņā Eiropas top līmenim jau vairākus gadus atbilst Armands Šķēle, bet vairāku blakusapstākļu dēļ sevis realizēšana augstākajā līmenī pagaidām izpalikusi. Situāciju neuzlabo pēdējie gadi, kas izniekoti – lejupslīde sākusies līdz ar 2009. gada vasaru, kad tika atteikts klubiem, par kuru piedāvājumiem šogad varētu pasapņot. Tomēr Armandam vēl ir 28 gadi un jau nākamajā sezonā viņš varētu pāriet uz augstāku līmeni, jo līgums ar "Kalev/Cramo" paredz iespēju to pārtraukt par adekvātu izpirkuma maksu. Cits trekno gadu upuris Sandis Valters, kurš pārāk ilgi aizsēdējās Latvijā, arī varētu tikt Eirolīgā, pateicoties lieliskai sezonai VEF. Kādam Eirolīgas klubam ievajadzēties var Kaspara Kambalas pakalpojumus, bet no jaunākiem spēlētājiem šāds variants iespējams Dairim Bertānam.
Līdz šim Eirolīgā spēlējuši 12 Latvijas basketbolisti
Četras sezonas šajā turnīrā aizvadījis Roberts Štelmahers, kurš pārstāvējis trīs dažādus klubus - 2002.gadā Stambulas "Ulker", kam uzreiz sekoja divas sezonas Ļubļanas "Union Olimpija", bet pēdējā reize 2006. gadā ar Viļņas "Lietuvos Rytas". Pēc Štelmahera nākamais ar trīs sezonām ierindojas Kaspars Kambala (ar Stambulas klubiem "Efes Pilsen" un "Fenerbahce"), bet pa divām sezonām Ainaram Bagatskim (Kauņas "Žalgiris") un Raimondam Migliniekam (Maskavas CSKA un Vroclavas "Slask"). Vienu sezonu Eirolīgā pavadījuši Uvis Helmanis (Bambergas "GHP Bamberg"), Sandis Buškevics ("Lietuovs Rytas"), Ernests Kalve (Trevīzo "Benetton"), Kristaps Janičenoks (Boloņas "Climamio"), Juris Umbraško (Maskavas CSKA). Pieteikumos bijuši, bet spēlēm palikuši trīs spēlētāji - Kaspars Cipruss (Ļubļanas "Olimpija"; 2002.), Aleksandrs Meļņiks (Atēnu "AEK"; 2005.), Kaspars Bērziņš (Malagas "Unicaja"; 2005.). Šogad šiem spēlētājiem pievienosies Jānis Blūms, Dāvis Bertāns un Kristaps Valters.
+7 [+] [-]
+5 [+] [-]
+3 [+] [-]
+3 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]