Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:721, Did:0, useCase: 3

LBS prioritāte olimpiskajā ciklā 2016.-2020.: panākt kvalitatīvākus apstākļus darbam ar jaunajiem talantiem

LBS prioritāte olimpiskajā ciklā 2016.-2020.: panākt kvalitatīvākus apstākļus darbam ar jaunajiem talantiem
Foto: olimpiade.lv

Latvijas Olimpiskās komitejas Ģenerālās asamblejas pārskata - vēlēšanu sesijā 2016. gada 30. septembrī aktīvi piedalījās arī Latvijas Basketbola savienības deleģētie pārstāvji. Par LOK viceprezidentu un izpildkomitejas locekli ievēlēja LBS prezidentu Valdi Voinu, Revīzijas komisijas sastāvā ievēlēja LBS valdes locekli Edgaru Jaunupu, LOK individuālo locekļu statusu ieguva Uļjana Semjonova un Gunta Baško-Melnbārde. 

LBS prezidenta Valda Voina runa LOK Ģenerālās asamblejas debatēs:

Riodežaneiro olimpiskās spēles atstājušas nepiepildītu cerību pēcgaršu. Neapmierināti sportisti, treneri un funkcionāri, neapmierināti līdzjutēji un politiķi. Ar mūsdienu iespējām nav grūti savas emocijas padarīt publiskas un daudzi to izmantojuši. Taču, manuprāt, ir svarīgi šo neapmierinātību ievirzīt lietišķā gultnē, saasinot uzmanību uz sistēmiskiem trūkumiem mūsu sporta sistēmā, nevis konkrētu cilvēku kļūdām. Izdarīt secinājumus un kļūdas labot.

Nepiepildītu cerību un vilšanās sajūtu šovasar piedzīvojām arī basketbolā. Mūsu vīriešu valstsvienība pēc 24 gadu pārtraukuma piedalījās olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā. Kaut arī labi sapratām, ka nav daudz izredžu Belgradā uzvarēt pasaules vicečempionus, un, kā vēlāk izrādījās, arī Rio olimpiskā turnīra sudraba komandu Serbijas izlasi, zaudējums pusfinālā Puertoriko komandai lika secināt, ka par 100 procentiem nospēlēt nav izdevies. Meklējot iemeslus, protams, atradām subjektīvas treneru un spēlētāju kļūdas. Taču viens no galvenajiem iemesliem bija tas, ka sezonas svarīgākajā turnīrā nepiedalījās visi Latvijas labākie basketbolisti.

Šajā vietā visvienkāršāk būtu pāriet uz moralizējošu toni un sākt runāt par patriotisma trūkumu, nepieciešamību uzlabot patriotisko audzināšanu un citām morāles kategorijām. Taču neslēpsimies aiz skaistām frāzēm, bet pajautāsim sev, vai esam pietiekami atbalstījuši mūsu talantus viņu karjeras sarežģītākajos brīžos. Vai esam izdarījuši pietiekami, lai varētu ne tikai cerēt un gaidīt, bet arī pieprasīt regulāri pārstāvēt valsti.

Kristaps Porziņģis, kura gaitām pasaulē labākajā līgā NBA tagad seko visa Latvija, pirms sešiem gadiem, meklējot iespējas attīstīt savu talantu, bija spiests aizbraukt no Latvijas uz Spāniju, kas piedāvāja nesalīdzināmi labākus apstākļus izaugsmei. Dāvis Bertāns, kurš gatavojas debitēt NBA, kopš 18 gadu vecuma trenējas, spēlē un pēc smagiem savainojumiem rehabilitējas ārzemēs.

Mums Latvijā ir sporta skolas, kas sagatavo jauniešus veiksmīgai debijai Eiropas čempionātos un daļai jauniešu kompensē normālas fiziskās audzināšanas trūkumu vispārizglītojošajās skolās, taču kuras nav orientētas uz mērķtiecīgu darbu ar izciliem talantiem, jo nespēj piedāvāt atbilstošus apstākļus. Mums ir basketbola klubi, kuri lielākoties par privātajiem līdzekļiem dara to, ar ko individuālajos sporta veidos nodarbojas Latvijas Olimpiskā vienība – proti, valsts izlases līmeni jau sasniegušiem sportistiem nodrošina darbu un iespējas pilnveidot meistarību. Taču neviens privātais klubs Latvijā nevar atļauties investēt lielus līdzekļus 15 gadus veca basketbolista attīstībā. Savukārt, atšķirībā no mūsu kaimiņiem pie Baltijas jūras – ne tikai lietuviešiem un igauņiem, bet nu jau arī zviedriem un somiem – Latvijā nav basketbola internāta. Nav vietas, kurā valsts nodrošinātu pienācīgus apstākļus jauno talantu mērķtiecīgai slīpēšanai vissarežģītākajā un atbildīgākajā vecuma posmā, no jauniešiem pārejot pieaugušo kārtā.

Jaunajiem sportistiem un viņu vecākiem ir dots skaidrs signāls, ka tikai katrs pats var būt savas laimes kalējs. Tas jau ir sadzirdēts. Porziņģa pēdās uz ārzemēm jau sekojuši Eiropas kadetu vicečempioni Rodions Kurucs un Artūrs Strautiņš, kā arī daudzi citi Latvijas jaunie talanti. Viņi visi turpina pārstāvēt Latviju, taču savus vasaras plānus ir spiesti saskaņot ar saviem galvenajiem atbalstītājiem, tāpēc ne vienmēr ir pieejami.

Dzirdēts, ka sporta internātu sistēma Latvijā tiek vai tiks revidēta, izvērtējot tās atsevišķu posmu lietderību. Varbūt kaut ko esmu palaidis garām, bet mūsu daudzkārt dotie signāli par basketbola vajadzībām, šķiet, nav sasnieguši dzirdīgas ausis.

Tāpat kā Basketbola savienības vairākkārt paustā vēlme un apņemšanās pārņemt jaunatnes treneru likmju administrēšanu, kas ļautu nozares profesionāļiem izvērtēt tēriņu lietderību un motivēt labāk strādājošos. Esmu pārliecināts, ka šāda prakse būtu lietderīga arī citos sporta veidos.

Tieši jaunatnes treneru vidē nepieciešamas vislielākās pārmaiņas, lai nākotnē olimpiskajās spēlēs varētu priecāties par Latvijas sportistu medaļām.

Nākamajā gadā tiek solīts sporta skolu treneriem atvēlētā atalgojuma pieaugums, taču jau skaidrs, ka tas būs nepietiekams, lai kardināli uzlabotu situāciju. Veidojas apburtais loks: nav pienācīgs atalgojums – zems prestižs – nav konkurences uz jaunatnes trenera vietām – nav kvalitātes – nav pienācīgi sagatavotu sportistu un olimpisko medaļu.

Tāpēc aicinu neskaldīt matus par to, kurš treneris ir vai nav paņemts līdz uz olimpiskajām spēlēm, bet gan domāt par to, kā palielināt investīciju apjomu sporta sistēmas pamatelementos – sporta skolas un sporta internātos. Un pieejamos līdzekļus tērēt pēc iespējas racionālāk, stimulējot labākos.

  +2 [+] [-]

, 2016-10-03 13:32, pirms 7 gadiem
Daudz kas labs pateikts un skats ir pareizā virzienā, bet, manuprāt, arī LBS varētu izvērtēt kādu prēmēšanas vai stimulēšanas sistēmu Klubiem, kuri dod iespēju jaunajiem, neslīpētajiem dimantiem iejusties pieaugušo basketbolā, lai arī Klubi izvērtētu šādu iespēju, iekļaut sastāvā, treniņprocesā arvien vairāk jauno un dotu viņiem tik nepieciešamo ticību un iemaņas!
Par Lielu basketbolu!

     [+] [-]

, 2016-10-03 14:10, pirms 7 gadiem
Kopumā ļoti laba doma. Varbūt var attīstīt kaut ko līdzīgu Hanzas vidusskolas piemēram, kur trenējas jaunie futbola talanti.

     [+] [-]

, 2016-10-03 14:10, pirms 7 gadiem
Prieks skatīties,kad basketbola viss ir sakārtots.

  +1 [+] [-]

, 2016-10-03 14:45, pirms 7 gadiem
Nekas jauns nav jāizdomā,proti,bija savulaik RORS(Rīgas47.vsk.)Tur tad arī slīpējās jaunie talanti Bernāts,Helmanis,Šneps u.c.

     [+] [-]

, 2016-10-03 16:19, pirms 7 gadiem
Avatars rakstīja: Daudz kas labs pateikts un skats ir pareizā virzienā, bet, manuprāt, arī LBS varētu izvērtēt kādu prēmēšanas vai stimulēšanas sistēmu Klubiem, kuri dod iespēju jaunajiem, neslīpētajiem dimantiem iejusties pieaugušo basketbolā, lai arī Klubi izvērtētu šādu iespēju, iekļaut sastāvā, treniņprocesā arvien vairāk jauno un dotu viņiem tik nepieciešamo ticību un iemaņas!
Par Lielu basketbolu!
Kas liedz LBS veidot fondu tieši šiem mērķiem? Lūdzu, visi LV profesionālie sportisti un treneri, kā arī LBS darbinieki iemaksā šajā fondā 1% no savas algas. Nosakiet kritērijus un caurskatāmu naudas sadales sistēmu. Uz priekšu.

  -2 [+] [-]

, 2016-10-03 17:46, pirms 7 gadiem
Pilnīgs sviest un atrunāšanās. Nekā konkrēta un jauna. Godājamais Voina kungs, pie šī brīža bardaka un nesakārtotības jaunatnes baketbolā tuvākajā laikā nekas nemainīsies. Nevienai sporta skolai nav ne līdzekļu, ne gribēšanas kaut ko sakārtot. Jūsu zināsānai, lai normali varētu attīstīt 14-15 gadus vecu talantu, viņā katru gadu jāiegulda 2500-3000 eur. Individuālie treniņi, fiziskā sagatavotība, kvalitatīvas nometnes, ekipējusm, u.c. izdevumi. Tas , kas notiek uz doto brīdi 99% sporta skolās, ir parodija par temu - jaunatnes basketbols. Pieņemsim, ja arī atradīsies nauda, tad tā vienalga paliks funkcionāru kabatās, nevis nonāks līdz gala lietotājam. Uz doto brīdi visa finansiālā nastaa gulstās uz vecāku pleciem! Voina kungs, ir ļoti žēl , ka jūs neesat informēts , ka ir atsevišķas sporta skolas, kuras darbojas lielo klubu pasparnē, kas jau ir sākušas nopietni investēt un strādāt ar jauno talantu atīstīšanu. Valmiera, Ventspils, Liepāja, VEF.
Mums beidzot ir jāpieņem lēmums vai basketbols ir tautas sporta veids, par kura masveidību mēs visu laiku priecājamies, vai koncentrēti un plānveidīgi strādājam ar talantīgajiem jauniešiem ieguldot viņos lielāko daļu finansiālo līdzekļu, kā tas pa lielam notiek Lietuvā, un pārējie ir tikai laba laika pavadītāji, jeb "Veselības grupa"?

     [+] [-]

, 2016-10-03 19:57, pirms 7 gadiem
Kāda tur vēl prioritāte....varbūt kā parasti, tā būs uz papīra, kas vienmēr visu pacietīs!
Cik tad daudz basketbolu skolu audzēkņu reāli ir spnsorēti no LBS un piesaistīti konkrētiem LBL 1 klubiem! Ja daži klubi paši piesaista, lai pēc tam jaunos izdevīgi pārdotu tālāk, to jau nevar saukt Latvijas basketbola attīstību.

  -1 [+] [-]

, 2016-10-03 22:33, pirms 7 gadiem
Stulbs tu esi Kapsi

  -1 [+] [-]

, 2016-10-03 22:35, pirms 7 gadiem
Basketbols ir sakārtots