Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:131, Did:0, useCase: 3

Lietuvā stingrāk kontrolēs aģentus un mēģinās mājās noturēt vairāk jauno talantu

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Lietuvā stingrāk kontrolēs aģentus un mēģinās mājās noturēt vairāk jauno talantu
Donāts Zavacks un Daiņus Adomaitis
Foto: LKF

Lietuvas basketbola federācija (LKF) un Lietuvas basketbola līga (LKL) gatavojas izstrādāt jaunus noteikumus, kuri ļautu valstī ilgāk noturēt labākos jaunos spēlētājus.

LKF prezidents Arvīds Sabonis, kā arī LKL vadītāji Remigijs Milašis un Romualds Brazausks piektdien, 27. oktobrī, tikās ar LKL klubu pārstāvjiem, lai vienotos par praktiskiem soļiem “talantu aizplūdes” samazināšanai. Sapulces dalībnieki nolēma izstrādāt noteikumus, kuri ļautu sodīt aģentus un spēlētājus par spēkā esošo normu pārkāpšanu.

Kauņas “Žalgiri” sanāksmē pārstāvēja Roberts Javtoks, Viļņas “Lietuvos rytas” – Martins Purlis, Klaipēdas “Neptūnas” – Donāts Zavacks, Panevēžas “Lietkabeli” – Mants Ignatāvičs, Pasvales “Pieno žvaigždes” – Rimants Endrijaitis, “Šiaualiai” – Mindaugs Žukausks utt.

“Mums jābūt vienam kopējam mērķim un jāstrādā kā vienai dūrei, jo mēs visi vēlamies sasniegt kopīgus rezultātus,” teica Sabonis.

Pašreizējie noteikumi aizliedz aģentiem sazināties ar spēlētājiem, kuri nav sasnieguši 18 gadu vecumu, taču aģenti tam nepievērš uzmanību, aizsūtot vienu talantu pēc otra uz dažādu Eiropas valstu klubiem.

“Lai paliktu konkurētspējīgi starptautiskā līmenī, LKL klubi katru gadu pieņem darbā arvien vairāk un vairāk ārzemnieku, jo mūsu labākie jaunie spēlētāji dodas uz ārvalstīm,” teica LKL prezidents Remigijs Milašis. “Fani neredz talantīgākos spēlētājus. Lietuvā viņi var progresēt ne sliktāk kā ārzemēs.”

LKL šosezon spēlē 44 ārzemnieki jeb vidēji 4,4 komandā – 19 no ASV, seši no Latvijas, pieci no Krievijas, četri no Ukrainas, divi no Horvātijas, pa vienam no Austrālijas, Kanādas, Kolumbijas, Grieķijas, Somijas, Francijas, Serbijas un Spānijas. Viļņā ir septiņi leģionāri, Klaipēdā divi.

“LKF aizsargā sporta skolas, trenerus un rūpējas par valstsvienību jauno maiņu,” teica federācijas ģenerālsekretārs Mindaugs Špoks. “Bērniem līdz 18 gadu vecumam tiek rīkoti dažādi turnīri, tiek ieguldīti līdzekļi bērnu veselības izpētē. Studentu basketbola čempionāts nerīkojas iedzīvošanās nolūkos.”

Federācijas kopsapulce šogad pieņēma lēmumu, ka LKF var pieprasīt profesionālajiem ārzemju klubiem samaksāt par jauno spēlētāju audzināšanu līdz 18 gadu vecumam.

Starptautiskā basketbola federācija (FIBA) pašlaik izskata situāciju ar vienu no talantīgākajiem lietuviešu spēlētājiem, kurš devās uz Spāniju, nesasniedzot 18 gadu vecumu, un nevar tur spēlēt, jo nav saņēmis brīvlaišanas vēstuli no Lietuvas. Pieejamā informācija liecina, ka viņam bija piedāvājums no Lietuvas kluba, taču aģents pierunāja spēlētāju doties uz ārzemēm, lai gan viņam nebija tiesību to darīt.

LKF kopsapulces pieņemtajā rezolūcijā teikts, ka ārzemju klubam jāsamaksā par jaunietī ieguldītajiem līdzekļiem, 50% naudas nosūtot trenerim, 30% sporta skolai, bet atlikušo summu – federācijai vai atbalsta projektu attīstībai.

“Mēs radām pietiekami konkurētspējīgu produktu, taču aģenti cenšas spēlētājus aizvilināt uz Eiropu, cik ātri vien iespējams,” teica LKF sporta direktors Šarūns Sakalausks. “Mūsu iecere ir noturēt šos spēlētājus Lietuvas klubos.”

“Vecāki neapzinās, ka nosūtot bērnu uz ārzemēm, viņi negarantē skolas pabeigšanu un karjeras iespējas. ,Spēlēšana un mācīšanās ārzemēs automātiski nenozīmē kļūšanu par labāku basketbola spēlētāju. Lietuvā ir tiešām labi piemēri, kad basketbolisti pabeidz mācības, iegūst vidējo izglītību, turpina studijas universitātē un tajā pašā laikā profesionāli spēlē,” teica vīriešu valstsvienības galvenais treneris Daiņus Adomaitis.

Tuvākajā nākotnē tiks sagatavoti noteikumi, kuri atļaus Lietuvas teritorijā darboties tikai aģentiem ar FIBA licencēm un LKF izdotām licencēm.

Izmantotie resursi:
LKL ir LKF sieks išsaugoti jaunuosius talentus...
Š.Sakalauskas: „Griežtinsime krepšinio agentų...

     [+] [-]

, 2017-10-28 15:09, pirms 7 gadiem
Es domāju, ka tas nav pareizi piespiedu kārtā turēt jaunos talantus, kuri varētu savas spējas attīstīt labākās līgās (te es īpaši Latviju akcentēju). Vienīgā lieta, ko manuprāt vajag aizliegt aģentiem - atrunāt spēlētājus no spēlēšanas izlasē, t.i., spēlētājam, ja viņš ir uzaicināts uz izlasi un pats ir spējīgs spēlēt (nav traumēts), tad viņam būtu jābūt tika vienai opcijai - braukt uz izlasi, pat, ja aģentam par to nekas nav zināms. Nevajadzētu aģentiem piešķirt noteicēju lomu valstsvienību sakarā. Par pārējo lai aģenti atbild, bet tiklīdz ir runa par izlasi, tad aģentiem nevajadzētu vispār būt balsstiesībām.

  +1 [+] [-]

, 2017-10-28 17:27, pirms 7 gadiem
Nesaprotu, ko var čīkstēt par izlasi. Izlase vnm ir un būs lieta, kas ir brīvpratīga. Lai vaio kāds talants ir cilvekam. Nevar nosodīt, ka nespele izlasē. Tomer viņi dzīvo prieks sevis nevis mums. Tas pats ar Kp vienu gadu nespele ta tautas nodevejs, ka spelē ta visi uzreiz dievina. Vnk pretīgi, ja gribēs speles, ja nē tad ne un vng kāda izlase U16 U20 vai piauguso ta ir brīva izvele. nevis tapec, ka vesels tpc uzreiz jāspēle

  +3 [+] [-]

, 2017-10-28 17:51, pirms 7 gadiem
Latvijā varētu pieņemt tādas normas. Tie pretīgie latviešu aģenti to tik vien dara kā vervē jaunos prom un atrunā no spēlēšanas izlasēs

     [+] [-]

, 2017-10-28 17:53, pirms 7 gadiem
Ruf ruf rakstīja: Nesaprotu, ko var čīkstēt par izlasi. Izlase vnm ir un būs lieta, kas ir brīvpratīga. Lai vaio kāds talants ir cilvekam. Nevar nosodīt, ka nespele izlasē. Tomer viņi dzīvo prieks sevis nevis mums. Tas pats ar Kp vienu gadu nespele ta tautas nodevejs, ka spelē ta visi uzreiz dievina. Vnk pretīgi, ja gribēs speles, ja nē tad ne un vng kāda izlase U16 U20 vai piauguso ta ir brīva izvele. nevis tapec, ka vesels tpc uzreiz jāspēle
Varbūt nedaudz neskaidri izteicos. Nebiju domājis, ka uzreiz jāspēlē izlasē. Protams, spēlētājs drīkst pats izvēlēties. Bet tas, ko es domāju ar savu komentāru, ir, ka aģentam nevajadzētu būt noteicējam, vai spēlētājs brauc uz izlasi vai nē. Tai vajadzētu būt brīvai spēlētāja izvēlei.

  +1 [+] [-]

, 2017-10-28 18:07, pirms 7 gadiem
Lai jau aģents to jauno talantu sūta projām, tikai visu "sāpju" naudu aģents maksā pats no savas kabatas! Un aizliegt šim aģentam (aģentūrai) pēc pirmā līguma termiņa iztecēšanas pagarināt to ar šo konkrēto sportistu līdz sportista karjeras beigām!

  -1 [+] [-]

, 2017-10-28 19:39, pirms 7 gadiem
kzii rakstīja: Latvijā varētu pieņemt tādas normas. Tie pretīgie latviešu aģenti to tik vien dara kā vervē jaunos prom un atrunā no spēlēšanas izlasēs
Jaunups un ko, to jau ātrāk leiši minēja...tagad tikai LBS vajag rīkoties, lai Artūrs "260 eiro mēnesī" kalnītis, tiktu pie vietas nolikts

     [+] [-]

, 2017-10-28 23:58, pirms 7 gadiem
Kā?
Nauda ir? Nav.