Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:132, Did:0, useCase: 3

Laiks būtiskām pārmaiņām? NBA tālmetienu "mānija" sasniegusi augstāko punktu

Matīss Kleinbergs
Matīss Kleinbergs

Laiks būtiskām pārmaiņām? NBA tālmetienu "mānija" sasniegusi augstāko punktu
Stefans Karijs Foto: AFP/Scanpix

Nacionālā basketbola asociācija (NBA) nenoliedzami ir sava sporta veida virsotne, tomēr interneta vidē arvien vairāk lasāmas fanu sūdzības par izmesto tālmetienu daudzumu. Par gaumi, protams, nestrīdas, bet var piekrist, ka NBA komandas nu jau pietuvojušās tālmetienu izpildes absurdam. Jautājumu par NBA tālmetienu “māniju” Sportacentrs.com šķetināja kopā ar datu analītiķi Žani Peineru.

Skrien un met

Aizvadītā gada decembra vidū Šarlotas “Hornets” un Čikāgas “Bulls” savstarpējā mačā grozam secen raidīja 75 tālmetienus, kas ir jauns NBA rekords. Divas nedēļas vēlāk šīs pašas komandas, neizdarot secinājumus par iepriekšējo dueli, vēlreiz aizmeta garām tieši tikpat daudz trejaču.

Pirmajā cīņā abas komandas kopā izpildīja 205 metienus no spēles, bet otrajā – 193. Tas nozīmē, ka pirmajā mačā ar tālmetieniem vien garām “aizplivināti” tika 36% metienu, bet otrajā spēlē trīspunktnieki uzbrukumā iecirta vēl būtiskāku robu, jo ar trejačiem vien garām aizmesti tika 39,2% visu spēles metienu.

Šie, protams, ir ekstrēmi, bet gana ilustratīvi piemēri. Vai arī šis nogrieznis no “Suns” un “Lakers” spēles novembra izskaņā:

Kā jau minēts ievadā, par gaumi nestrīdas, bet grūti iedomāties, ka kādam šāds basketbols varētu šķist pievilcīgs.

Peiners sarunā ar Sportacentrs.com norādīja, ka kopumā izpildīto tālmetienu skaits viņam tik ļoti netraucējot, bet, vērojot Bostonas “Celtics” spēles, dažbrīd piezagusies sajūta, ka tālmetienu ir par daudz.

“Mani tas tik ļoti neuztrauc. Iespējams, ka kāds no apskatniekiem vai komentētājiem to naratīvu vienkārši ir uzsācis. Tajā pašā laikā, skatoties spēles, it sevišķi Bostonas, brīžiem piezogas sajūta, ka tomēr komandas zināmā mērā sāk pārspīlēt,” sacīja Peiners.

Bijušā basketbolista novērojumi neietilpst tikai kategorijā “uz aci”. Tiem ir arī statistisks pamatojums. Apskatīsim pēdējo piecu gadu līgas vidēji spēlē izpildīto tālmetienu skaitu, metienus no spēles un uzbrukuma tempu (cik uzbrukumu spēles laikā ir vienai komandai).

SezonaTālmetieniMetieni no spēlesTemps
2024./2025.37.688.999.1
2023./2024.35.188.998.5
2022./2023.34.288.399.2
2021./2022.35.288.198.2
2020./2021.34.688.499.2

Redzam, ka šo gadu laikā būtiski nav mainījies nedz izpildīto metienu skaits, nedz uzbrukuma temps, tomēr tālmetienos gan pieredzēts ievērojams kāpums (+2,5 pret pagājušo sezonu). Šādu lēcienu vidēji izpildītajos trīspunktniekos līga nav pieredzējusi kopš 2018./2019. gada sezonas (no 29 uz 32 tālmetieniem spēlē). Lieki piebilst, ka 37,6 izpildītie tālmetieni spēlē ir visu laiku augstākais līgas rādītājs.

Līdz ar to iespējams secināt, ka NBA šobrīd ir izteiktāka “skrien un met” līga kā jebkad.

Pīķis ir sasniegts

Peiners uzskata, ka šobrīd NBA tālmetienu izpildes augstākais punkts, visticamāk, ir sasniegts.

“Izskatās, ka pīķis ir sasniegts. Šobrīd un pēdējās sezonās divpunktu metiens ir kļuvis par efektīvāku opciju nekā trīspunktnieks. Tas, protams, ņemot vērā tādus apstākļus kā atlēkušās bumbas, izprovocētie sodi utt. Ilgus gadus tālmetiens bija efektīvāks par divpunktnieku. Komandas arvien vairāk sāka izpildīt tālmetienus un kādā mirklī, iespējams, pazuda filtrs par kvalitatīvu trīspunktnieku. Varbūt arī komandas labāk pielāgojās tālmetienu segšanai. Izskatās, ka tendence tiek lauzta.

Ja paskatāmies uz labākajām līgas aizsardzībām, tad dominē komandas, kuras vismazāk ielaiž tieši no soda laukuma, kas mūsdienās varētu šķist absurdi. Redzu, ka arī Bostona ir pamainījusi aizsardzības sistēmu, biežāk spēlējot ar diviem garajiem. Līdz ar to, iespējams, šobrīd pieredzam tendences laušanu,” sacīja Peiners.

Atgriežoties pie skaitļiem, statistika tik tiešām liecina, ka šobrīd efektīvāks palicis tieši divpunktu metiens. Šosezon komandas ar divpunktu metienu gūst vidēji 1,083 punktus, bet ar tālmetienu – 1,077. It kā starpība varētu šķist smieklīga, bet tā rodas, apskatot visu NBA. Ja abu metienu produktivitāte pretējos virzienos ies arī nākamsezon un pārskatāmā nākotnē, tad nav šaubu, ka komandu analītiķi aicinās trenerus veikt izmaiņas spēles plānā.

Šeit gan nepieciešama atkāpe, ka fani, kuriem savulaik patika vērot Kobes Braienta metienus atliecienā vai Karmelo Entonija “pustālos” pēc viena dribla un soli pēc tālmetienu līnijas, tik un tā nebūs apmierināti. Jā, šobrīd pustālajā distancē veiksmīgi darbojas tādi spēlētāji kā Kevins Durents, Demars Derouzens vai Šejs Gildžess-Aleksandrs, bet pustālais metiens joprojām ir pats neefektīvākais risinājums basketbolā.

Šā brīža labākais uzbrukuma “instruments”, pie tam, ar atrāvienu ir došanās uz grozu un mēģinājums izprovocēt soda metienu.

NBA apskatnieks Nīls Peins aprēķinājis, ka NBA divpunktu un trīspunktu metienu “patiesās precizitātes”* (“true shooting percentage”) atšķirība ir ievērojama – 58,4% divpunktniekos un 54,3% tālmetienos.

Pie tam, divpunktu metiens efektīvāks par trīspunktnieku bijis jau pēdējās septiņās sezonās It sevišķi . Lūk, minēto metienu “patiesās precizitātes” atšķirība pēdējo astoņu sezonu laikā:

Sezona2p%3p%
2024./2025.58.4%54.3%
2023./2024.58.8%55.1%
2022./2023.59.2%54.4%
2021./2022.57.4%54.3%
2020./2021.57.1%55.6%
2019./2020.56.5%54.3%
2018./2019.55.8%54%
2017./2018.54.8% 54.9%

*Patiesās precizitātes formula: %= gūtie punkti/ 2(izmestie metieni + (0,44+izprovocētie soda metieni)

Sagaidāmas noteikumu izmaiņas?

Vēsturiski NBA allaž spēli centusies pieregulēt ar lielākām vai mazākām noteikumu izmaiņām. Piemēram, divtūkstošo gadu sākumā tika ievērojami ierobežots aizsardzībā pieļaujamais kontakts ar rokām. Senākā pagātnē Vilta Čemberleina dēļ tika paplašināts soda laukums. Peiners uzskata, ka savas korekcijas noteikumos panāks arī pašreizējā trīspunktnieku “mānija”.

“Domāju, ka NBA ieviesīs noteikumu izmaiņas, lai izpausties var visi spēlētāji un basketbols nekļūst pārāk viendimensionāls. Gadus piecus uzbrukuma proporcijas ir gājušas stipri par labu tālmetieniem, līdz ar to domāju, ka šobrīd ir īstais laiks noteikumu izmaiņām,” norāda Peiners.

Viņš starp dzirdētajiem risinājumiem izceļ trīspunktu līnijas pavilkšanu tālāk tieši “augšā” jeb virs soda metiena līnijas. Viņaprāt, ekstrēmāks variants esot stūra tālmetiena līnijas noņemšana. Respektīvi, trīspunktnieka līnija ar gala līniju saskartos pie tā sauktās 45 grādu atzīmes.

“Vēl viens risinājums ir kontakta atļaušana tālmetienos. Ja soda laukumā ar pretinieku var saskarties, piemēram, ar krūtīm, tad trīspunktu metienā pretiniekam teorētiski nedrīkst pieskarties. Tas man laikam patiktu visvairāk. Protams, ne jau pilnībā “uzpļaut” pa rokām, bet gribētu redzēt, ka kontakta noteikumi spēlē zem groza un trīspunktniekos neatšķiras,” risinājumu piedāvā Peiners.

Šobrīd NBA uzbrukuma modi joprojām diktē tālmetienu izpilde. Galu galā, “Celtics” trīspunktniekus izpilda vēsturiski augstā apjomā – 48,3 trejači spēlē. Sezonas gaitā šis rādītājs pārsniedza pat 52 mēģinājumu atzīmi. Kontekstam – līdzšinējais izmesto trīspunktnieku rekords piederēja 2019./2020. gada Hjūstonas “Rockets” (45,3 tālmetieni spēlē).

Domājams, ka būtisku lomu tuvākās nākotnes basketbola attīstībā spēlēs Viktors Vembanjama. Pagaidām jaunais supertalants ļauj NBA tendencēm diktēt viņa spēli (9,1 izmests tālmetiens spēlē), tomēr nevar izslēgt, ka karjeras turpinājumā tieši viņš noteiks NBA uzbrukuma “modi”. Laiku pa laikam līgā parādās kāds spēlētājs, kurš vienpersoniski spēj pārveidot spēli. Un Vembanjamam, vairāk nekā jebkuram citam no esošajiem spēlētājiem, ir visi nepieciešamie atribūti, lai to paveiktu.

Savukārt esošais “režīms”, kā liecina statistika, maksimumu, iespējams, ir sasniedzis, tāpēc drīzumā vajadzētu sekot pārmaiņām.

Izmantotie resursi:
https://neilpaine.substack.com/p/nb...
https://www.basketball-reference.co...

  +1 [+] [-]

, 2025-01-20 16:55, aizvakar
Divi dažādi basketbola stili. Viens NBA, un tad pārējā pasaule.Nelīdzināšu ar Eirolīgu, bet klasiskais spēleš stils ir interesantāks. Domāju skatītājus un līdzjutējus.

  +1 [+] [-]

, 2025-01-20 17:17, aizvakar
Nekad basketbola vēsturē 3pt metiens nav bijis efektīvāks par caurgājienu... caurgājienā, ja netrāpīsi, ir liela iespējamība, ka izprovocēsi piezīmi... protams, caurgājiens arī nozīmē daudz fiziskāku spēli un lielāku savainojumu risku... bet ar to komandu sportos jārēķinās - arī hokejā un futbolā visefektīvākie sitieni/metieni ir no tuvas distances, bet tur arī daudz fiziskāka spēle...

  -1 [+] [-]

, 2025-01-20 20:22, aizvakar
Kā tad. Superatlēts grieķis nemainīja, un tagad makarons Vembijs būs tas, kurš mainīs nba spēles stilu.

  -3 [+] [-]

, 2025-01-20 23:28, aizvakar
petravicus rakstīja: Nekad basketbola vēsturē 3pt metiens nav bijis efektīvāks par caurgājienu... caurgājienā, ja netrāpīsi, ir liela iespējamība, ka izprovocēsi piezīmi... protams, caurgājiens arī nozīmē daudz fiziskāku spēli un lielāku savainojumu risku... bet ar to komandu sportos jārēķinās - arī hokejā un futbolā visefektīvākie sitieni/metieni ir no tuvas distances, bet tur arī daudz fiziskāka spēle...
Kā tad, gribu redzēt, kā to stāstīsi Karijam, kurš absolūti izmainīja visu basketbolu.

     [+] [-]

, 2025-01-21 01:47, vakar
knaible rakstīja: Divi dažādi basketbola stili. Viens NBA, un tad pārējā pasaule.Nelīdzināšu ar Eirolīgu, bet klasiskais spēleš stils ir interesantāks. Domāju skatītājus un līdzjutējus.
Nav nekādi divi stili, paskaties kā eirolīgā pļūtī trejačus, pieliec klāt vēl 8 min un būs NBA cipari.

     [+] [-]

, 2025-01-21 02:56, vakar
Neviens no tiem piedāvātajiem risinājumiem nemaina spēles būtību, ka 3pt metiens ir efektīvāgs metiens kā divu punktu. Tapēc arī visi mauc tos trejačus, vari bīdīt un mainīt līnijas, tas nemainīs metiena izvēli.
NBA to var mainīt ar aizsardzību. Bostona izmet visvairāk truļus, tāds divreiz pa 5 minūtēm dzelžainas aizsardzības un šī taktika vairs nestrādā - ilgtermiņā (vienā spēlē viss var gadīties). Šosezon jau ir neskaitāmi piemēri. Ja zvaigznes vēlēsies kapāt aizsardzībā nevis iet vieglāko ceļu un "iemest vairāk", tad spēle mainīsies pati no sevis.

  +2 [+] [-]

, 2025-01-21 10:09, vakar
Kā jau Peiners minēja, tad efektīvs ir kvalitatīvs 3p metiens, nevis da jebkāds zema IQ metiens 3p vērtībā. Attiecīgi, pieļauju(nevaru ar statistiku to pierādīt, jo man tādas nav), ka efektīvākās komandas, jebkurā gadījumā, būs tās, kuras spēs pielāgoties situācijai un spēlēt gan uz groza apakšu, gan uz 3p metienu. Šobrīd, kad visi mauc smallball, tad visi arī mauc... savulaik, kad Nelsons ar Warriors ko tādu darīja un 29 komandas nedarīja, tas bija kkas wow. Pēc tam Dantoni un Rockets atkal bija kosmoss un uz pārējo fona. Labas sekmes 2000ošo gadu pirmjā pusē bija Supersonics ar Alenu un Lewisu - arī daudz(salīdzinoši pret tā laika standartiem) un labi meta troikas un visi brīnijās - cik ilgi šitā varēs mest - tas taču nav uzvarošs baskets utt.
Ar to gribu pateikt - tagad, kad visas 30 komandas +/- spēlē pēc vienas šnites, labākā varētu būt tā, kura spēs "izrauties" un izdomāt kaut ko savādāku.
p.s. var mani saukt par stagnātu, taču, vēl arvien, ar baudu paskatos kaut kādas 90to/00to gadu spēles, kur meta pa 90-100 p spēlē... tur kaut kā varēja novērtēt, kas ir īsta superzvaigzne - MJ, Kobe, Šaks, Aiversons, T-Mac, Kids, Dirks utt. Tur reāli visi deva viens otram kaulā. Tagad tāda pļenckāšanās ap 3p līniju.

     [+] [-]

, 2025-01-21 12:47, vakar
pamuļķis rakstīja: Kā tad. Superatlēts grieķis nemainīja, un tagad makarons Vembijs būs tas, kurš mainīs nba spēles stilu.
Tieši tāds pats superatlēts jau bija iepriekš un vina dēļ jau paspēja izmainīt noteikumus - Vilts Čemberlains. Viktors (Citplanētietis) jau ir nākamais līmenis un to saka jebkurš, kurš kaut ko saprot no basketbola!

     [+] [-]

, 2025-01-21 17:51, vakar
vajag ierobežot aizmesto garām 3punktnieku skaitu.
piemēram, spēles laikā max 15 3-p metieni var tikat aizmesti garām.
ja komanda veiksmīgi uzbruks no tālienes tad joprojām var gadīties ka izmetīs kopā savus 35-40 metienus.
vismaz būtu apdomīgāk jāizvēlas metienu izvēle.
protams nāktos sekot līdzi, bet stratēgija pamainītos.
nu ja pārkāp to robežu, tad jebkurš iemestais jau skaitās kā 2punktnieks.
lūdzu.

     [+] [-]

, 2025-01-21 20:41, vakar
Ta profesionālais sports aizies bojā tuvākajos gados. Nav runa tikai par basketbolu, futbolu, bet arī prāta/kāršu spēlēm. Cilvēki atraduši, izanalizējuši labāko veidu kā spēlēt noteikto spēli, un pārējie visi kopē un vairs nav skatītājiem interesanti, spēlei vairs nav kur augt. Ok, šahs ir super sarežģīts, bet pat pasaules čempionātā bija spēles ar cik 98?% precizitāti. Nedomāju, ka spēlētajiem arī interesanti, radošumam nav pat vairs sportā vietas, lūk reku ir pareizais veids, kā spēlēt un tā arī spēlēsim un visi kā roboti mauc.

     [+] [-]

, 2025-01-21 21:05, vakar
Tā ir evolūcija. Kādreiz bija jālēkā no zara uz zara pēc augļa, tagad baltais cilvēks nober kaudzi un ēd cik grib. Kāpēc iespringt un liet sviedrus, ja to pašu un vairāk maksā par soļošanu pāri laukumam un trijnieka izpuļīšanu.
Kāpēc latvietim, vācietim jāskrien 90 minūtes jebkādā gadalaikā, ka var sūkt alu un vērot kā viņu vietā skrien nēģeri. Fakts, ka degradējas viss. Bērni neiet uz treniņiem jo visās paaudzēs un izlasēs priekšā čučmeki. Esiet sveicināti Romas impērijā, esam apceļojuši pa spirāli