Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource542 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource542), Fid:2668, Did:0, useCase: 3

Galvenais pretendents uz Latvijas futbola izlasi - mazpazīstams soms

Ints Megnis
Ints Megnis

Galvenais pretendents uz Latvijas futbola izlasi - mazpazīstams soms
Vai viņš būs Latvijas izlases nākamais galvenais treneris?
Foto: Linus Lindholm/Arkiv

Prioritārie kandidāti uz Latvijas futbola izlases galvenā trenera amatu ir divi somi un norvēģis, noskaidroja portāls Sportacentrs.com. Saraksta augšgalā esošais pretendents nav starptautiski plaši pazīstams, bet viņa komandu spēles stils tiek raksturots kā ļoti moderns.

Mēneša sākumā no Latvijas futbola izlases tika atlaists Aleksandrs Starkovs un Futbola federācijas (LFF) valde izveidoja darba grupu, kas meklēja jaunu galveno treneri. Kopumā uz amatu tika izskatīts 31 speciālists, bet šīs nedēļas sākumā LFF paziņoja, ka palikuši pieci galvenie pretendenti, no kuriem jaunais prestižā amata ieguvējs, visticamāk, tiks apstiprināts 3. maijā. Šāds datums izvēlēts, lai pretendentu varētu akceptēt arī jaunais LFF prezidents, kurš tiks ievēlēts piektdien.

Vēlēšanu priekšvakarā Sportacentrs.com neoficiāli uzzināja favorītus uz amatu.

Sikstens Būstrems (Somija, 54 gadus vecs)

Kā galvenais pretendents tiek nosaukts soms Sikstens Būstrems, kurš starptautiski nav plaši pazīstams. Spēlētāja karjerā aizvadījis 14 spēles nacionālajā izlasē, bet kā treneris viņš strādā jau kopš deviņdesmito gadu vidus, sākuma posmā veicot arī dažādus amatus nacionālajā federācijā. Strādāt uz ārzemēm viņš pirmoreiz devās 2007. gada rudenī, pārņemot Zviedrijas komandu "Örebro". Būstrema vadībā "Örebro" katru sezonu kopvērtējumā kāpa arvien augstāk un 2010. gada čempionātu jau noslēdza trešajā pozīcijā.

Pēc veiksmīgās 2010. gada sezonas labākie "Örebro" futbolisti devās uz spēcīgākām komandām, līdz ar to nākamo sezonu vienība pabeidza vien kopvērtējuma 12. vietā. Neskatoties uz šādu neveiksmi, sākotnēji "Örebro" vadība vēl uzticējās trenerim, tomēr 2012. gads sākās līdzīgi un vasarā somu atlaida.

2013. gadā Būstrems jau vadīja savas dzimtenes grandu HJK, aizvedot to līdz piektajam valsts čempionu titulam pēc kārtas, tomēr viņš saņēma kritiku, kad vienība vasarā UEFA Čempionu līgas kvalifikācijas otrajā kārtā negaidīti piekāpās Igaunijas klubam Nemmes "Kalju". 2014. gada aprīlī pēc slikta nākamās sezonas sākuma Būstremu atlaida, bet nepilnu gadu vēlāk viņš atrada jaunu izaicinājumu, dodoties strādāt uz ASV, kur kļuva par MLS komandas Kolumbusas "Crew" galvenā trenera Grega Beraltera palīgu. ASV piedzīvojums somam ilga divus gadus un pērn februārī viņš kļuva par Somijas vienības SJK galveno treneri. Šeit gan Būstrems amatā noturējās vien līdz jūnija sākumam.

Būstrems tiek raksturots kā gudrākais un modernākā spēles stila piekritējs starp kandidātiem. Par viņu saņemtas labas atsauksmes arī Somijā.

Hennings Bergs (Norvēģija, 48 gadus vecs)

Kā otrais reālākais kandidāts šobrīd tiek saukts norvēģis Bergs, kurš starptautiski ir daudz labāk pazīstams pirmkārt jau no spēlētāja gadiem. Bergs vēsturē iegājis kā pirmais futbolists, kurš Anglijas premjerlīgā uzvarējis ar diviem dažādiem klubiem. Pirmo titulu viņš 1995. gadā ieguva ar Blekbērnas "Rovers" komandu, bet 1997. gadā par pieciem miljoniem mārciņu pārgāja uz grandu Mančestras "United" un ar to pievienoja vēl divus titulus. Vēlāk norvēģis atgriezās Blekbērnā, bet karjeru noslēdza Glāzgovas "Rangers" rindās.

Trenera karjerā pirmos sešus gadus viņš pavadīja dzimtenē, līdz 2011. gadā pievienojās "Rovers" komandai, noslēdzot trīs gadu līgumu. Tomēr, kā futbolā bieži gadās, treneris tika atlaists daudz ātrāk - viņš pirmajās desmit spēļu kārtās guva tikai vienu uzvaru un amatu atstāja jau pēc 57 dienām. Turpinājumā Bergs strādāja kā skauts, bet 2013. gada beigās kļuva par Polijas granda Varšavas "Legia" galveno treneri. Jau pirmajā sezonā viņš aizveda komandu līdz nacionālajam titulam, otrajā sezonā "Legia" viņa vadībā bija otrā, bet 2015. gada oktobrī Bergu atlaida, tobrīd komandai esot kopvērtējuma otrajā vietā.

Pēc tam Bergs sezonu trenēja Ungārijas vienību "Videoton", kļūstot par šīs valsts vicečempionu. Arī viņš bez darba ir kopš pērnā jūnija.

Miksu Pātelainens (Somija, 51 gadu vecs)

Tāpat starp kandidātiem tiek minēts somu speciālists Mika Mati Peteri (Miksu) Pātelainens, kuram vienīgajam no šī trio ir nacionālās izlases darba pieredze kā trenerim. Spēlētāja karjerā viņš aktīvi ceļoja, pārstāvot klubus Somijā, Anglijā un Francijā, bet visilgāk gan spēlētāja, gan trenera karjeras laikā spējis nobāzēties Skotijā. Uzreiz pēc beigšanas spēlēt viņš pārņēma šīs valsts pusprofesionālā kluba "Cowdenbeath" trenēšanu. Pātelainens klubā kā spēlētājus nolīga arī savus brāļus un aizveda to līdz pirmajam titulam 67 gadu laikā.

Ieguvis pirmo pieredzi kā treneris, 2006. gada beigās Pātelainens pārņēma Somijas vienību TPS, bet 2008. gada sākumā viņš atgriezās Skotijā, nākamajās sezonās trenējot jau daudz zināmākās "Hibernian" un "Kilmarnock" vienības.

Pēc neveiksmīga 2012. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra sākuma Pātelainenu apstiprināja Somijas izlases galvenā trenera amatā. Augstus mērķus gan viņam ar valstsvienību neizdevās sasniegt un speciālistu atlaida 2015. gada jūnijā, kad bija ciesti četri zaudējumi pēc kārtas. Turpinājumā viņš patrenēja Skotijas vienību "Dundee United", nespējot ar to noturēties valsts augstākajā līgā, bet šī gada janvārī devās eksotiskā piedzīvojumā, pārņemot Taizemes vienību "Ubon UMT United". Tiesa, arī šis ceļojums speciālistam nebija veiksmīgs un pagājušajā nedēļā, komandai atrodoties kopvērtējuma pēdējā pozīcijā, viņu atbrīvoja no amata.

Tiek raksturots, ka Pātelainens ir "skrien un sit" stila piekritējs. Noprotams, ka tieši viņš šajā pirmdienā kā vienīgais starp kandidātiem bija Rīgā ieradies uz interviju klātienē. Ja šī informācija ir patiesa, tas noticis vienu dienu pēc Taizemes komandas paziņojuma par Pātelainena atlaišanu.

Kopumā uz izlases galvenā trenera amatu šobrīd ir pieci pretendenti. No cita informācijas avota Sportacentrs.com noskaidroja, ka divi no šī piecinieka savulaik strādājuši virslīgā, bet nav, piemēram, Pols Ašvorts vai Tamazs Pertija.

     [+] [-]

, 2018-05-03 14:05, pirms 6 gadiem
Šis raksts jau bija, kāpēc ielikts vēlreiz kā jauns? Nu šis VV ir varens "biznesa projekts" celmiņa virsvadībā
restorāni Rīgā - saņem atlaides