Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource542 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource542), Fid:2668, Did:0, useCase: 3

Paldies basketbolam!

Jānis Matulis
Jānis Matulis

Paldies basketbolam!
Rolands Freimanis - reāls kapātājs zem groziem!
Foto: Romāns Kokšarovs, Sporta Avīze, F64

Piektdienas pievakarē Lillē Eiropas čempionātā Latvijas basketbola izlase ar 70:97 zaudēja Čehijai, iegūstot 8. vietu Eiropā. Kopš neatkarības atjaunošanas vīriešu izlasei tas ir otrais augstākais sasniegums, atkārtojot 2001. gada panākumu. Pēc tam ir bijušas 13., 14., 13., 13., 22. un 11. vieta. Reāli domājot, sasniegts gandrīz maksimums no iespējamā. Var jau būt, ka kāds pārlieku liels optimists saredz, kā varam uzvarēt Franciju, Lietuvu, Spāniju, Serbiju, Grieķiju vai Itāliju? Murgs! Mūsu - Latvijas vieta Eiropas basketbolā ir kaut kur ap astoto (pluss/mīnuss kāda vieta).

Principā es nebiju plānojis rakstīt par Latvijas vīriešu basketbola izlases spēlēm Eiropas čempionātā. Vainīga ir sieva... Pēc zaudējuma Francijai viņai bija licies, ka Latvija var uzvarēt un ka spēle bijusi ar gandrīz vienādām izredzēm. Sekojot tikai rezultāta izmaiņām (puslaiks 38:40), tā tiešām varēja likties, taču būtībā visus notikumus laukumā kontrolēja sāncenši. 70:84 var radīt iespaidu, ka, ja mūsu puikas nu mazlietiņ saņemtos un ja būtu veiksmīgāki metieni... Ne vella! Drīzāk Francija varēja palielināt pārsvaru, ja turnīra situācija to prasītu. Nav nozīmes uzskaitīt, kādos klubos spēlē uzvarētāji un cik no viņiem ir NBA. Acīmredzams bija tas, ka, nākot laukumā jebkuram franču afrofrancūzim (afroamerikāņu taču laikam tur nebija), balto latviešu izredzes nobāl. Jo ievērojami atpaliek no melnajiem fiziski (komanda kopumā). Pirmajos puslaikos, kad spēka vēl gana, ij roka metējam precīza, ij piespēle aiziet, kur piespēlētājs iecerējis.

Vai atlētismu var uztrenēt? Droši vien, taču mēs varam uz Latviju aicināt Bolta vai Lūisa trenerus, šaubos, vai kāds latvietis tad kļūs par Boltu/Lūisu. Šī doma man galvā ir apmēram no 1993. gada, kad kādā TV pārraidē Valdis Valters pateica, ka baltajiem nav ko meklēt basketbolā. Ko gan daļēji apgāž lietuvieši...

Kas bija acīmredzams? Visās piecās Latvijas zaudētās spēlēs labi tās iesākām, proti, kamēr ir svaigums, tikmēr Latvijas izlase spēlē basketbolu. Kad svaigums zudis, tad Latvija nodarbojas ar tālmetienu neveiksmīgiem treniņiem...
Latvija - Lietuva 28:29 21:39
Latvija - Ukraina 39:38 35:37
Latvija - Francija 38:40 32:44
Latvija - Grieķija 44:37 46:60
Latvija - Čehija 36:57 34:40

Visās zaudētajās spēlēs, izņemot pēdējo, cienīgs pirmais puslaiks, bet otrais puslaiks bez izredzēm. Tikai pret Igauniju, kas laikam tomēr bija vājāka, no 33:44 izdevās pārliecinoši uzvarēt otrajā puslaikā - 42:20.

Paldies TV un treneriem, ka ļāvāt būt ja ne iekšā procesos, tad vismaz blakus. Tātad Latvija - Lietuva. Pēc puslaika 28:29, pārtraukumā treneris Zvirgzdiņš stāsta, ka otrajā puslaikā bumbas izspēlēm jābūt garākām, proti, metieniem jābūt sagatavotiem. Ko redzu laukumā? Puikas tik skrien un met... It kā Zvirgzdiņš to būtu stāstījis par citas komandas taktiku.

Kā skaidrot 24:0 izrāvienu pret Grieķiju un zaudējumu, otrajā puslaikā esot priekšā 17 punktus? Ja komandā ir psiholoģiskās sagatavotības speciālists, ja vīri kailām kājām staigā pa stikliem un viens otram stāsta, ka uzticas... Tad kāda velna pēc Bagijs pēc zaudējuma pārbaudes spēlē Igaunijai publiski vārsta savu muti: "Savulaik nepiekritu trenerim Rimam Kurtinaitim, kurš apgalvoja, ka latviešu mentalitāte neļauj mums uzvarēt svarīgākajās spēlēs. Pēc tādiem mačiem, kāds bija šodien, sāk šķist, ka Kurtinaitim bijusi taisnība. Neteikšu, ka nebijām noskaņojušies vai spēlējām pavirši. Taču nepratām ierādīt pretiniekiem viņu vietu, pakļāvāmies igauņu diktētajam ritmam. Iekūlāmies galotnē ar līdzvērtīgām izredzēm, kuras igauņi izmantoja labāk.''

Pasaules hokeja čempionātā Prāgā no čehiem uzzināju kādu vienkāršu lietu. It kā vienkāršu. Proti, čehi hokejā katrā spēlē laukumā iet ar apziņu, ka viņi uzvarēs! Un uzvar! Latvieši labi spēlē līdz brīdim, kad kļūdās un zaudē tādiem čehiem, esot vadībā ar 2:0...

Vēl kāda lieta, kas man fundamentāli krīt uz nerviem. Proti, žurnālistu un sporta funkcionāru mūžīgie centieni dzīvot... nākotnē. Sak, ja mums būtu Porziņģis, Siliņš, otrs Bertāns, Šmits, kad paaugsies Kurucs un Pasečņiks... Mums ir liela nākotne. Kas Latvijas gadījumā reti piepildās (Grafs, Cipruss utt.). Un, domājot par nākotni, nevajag aizmirst, ka tad, kad būs Kurucs (jebkurš cits jaunais talanst!), izlasē varbūt vairs nebūs Janičenoks, Blūms un vēl viens otrs no šodienas vilcējiem.

Ļoti ceru, ka Itālija būs viena no trīs Rio kvalifikācijas turnīru rīkotājām. Tad vieta kvalifikācijā būs arī Latvijai. Un viena no izdevībām, lai vienā izlasē redzētu Porziņģi, Siliņu u.c. kopā ar Janičenoku un tiem, kas bija Lillē. Un redzēt, ko Latvija spēj pret Angolu, Senegālu, Tunisiju, Jaunzēlandi, arī Kanādu, Meksiku, Puertoriko.

Bet tagad pārlieku raudāt arī nevajag. Ir padarīts labs darbs. Esam apmēram savā vietā. Emocionāli apmēram tā, kā saka Janičenoks: "Vilšanās, prieks, lepnums, kauns. Kaut kā tā."

  +3 [+] [-]

, 2015-09-19 14:42, pirms 7 gadiem
Labi rūkts, Janka! Tūlīt pat būs pilni portāli un avīzes (gan jau, DIenā būs jau pirmdien) , kurās tiks vērtēts un apspriests katra basketbolista iespētais čempionātā, taču atkal netiks vērtēts treneru veikums! Vai tas, par ko šeit raksta Jānis, nav akmens fiziskās sagatavotības trenera dārzinā? Ja pietrūkst svaiguma un spēka katras spēles otrajā dalā, kam par to jaatbild? Pi tam, nevilka neviens, nevis viens vai divi! Vai Bagatska varējums uz komandtiltina ir vērtējams ar labu atzīmi? Vai muldēšana par kkādiem nelabvēliem , kas nod.irš komandu ir galvenā trenera cienīga? Vai sastāvs bija izvēlēts pareizais, vai nepietrūka vēl kāds garais, kaut vai Šelakovs, zinot, ka Bērzs sapelnīs 5 piezīmes katrā spēlē un katrā otrajā būs pilnīga nulle? Vai Bagatskis pats ticēja, ka komanda cīnīsies par olimpiso kvali., ja sastāvs tika piemeklēts TIKAI grupu spēlēm (Bagatska citāts pirms turnīra- mums pretī tikai Lietuvai ir izteikts centrs, pārējiem nav). Es nemaz neizteikšos par Peinera lietderību... Taktikas izvēle- junioru komandas līmenī! Vai kāds tic, ka spēlētāji paši izvēlas mest bezjēdzīgos 3-punktnikus pa 30 spēlē? Un , ja patiešām paši uz savu galvu to dara, tad ko, pie velna, tur darīja tie daudzie treneri??? Ar šādu treneri pat ar Džordanu un Kobi sastāvā augstāk par 8 vietu netiktu! Un vēl, vai kāds no šiem treneriem un spēlētājiem aizdomājās, kā vakar jutās tie simti pie Brīvības pieminekla un tūkstoši pie TV? Nogūlās kā perkamas sievietes čehu priekšā! Arī zaudēt vajag ar cienu! Ja ne pret sevi, tad vismaz pret līdzjutējiem!

  +1 [+] [-]

, 2015-09-19 14:45, pirms 7 gadiem
Paldies par rakstu, pēdējām rindkopām varu tikai piekrist. Basim tagad pievērš uzmanību vairākas reizes vairāk cilvēku nekā pēc nelaimīgā Baigā gada, tāpēc saprotams, ka tādi jaunie līdzjutēji vēlas tikai uzvaras, un pie katriem zaudējumiem grib ar pātagām visus noslānīt. Skaidrs, ka varējām aizsniegties pēc vēl vienas uzvaras (piemēram, pret Grieķiju), būtu nedaudz augstāk. Domāju, ka paši spēlētāji sevi nosoda daudz vairāk, tāpēc skatītājiem atliek vien cerēt, ka nākamajos turnīros šādu zaudējumu nebūs.

     [+] [-]

, 2015-09-19 20:45, pirms 7 gadiem
Piej=krītu iepriekš teiktajam, bet, ja godīgi, pēc mūsējo spēles arn čehiem, neskatījos spēli starp Lietuvu un Serbiju, tā bija piegriezies basketbols, kaut arī pirms tam noskatījos visas pley off spēles, tā bija piegriezies basketbols, pateicoties mūsu " meistariem" .

     [+] [-]

, 2015-09-19 22:35, pirms 7 gadiem
Nūūū, Jāni ! Tu laikam drošvien esi saticis sportistu, kura karjeras mērķis, būtu sasniegt 2 - 4 - 8 vai 39 vietu ? Kāda jēga ir kaut kur piedalīties, ja mērķis nav uzvara ?

     [+] [-]

, 2015-09-22 09:55, pirms 7 gadiem
Supreme_d1s rakstīja: Nūūū, Jāni ! Tu laikam drošvien esi saticis sportistu, kura karjeras mērķis, būtu sasniegt 2 - 4 - 8 vai 39 vietu ? Kāda jēga ir kaut kur piedalīties, ja mērķis nav uzvara ?
ir pilns ar sportistiem, kam galvenais ir labi uzspēlēt, bet ne uzvarēt... ok, sanāca uzvarēt - ideāli. nesanāca, nekas - toties labi nocīnījāmies...
pilns ar tādiem visos sporta veidos
restorāni Rīgā - saņem atlaides