Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:4, Did:0, useCase: 3

Rīgas maratonam reģistrējušies vairāk nekā 23 tūkstoši dalībnieku no 77 valstīm

Agris Suveizda

Rīgas maratonam reģistrējušies vairāk nekā 23 tūkstoši dalībnieku no 77 valstīm
Publicitātes foto

Atklājot "Rimi" Rīgas maratona EXPO Hanzas Peronā, tika dots starts pirmajam no diviem starptautiska mēroga skriešanas un tautas sporta notikumiem, kas Rīgu ļauj dēvēt par 2023. gada pasaules skriešanas galvaspilsētu. "Rimi" Rīgas maratonam, kas šogad kalpo kā ģenerālmēģinājums pasaules čempionātam skriešanā, līdz piektdienai bija reģistrējušies jau vairāk nekā 23 000 skrējēju no 77 valstīm, informē organizatori.

Dalībnieku vidū būs gan iesācēji, ģimenes ar bērniem un skolēni, gan atpūtnieki košos tērpos, kas pretendēs uz “Spices stila pjedestāla” balvām, gan uzņēmumu komandas un aktīva dzīvesveida cienītāji, kas pasākumam nopietni gatavojušies gada garumā. Šogad vairāk nekā jebkad dažādās distancēs startēs dalībnieki ratiņkrēslos, maratonam atbalstot tādus sociālos projektus kā “Liberated!”, “Sports ikvienam” un Latvijas reto slimību aliansi. Visbeidzot, elites skrējējus kuplā skaitā šogad pārstāvēs izlases “Latvija pasaulē” skrējēji, kas ""Rimi"" Rīgas maratona trases izmantos, gatavojoties startiem pasaules čempionātā Rīgā.

Ievērojami pieaugošais reģistrēto dalībnieku skaits ""Rimi"" Rīgas maratonā, salīdzinot ar pagājušo gadu, norāda uz pozitīvām tautas sporta atveseļošanās iezīmēm pēc pandēmijas. Reģistrēties pasākumam joprojām turpina gan Latvijas, gan ārvalstu dalībnieki, bet Maratona EXPO, kurā dalībnieki ir aicināti izņemt savus starta numurus un izbaudīt pirms-starta atmosfēru, Hanzas Peronā darbosies līdz pat sestdienas pulksten 20.00.

Maratona direktors Aigars Nords: “""Rimi"" Rīgas maratona dalībniekiem šogad dota īpaša privilēģija pirmajiem izskriet oficiālās pasaules čempionāta trases jūdzes, 5 km un 21 km distancēs, jo, kā zināms, ""Rimi"" Rīgas maratons šogad kalpo kā sezonas atklāšanas pasākums un vienlaikus ģenerālmēģinājums pasaules čempionātam skriešanā, kas, savukārt, aktīvo skriešanas sezonu noslēgs. Aicinu ikvienu "Rimi" Rīgas maratonā izbaudīt skriešanas svētkus un noskaņoties pasaules čempionātam, lai rudenī vēl kuplākā skaitā un jaudīgākā atmosfērā izskrietos olimpiešu, rekordistu un planētas ātrāko skrējēju kompānijā!”

6. maijā Olimpiskā bērnu diena un Latvijas čempionāts jūdzē
Sestdien, 6 maijā norisināsies divi pasākumi – Olimpiskā bērnu diena un Latvijas čempionāts jūdzē jeb DPD jūdzes skrējiens. DPD jūdze plkst. 10.00 no rīta startēs pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, lai finišētu pie Brīvības pieminekļa. DPD Jūdze jau otro reizi norisināsies Latvijas čempionāta jūdzē statusā, pulcējot ap 2500 dalībnieku un ļaujot fiksēt arī iespējamos Latvijas rekordus jūdzes skrējienā. Ja 2022. gada "Rimi" Rīgas maratonā uzstādītie Latvijas labākie rezultāti jūdzes skrējienā (Jānis Razgalis - 4:23, Austra Ošiņa - 4:51) tiks pārspēti, jaunie rezultāti kļūs Latvijas rekordiem jūdzes skrējienā. Galvenie pretendenti cīņā par tituliem, rekordiem un naudas balvu fondu šogad būs Roberts Glazers, Uģis Jocis un Kristers Kudlis vīriešu konkurencē un Līga Velvere un Evelīna Krista Sitnika sieviešu konkurencē.

Paralēli jūdzes skrējienam pie Brīvības pieminekļa jau plkst. 10.00 tiks atklāta arī Olimpiskā bērnu diena ar 200 m un 400 m distancēm. Olimpiskajai bērnu dienai reģistrējušies vairāk nekā 5000 mazo skrējēju. Plkst. 11.00 paši mazākie varēs izmēģināt spēkus šķēršļu trasītē “Happy mazuļiem”, savukārt jau 11.30 starts tiks dots 60 m sprinta distancei “Sprinta Karalis un Karaliene”, kurā tiks noteikti ātrākie mazie sprinteri vecuma grupās. Olimpiskās bērnu dienas viesi būs arī olimpieši basketboliste Gunta Baško, distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka, kamaniņu braucēja Kendija Aparjode, volejbolists Jānis Šmēdiņš un tenisists Kārlis Lejnieks, kuri dos startus īsajām distancēm un apbalvos mazos skrējējus ar medaļām. Olimpiskajā bērnu dienā bērnus priecēs Tutas lapsas, Lote un muša Ruta no Lotes zemes, Mārtiņa ziepju burbuļi un "Rimi" dārzeņu un augļu tēli.

Svētdien, 7. maijā startēs “Latvija pasaulē” izlase un labākie skrējēji
Šogad "Rimi" Rīgas maratona 42 km un 21 km distancēs elites skrējēju rindās uzsvars būs uz ātrākajiem pašmāju skrējējiem. Organizatori cer, ka 20 000 eiro vērto balvu fondu savā starpā sadalīs tieši Latvijas vadošie skrējēji un ar DPD atbalstu tapušās izlases “Latvija pasaulē” dalībnieki, jo skriešanas lielvalstu pārstāvji, kuri ierasti kuplā skaitā aicināti uz Rīgu, šogad novirzīti uz Pasaules čempionātu, kad Rīgā ieradīsies vairāki simti vadošo pasaules skrējēju.

Pusmaratona distancē organizatori paredz Dmitrija Serjogina uzvaru, savukārt dāmu konkurencē nepārspēta, iespējams, paliks olimpiete Ilona Marhele. Maratona distances līderi un Latvijas čempioni pēc organizatoru aplēsēm varētu būt gan Kristaps Bērziņš un Deniss Prikulis, gan Anita Siliņa, kurai uz pēdām mīs Anna Kļučņika, 2022. gada uzvarētāja, kura tikko uzstādījusi arī 2023. gada sezonas Latvijas labāko rezultātu. Potenciālie līderi 10 km distancē varētu būt Kitija Valtere un Andrejs Dmitrijevs, sacenšoties ar Artūru Liepu.

5 km distancē spēkiem mērosies sieviešu konkurencē Agate Caune un Evelīna Krista Sitnika, kamēr vīriešu konkurencē uzvarētāja godu centīsies aizstāvēt Uģis Jocis.

Savukārt visi tie skrējēji, kuri nepretendē uz ātrāko skrējēju godu un pjedestālu, var izmēģināt spēkus tērpu mākslā un pretendēt uz “Spices stila pjedestālu”. Trīs stilīgākie skrējēji iegūs naudas balvas 300, 200 un 100 eiro vērtībā. Dalībniekiem sevi iepriekš jāiemūžina un jāatstāj pierādījumi bilžu veidā savos sociālajos tīklos, atzīmējot gan maratonu, gan arī t/c “Spice”.

Visbeidzot, DPD jūdzes un 5 km distancēs startēs arī vairāk nekā 2000 Latvijas skolu kausa dalībnieki no teju 50 Latvijas skolām.

"Rimi" komandu kausā 228 komandas
Uzņēmumu komandas, kuras pieteica vismaz 15 dalībniekus, automātiski kvalificējas "Rimi" komandu kausa izcīņai. Šogad šādas komandas ir 228, lielāko konkurenci 107 komandu sastāvā sastādot tieši mazo uzņēmumu kategorijā pēc reģistrēto dalībnieku skaita (15-29), kamēr uzņēmumi ar vidēju (30-49) un lielu (50+) dalībnieku skaitu ir gandrīz vienlīdz kuplā skaitā – 46 un 57. Vislielāko komandu šogad pieteica maratona galvenais partneris "Rimi", pulcējot dažādās distancēs 452 "Rimi" darbiniekus. Komandu kausa uzvarētāji tiks noteikti pēc vietām vecuma grupās, tādējādi distancei nav nozīmes. Uzvarētāji iegūs dalības Pasaules čempionātā skriešanā Rīgā un prestižajos SuperHalfs pusmaratonos Kārdifā, Kopenhāgenā un Valensijā.

“Piedaloties maratonā ar savu darbinieku komandām, uzņēmumi bieži vien aizstāj savas sporta spēles, lai saliedētos, lieliskā atmosfērā izskrietu Rīgu un kaut draudzīgi un neformāli, bet tomēr sacenstos ar citiem vadošajiem Latvijas uzņēmumiem. Esam pārliecināti, ka "Rimi" komandu kauss veiksmīgi palīdzēs uzņēmumiem šo misiju realizēt gan šogad, gan nākamajos gados,” uzsver "Rimi" Latvija sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Bite.

Cik daudz enerģijas saražos skrējēji?
“"Rimi" Rīgas maratonā debitējam ar jauninājumu—pirmoreiz tiks mērīta dalībnieku skrējiena laikā radītā kinētiskā enerģija. Lielākajā Elektrum līdzjušanas un enerģijas uzkrāšanas punktā, kuru būsim izveidojuši pie Rīgas 2. ģimnāzijas, mūzikas un bungu rīboņas pavadīti dalībnieki šķērsos īpašu enerģijas mērjoslu, kas akumulēs dalībnieku kinētisko enerģiju. Turpat uz vietas šos datus konvertēsim kilovatstundās, lai pirmoreiz noskaidrotu visu "Rimi" Rīgas maratona dalībnieku radīto enerģijas apjomu,” komentē Elektrum mārketinga projektu vadītājs Raitis Streičs.

Ilgtspējīgs maratons ar videi draudzīgiem ieteikumiem dalībniekiem
"Rimi" Rīgas maratons jau otro gadu ir apņēmies izmērīt savu oglekļa pēdu un kompensēt to, šogad lielu uzsvaru liekot uz dalībnieku iesaisti un izglītošanu, jo tieši dalībnieku atstātā pēda ir tā, kas veido vislielāko nospiedumu. Tāpēc maratona ilgtspējas programmas “Run for future by Neste” ietvaros dalībnieki aicināti sekot trīs vienkāršiem ieteikumiem: pirmkārt, uz EXPO un startu ierasties, izvēloties videi draudzīgu veidu: ar kājām, velo (atstājot to Gjensidige velo novietnē Doma laukumā), elektrotransportu vai sabiedrisko transportu; otrkārt, trasē šķirot ūdens glāzītes tam paredzētajos konteineros, bet finišā dabīgā minerālūdens Mangaļi 100% pārstrādātās plastmasas pudeles mest īpašajos šķirošanas konteineros vai nodot depozītpunktos; un treškārt, finišā numuru, somiņas un saspraudes nodot Nestes teltī otrreizējai pārstrādei, pretī saņemot egles stādu.

Dalībnieki savu pēdu iepriekš varēja kompensēt, reģistrējoties maratonam. Šo iespēju kopumā izmantoja vairāk nekā 100 dalībnieku, tajā skaitā arī vairākas uzņēmumu komandas. Arī "Rimi" Rīgas maratona organizatori ar ilgtspējas partnera Neste līdzdalību jau daļu no šī gada pēdas kompensēja, iestādot priežu mežu pie Bābelīša ezera SIA “Rīgas Meži” uzraudzībā.

Maratons atbalsta dalībniekus ratiņkrēslos
Turpinot pirms vairākiem gadiem iesākto labdarības virzienu – turēt īpašu rūpi un atbalstīt bērnus un tagad arī jauniešus un pieaugušos ar kustību traucējumiem –, šogad "Rimi" Rīgas maratona trasēs varēs sastapt vairāk dalībnieku ratiņkrēslos kā jebkad. 5 km distancē startēs “Liberated!” izlase vairāk nekā 50 cilvēku sastāvā, savukārt biedrības “Sports ikvienam” dalībnieki Dāvja Siminaiša vadībā skries arī garākās distancēs. Biedrības vadītājs Dāvis Siminaitis apņēmies sestdien DPD jūdzi noskriet, trasē pavadot neredzīgo Kasparu Grigānu, savukārt svētdien Dāvis plāno startēt divās distancēs: pusmaratonu veikt kopā ar Mareku Odumiņu, savukārt pēc tam vēl pieveikt 5 km kopā ar Kristīni Porieti, abus stumjot īpašos speciāli skriešanai paredzētos ratos. Savukārt 2022. gada programmas “Mans pirmais maratons” absolvents Nils Briedis 5 km trasē pavadīs Georgu Tadeju Bārdu, kurš zaudējis redzi.

"Rimi" Rīgas maratona sadarbības biedrībām šogad pievienojas arī Latvijas reto slimību alianse, kas rūpējas, lai ikviens varētu izbaudīt kustību prieku.

Informāciju sagatavoja:
Rimi Rīgas maratons