Vai totalizatori apdraud tenisa nākotni?
"Associated Press" žurnālists Tims Dālbergs portālā MSNBC publicējis savas pārdomas par pēdējā laikā aizvien skaļāk izskanošajiem tenisa spēļu sarunāšanas skandāliem un to. eSports.lv saviem lasītājiem piedāvā pilnu Dālberga raksta tulkojumu.
Rodžers Federers ir zaudējis divas spēles pēc kārtas, taču koeficients uz viņa uzvaru "French Open" joprojām ir 2.2. Labāk pasteidzieties – kas zina, varbūt visas likmes pavisam drīz tiks atceltas. Vismaz tā cer "French Open" rīkotāji. Protams, izredzes panākt aizliegumu likt likmes uz šo turnīru liekas mazākas nekā pieredzēt Federera zaudējumu pirmajā kārtā. Taču jau centieni kā tādi daudz ko izsaka par to, kādas bailes pēdējā laikā ir pārņēmušas tenisa pasauli.
Šim sporta veidam jau tā netrūka problēmu – sākot ar neveiksmīgu turnīru sistēmu un beidzot ar aizvien vienaldzīgākiem līdzjutējiem. Taču tagad pašu tenisa būtību apdraud sarunāto spēļu skandāls. Gan laukumā, gan ārpus tā notiek dīvainas lietas. Tiek baumots pat par krievu mafijas iespējamo līdzdalību.
Nevienam tagad nerodas aizdomas, ka Federers nodarbotos ar ko negodīgu, pat ņemot vērā to, ka pēdējos piecos gados viņš tikai reizi zaudējis divas spēles pēc kārtas. Tas līdzinātos domai, ka Taigers Vudss pie pēdējās bedrītes varētu izsist bumbiņu ārpus laukuma, lai zaudētu ASV čempionātā.
Bet uz kādu spēli pagājušā gada augustā, kurā piedalījās viens no ATP tūres līderiem – krievs Nikolajs Davidenko, krīt ļoti lielas aizdomas. Tik lielas, ka Interneta totalizatoru kantori veica bezprecedenta soli, atceļot likmes par miljoniem dolāru. Kopš šīs spēles ir bijušas vēl vairākas satraucošas pazīmes, ka profesionālajā tenisā ne viss ir tā, kā izskatās.
Beļģis Žils Elsenērs paziņojis, ka viņam piedāvāti vairāk kā 100 tūkstoši dolāru, ja viņš 2005. gadā piekristu zaudēt Vimbldonas turnīra pirmajā kārtā. Kāds francūzis atklājis, ka no līdzīga piedāvājuma atteicies. Pirms dažiem mēnešiem tenisa amatpersonas saņēma sarakstu ar apmēram 150 aizdomīgām spēlēm, tai skaitā "Grand Slam" turnīros, sākot ar 2002. gadu. Arī piecas vai sešas WTA spēlētājas ziņojušas par saņemtiem piedāvājumiem apzināti zaudēt, liekot WTA vadībai publiski paziņot, ka jebkura spēlētāja, kas pieķerta spēļu iznākumu sarunāšanā, saņems mūža diskvalifikāciju.
“Mēs bijām pārsteigti, cik izplatīta tenisā ir likmju izdarīšana uz spēlēm, kā arī par to, cik daudzām spēlētājām ir izteikti šādi piedāvājumi,” sacīja WTA vadītājs Lerijs Skots janvārī Austrālijā. Acīmredzot viņš pēdējā laikā nav bijis Itālijā. Pirms nedēļas Frederiks Luci kļuva par jau piekto itāļu spēlētāju, kurš sodīts par likmju izdarīšanu uz tenisa spēlēm. Par 273 likmju veikšanu ATP viņu diskvalificēja uz 200 dienām un piesprieda 50 tūkstošu dolāru naudas sodu.
Tenisa amatpersonas uz notiekošo reaģējušas gluži paredzamā veidā. Pērnā gada nogalē Londonā notika sapulce, kas noslēdzās ar paziņojumu, ka, lai gan apsūdzības viņus satrauc, neesot pamata domāt, ka teniss ir korumpēts. Protams, divu bijušo Lielbritānijas pretkorupcijas darbinieku vadībā ir uzsākts attiecīgs pētījums.
"French Open" organizatori rīkojušies noteiktāk. Pagājušajā mēnesī Beļģijas un Parīzes tiesās tika iesniegta prasība pret trim Interneta totalizatoru kompānijām, cenšoties panākt aizliegumu atļaut klientiem veikt likmes uz šo turnīru, pamatojot to ar argumentu, ka turnīra saistīšana ar azartspēlēm graujot tā reputāciju. Tiesas prāvā atklājušies daži interesanti skaitļi. Pēc Francijas tenisa federācijas sniegtās informācijas, pērn uz Parīzes "Masters Series" turnīra cīņām tikušas izdarītas likmes par kopsummu no 750 miljoniem līdz pat 1,5 miljardiem dolāru, un uz "French Open" spēlēm šis skaitlis varētu būt vēl lielāks.
Izredzes gūt uzvaru šādā tiesas prāvā nav īpaši lielas, bet tā nav galvenā problēma. Ir izvēlēts nepareizais mērķis. Bukmeikeri bija pirmie, kas pievērsa uzmanību iespējamai krāpniecībai – pagājušā gada augustā, kad ATP ranga 87. vietā esošais Martins Vasallo turnīrā Polijā sacentās ar ceturto numuru Davidenko, uz spēles iznākumu tika izdarītas likmes par septiņiem miljoniem dolāru. Vasallo uzvarēja, Davidenko negaidīti izstājoties no cīņas trešajā setā – it kā pēdas savainojuma dēļ. Problēma neslēpjas bukmeikeru kantoros – tie vienkārši atvieglo likmju veikšanu un turklāt par sarunātām spēlēm nekad neuzzina pirmie. Patiesībā lielākā problēma ir pats teniss. Šajā sporta veidā krāpties ir gandrīz vai visvieglāk no visiem – nepieciešams tikai viens spēlētājs, kurš vienmēr varēs attaisnoties, ka šī nav bijusi viņa diena. Sevišķi jau pirmajās turnīru kārtās pret zemākas klases tenisistiem, kuros skatītāju un vispār pievērstās uzmanības ir mazāk nekā vēlākajās cīņās.
Notiekošajā nav vainojami arī tenisa dzīves vadītāji, taču viņiem būtu vajadzējis nonākt pie šāda secinājuma pirms bukmeikeru kantoru paziņojumiem. Pie tam tā vietā, lai tikai runātu par notiekošo, būtu vajadzējis radīt sistemātisku plānu spēļu sarunāšanas riska apkarošanai.
Situācija tenisā jau tā nav no tām labākajām. Šis sporta veids jau gadu desmitiem Amerikā iegrimis stagnācijā, un, neskaitot lielos turnīrus, izpelnās minimālu uzmanību. Televīzijas reitingi ir nožēlojami, un tikai paši uzticīgākie tenisa līdzjutēji var atminēties spēlētājus, kuru starpā noritētu principiāli dueļi. Kārtīgs skandāls var pavisam pielikt punktu šim sporta veidam.
Izmantotie resursi:
www.msnbc.com
-1 [+] [-]
Totalizatori - te ar vinjsh neko janu nav pateicis. ATP, ITF un citas instances jau turpina sodiit 3 eiro liceejus itaaljus, bet pa nopietnam lietu apkarot nespeej.. un diezin vai spees..
Kārtīgs skandāls var pavisam pielikt punktu šim sporta veidam.
lielaakais sviests, ko vins vareeja pateikt.. pravietis..
[+] [-]
[+] [-]
diezgan apshaubu Tavu saciito.. Nezinu, ko tas amerikānis saēdies, taču nav pasaulē tā, ka teniss uzreiz asociējas ar totalizatoriem..It sevishkji lielie Grand Slam turniiri..
Varētu pat veikt aptauju - pasaki cilveekam "Tour de France" un "French Open" un pajautaat ar ko asocieejas.. Tici man, ne tuvu "French Open" tuvumaa nebūtu totalizators, bet par "Tour de France" un dopings gan mani šaubas māc..
[+] [-]
Nu ko lai dara- riteņbraukšanā ir sērga dopings, tenisā būs(ir) toto!
un tās summas, kura nosauktas ir astronomiskas- pat bail iedomāties, kas tur stāv apakšā!
[+] [-]
un tenisā vēl pozitīvi ir tas, ka tiešām vēl tādi Federers Džoko uc nezaudē! jo tomēr tenisa sejas cerams( vismaz tā šķiet pēc spēļu rezultātiem) nav iesaistītas tur!
bet rēķinies, ka nesen tika iatklāti parādās tādi notikumi skaļi!
bet riteņbraukšana gan ar dopingu! jo tur visi tiek uzskatīti par pārcilvēkiem , jo tādu distanci tik daudz dienas pēc kārtas un tik ātri ir grūti veikt!
-2 [+] [-]
sērga (??) totalizators ir un buus visur.. i bija un ir futbolaa, i beisbolaa i visur citur.. Tenisa instances ir apjukusha un nejeedz neko risinaat, taapeec arii shiis runas iet skalji.. tieshaam neuzskatu, ka probleema ir lielaaka kaa citos sportos.. tikai pareizi jaamaak probleemas risinaat, nevis par 3 eiro likmi uz sevi iedot sikaabeli uz 6 meeneshiem..
+1 [+] [-]
Un diemžēl domāju ka nav sporta veidu, kuros nebūtu toto ietekme, jā varbūt ne visās līgās, bet arī latvijā ir dzirdēti basītī, ka piepelnās ar handikapiem utt daži klubi!
nu bet, Cīrul, es to pašu saku ko tu !
-3 [+] [-]
Kāpēc? Tāpēc, ka viņi nav ieinteresēti to darīt! Vienmēr būs kādi, kas centīsies izmantot tenisu kā nelikumīgu pelnīšanu, taču tā pilnīga nogremdēšana nogriezīs šo naudas plūsmu.. tā ka tenisa skauģi var atslābt.. buus arīi daudz godiigu spēļu arii turpmaak..
-1 [+] [-]
[+] [-]
un to saka sportists, kurš savas nu jau 10 gadu karjeras laikā sapelnījis $477,478..
2005. gada Vimbldonas 1. kārtā viņš spēlēja pret nu jau diskvalifikāciju izcietušo itāli Potito Starace.. beļģis uzvarēja 6-3 7-6(11) 6-3.. tajā laikā viņš noteikti bija mača favorīts...
-1 [+] [-]
Svaa spriedeleejumaa esi atradis atrisinaajumu, taču šķiet neesi pamaniijis..
taapeec izsakies konkreetaak, labaak sanaaks..
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
100 stabi Elsneeram ir smiekls galiigs..
[+] [-]
-1 [+] [-]
zināmā mērā pašu tenisa cilvēku neizdarību un problēmas tenisa saimniecībā viegli noveļ uz vainīgo - toto. tas būtu tāpat kā futbolā apšaubīt tā perspektīvu toto ietekmes dēļ. kāpēc lai lai kautkādā asv pilsētelē notiekošā turnīriņā būtu liela interese par kādu no pirmajām kārtām, kur cīnās ranga 86. un 91.numurs? top džekam, kas turnīros un reklāmās pelna miljonus jābūt debilam, lai mēģinātu vēl pieķert klāt kādu štuku no toto un apdraudētu visu savu nākotni. par prestižu turnīru pazīstamu spēlētāju cīņām ir normāla interese. ATP pašiem jāpadomā par savu sistēmu - katru nedēļu cauru gadu notiek turnīri un turnīŗiņi, kur bieži spēlētāji piedalās ar gariem zobiem un nav brīnums, ka kādreiz nepārdzīvojot ātri zaudē .. tādi zaudējumi "tipa aizdomīgi sarunātie" gadās jebkuram top spēlātājam ..
[+] [-]
-2 [+] [-]