Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:459, Did:0, useCase: 3

Nevaru klusēt: tā bija Brazīlija!

Nevaru klusēt: tā bija Brazīlija!
1958. gada Pasaules kausa finālmačs – Brazīlija ar 5:2 uzvarējusi Zviedriju. Pele izplūdis prieka asarās komandas biedru vidū
Foto: Scanpix/Sweden

Mani gados jaunākie kolēģi šogad, pēc Eiropas meistarsacīkstēm futbolā, ļoti labprāt daudzina Spānijas valstskomandu par visu laiku un tautu labāko, izcilāko futbola izlasi. Gan Eiropas, gan arī pasaules čempioni. Taču tā runāt var tikai tie, kas nav redzējuši Brazīlijas sastādīto komandu pagājušā gadsimta piecdesmitajos un sešdesmitajos gados (1958. – 1970.), kad tā kļuva par trīskārtēju pasaules čempioni un ieguva mūžīgā glabāšanā Zelta dievieti. Un Eiropas čempioni viņi nebija tikai tāpēc, ka Brazīlija nezin kāpēc atrodas Dienvidamerikā. Kur astoņas reizes bijusi uzvarētāja Copa America izcīņā.

Brazīļus futbola laukumā izsenis dēvēja par brīnumdariem, taču valsts izlase augstākos panākumus kā nespēja, tā nespēja sasniegt – tieši tāpēc, ka tās dalībnieki savu sportu pieprata pārlieku labi. Ikviens no viņiem to apzinājās, tiecās rādīt savu individuālo prasmi, tā aizmirstot, ka futbols tomēr ir komandas, nevis ģeniāla vienpatņa spēle. Līdz piecdesmito gadu otrajā pusē atnāca lieliskais treneris Vinsente Feola. Viņš spēja un prata no atsevišķiem solistiem izveidot kori, kurā dažādas brīnišķas balsis skanēja kopējā uzvaras dziesmā.

Didi (Valdīrs Pereira), saukts par Melno Princi savas elegantās stājas un izturētā rakstura dēļ. Nekad lieki nerosījās, toties lieliski pārraudzīja situācijas laukumā. Ar juveliera cienīgām piespēlēm virzīja uzbrukumus visizdevīgākajos virzienos. Nemēdza kļūdīties – 1958. gada finālspēlē, piemēram, saspēli vadot nepieļāva nevienu brāķi. Bija autors sitienam ar iegrieztu bumbu (t.s. sausā lapa). Pats vārtus sita tā, kā kovbojs šauj piecu centu monētā. Nāvīgi precīzi.

Garinča (Manoels Fransisko dos Santoss) izcēlās ar pilnīgi neatšifrējamām nestandarta darbībām (tās veicināja kājas: abas līkas uz vienu pusi). Feola pauda: „Viņa darbības vienmēr ir negaidītas, pārsteidzošas un satriecoši rezultatīvas”. Žurnālisti rakstīja, ka Garinčas sistā bumba lido pa trajektoriju, kādu ģeometrija nepazīst. Vēl jāizceļ šā savdabīgā futbolista nesavtība: vienkīdz lielu gandarījumu kā paša gūts gols, viņam sagādāja pēc piespēles kolēģa iesisti vārti. Tad, kad visa aizsargu vērība piesaistīta pašam. Ņem laukā no tīkla!

Žairzinjo (Žairs Venturo Filjo) bija no paaudzes, kas Brazīlijas izlasē ienāca jau slavas laikā, sešdesmito gadu vidū. Vispirms bīdīts kā Garinčas dublieris, viņš drīz vien apliecināja, ka Brazīlijā futbola dārgakmeņu atradnes nebūt nav izsīkušas līdz ar iepriekšējo brīnumdaru paaudzi. 1970. gada pasaules čempionāta finālstadijā viņš nevienā spēlē neatstāja laukumu, neguvis „savus” vārtus. Žairzinjo piemita tā ar prātu neizskaidrojamā priekšrocība īstā laikā atrasties īstajā vietā. Atlika vien triekt bumbu vārtos. Un uzvarēt. Starp citu – paaudžu maiņas kārtībā – Zairzinjo jau kā treneris sagatavoja lielajam futbolam nākamo izlases līderi Ronaldo.

Tā varētu turpināt ilgi un daudz. Bet...korim tomēr vajadzīgs solists. Tagad, laipnie lasītāji, lūdzu nosauciet man kādu visizcilāko no šiem spožajiem brazīliešu futbolistiem, īstajiem kājbumbas burvju māksliniekiem: Rivelino, Garinča, Žilmārs, Didi, Amarildo, Vava, Zagalo, Zito, Orlando, Niltons Santoss, Žairzinjo… Jums būs taisnība, ja teiksiet: tomēr un vienīgi Pele! (Kaut kas tamlīdzīgs šodienas Spānijai nerādās ne sapņos!) Par 20. gadsimta visizcilāko sportistu atzītais futbolists. Tāpēc stāsts par viņu lielā mērā ir arī stāsts par viņa komandu. Pele un Brazīlijas izlase ir nedalāmi!

Edisonam Arantisam du Nasimento bija tikai 16 gadi, kad viņš 1956. gadā iznāca laukumā nomainīt vecāku kolēģi Brazīlijas valstsacīkstē ar Argentīnu. Iznāca – un iesita vārtus. Viņš kļuva par Peli, un 1958. gada pasaules meistarsacīkstēs Zviedrijā, gandrīz pusaudža vecumā, pusfinālā prata ietriekt trīs bumbas rūdīto franču futbolistu vārtos – šīs spēles otrais puslaiks bija jaunekļa superdebija pasaules meistarsacīkstēs. (Tiesa, pirms tam viņš jau bija guvis savus pirmos “pasaules vārtus” spēlē ar Velsu.) Ar to tad viņš kļuva pasaules futbola elks. Uz mūžu, jo uz lauriem neatdusējās.

Viņa un komandas zvaigžņu stunda pienāca tajā pašā Zviedrijā, kur Pele jau bija pats sevi kronējis spēlē ar Franciju. Finālā Brazīlijai pretī stāja mājnieki zviedri, kuriem panākums šajā mačā izrādījās nacionālā prestiža jautājums – klāt bija pats karalis Gustavs VI. Taču brazīļi nebija mazie bērni un uzspieda mājniekiem savu spēli. Kaut arī zviedri jau sākumā izvirzījās vadībā, Vava un Zagalo ātri vien nolika visu pie vietas. Bet pēdējās laukuma saimnieku cerības izdzēsa astoņpadsmitgadīgā Peles neatkārtojamais meistarstiķis. To vajadzēja redzēt, atstāstījums ir tikai “karaļvārtu” bāla ēna…

Garinčas piespēli viņš saņēma uz gurna, atrodoties ar muguru pret vārtiem, vairāku aizsargu nežēlīgi presēts. Bumbai nepieskaroties zemei, tā tika žonglēta gaisā, pārmesta pāri galvai; tad Pele paspēja zibenīgi apsviesties ar seju pret vārtiem un izdarīt lielgabalšāvienu pa joprojām gaisā planējošo bumbu. Zviedru teicamais vārtsargs Svensons palika stāvam kā sālsstabs – labi vēl, ka ne vaļēju muti… Otrajā puslaikā brazīlieši iesita vēl divus vārtus (pēdējos – atkal mūsu varonis) un kļuva par pasaules čempioniem. Visa Brazīlija lēca sambu un skandēja “Pele, Pele, Pele!”. Pusfinālā 5:2. Finālā 5:2 – vairāk šajās stadijās iesists nav nekad.

Kad pēc Brazīlijas atkārtotās uzvaras pasaules meistarsacīkstēs 1962. gadā – ar Peli karogā – trīs bagātākie itāļu klubi sabīdīja kopā divus miljonus dolāru (tiem laikiem milzu summu), lai nopirktu Peli, pats Brazīlijas prezidents šo darījumu aizliedza. Publiski paziņojot: “Ar nacionālajām bagātībām mēs netirgojamies”. Taču ne tikai piens un medus tecēja Peles futbola ceļa grāvjos. Bija jānorij arī dažs vērmeļu malks – kā 1966. gada pasaules čempionātā Anglijā, kad Pele ar asarām acīs pēc savainojuma pameta laukumu, bet viņa komanda netika tālāk par apakšgrupu. Toties savainojumu izārstējušais futbola karalis savas valsts izlasi atkal pacēla zelta virsotnē 1970. gadā – lai nākamajā vasarā paziņotu savu aiziešanu no izlases. Raudāja San-Paulu, raudāja Brazīlija, raudāja Pele pats. Un līdz nākamajam čempiona karaļkronim Brazīlija cīnījās 24 gadus...

1975. gadā nāca sensācija – futbola karalis atgriežas!!! Viņu taču pielauza ASV naudinieki, kas centās ieviest savā valstī līdz tam nepazīstamo “eiropiešu futbolu” jeb sokeru. Tieši tādēļ – lai jeņķi iecienītu viņa mīļoto nodarbi – nevis 4,7 miljonu dolāru pēc Pele divus gadus spīdēja Ņujorkas “Kosmosā”. Un tas tad arī bija viss…

Savus tūkstošos vārtus Pele iesita spēlē pret “Vasko da Gama” nekur citur, kā Marakanas stadionā, kurš futbola mīluli apgavilējis visbiežāk un visvairāk. Bet pavisam viņš savās 1363 aizvadītajās oficiālajās spēlēs ir guvis fantastisku birumu – 1281 golus. Pēdējo reizi viņš bumbu vārtos trieca ārpus konkursa. Kad angļi sagrasījās nojaukt Vemblija stadionu, tad atķērās: futbola karalis tā vārtus ne reizi nav atslēdzis! Tad viņam ļāva to izdarīt – ar simbolisku sitienu.

Pele 1964.gadā iesita komandai “Botafogo” no pilsētas Ribeiranpretū (tādu gan dzirdu pirmo reizi) veselus astoņus vārtus. (Tik daudz nesita pat skolas puikas savos bezgalīgajos mačos Grīziņkalnā.) Vēl? Varam nosaukt arī vēl.. Četras reizes savas futbolista karjeras laikā Pele ir iesitis pa pieciem goliem mačā, trīsdesmit reizes taisījis četrinieku un deviņdesmitkārtīgi bliezis het-trik (trīs vārtus vienā spēlē). Tā vien liekas, ka viņš uz laukuma izdarīja it visu, ko vien iegribējās. Ikviena spēle ar Peles piedalīšanos kļuva par aizraujošu izrādi. Tā reiz kāds kinorežisors, kurš uzņēma filmu par futbola karali, vientiesīgi palūdza spēles laikā sist bumbu vārtos no kāda noteikta laukuma punkta – lai iegūtu kadram izdevīgu rakursu. Protams, ka Pele šo pasūtījumu izpildīja mats matā, un skaidra lieta, ka bumba bija vārtos…

1969. gadā Brazīlijā valstsvizītē viesojās Anglijas karaliene Elizabete II. Viņai par godu Marakanā tika rīkots futbola mačs – brazīlieši augstajai viešņai rādīja to skaistāko, kas viņiem pieder. Pēc spēles karaliene pasniedza Pelem piemiņas kausu, taču to izdarīja ļoti ātri un veikli, pēc tam atkāpjoties galminieku pulkā. Fotogrāfu bariņš bija sašutis: “Karaliene, tūlīt nāc atpakaļ! Nostājies kārtīgi blakus Pelem!”. Viņš ir fotografēts un filmēts vairāk, nekā jebkura kinozvaigzne vai politiķis. Nevienam citam pasaules iedzīvotājam nav piešķirts tik daudzu pilsētu goda pilsoņa tituls. Par viņu dzied dziesmas un sacer dzejas vēl šo baltu dienu. Kad 1994. gadā Edisons Arantess du Nasimento tika iecelts par Brazīlijas sporta ministru, toreizējā valdība ieguva līdz tam citām nebijušu popularitāti un stabilitāti.

Kad Pele apceļoja pasauli, popularizēdams futbolu, Biafrā tika pārtraukts pilsoņu karš – abu naidīgo pušu pārstāvji gribēja tikties ar sportiskā miera sūtni. Alžīrā un Hartumā viņa viesošanās laikā izbeidzās asas politiskās krīzes. Zēni, dzīvosim draudzīgi – un uzspēlēsim futeni! Pelem laukumu atstājot “Kosmosa” treneris dziļā nožēlā pauda: “Tagad ļaudis bēdīgi teiks saviem bērniem: “Cik žēl, ka tu savā mūžā neredzēsi, kā spēlē Pele””.
Bet slavenais boksa karalis Muhameds Ali, kurš pats sevi uzskatīja par vis… vis… Vislabāko (un bija Peles tuvākais konkurents par 20. gadsimta izcilākā sportista godu), redzot milzu pūļa fanātisko futbolista godināšanu, nopūtās: “Tagad es saprotu – šis ir dižāks par mani”…

Un Brazīlijas izlase pirms 50 gadiem tomēr bija dižāka par Spānijas valstsvienību šodien. Nav jēgas saderēt, jo nav iespējams pārbaudīt, taču esmu pārliecināts: ikviens tās senās izlases dalībnieks viens pret vienu apspēlētu katru šodienas izlases futbolistu. Un izcilu mākslinieku vienība pārspētu profesionālo futbola praktiķu brigādi.

Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +3 [+] [-]

, 2012-11-15 23:12, pirms 12 gadiem
nav nekādu šaubu: Pele un tās paaudzes brazīļi ir patiesie futbola ģēniji un čempioni uz mūžu, kā dēļ nākošās paaudzes mīl sporta karali!
1000.vārtus Pele iesita no 11 m atzīmes un uzreiz atcerējās mazos, noskrandušos, neēdušos bērneļus, kas dienām naktīm dzenāja bumbu un sapņoja nopelnīt maizes kumosu. Un tagad paskatieties uz Kristīni un pārējiem, kas tikai māk čīkstēt un modeles spaidīt, un tad pasakiet, kā pusē jūs esat?
Tikai viens: Peles pilnais vārds ir Edsons Arantess do Nasimento. Man tā bērnībā mācīja...

     [+] [-]

, 2012-11-16 01:11, pirms 12 gadiem
sena sporta patiesība,spēlē tā,kā tev atļauj pretinieks,Brazīlijas izlase spēlēja skaistāko un baudāmāko futbolu tajā laikā,bet presings un aizsardzība tajā laikā ar nebija samērojami ar tagadējo,tā laika Brazīlijas izlasi labākie mūsdienu futbola klubi un izlases vienkārši nokostu ar aizsardzību,ātrumi ir pavisam citi

     [+] [-]

, 2012-11-16 17:13, pirms 12 gadiem
NilsK rakstīja: sena sporta patiesība,spēlē tā,kā tev atļauj pretinieks,Brazīlijas izlase spēlēja skaistāko un baudāmāko futbolu tajā laikā,bet presings un aizsardzība tajā laikā ar nebija samērojami ar tagadējo,tā laika Brazīlijas izlasi labākie mūsdienu futbola klubi un izlases vienkārši nokostu ar aizsardzību,ātrumi ir pavisam citi
Es sapartu uz ko tu teme!
Bet jaazist to ka Plele ir dieva dels!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +2 [+] [-]

, 2012-11-17 13:24, pirms 12 gadiem
Tehniski brazīļi visos laikos ir bijuši un būs mūžīgie čempioni, bet teikt, ka Pele komanda ir labāka par Spānijas mašīnu... laikam par skaļu, jo īpaši tāpēc, ka mūsdienu futbols ir pamatīgi uztjūnēts-citas ātrumkārbas un citi zirgaspēki...
Baidos, ka Spānija fiziski nomušītu Pele māksliniekus...

     [+] [-]

, 2012-11-18 12:29, pirms 12 gadiem
Piedod, Guntar, māksla vienmēr ir bijusi un būs pārāka par amatniecību. Atceries, tajos pašos Brazīlijas laikos bija Itālijas izlase ar katenačio. Un kā viena pret otru izskatījās?

  +1 [+] [-]

, 2012-11-20 12:42, pirms 12 gadiem
Kāpēc tikai spāņi un brazīlieši???
Un kur tad septiņdesmito gadu sākums ar Holandi (arī astoņdesmito beigas)? Un Zidāna Francija, kad pēc kārtas paņēma gan Eiropu, gan pasauli? Un Vācijas izlase sešdesmitajos, septiņdesmitajos? Un Argentīna ar Maradonu?
Neesmu redzējis (netā palūrējis gan) Peles brazīliešus. Nu nekas vājprātīgs un neiedomājams man nešķita, tas vairāk laikam tāds Ivara Sentiments - tipa, kad mēs augām, saule bija zaļāka, zāle - siltāka un pēc aliņa pamīžot, caurums zemē un putas līdz ceļiem. Nepārliecinoši, bez argumentiem. Nav iespējams saderēt, bet domāju, ka tagadējie spāņi visus tās pelītes noskrietu un nospiestu kā tādi mamutiņi. Katra no sporta spēlēm milzīgi ir mainījusies, Vef tagadējā junioru komanda Eirokausu ieguvēju ASK ar Valdmani, Krūmiņu @Co apspēlētu vismaz ar 50 punktiem, vai tad tiešām kāds domā, ka futbolā nav notikušas līdzīgas pārmaiņas? Toreiz supergrands Krūmiņš bumbu no augšas grozā iebakstīt nevarēja, tagad to dara metrs astoņdesmit mazi astotās klases puikas. Fiziskais un arīdzan tehnika ir nesalīdzināmi lielumi ar tiem laikiem. Toreiz taču futbola aizsargi gandrīz vispār negāja otrā laukuma pusē, tāds stāvošais futboliņš. Un, ja Pele, Garinča u.c tiešām bija savas paaudzes mākslinieki, tad tas nenozīmē, ka viņi tieši tāpat gleznotu mūsdienās. Ivaram jau, droši vien, vecais 412 moskvičs liekas jaudīgāks un smukāks par golfiņu. Gaumes lieta, teica suns, laizīdams pakaļu.