Dambis, F1 un elektromobiļi
Ziņa par to, ka "OSCar" vadītājs, autosportists, izgudrotājs un inženieris Andris Dambis startam 2012. gada Dakaras rallijreidā pa Dienvidamerikas ceļiem uzņēmies sagatavot elektromobili jeb braucamo ar elektrisku piedziņu, lika palūkoties, ko šajā jomā dara citur pasaulē. Kas zina, varbūt pienāks diena, kad arī F1 mašīnas būs ar elektropiedziņu?
Andris Dambis kļūs par pionieri tajā ziņā, ka līdz šim neviens nav uzdrošinājies izgatavot elektromobili startam tik sarežģītā disciplīnā kā rallijreids, kuras virsotne jau daudzus gadus ir Dakaras maratons.
Pati mašīnu ar elektrisko piedziņu ideja nav nekāda jaunā; atliek pieminēt, ka elektromobilis parādījies vēl pirms iekšdedzes dzinēja, un tas notika 1841. gadā. Teiksim, 1910. gadā Ņujorkā bija 70 000 elektrotaksometri. Plašu izplatību pagājušā gadsimta sākumā ieguva arī kravas elektromobiļi un elektriskie omnibusi.
Laikā, kad rodas problēmas ar naftas ieguvi, degvielas cenas aug, autoražotāji kā pirmie ķērušies pie senās elektromobiļu idejas, un šobrīd grūti pat atrast kādu nopietnu mašīnbūves uzņēmumu, kas vai nu jau nav sācis, vai tuvākajā laikā negrasās sākt elektromobiļu sērijveida ražošanu.
No daudziem aspektiem varam tikai priecāties par elektromobiļu uzvaras gājienu, nav šaubu, kas tas turpināsies. Kompānija "IDTechEx" izpētījusi, ka līdz 2015. gadam elektrotransporta tirgus pieaugs līdz apgrozījumam 227 miljardi USD. Jo vairāk ielās parādīsies mašīnas ar elektrisko piedziņu, jo lielāka būs vēlme ar tām arī sacensties.
Varēsim tikai pasmīnēt par 1899. gadā ar elektromobili "La Jamais Contente" uzstādīto ātruma rekordu uz sauszemes - 105,882 km/h. Un arī par amerikāņu elektromobiļu konstruktora Voltera Beikera sasniegumu - viņš kā pirmais ar savu radīto braucamo pārvarēja 130 km/h ātruma robežu.
Un arī "Borland Electric" vēsturiskais sasniegums - 167 km veikšana no Čikāgas līdz Milvokiem, neuzlādējot braucamo, - Dambim un viņa domubiedriem tāds nieks vien šķiet. Redz, Andris ir gatavs ar savu "OSCar" ar iepriekš uzlādētiem akumulatoriem Dakaras rallijreida sarežģītajā maršrutā veikt 150 km, bet pa labu ceļu - vismaz 300 km...
Ja tā turpināsies, nav tālu laiks, kad elektromobiļa idejas sasniegs arī autosporta karalisko klasi F1. Starp citu, par to tiek domāts. Eirokomisija nesen vērsās pie Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA), kas rīko F1 pasaules čempionātu, ar lūgumu apsvērt iespēju sarīkot čempionātu elektromobiļu klasē (vai pat klasēs).
FIA prezidents Žans Tods ar EK pārstāvjiem šo ideju apspriedis un atzinis, ka pastāv iespēja sarīkot F1 čempionātu elektromobiļiem tajās pašās trasēs, kurās notiek mums tik ierastie F1 "Grand prix". Šī mērķa īstenošanai FIA pat izveidojusi speciālu elektromobiļu komisiju, ko vada bijušais korporācijas BMW direktors Burkhards Gešels.
"Mēs cenšamies pēc iespējas ātrāk izveidot klases mašīnām, kas darbojas uz jaunās enerģijas bāzes," uzsver Žans Tods, piebilstot, ka pirmā elektromobiļu sacīkšu sezona varētu būt jau 2013. gadā, turklāt tas būšot globāls pasākums.
Tods šo plānu apsprieda ar EK rūpniecības politikas komisijas, kas vēlas ātrāku elektromobiļu ieviešanu Eiropas valstīs, pārstāvi Antonio Tadžani. Funkcionārs cerot, ka F1 autoritāte un organizatoriskās iespējas ļaus paaugstināt patērētāju interesi par elektromobiļiem.
Tādi autoražotāji kā "Nissan", "General Motors" un "Peugeot Citroen" savas elektromobiļu versijas jau ražo ASV, Japānā un Eiropā. Šīs un arī citas kompānijas ir gatavas attīstīt šo tirgu, taču elektromobiļu masveida izplatīšanai nepieciešamas lielas valsts subsīdijas, kā arī palīdzība uzpildes staciju tīkla izveidošanā.
Šajā ziņā vistālāk gājusi Lielbritānija, kur ir radīts 350 miljonus USD vērts valsts piecgades plāns pārejai uz automobiļiem ar zemu oglekļa dioksīda izmešu līmeni (piemēram, jaunās paaudzes elektromobiļa vai hidrīdauto pircējam tiek garantēta 5000 mārciņu subsīdija).
Iepriekš Tadžani jau piedāvāja no 2012. gada F1 ieviest hidrīddzinējus ar turbopiedziņu. Taču pret šo plānu strikti iestājās F1 komerctiesību īpašnieks Bernijs Eklstons.
"Autosacīkšu industrija interesējas tikai par to, kā palielināt savu mašīnu tehniskās iespējas, jo tai vajadzīgi rezultāti," skaidro Žans Tods. Tomēr ledus ir sakustējies, un viens no tā kustinātājiem dzīvo mums tepat blakus - Ogrē.
+1 [+] [-]
Bet ja viņš spēs izsvarot elektrodzinēju jaudu, akumulatoru kapacitāti/svaru, un iekšdedzes dzinēja veiktspēju, tādejādi iegūstot lielu jaudu un veiktspēju, tad šo kombināciju varēs pārdot visā pasaulē un pelnīt miljardus, jo līdz šim tas nevienam īsti nav izdevies.
+1 [+] [-]