Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource627 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource627), Fid:2934, Did:0, useCase: 3

''eXi'' runā: pāreja no sportista par funkcionāru, sezonu sākumi un savdabīgi treneri

Kristiāns Dilāns
Kristiāns Dilāns

''eXi'' runā: pāreja no sportista par funkcionāru, sezonu sākumi un savdabīgi treneri
Foto: Mārcis Martini

Sarunu šova ''eXi'' ceturtās sezonas trešajā epizodē bijušais hokejists Oļegs Sorokins, basketbolists Jānis Blūms un futbolists Kaspars Gorkšs iepirkšanās un izklaides centrā ''Akropole Alfa'' apsprieda profesionālās karjeras beigas un pāreju citā statusā pēc tās, kā arī atcerējās ne pārāk pozitīvās attiecības ar komandu treneriem.

No sportista par funkcionāru

''Tikko biju spēlētājs, tagad esmu funkcionārs – kluba vadītājs. Pirmais gads bija apbružāšanās pēc sportista karjeras. Kad tu spēlē, zini, ka tev ir labs atalgojums un slava. Ir arī grūti brīži pēc neveiksmīgām spēlēm, kad domā, ka varbūt jābeidz. Tas ir uz emocijām. Jaunībā jūra ir līdz ceļiem – aizej uz naktsklubu, nodod uguņus. Ar to gan man nekad nebija problēmas. Vienmēr zināju, kad jāiet prom. Aukstā laikā liku cepuri. Kad paliec vecāks, parādās citas prioritātes kā ģimene, bērni. Pēc 22 gadiem profesionālajā sportā man izdevās laba pāreja uz funkcionāra darbu, jo daru to, kas man patīk. Vēlējos palikt basketbolā,'' savu ceļu pēc profesionāļa karjeras beigām iezīmēja Jānis Blūms.

''[Mans vārds] Man noteikti palīdz. Ir vieglāk runāt ar potenciālajiem sponsoriem. Taču ir bijušas arī situācijas, kad runāju, bet man neatzvana. Novērtēju, ja atzvana un pasaka, ka šoreiz nebūs. Visas durvis man nav vaļā,'' turpināja ''eXi'' trešās sezonas basketbola pārstāvis.

''Esmu gan funkcionārs Latvijas Hokeja federācijas treneru komitejā, gan treneris. Es esmu pārāk karstasinīgs. Man vēl tāls ceļš ejams. Iedegos par lietām, kas man svarīgas. Neesmu tik nosvērts kā Kaspars Gorkšs. Hokeju mācēju nolikt malā, bet trenera darbu gan nē. Vienmēr domāju, ko darīšu rītdien. Pierakstu idejas uz čekiem, dažādām lapiņām. Sieva pēc treniņa prasa, vai pats tur ko saprotu,'' sevi funkcionāra statusā raksturoja Oļegs Sorokins.

''Jo tuvāk esam karjeras beigām, jo vairāk kļūstam par funkcionāriem – mācam citus, zinām, kā labāk jādara un spējam reaģēt adekvātāk. Šī pāreja mums piezogas pati no sevis. Man vienmēr interesējis stratēģiski-politiskais sporta pārvaldības veids. Līdz šim brīdim es to vienmēr esmu izbaudījis. Jāsaka gan, ka nekas nav tik forši, kā iziet laukumā. Nekas neaizstās tās emocijas. Tuvāk karjeras noslēgumam arī arvien vairāk novērtēju katru reizi, kad cilvēki pilnā stadionā jūt tev līdzi. Grūti iedomāties citu nozari, kur to var izbaudīt,'' izteicās kādreizējais Anglijas Premjerlīgas aizsargs Kaspars Gorkšs.

Sāpīgi zaudējumi un attiecības ar treneriem

''Man ir bijis tā, ka treneris Slovākijā pēc izlašu pauzes sāka teroru pret mani. Nelaida spēlēt vairākumā, asi kritizēja un man jostas vietā izmetās psoriāze. Esmu leģionāra statusā. No manām sekmēm atkarīgs, cik labi veiksies manai ģimenei. Ja pareizi attiecies pret dzīvi un savu darbu, esot gana profesionāls, nevis pārdzīvojot un dzerot, tad Visums tev atmaksā. Toreiz nesapratu, kas notiek. Somijā bija tā, ka pēc savainojuma treneris mani trīs mēnešus nesveicināja. Biju viens no līderiem, spēlējot vairāk nekā 20 minūtes. Tas beidzās ar to, ka menedžeris lūdza aizstāt saslimušos čaļus. Bijām pieci aizsargi. Prasīju sešas, septiņas minūtes laukumā, bet nospēlēju 26 minūtes. Atnākot mājās, nevarēju kājas pacelt. Bija jocīgi, nesapratu, kāpēc treneris tā dara, bet par mani iestājās menedžeris,'' dažādās konfliktsituācijas attiecībās ar treneriem atcerējās bijušais hokejists Oļegs Sorokins.

''Man bija smagi pārvarēt negaidītus zaudējumus, kad spēlē spēcīgākā komandā. Ir bijušas situācijas, kad atbrauc mājās pēc zāģa un treneris trijos naktī sūta uz zāli. Treneris iedod mācību. Tas nav bieži, bet tādas situācijas esmu piedzīvojis Spānijā un Grieķijā,'' atminējās Blūms.

Līdzīgā pieredzē dalījās arī Kaspars Gorkšs: ''Arī man bijušas reizes, kad treneris naktī ved uz trenažieru zāli. Tas trenerim nekad nav veiksmīgi beidzies. Pie neveiksmju sērijas to atcerās. Sporta menedžeris vai direktors uz tā pamata pieņem lēmumu treneri atlaist, jo viņš kādam naktī licis tupties ar štangu.''

''Manā karjerā ir bijuši brīži, kad spēlēju favorītes rindās. Ir nodrošināts viss, ko vēlies, bet ir bijuši arī gadījumi, kad treneris pirmajā treniņā pasaka, ka tu neesi viņa plānos. Reiz aizbraucām uz nometni Itālijā un man jāspēlē kā labajam pussargam. Tu saproti, ka ar tevi nerēķinās. Tā ir standarta prakse Anglijā, liekot tev nojaust, ka jāmeklē jauna komanda. Tas ir spiediens, ar kuru sportistam ir jātiek galā,'' sacīja Kaspars Gorkšs.

''Arī man bijusi situācija, kad aizbraucu uz jauno klubu un treneris tevi negrib, jo līgumu parakstījusi kluba vadība – prezidents un ģenerālmenedžeris. Kuluāros par mani runāja, ka esmu alkoholiķis. Treneris gāja pie vadības un prasīja: ''Kāpēc parakstījām Blūmu? Viņš taču ir alkoholiķis.'' Spēlēt tādā komandā ir šausmīgi. Beigās gan treneri atlaida,'' teica bijušais basketbolists.

Gorkšs, savukārt, atcerējās posmu karjerā, kad pārstāvēja ''Ventspils'' klubu: ''Pie trenera Romāna Grigorčuka izskraidījām visus mežus. Brīvdienas kā tādas nebija. Uz bāzi bija jānāk vienmēr, pat ja neko nedarīji. Gāji pirtī, skatījies video, pūti trubiņā un kāpi uz svariem. Katru dienu svērāmies un pūtām trubiņā. To darīja, lai panāktu disciplīnu komandā. Komandas biedrs tina pārtikas plēvi ap vidukli un septiņos no rīta devās skriet, lai nomestu svaru un beidzot saņemtu algu. Visu dienu viņš neēda, bet vakarā apēda trīs picas, lai no rīta atkal tītos plēvē un skrietu. Ventspilī treneris bieži nāca istabās. Anglijā visiem deva individuālās programmas.''

Pilnu epizodes ierakstu skaties ŠEIT.

Seko "eXi" sociālajos tīklos:
YouTube: https://ej.uz/eXiSportsYouTube
Facebook: https://www.facebook.com/exisports/
Instagram: https://www.instagram.com/exi_sports/
Twitter: https://twitter.com/eXi_Sports

     [+] [-]

, 2022-10-14 18:24, pirms 2 gadiem
Šajā sezonā ir labi saliecies, ka katram no eXiem ir atšķirīga funkcionāra loma un skats uz lietām. Oļega runas fragments no LHF kongresa, protams, leģendārs.