Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:3030, Did:0, useCase: 3

Čakša: "Olimpiādē ir ekskluzīvā iespēja skaidri parādīt savu nostāju"

Emils Ozerinskis

Čakša: "Olimpiādē ir ekskluzīvā iespēja skaidri parādīt savu nostāju"
Anda Čakša. Foto: Valsts kanceleja

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, komentējot Ukrainas lēmumu startēt Parīzes olimpiskajās spēlēs, aģentūrai LETA apgalvoja, ka Latvijas sportistiem būtu jāpiedalās olimpiskajās spēlēs.

Ukrainas sporta ministrs Matvijs Bidnijs pirmdien paziņoja, ka Ukrainas sportisti šovasar piedalīsies Parīzes olimpiskajās spēlēs. Kā teica Bidnijs, Ukraina savā ziņā ir uzvarējusi, jo okupantu valsts pēc iebrukuma Ukrainā ir izslēgta no olimpiskās dalības.

Čakša atklāja, ka bija gaidījusi šādu Ukrainas lēmumu. "Tā ir viņu ekskluzīvā iespēja, starptautiskā arēnā skaidri parādot savu nostāju," sacīja politiķe.

Arī Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) iepriekš aģentūrai LETA pauda, ka Ukrainas lēmums startēt Olimpiādē apliecina, ka Latvijas lēmums par dalību bijis pareizs.

Savukārt, runājot par to, vai visi sportisti, kuri jau ir kvalificējušies Olimpiādei, tajā arī startēs, LOK izcēla, ka "sportistu dalība Parīzes olimpiskajās spēlēs ir katra sportista paša izvēle un lēmums".

Ja sportistu ceļi sacensībās krustosies ar individuāli startējošiem krieviem vai baltkrieviem, LOK aicina Latvijas atlētus sekot LOK izstrādātajām vadlīnijām saskarsmē ar individuālajiem neitrālajiem atlētiem sporta sacensību ietvaros, kas veidotas pēc Ukrainas Olimpiskās komitejas līdzīgām vadlīnijām.

Jau ziņots, ka marta beigās LOK nostāja bija doties uz Parīzes olimpiskajām spēlēm, vienlaikus turpinot darbu pie tā, lai Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) pieņemtu papildinošus un precizētus lēmumus par individuālajiem sportistiem ar krievu un baltkrievu pasēm.

SOK decembrī, neņemot vērā Krievijas militāro iebrukumu Ukrainā, atļāva okupantu valstu sportistiem Parīzes olimpiskajās spēlēs piedalīties kā neitrāliem atlētiem.

SOK priekšnosacījumi šādiem sportistiem ir tādi paši kā iepriekš publicētajām rekomendācijām starptautiskajām sporta veidu federācijām un sacensību rīkotājiem. Tajās teikts, ka sportisti sacensībās var piedalīties tikai kā individuāli pārstāvji, nevis kā komandu dalībnieki.

Sportisti un apkalpojošais personāls, kas aktīvi atbalsta krievu karadarbību Ukrainā, nedrīkst piedalīties sacensībās. Tāpat startēt nedrīkst sportisti un sacensībās piedalīties apkalpojošā personāla pārstāvji, kuri ir okupantu valstu spēka struktūru darbinieki.

Sportistiem jāatbilst arī starptautisko federāciju antidopinga noteikumiem. Šo valstu karogi, himnas un nacionālie simboli netiks demonstrēti sacensību laikā. Tāpat krievu un baltkrievu individuālie sportisti nepiedalīsies Parīzes olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā.

2024. gada Parīzes olimpiskās spēles norisināsies no 26. jūlija līdz 11. augustam.

Izmantotie resursi:
LETA