Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2274, Did:0, useCase: 3

Latvijas stājhokeja izlasei pārbaudes spēles pret Somiju

Sportacentrs

Latvijas stājhokeja izlasei pārbaudes spēles pret Somiju
Latvijas stājhokeja izlase kopā ar Sandi Ozoliņu

Šajā nedēļas nogalē Latvijas stājhokeja izlase dodas uz Igaunijas galvaspilsētu Tallinu, kur aizvadīs divas pārbaudes spēles pret pasaules vicečempioniem – Somijas izlasi. Tās paredzētas, lai labāk sagatavotos Pasaules čempionātam.

Pārbaudes spēlēs pret Somiju (sestdien 17:00, svētdien 14:00) Tallinā Latvijas stājhokeja izlases treneris būs Aigars Bumbieris. viņam asistēs stājhokeja federācijas prezidents Oļegs Kameņevs, komandas ārsts Ēriks Didrihsons, kā arī tehniskais asistents un komandas talismans Krišjānis Ulmanis.

Sporta veids stājhokejs (angļu valodā -standing ice hockey) radies Krievijā pēc ārsta-protēzista dr. Marka Pitkina iniciatīvas, kad viņš zinātniski izpētīja, ka cilvēkiem ar kājas amputāciju ir vieglāk veikt kustības uz ledus slidojot, nekā ejot. Stājhokejs ir tas pats hokejs, tikai to spēlē cilvēki ar kustību traucējumiem, kā arī ar roku, kāju amputācijām, kā arī roku locītavu problēmām pec traumām gan sportā, gan sadzīvē.

M.Pitkina iniciatīvu atbalstīja Krievijas Afganistānas kara veterāni ar kāju un roku amputācijām. Kopš 1996. gada amputantu hokejs, kā to nosauca Krievijā, ir patstāvīgs sporta veids cilvēkiem ar invaliditāti. Stājhokejs kandidē kā nākamais ziemas Paralimpisko spēļu programmas sporta veids un šobrīd to spēlē astoņās pasaules valstīs.

2004. gadā pats Starptautiskās stājhokeja federācijas prezidents Marks Pitkins noorganizēja pasaules stājhokeja izlases komandas vizīti uz Latviju. Par godu tam Jelgavas ledus hallē notika paraugspēle – amatieru hokeja klubs Zemgale tikās ar Pasaules stājhokeja izlases komandu (tajā apvienoti Kanādas, ASV, Somijas, Čehijas un Izraēlas spēlētāji). “Rezultāts bija neizšķirts, taču nozīmīgākais ir tas, ka principā ar šo spēli notika stājhokeja dzimšana Latvijā,” teic Latvijas Stājhokeja federācijas prezidents Oļegs Kameņevs.

Latvijā stājhokeja attīstība sākās 2005. gada sākumā, kad pēc Latvijas Paralimpiskās komitejas atbalsta, Jelgavas ledus halles un Zemgales sporta centra iniciatīvas to aizsāka pirmie seši sportisti ar kustību traucējumu invaliditāti. Jelgavu par regulāru treniņu un arī sacensību vietu Latvijas stājhokeja spēlētāji izvēlējušies tāpēc, ka halles direktors Armands Ozollapa, kuru pašu aizrauj hokeja spēle, bijis tas hokeja entuziasts, kas atsaucies stājhokeja idejas attīstībai Latvijā.

2006. gadā paralēli Pasaules čempionātam hokejā Rīgā, Jelgavā, pateicoties pašvaldībai un labvēļu atbalstam, visaugstākajā līmenī tika noorganizēts Pasaules čempionāts stājhokejā ar Kanādas, ASV, Krievijas, Somijas, Čehijas un Latvijas vienību piedalīšanos. Latvijas komanda izcīnīja 4. vietu. 2006. gada rudenī, pirmo reizi vēsturē, Latvijas stājhokeja izlase sāka piedalīties Zemgales Amatieru Hokeja līgā (ZAHL), sacenšoties ar sportistiem-amatieriem. Spēļu prakse, pieredze ļāva mūsu sportistiem 2007. gada aprīlī aizkļūt līdz Eiropas čempionāta sudraba pjedestālam.

O. Kameņevs piebilst, ka šobrīd Latvijas stājhokeja izlase vienlīdz ir arī vienīgā stājhokeja komanda valstī, kas regulāri piedalās kādā turnīrā - ZAHL 1. līgā. 2008. gadā komanda kļuva par līgas čempioni. «Dalība šajā čempionātā ceļ mūsu profesionalitāti un dod pārliecību par saviem spēkiem, jo tur mēs sacenšamies ar cilvēkiem, bez invaliditātes, uzsver aktīvais hokejists O.Kameņevs. Latvijas stājhokeja valstsvienība spējusi desmit gadu laikā tikusi pie sudraba un bronzas godalgām Eiropas čempionātā, kā arī trešajai vietai pasaulē, bet nacionālo izlašu reitingā mūsu komanda ieņem 4. vietu.

Šobrīd Latvijā (Jelgavas ledus hallē un OZO hallē Ozolniekos) vienu divas reizes mēnesī trenējās aptuveni 30 sportisti ar kustību traucējumiem no Madonas, Limbažiem, Saldus, Brocēniem, Jūrmalas, Dobeles, Bauskas, Tukuma, Jelgavas, Rīgas, kuri gatavojas godam pārstāvēt mūsu valsti Pasaules, Eiropas čempionātos un, protams, Paralimpiskajās spēlēs. Pašlaik stājhokejisti gatavojas nākamā gada Pasaules čempionātam, kuru iecerējusi rīkot Latvija tieši Jelgavā. Pagaidām zināms, ka čempionātā bez mūsu izlases piedalīsies Kanāda, Somija, ASV, iespējams, Krievija, Slovākija un Vācija startēs kā apvienotā Eiropas komanda.

Latvijas stājhokeja komandai jau četrus gadus morālu, tehnisku un materiālu atbalstu sniedz Rīgas Dinamo hokejisti, komandas treneru sastāvs un vadība, kuri palīdzējuši mūsu stājhokejistiem iegūt nepieciešamās hokeja meistarības macību stundas, kā arī sajusties par pilnvērtīgiem Latvijas hokeja ģimenes dalībniekiem.

Mūsu sportistiem dažādos laika periodos ir palīdzējuši hokeja speciālists, kā A.Bartkevičs kā arī hokejisti A.Irbe, S.Ozoliņš, A.Cipruss, O.Sorokins, E.Masaļskis, M.Vasiļonoks u.c. Tieši pateicoties viņu nesavtīgā darbā ieliktajam pamatam, mūsu sportisti var integrēties gan sporta aprindās, gan sabiedrībā. Latvijas stājhokeja federāciju finansiāli atbalsta Latvijas Paralimpiskā komiteja, ir labvēļi un sponsori kā - Latvijas hokeja federācija, personīgi Kirovs Lipmans, A/S „ Latvijas Dzelzceļš”, personīgi Uģis Magonis, SIA E.Gulbja laboratorija, SIA SPORTS LUKSS, personīgi Andris Silavnieks, Zemgales Olimpiskais Centrs u.c., komandu atbalsta pašvaldības, taču stājhokeja attīstībai ir nepieciešams arī citu sabiedrības struktūru atbalsts.

Sīkāka informācija:
LPK ģenerālsekretārs un Latvijas izlases stājhokejā vārtsargs Andris Ulmanis
mob.26844316, stajhokejs@inbox.lv , paralimpiks@inbox.lv

     [+] [-]

, 2015-04-03 18:04, pirms 10 gadiem
Veiksmi! ☺👊