Layout: current: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2, Did:0, useCase: 3
Autors: Anatolijs Kreipāns

"Gadsimta spēle" Vemblijā jeb kā pirms 60 gadiem "pamodināja" Angliju

"Gadsimta spēle" Vemblijā jeb kā pirms 60 gadiem "pamodināja" Angliju
Nāndors Hidegkuti gūst vienus no saviem trim vārtiem mačā pret Angliju 1953. gada 25. novembrī Vemblija stadionā.

1953. gada 25. novembrī Vemblija stadionā Londonā notika futbola spēle, kas iegājusi vēsturē kā "Gadsimta mačs". Tā bija spēle, kurā futbola dzimtenes Anglijas futbolisti piedzīvoja pirmo zaudējumu no kādas citas nevis britu salu valsts izlases un vispār pirmo zaudējumu savā laukumā pēdējos 90 (!) gados. Tā bija spēle, pēc kuras Anglijā daudziem "atvērās acis". Ungārija 105 000 skatītāju klātbūtnē sakāva Angliju ar 6:3.

Ungārijas izlase ar savām zvaigznēm Ferencu Puškāšu, Nāndoru Hidegkuti un Šāndoru Kočišu priekšgalā nebija zaudējusi 24 spēlēs pēc kārtas , tā pirms gada bija uzvarējusi Helsinku olimpiskajās spēlēs, taču Anglijas futbola vadītājus un pašus futbolistus tas īpaši neuztrauca. Anglija turpināja dzīvot pārliecībā - mēs esam futbola dzimtene un tikai tāpēc esam fiziski, tehniski un taktiski labāk sagatavoti par jebkuras citas valsts futbolistiem. Anglijas futbolisti ir labākie un par to nav jāšaubās. Pliķis 1950. gada Pasaules kausa izcīņas finālturnīrā Brazīlijā, kurā angļi grupā trijās spēlēs guva tikai 2 punktus un piedzīvoja apkaunojošu zaudējumu no ASV izlases ar 0:1 (ieraudzījuši laikrakstos šādu rezultātu, Anglijā daudzi domāja, ka tā ir drukas kļūda un ka Anglija droši vien ir uzvarējusi ar 10:1...) jau bija aizmirsts. Angļu pašpārliecinātību tas nekādi nespēja mazināt. Angļi neievēroja un ignorēja taktiskos jauninājumus, kas tajā laikā ienāca futbolā, viņi turpināja spēlēt savā vecajā stilā (sauktā par WM). Anglijas izlases trenerim Valteram Vinterbotomam nebija pieredzes profesionālajā futbolā, turklāt viņš nemaz nekomplektēja izlasi, jo ar to nodarbojās īpaša FA (Futbola asociācija) komisija. Angļiem nebija pat nojausmas par to, kā spēlē Ungārija un viņus tas arī neinteresēja - mēs taču tik un tā esam vislabākie...

Ungārijas izlasi trenēja Gustavs Šebešs un viņa vadībā ungāri spēlēja tā laika totālo futbolu - ungāriem bija izteikts spēles diriģents, kura lomu, apvienojot to ar vārtu gušanu, pildīja Puškāšs, ungāri spēlēja daudzveidīgi un viņu futbolisti uzbrukuma līnijā bieži mainījās vietām, kas iedzina strupceļā angļu futbolistus. Anglijai sastāvā bija izcili meistari ar Stenliju Metjū, Stenu Mortensenu, Alfu Remziju (viņam tā bija pēdējā spēle izlasē) un Billiju Raitu priekšgalā, taču angļi absolūti nebija gatavi tam futbolam, kādu uz Vembliju atveda ungāri. Starp citu, tieši angļu prese nosauca šo spēli par "Gadsimta maču", bet sanāca gadsimta sakāve.

Jau pirmajā minūtē Hidegkuti guva vārtus - 1:0 ungāru labā. Pārpratums - nodomāja skatītāji tribīnēs un pie TV ekrāniem, jo tā bija pirmā futbola spēle, ko translēja uz 14 valstīm. Puškāšs un Hidegkuti reizi pēc reizes palika bez sedzēja, angļu centra aizsargs Harijs Džonstons nezināja, kā nosegt Hidegkuti - spēlēt viens pret vienu un visu laiku tam sekot vai ļaut ungāram brīvi pārvietoties. Angļi taču bija pieraduši spēlēt katrs stingri savā pozīcijā pret konkrētu pretinieku, bet te notika kaut kas nesaprotams, kaut kāds juceklis... 13. minūtē angļi rezultātu izlīdzināja, taču daudzi nepaspēja vēl pat nomierināties - sak, pārpratums vien bija, tūliņ viss nostāsies savās vietās, kā Hidegkuti atkal guva vārtus - 2:1. Un tad tikai sākās... Angļi bieži vien nemaz nespēja tikt pie bumbas, ungāri pina savas kombinācijas un divi pēc kārtas Puškāša vārti rezultātu padarīja angļiem pavisam apkaunojošu - 1:4. Skatītāji vēroja laukumā notiekošo ar aizturētu elpu un neizpratni - tādu futbolu viņi vēl nebija redzējuši. Puslaika beigās angļi arī guva vārtus (Mortensens) - 2:4.
Pēc pārtraukuma "ungāru koncerts" turpinājās - Jozefs Božiks panāca 5:2, bet Hidegkuti guva savus trešos vārtus un rezultāts kļuva graujošs - 6:2! Bija aizritējušas tikai 53 minūtes. Remzijs 57. minūtē realizēja 11 m soda sitienu, bet atlikušajā spēlēs laikā ungāri galvenokārt nodarbojās ar bumbas turēšanu, viņi varēja gūt vēl pāris vārtus, taču bija pārāk izšķērdīgi.

Pēc spēles futbola aprindās runāja par Anglijas izlases primitīvo un novecojušo spēles taktiku, ko vēlāk daudzi futbola speciālisti nosauks par naivo taktiku. Angļi taču bija pieraduši, ka, piemēram, centra aizsargs sedz pretinieku centra uzbrucēju jeb 9. numuru, taču Hidegkuti (viņam bija 9. numurs Ungārijas izlasē) spēlēja te kā centra uzbrucējs, te kā uzbrūkošais pussargs. Un kam jāsedz 8. un 10. numuru jeb Kočišu un Puškāšu, ja abi ne tikai mainās vietām, bet spēlē arī vidējā līnijā? Angļiem tā bija auksta duša un viņu labākie futbolisti atzinīgi novērtēja ungāru sniegumu.
"Mēs pilnīgi neko nezinājām par Puškāšu un citiem viņu spēlētājiem, šie fantastiskie spēlētāji mums bija gluži kā atlidojuši no Marsa. Anglija nekad vēl nebija zaudējusi Vemblijā, bet šoreiz mēs varējām zaudēt vēl smagāk nekā zaudējām ... Šī vienīgā spēle mainīja mūsu domāšanu. Domājām, ka mēs esam skolotāji, bet viņi - skolnieki, taču bija citādāk," teica sers Bobijs Robsons.

Zaudējums ar 3:6 radīja šoku Anglijas futbolā. Angļu treneri sāka vērīgāk ieskatīties, kas notiek futbolā citur Eiropā un viens no pirmajiem "ungāru mācību" ņēma vēra leģendārais Mets Basbijs - "Manchester United" treneris saprata, ka tikai tikšanās ar labākajiem Eiropas klubiem ļaus angļu futbolam mainīties un progresēt. Viņš, par spīti FA ietiepībai, paziņoja, ka "Manchester United" piedalīsies pirmajā UEFA Čempionu kausa izcīņā. Daudz ko no ungāru spēles "Manchester City" komandā ieviesa Dons Revijs, mācību ņēma vērā arī Bils Nikolsons, kura vadībā "Tottenham Hotspur" kļuva par pirmo angļu klubu, kas ieguva Eiropas kausu (vēlāko UEFA kausu). Savukārt Rons Grīnvūds ar "West Ham United" ieguva Kausu ieguvēju kausu. Daudzi angļu treneri pārņēma ungāru treniņu un apmācības metodiku, tā ka patiesībā angļi var būt tikai pateicīgi ungāriem par to pazemojošo zaudējumu pirms 60 gadiem.

Nākamā 1954. gada maijā Anglijas izlase devās atbildes vizītē uz Ungāriju un tika sakauta Budapeštā vēl smagāk - 7:1! Tas bija pēdējais piliens uz angļu iedomības un pašpārliecinātības akmens.


Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
, 2013-11-25 10:27, pirms 11 gadiem
Pēc pēdējo 15-20 gadu snieguma, izskatās ka britiem atkal vajag šāda veida piesmiešanu, lai atvērtu acis. Izlase spēlē vāji un Premjerlīgā labāk audzē ārzemju talantus, kamēr savējie marinējas Čempionšipā.
, 2013-11-25 10:32, pirms 11 gadiem
Labs raksts
Bet atbildot ieprieksejiem komentiem-
angli sobrid vnk nav gana specigi!
Tapat ka franci un principa varetu minet ari ka komandu Argentinu!
, 2013-11-25 10:39, pirms 11 gadiem
Atbildot uz Carloz komentu kuri tad ir tie arzemju supertalanti kurus tik loti vini audze un kuri ir tie anglu championship speletaji kuriem butu jadod spelet epl?
viniem ir visas iespejas!
Epl klubi ir ieintereseti labos vietejos speletajos
bet nu Piedod man ja nespēj izsisties pasmaju liga tad nu...
nav vnk sobrid angliem titula cieniga sastava!
, 2013-11-25 10:55, pirms 11 gadiem
Kad 2000.gadā biju Ungārijā, man Budapeštā piedāvāja iegādāties T-kreklu, kas bija veltīts šim mačam. Ungāri joprojām ar to lepojas.
, 2013-11-25 11:28, pirms 11 gadiem
Jā... Šo spēli ir grūti aizmirst... It īpaši tādēļ, jo tikai tagad uzzināju, ka tāda vispar ir notikusi. Labs raksts!
, 2013-11-25 11:58, pirms 11 gadiem
arvids1991 rakstīja: Atbildot uz Carloz komentu kuri tad ir tie arzemju supertalanti kurus tik loti vini audze un kuri ir tie anglu championship speletaji kuriem butu jadod spelet epl?
viniem ir visas iespejas!
Epl klubi ir ieintereseti labos vietejos speletajos
bet nu Piedod man ja nespēj izsisties pasmaju liga tad nu...
nav vnk sobrid angliem titula cieniga sastava!
Šogad regulāri pamatsastāvā EPL spēlē apmēram 60 britu spēlētāji. Ar uzsvaru uz britu, nevis angļu. tajos ciparos iekšā ir arī pa kādam īram, skotam, velsietim, utt.

EPL interese par vietējiem spēlētājiem ir samērā minimāla. Tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt jau zemāko līgu klubi no viņiem netaisās šķirties par mazu naudu. Tā pat visādiem ārzemniekiem nāk līdzi fanu bāze viņu dzimtajā valstī, attiecīgi EPL klubam būs papildus ienākumi tirgojot kreklus un citus suvenīrus.

Tu prasi kuri angļu spēlētāji būtu gatavi izsisties EPL? Paskaties, kur spēle angļu u21, u19, u18, u17 spēlētāji. Pa kādam vismaz silda beņķi EPL, bet liela daļa spēlē pat ne Čempionšipā, bet kaut kur 1./2. līgā. Viņu vietā EPL klubi labāk nopērk kādu argenīnieti, brazīli vai afrikāni, kaut gan līmenis nav viņiem labāks.

Tai pašā laikā paskaties Spānijas u21 - praktiski nav neviena spēlētāja, kas nespēlētu Primera. Jā, tie ir apakšgala klubi, bet tieši tas ir vajadzīgs jaunajiem talantiem - kapāties pret visiem grandiem un superspēlētājiem, lai ātrāk progresētu.
, 2013-11-25 12:44, pirms 11 gadiem
angļi vēl joprojām atceras šo spēli un mācību, ko ungāri tiem sniedza. pēdējo gadu laikā izskatās, ka mācība tomēr nav gūta un pēdējo gadu laikā labākās Eiropas izlases ir krietni priekšā gan ar jaunajiem/vecajiem talantiem, gan spēles izpratni, lai arī EPL spēlēvieni no labākajiem spēlētājiem pasaulē. bet tas jau ir cits stāsts

BBC News - England v Hungary - a football match...
BBC Sport - Jimmy Hogan: The Englishman who...
, 2013-11-25 14:18, pirms 11 gadiem
Nezināju par šādu spēli! Paldies par rakstu!
, 2013-11-25 14:24, pirms 11 gadiem
to Carloz
epl intsrese par britiem ir gana liela
jo ir minimums kura jabut britiem
vnk nav britu kas ietu uz top klubu sakumsastaviem
pats fanoju par Chelsea un dievs sveti Lampardu
bet nu...
pec vecajiem anglijai nak loti druma nākotne
un nav ko izcelt no jaunajism...
Harts no dubliem celas nu nav kas angliem speles epl ir limits angliem
ja angli to nespej piepildit tad nu...
Nav jau ta ka angliem nedod iespeju...
vnk angli nav spejigi!
, 2013-11-25 15:57, pirms 11 gadiem
Tā nu gan nav taisnība, ka epl klubiem būtu kāds limits angļu spēlētājiem. Tur ir limits kluba audzēkņiem un tas jau ir drusku kaut kas cits. Tāpat kā tā nav taisnība, ka EPL klubiem būtu maza interese par angļu spēlētājiem. Tur trakā prese momentā jūk prātā kolīdz parādās kāds jauns angļu talants, pat neskatoties uz to, ka bieži vien tas talants nemaz tik ļoti īpašs nav. Bet lielā uzmanība no līdzjutēju un preses puses uzreiz paceļ tā spēlētāja cenu ārprātīgos augstumos. Katrā ziņā neviens EPL klubs, pat zemākā ranga, neturēs sastāvā britu tikai tapēc ka viņš ir vietējais. Jāsaprot, ka neviens labprātīgi negrib atgriezties čempionšipa maltuvē un atteikties no treknā naudas kumosa ko maksā vieta EPL, ja bez problēmām var atļauties nopirkt nosacītu Miču par 2,5m eiro no spāņu kluba. Anglijas futbola lielākās problēmas slēpjas vājajā darbā klubu akadēmijās, kur no mazotnes netiek pienācīgi iemācītas elementāras lietas. Bet lai jau viņi paši risina tās problēmas ar izlasi.
, 2013-11-25 20:42, pirms 11 gadiem
Maģiskajiem maģāriem bija jāņem tituls Bernē