Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:810, Did:0, useCase: 3

Helmuts Rodke: Kāpēc sēdēt ir slikti?

Helmuts Rodke
Helmuts Rodke

Sēdēšana ir kā otrā smēķēšana. Ir taču dzirdēts, vai ne? Šādam apgalvojumam ir nopietns pamats. Traucētas asinsrites un, galvenokārt, limfas cirkulācijas kājās dēļ. Tieši limfas atteces traucējumos arī slēpjas zināmas briesmas, kas nopietni ietekmē veselību. Un pat būtiskāk tas ir sportistiem, atšķirībā no tikai sēdoša darba veicējiem.

Nav jau tā, ka apsēsties vispār ir slikti. Pēc pasēdēšanas restorānā ar mīļoto cilvēku nav uzreiz jāguļas zem sistēmas, un pēc kino vai teātra apmeklējuma parasti nav jāsauc ātrā palīdzība. Ja vien nav smagi pārdozēts popkorns, konjaks vai kāds jums ir iešāvis sejā. Problēma drīzāk ir ikdienas paradumos un atkārtojošās piespiedu pozās.

Slikta ir ilgstoša sēdēšana nekustīgā stāvoklī, kad viss atbalsts ir uz gurnu daļu un nospiež limfvadus. Īpaši, kad kājas attiecībā pret ķermeni ir taisnā vai šaurākā leņķī. Ikdienas darbā, ilgās lekcijās vai mācību stundās skolā. Par risinājumiem mazliet vēlāk, bet tagad par veselību.

Kādi ir riski?

Sportistiem ir gan aktīva vielmaiņa, gan arī paaugstināts vielmaiņas galaproduktu līmenis asinīs. Tieši pirmajā stundā pēc treniņa nebūtu vēlams ilgi sēdēt, lai ļautu limfai (arī asinsritei) brīvi cirkulēt un atjaunot organismu. Būtībā sēdēšana uzreiz pēc treniņa veicina pašu sīkāko, pirmā līmeņa limfmezglu kājās aizsprostošanos ar vielmaiņas atkritumiem un veido nelielu tūsku. Traucēta ir arī muskuļiem vajadzīgo vielu pieplūde. Un tas vairs nepavisam nav forši! It kā jau daudz to nejūtam, bet kopējā atjaunošanās bildē līdz nākamajam treniņam tas ir būtiski.

Protams, profesionāliem sportistiem vai vienkārši fiziski aktīviem cilvēkiem ir savi bonusi kopējā veselības stāvoklī attiecībā pret pārējiem. Taču risks ir tieši neapzinātās vai apzinātās rotaļās ar savu imunitāti. Liela fiziska slodze to pazemina, tāpēc ļoti svarīgi tas, ko mēs darām uzreiz pēc treniņa. Kā un cik ilgi sēžam, ko dzeram un ēdam. Tas arī stiprina imunitāti vai vēl vairāk vājina to.

Laiskošanās mīkstā dīvāniņā, kad kājas ar ķermeni veido vismaz 130 grādu leņķi vai atlaišanās uz viena gurna, ir daudz labāka nekā sēdēšana transportā vai sakņupušam. Tad jau labāk ir stāvēt. Viegla pastaiga ir vislabākā. Arī kāju pacelšana guļus stāvoklī virs iegurņa līmeņa. Tiem, kas vispār netrenējas, ilgas stundas sēž birojā, automašīnā, pēc tam mājās savā mīļajā stūrītī, limfātiskā sistēma ar laiku piesārņojas diezgan pamatīgi. Tāpēc rodas daudz veselības likstu un iekaisumu. Sevišķi kājās un iegurnī.

Taču visiem ir vēl viena kopīga problēma. Ja sportiskiem cilvēkiem ilga sēdēšana vai mazkustīgums starp nodarbībām neļauj pietiekami labi uztrenēt kāju un gurnu muskuļus, kaut arī tie tiek nodarbināti, tad tiem, kas netrenējas, šī ķermeņa daļa vispār ir ļoti vāja. Kaut arī no dabas iegurņa un jostasvietas rajons ir paredzēts visstiprākais, jo ir ķermeņa centrs. No sēdēšanas īpaši cieš augšstilbu aizmugurējā daļa un sēžas muskuļi. Attiecīgi pa ķēdīti uz leju var veidoties ikru vājums, bet uz augšu – muguras problēmas, savilkta plecu josla, problēmas ar galvas apasiņošanu un smadzeņu darbību. Kā vieniem tā otriem. It kā jau vispārzināmas lietas…

Kā tad ir ar skolēniem?

Ilgstoša sēdēšana mācību stundās, kam mūsdienās pievienojas mazkustīgums mājās (pat ja skolēns apmeklē kādus treniņus), rada milzīgas veselības problēmas turpmākajā dzīvē. Augošam organismam ir sevi jāattīsta un jānostiprina ar kustībām. Tā vietā daudzi piesārņojas sliktas limfas cirkulācijas dēļ un fiziski atrofējas . Tāpēc arī vairums treneru saka, ka agrāk bija spēcīgāki bērni. Tāpēc daudziem tagad arī ir problēmas uztrenēties līdz vidēji normālam līmenim. Jo sportot uzsāk ar vecumam neatbilstoši vāju muskulatūru. Tāpēc, ka mājās jau no bērnības sēž pie planšetēm vai datoriem. Šādi apstākļi iespējamās mūsu aizņemtības dēļ faktiski nozog cilvēkam labu dzīves kvalitāti nākotnē.

Ko tad īsti limfa dara?

Limfātiskā sistēma ir ķermeņa kanalizācija. Tāpat kā nieres un gremošanas sistēma, tā izvada atkritumus, kur nav cietā epidermas slāņa - caur gļotādu. Limfa izvada no ķermeņa toksīnus, kā arī bakteriālās, sēnīšu un vienšūņu-parazītu indes. Bet tie mūsos dzīvo biezā slānī. Kopējais baktēriju (gan labo, gan slikto) svars ķermenī var būt pat 2 – 3 kg. Atsevišķiem smagsvariem pat līdz 6 kg. Parazīti perinās gan starpšūnu vidē, gan tieši audos. Arī asinīs peld dažāda garuma baktēriju koloniju ķēdes. Kur tad limfa izdala tos vispirms? Pareizi, dzimumorgānos. Tiklīdz kas nopietnāks mūsos ir ieperinājies, tā tas uzreiz ir jūtams tur lejā. Visu parazītu saražotie atkritumi un beigtie ķermeņi. Taču mēs bieži neļaujam sev attīrīties, bet cenšamies apturēt izdalīšanos. Cīnāmies ar līķiem, iedzerot tabletīti. Tā vietā, lai apkarotu dzīvos parazītus, un ļaut tiem kaut kur iziet.

Nākamais attīrīšanās placdarms ir kuņģis un zarnu trakts. Milzīgs daudzums toksīnu un beigto baktēriju, vīrusu, sēnīšu, dizentērijas nūjiņu, salmonellu, utt. no limfas aiziet tur. Trešā vieta ir? Pareizi - sviedru dziedzeri, sevišķi padusēs. Ir jāsvīst! Bet mēs darām ko? Lietojam pretsviedru līdzekļus ar 24 vai pat 48 stundu iedarbību! Ja tiešām ir vajadzība svarīgā brīdī nesvīst, tad labāk izvēlēties ar tikai sešu stundu efektu. Jo ir regulāri jāattīrās. Tālāk – deguna gļotāda. Adenoīdus izgriezām – iznīcinājām vienu aizsargbarjeru. Mandeles traucē? Izgriezām. Tagad sāk ciest balsene, traheja, bronhi, plaušas. Gaiss, ko elpojam, ir tīrs? Viss skaidrs. Aizsargbarjeru nogriešana vai bloķēšana (jo traucē taču) ir bīstama spēlīte. Ja arī ko izgriežam, tad tikai galējas nepieciešamības dēļ, apzinoties turpmākos riskus.

Visādas tabletes, botoksa injekcijas, dezodoranti, smēres, geli utt., kas pilnībā bloķē sviedru dziedzeru darbību, var novest dažādām blakusparādībām un nopietnām saslimšanām. Piemēram: asins saindēšanās, problēmas ar sejas ādu, sēnīšu slimības, urinēšanas traucējumi, sausums mutē, izmainītas garšas sajūtas, balss izmaiņas, bakteriālas locītavu kaites, psoriāze… Veidojas citu dziedzeru iekaisumi un audzēji. Sievietēm sevišķi – krūts audzēji, utt. Tēma ir daudz plašāka un nopietnāka, nekā šī īsā ekskursija.

No limfas tīrības un funkcionalitātes ir atkarīga mūsu imunitāte, bet imunitāte ir dzīvība! Bez ilgstošas sēdēšanas problēmas sagādā arī nepareizā virzienā veikta masāža, jo bojā limfvadu vārstuļus, un tad šķidrums nespēj pietiekami labi plūst uz augšu pa kājām un rokām. Pareizais virziens ir uz centru. Gadās arī, ka ķirurgi pēc operācijas neaizšuj limfvadus, un tad var būt ilgstošas tūskas.

Kādi tad ir risinājumi?

Lai sportisti labāk atjaunotos un uztrenētos, šajā kontekstā ir jāsēž mazāk vai jādara tas labākā pozā, kā aprakstīts iepriekš. Jauniešu komandu ilgākos braucienos uz turnīriem ne retāk kā reizi stundā vajadzētu rīkot izkustēšanās pitstopus. Lai nav tā, ka, piemēram, kāda Rīgas basketbola komanda atbrauc uz Liepāju pilnīgi stīvām kājām, nogurusi, iznīkusi un nespēj normāli spēlēt, vai otrādi. Skolēniem teorētisko mācību stundu vidū ir obligātas dinamiskās pauzes, lai viņiem būtu iespēja nedaudz izkustēties, sasprindzināt un/vai izstaipīt sēžas un kāju muskulatūru ar speciāliem vingrojumiem. Jo, vēlreiz uzsveru, limfas un asins cirkulācijas traucējumi tieši sēžas daļā nopietni ietekmē bērnu spējas mācīties, veselību un fizisko sagatavotību kopumā! Studentiem? Pat nezinu. Dariet ko varat, lai būtu vairāk kustību ilgajās lekcijās. Tikai nebastojiet.

Ko tad mums pārējiem? Cilvēkam visdabiskāk un veselīgāk ir atrasties guļus stāvoklī, stāvus vai kustībā. Ne sēdus. Ikdienā regulāri jāizvingrina sevi, jāsasprindzina muskulatūra, jāprot atslābināties un elpot pareizi, dziļi, ar diafragmu, īpaši stresa brīžos. Arī jāpeld. Vispār vairāk kustību! Soļot, skriet, sportot un apzināt savu veselīgo esību.

Limfodrenāžas procedūras, limfas attīrīšana ar speciāliem paņēmieniem ārsta uzraudzībā, ko noteikti būtu vēlams darīt pēc katras nopietnas ārstēšanās ar antibiotikām, uzlaboti uztura un domāšanas paradumi, tas viss ir realizējams, ja vien cilvēks grib un meklē. Diemžēl mēs to sākam darīt tad, kad, kad esam dabūjuši ar baļķi pa pieri un izdzēruši kaudzi zāļu. Taču, ja mūsu stapršūnu vide, limfa un audi būtu tīrāki, varbūt mēs nemaz neslimotu?

Vēl viena būtiska lieta ir darba vide. Gan mājās, gan birojā. Ja vien ir iespējams, ir jāstrādā pie augstumā elektriski regulējama “stāvgalda”, kam komplektā ir iegādāts sedlu tipa krēsls bez atzveltnes. Modernās darba vietās šādi risinājumi jau ir, jo tas veicina cilvēka produktivitāti un domāšanas spējas. Arī es strādāju pie tieši tāda galda. Internetā šie produkti ir atrodami un Rīgā bez problēmām nopērkami. Pie šāda galda ir gan ļoti patīkami, gan arī ātrāk strādāt tieši stāvus. Es pat teiktu, ka tas ir baudījums. Ja gadījumā kājas vai mugura nogurst, var nolaist galdu zemāk, un atsēsties uz minētā krēsla. Tam ir speciāls dizains un pielāgojams augstums, kas maksimāli saglabā labu asins un limfas cirkulāciju, jo kājas un ķermenis gūžas locītavā veido apmēram 130 grādu leņķi un katra sēdītes puse ir vērsta slīpi uz leju.

Lai veiksmīga ne-sēdēšana!

  +4 [+] [-]

, 2017-02-02 11:56, pirms 5 gadiem
Paldies,veertiigi padomi!

  +1 [+] [-]

, 2017-02-02 13:34, pirms 5 gadiem
Labs! Aiziešu pēc bairīša, jo sporta zālē jau biju.

  -4 [+] [-]

, 2017-02-02 13:57, pirms 5 gadiem
Ok, šis jau vairs nav smieklīgi. Ņemu savus iepriekšējos komentārus atpakaļ - lai Rodke turpina rakstīt savus bezmērķīgos vispārējos spriedelējumus par sportošanu, taču lai turās pa gabalu no medicīnas. Banalitātes ar puspatiesībām un blēņām, lai pamatotu to, ko visi tāpat zina - vairāk jākustās, mazāk jāsēž.

  +6 [+] [-]

, 2017-02-02 14:29, pirms 5 gadiem
Kāpēc sēdēt ir slikti? Slikti nav sēdēt, slikti ir trāpīties nelabvēlīgā kamerā!

     [+] [-]

, 2017-02-02 16:15, pirms 5 gadiem
Noderīgs info. sedlu tipa krēsli?

  +1 [+] [-]

, 2017-02-02 16:46, pirms 5 gadiem
Ir dzirdēta armijnieku paruna:

"Ja ir iespēja apsēsties - nestāvi, ja ir iespēja apgulties - nesēdi."

Bet es Rodkem piekrītu.

  +1 [+] [-]

, 2017-02-02 18:56, pirms 5 gadiem
Paldies par informatīvu rakstu!

  +3 [+] [-]

, 2017-02-02 20:13, pirms 5 gadiem
Sēdēt ir slikti, bet nu kas izdarīts, izdarīts... par labu uzvedību nereti izlaiž ātrāk.

     [+] [-]

, 2017-02-03 11:15, pirms 5 gadiem
Katrs spriež par sevi!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja