Baltijas sporta zinātnes konferences plenārsēde Sportacentrs.com tiešraidē
No šodienas līdz 28.aprīlim Rīgā norisinās Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) un Baltijas Sporta zinātnes biedrības organizētā 10.Baltijas Sporta zinātnes konference "Prakses un teorijas mijiedarbība sporta zinātnē", kurā pulcējas 200 starptautiski atzīti sporta zinātnes pētnieki no 14 valstīm.
Ceturtdien, 27.aprīlī, no pulksten 9.15 līdz 13.00, konferences plenārsēdi varēs vērot tiešraidē LSPA mājaslapā Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija un sporta ziņu portālā Sportacentrs.com (konferences darba valoda – angļu).
Konferences plenārsēdē ar ziņojumiem uzstāsies starptautiski atzīti sporta pētnieki – profesors Pjērs TRŪDELS (Pierre Trudel) no Otavas Universitātes Veselības zinātnes fakultātes Kanādā, profesors Ābels SANTOS (Abel Santos) no Portugāles Santarem Politehniskā institūta, kā arī profesors Džonijs NILSONS (Johnny Nilsson) no Dalarnas Universitātes Zviedrijā, kur atrodas Zviedrijas Slēpošanas federācija ar vienu no vadošajiem distanču slēpošanas centriem Eiropā.
Plenārsēdes otrajā daļā ar pētnieciskajiem ziņojumiem uzstāsies Baltijas valstu sporta zinātnieki - Dr. Ausra LISINSKIENE no Lietuvas Sporta Universitātes; asociētais profesors, Jareks MJESTU (Jarek Mäestu) un profesore Aija KĻAVIŅA no LSPA.
Tiešraides programma:
• 9.15 – 9.30, oficiālā konferences atklāšana.
• 9.30 – 10.00, prof. Pjērs TRŪDELS, ziņojums “Sporta treneru pilnveide: laiks būt radošiem un inovatīviem”.
Pjērs TRŪDELS ir Otavas universitāti emeritētais profesors un Starptautiskās Treneru izcilības pētījumu komitejas (ICCE) priekšsēdētājs. Viņa pētnieciskās intereses koncentrējas uz treniņu un apmācību augsta līmeņa treneriem. Trūdels ir publicējis vairāk nekā 100 pētījumus, profesionāli darbojas ar sporta organizāciju un arī treneru stratēģisko konsultēšanu.
• 10.00 – 10.30, prof. Ābels SANTOS, ziņojums “Aktuālās tendences sporta vadībā: darba tirgus un izglītība”.
Ābels SANTOS ir Portugāles Santarem Politehniskā institūta profesors. Viņa akadēmiskā darbība saistīta ar stratēģisko vadību, plānošanu un personāla atlasi sportā. Viņš līdzdarbojas Portugāles Valsts Nacionālajā sporta padomē. Kā eksperts, pētnieks un konsultants darbojas Portugāles paralimpiskajā komitejā, nacionālajās sporta federācijās, valsts pārvaldē, kur veic organizāciju darbības un attīstības stratēģisko plānošanu un izstrādā izglītības programmas personāla izaugsmei sportā.
• 10.30 – 11.00, prof. Džonijs NILSONS, ziņojums “Zinātne un inovācijas sportā un fiziskās sagatavotības testēšana”.
Džonijs NILSONS (Johnny Nilsson) ir Zviedrijas Dalarnas Universitātes profesors, kā arī LSPA goda profesors, vada Dalarnas Universitātes Sporta pētniecības laboratorijas zinātnieku grupu. Viņa galvenie pētījumi saistīti ar veselības, fizioloģijas un biomehānikas jomām dažādos sporta veidos, kas tiek integrēti un plaši pielietoti treniņu procesā, pielietojot modernāko pētniecības aparatūru.
• 11.30 – 12.00, Dr. Ausra LISINSKIENE, ziņojums “Treneris-Sportists-Vecāki, kā izglītības sistēma: uz pierādījumiem balstīta pētniecība praksē”.
Ausra LISINSKIENE 2016.gadā, Lietuvas Sporta universitātē (LSU) aizstāvēja zinātņu doktora disertāciju “Izglītības mijiedarbība starp vecākiem un pusaudžiem sporta aktivitātēs", kā arī turpina savu akadēmisko un pētniecisko darbību LSU. Viņas pētnieciskās intereses koncentrējas uz sporta treneru, sportistu un vecāku motivējošās sadarbības izpēti un pilnveidi jauniešu sportā. Kā teorētiķis un praktiķis viņa analizē jaunatnes sportā iesaistīto cilvēku grupu pielāgošanās procesus, integrējot izglītības programmas jaunatnes sportā.
• 12.00 – 12.30, asoc.prof. Jareks MJESTU, ziņojums “Fiziskā aktivitāte un mazkustība - izaicinājumi veselībai”.
Jareks MJESTU ir Tartu universitātes Medicīnas fakultātes asociētais profesors. Viņa galvenie pētniecības virzieni ir sporta fizioloģijā. Pēdējos gados ir veikti vairāki nopietni un starptautiski atzīti pētījumi par cilvēku fiziskās aktivitātes mijiedarbību ar dažādiem veselības parametriem.
• 12.30 – 13.00, prof. Aija KĻAVIŅA, ziņojums “Pierādījumos balstīti pētījumi par fizisko aktivitāšu indikatoriem bērniem ar un bez invaliditātes”.Aija KĻAVIŅA ir LSPA profesore un Eiropas Pielāgoto fizisko aktivitāšu sporta federācijas prezidente. Viņas akadēmiskie pētnieciskās darbības virzieni saistīti ar pielāgotajām fiziskajām aktivitātēm un fizioterapiju cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Jau vēstīts, ka 10. Baltijas sporta zinātnes konferences "Prakses un teorijas mijiedarbība sporta zinātnē” mērķis ir parādīt sporta zinātnes daudzveidību, kā arī kopīgā diskusijā rast jaunas idejas un risinājumus “tilta stiprināšanai” starp sporta teorētiķiem un praktiķiem efektīvai ilgtermiņa sadarbībai, kas būtiski spēcinātu Baltijas valstu sporta zinātnes konkurētspēju Eiropā. Konferences norises dienās prezentēs 159 zinātniski pētnieciskos darbus piecos virzienos: sporta medicīnā; fizioloģijā un bioķīmijā; augstu sasniegumu sportā; rekreācijā, fiziskajās aktivitātēs un veselībā; sporta pedagoģijā un psiholoģijā, kā arī sporta vadībā un socioloģijā.
Konferences ziņojumu temati aptvers plašus un sabiedrībai aktuālus pētījumus par trenētu un netrenētu, dažāda vecuma, cilvēku aktivitātēm un veselību. Konferences dalībnieku pētījumi saistīti arī ar dažādu sporta veidu treniņu procesa aktualitātēm, jaunākajām instrumentālās pētniecības metodēm un modernāko pētniecības aparatūru sniegtajām iespējām, kā arī citām tēmām. Šogad ar referātiem uzstāsies sporta zinātnieki no 14 valstīm - Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas, Kanādas, Portugāles, Spānijas, Itālijas, Polijas, Moldovas, Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas u.c.
Konferencē aicināti piedalīsies arī sporta praktiķi no Rīgas un citiem Latvijas novadiem, kuri iegūtās zināšanas nodos treneriem, sporta darbiniekiem un arī sportistiem. Konferenci finansiāli atbalsta Izglītības un zinātnes ministrija, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Latvijas Izglītības fonds un Latvijas Sporta federāciju padome.
Informāciju sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne